Ποια Ταινια Ειδες χθες?

Status
Not open for further replies.

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.730
Syriana. Απαραίτητη προϋπόθεση για τη θέαση, να μην κοιτάτε σαν χάνοι όταν κάποιος αναφέρει τις λέξεις: πετρέλαιο, Μέση Ανατολή, συμφέροντα, ΗΠΑ, ισλαμισμός στην ίδια παράγραφο (όπως πιθανότατα η κοπέλα μου, η οποία με έκανε να χάσω αρκετές από τις σκηνές της ταινίας στην προσπάθειά μου να της εξηγήσω τα δρώμενα).

Αξίζει πραγματικά.

Επίσης:

Dogville. Το πιο παράξενο έργο που έχω δει τον τελευταίο χρόνο. Θα μπορούσε να είναι λήψη θεατρικής παράστασης. Μάλλον είναι από τα έργα που χρειάζονται και δεύτερη θέαση ώστε να αντιληφθείς όλες τις επιμέρους λεπτομέρειες που ήθελε να περάσει ο σκηνοθέτης. Σίγουρα πάντως είχε χαμηλό προϋπολογισμό για σκηνικά. :D
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Domino του mr. TOP GUN Tony Scott.
Bασισμενη στην ζωη της Domino Harvey κορης του ηθοποιου Laurence Harvey
(επαιζε στο πρωτο The Manchurian Candidate μαζι με τον Sinatra)
πρώην μοντέλο ,που εγινε κυνηγος επικηρυγμενων .
(Με αδοξο τελος.Την βρηκαν νεκρη στην μπανιερα της. Αλλοι λενε απο drugs ,αλλοι απο σφαιρες)
Η ταινια με το γνωριμο (κουραστικο) videoclip-ιστικο υφος του Scott
εχει δραση ,νευρο ,αγωνια και tempo.
H Keira Knightley στο ρολο της Harvey-φοβερη- μαζι με τον Mickey Rourke και διαφορους αλλους star -μεχρι και ο Tom Waits παιζει - δινουν εναν παραπανω αερα στην ταινια.
Μου αρεσε. :D
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Aladdin της Disney. Ισως το καλυτερο animation της και το αγαπημενο μου. Απιστευτος ο Williams, καταπληκτικα τα τραγουδια, υπεροχο το σχεδιο και τα χρωματα, απλα ο,τι πρεπει για να αφησεις τις σκοτουρες και τα προβληματα πισω σου...
 


Μηνύματα
14.733
Reaction score
1.705
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ said:
Aladdin της Disney. Ισως το καλυτερο animation της και το αγαπημενο μου. Απιστευτος ο Williams, καταπληκτικα τα τραγουδια, υπεροχο το σχεδιο και τα χρωματα, απλα ο,τι πρεπει για να αφησεις τις σκοτουρες και τα προβληματα πισω σου...

Και "Η πεντάμορφη και το Τέρας" , ε;;;;;;;;;
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Giota said:
Και "Η πεντάμορφη και το Τέρας" , ε;;;;;;;;;
Καλη ειναι, δεν λεω, αλλα ο Aladdin ειναι πιστευω πιο ολοκληρωμενος σαν ταινια. Εχει τα παντα (αισθημα, γελιο, φοβερη μουσικη) και σε υπερθετικο βαθμο μαλιστα. Η πενταμορφη, αν και κλασικη και αυτη, δεν πιανει την ποιοτητα του κλεφτρακου. Ασε που στο τελος, το υπεροχο αυτο τερας, το τοσο ανδροπρεπες και εντυπωσιακο, καταντησε σαν χλαπατσοντολμάς... Δε βρηκαν κατι πιο mutcho ρε παιδι μου????? :twisted:
 

Μηνύματα
825
Reaction score
0
Παραπροχτέ: Godfather I
Προχτέ: Godfather II
Χτες: Godfather III

Δεν χρειάζονται σχόλια νομίζω...

Σήμερον: Into the blue... Μπλιάχ. Παρόλο που οι υποβρύχιες σκηνές με την Jessica αποτελούν μνημείο του παγκόσμιου σινεμά...
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
The tree burials of Melkiades Estrada. Πολυ ωραια ταινια. Ο Jones εκτος απο καλος ηθοποιος ειναι και καλος σκηνοθετης. Μου αρεσε παρα πολυ. Ασε που παιζει και ενα πιπινοπίπινο που ειναι ολα τα λεφτα... :wink:
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
Μόλις γύρισα από Κινηματογράφο όπου είδα το hostel... πολύ μα πολύ δυνατές σκηνές...
Δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα και το συναίσθημα που μου έχει μείνει είναι η φρίκη και τίποτε άλλο... εάν αυτό ήθελε να πετύχει it's ok...
Βέβαια δεν παραπονιέμαι καθότι ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο το τι θα βλέπαμε. Άλλωστε σε προετοιμάζουν και τα διαφημιστικά σποτ της τανίας που έχουν κυκλοφορήσει.
 


Μηνύματα
707
Reaction score
0
Προχτές είδα το Amistad. Μετά από πολύ καιρό που το ζητούσα βγήκε επιτέλους σε dvd και το πήρα κατευθείαν να το δω εγώ για 5η-6η φορά και να το δουν και οι δικοί μου άνθρωποι που τους είχα μαζέψει σπίτι. Η ταινία καταπληκτική, για όσους δεν την ξέρουν είναι σκηνοθεσίας Σπίλμπεργκ και αφορά την  δικαστική εξέλιξη μιας υπόθεσης απαγωγής και υποδούλωσης μιας ομάδας αφρικανών από ισπανούς δουλέμπορους κάπου στα 1800. Η υπόθεση συσχετίζεται με την κόντρα Βορίων-Νοτίων που οδήγησε στον αμερικάνικο εμφύλιο. Όπως προείπα, η ταινία καταπληκτική, η εικόνα απαράδεκτη! Καμμένα μαύρα, κάδρο 16:9 πετσοκομμένο ειδικά στο πάνω όριο....ένα χάλι γενικότερο! Μετά τις πρώτες σκηνές που είναι θεοσκότεινες και έβλεπα σύννεφα από pixels να σκεπάζουν την εικόνα νόμιζα ότι είχαν χαθεί οι ρυθμίσεις του προβολέα και έβαλα κατευθείαν THX optimizer να δω τουλάχιστον τα βασικά. Οι ρυθμίσεις ήταν ΟΚ και είδα και 1-2 γνωστές σκηνές από το episode III για να σιγουρευτώ. Εν κατακλείδει, είναι κρίμα τέτοιες καταπληκτικές ταινίες να θάβονται από το κάκιστο mastering των ελλήνων διανομέων.
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Χτες είδα το King Kong. Μα τι μούφα ήταν αυτή?? Άλλη φορά να μας πουν να ανοίγουμε μόνο dvd player και ενισχυτή για να ακούσουμε μια ταινία και όχι προβολέα για να την δούμε. Σενάριο που έμπαζε από όλες τις μεριές, έφτασε τις 3 ώρες η ταινία χωρίς να έχει να πει τίποτα. Ο king kong πιο μικρός από ποτέ. Anyway, το ακριβώς αντίθετο του amistad: χάλια η ταινία, φοβερή η παραγωγή. Πεντακάθαρηη εικόνα σε 2.35:1 και ήχος που το χαμηλό του τσάκιζε. Τα πίσω κανάλια δούλευαν overtime και γενικώς η χαρά του ενισχυτή και του αφτιού. Να'τανε και του μυαλού όλοι ευχαριστημένοι θα ήμασταν..
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
ONE POINT O Πολυ μυστηρια και εξυπνη ταινια low budget ,με αρκετα γνωστους ηθοποιους.
Κοντινο μελλον ,υπολογιστες ,πολυεθνικες ,λιγο π(Aronofsky),λιγο Thirteenth Floor λιγο ψυχολογικο θριλερ ,λιγο απ΄ολα.
Μου αρεσε.
http://www.imdb.com/title/tt0317042...xsbT01MDB8Y289MXxodG1sPTF8bm09MQ__;fc=1;ft=22

The Pink Panther (NEW) με Steve Martin ,Kevin Kline ,Jean Reno & την τργουδιαρα Beyonce.
Τριζουν τα κοκκαλα του Peter Sellers.
Και τα δικα μου δοντια. :twisted: :twisted: :twisted:
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Ξαναειδα τα : Emperors new groove και Lilo & Stitch. Το πρωτο ειναι μια απο τις πιο εξυπνες και αστειες ταινιες της Disney. Το δευτερο, αν και καλο, δεν φτανει τις καλυτερες δημιουργιες της εταιριας. Παντως σου φτιαχνει το κεφι...
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Goal.
Ουτε κρυο ουτε ζεστη .Θα μπορουσε να ειναι κε καλυτερο ,θα μπορουσε ομως να ειναι και πολυ χειροτερο.
Προτεινεται σε Football maniacs
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
the triangle - mini seira ( 2 dvd ) pou pragmateyetai ti krivete sto trigono ton vermoudon . kali san tileoptiki paragogi pou einai me kaloutsika effects. oxi kati to protognoro alla perna i ora ( 4 ores einai i seira !! )
 


Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Kill Bill 1&2 αν και για πολύ καιρό τα απέφευγα,κατόπιν παρότρυνσης "γνωστού ατόμου",τα είδα σχεδόν ταυτόχρονα.
Αν και κάπως βαρύ και μπερδεμένο σαν έργο,προς το τέλος όλα ξεκαθαρίζουν και σε αφήνει με μια γλυκειά ικανοποίηση.
Θα το ξανα έβλεπα ευχάριστα.
Όσο για το τραγούδι των τίτλων,εκτός απο ωραίο είναι και νοσταλγικό. :)
 

Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.590
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top