Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.457
Reaction score
125.953
Με τη συνδορμή σε streaming παίρνουν και κάτι, ψίχουλα αλλά παίρνουν, οι δημιουργοί της μουσικής.
Λάθος!
Τα έσοδα από το στριμινγκ είναι αυτά που στηρίζουν ολόκληρη την μουσική βιομηχανία.

Αποτελούν την κύρια πηγή εσόδων.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Λάθος!
Τα έσοδα από το στριμινγκ είναι αυτά που στηρίζουν ολόκληρη την μουσική βιομηχανία.

Αποτελούν την κύρια πηγή εσόδων.

Το κακο ειναι πως ευνοουνται οι "φτασμενοι".

Διαβαζα προσφατα ενα αρθρο που το ανελυε και ελεγε πως οι αλγοριθμοι που τρεχουν απο πισω και τα logistics μοιραζουν ψιχουλα στους νεους καλλιτεχνες.

Θα ψαξω να το βρω να το ποσταρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.457
Reaction score
125.953
Το κακο ειναι πως ευνοουνται οι "φτασμενοι".
Αυτό ισχύει γενικώς και αδιακρίτως, δε χρειάζονται λινκς.. ;)

Οι φτασμένοι θα προσφέρουν εύκολα και γρήγορα πωλήσεις και έσοδα με ένα νέο άλμπουμ, άρα θα ευνοούνται από τη μουσική βιομηχανία. :)
 


Μηνύματα
510
Reaction score
659
Εγώ κατεβάζω άλμπουμ και αν μου αρέσουν πάω και τα αγοράζω αλλιώς πάνε στο κάδο ανακύκλωσης... τώρα όσο για τους πεθαμένους που αγοράζω που πάνε τα λεφτά από τα δικαιώματα είναι άλλη ιστορία
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.457
Reaction score
125.953
Ακόμα πιο ενδιαφέρον ήταν για μένα ότι το Netflix έχει άπειρες δικές του παραγωγές ταινιών και σειρών, κυρίως με άγνωστους ηθοποιούς, μερικές εκ των οποίων τις βρίσκω εξαιρετικές!

Οι συνειρμοί είναι πολλαπλοί..
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Κι εγω οταν μου αρεσει κατι πολυ το αγοραζω...και δοκιμασα παλιοτερα το spotify..απλα δε χρειαζομαι απειρα τραγουδια...μου θυμιζει παλιοτερες εποχες που ηταν η μανια με τα mp3 που κατεβαζαν τα παντα αρκει να τα εχουν στους σκληρους δισκους...και ποσα απο αυτα ακουγαν;το 1 τις χιλιοις και αν..
Τα τραγουδια που μου αρεσουν τα εχω σε καλη ποιοτητα και αγοραζω επισης...και αν βρω κατι καινουριο που να μου αρεσει το κατεβαζω ή το αγοραζω.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Lanselotε πως ανακαλυπτεις τα νεα τραγουδια και επιλεγεις;
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
οι πιο πολλοί είναι πεθαμένοι οπότε κανονίζω και κρύβομαι το Μεγάλο Σάββατο :)
Μήπως τελικά είσαι ντιτζιταλοφρίκουλας?:D
Η πλειοψηφία των θιασωτών εδώ μέσα υπέρ του 'ψηφιακού' κατά πάσα πιθανότητα είναι οι αρχηγοί του παράνομου download.
 


Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Lanselotε πως ανακαλυπτεις τα νεα τραγουδια και επιλεγεις;
Με πολλους τροπους.Μπορει να τα ακουσω απο το ραδιο ή την τηλεοραση.
Αλλος τροπος ειναι απο το Kodi βλεποντας νεα videoclips σε αρκετα ξενα καναλια μουσικης που εχει ή ραδιοφωνικα καναλια του kodi.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.811
Reaction score
11.055
Να ρωτήσω κάτι αυτούς που χρησιμοποιούν το tidal app σε mac: Τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνουμε ώστε να αλλάζει αυτόματα το sample rate ανάμεσα σε MQA (88.2 ή 96KHz) και flac (44.1ΚΗz); Ακολούθησα τις οδηγίες που υπάρχουν εδώ:

http://www.avhub.com.au/news/sound-image/how-to-play-tidals-high-res-masters-on-your-mac-446915

αλλά μόλις επιλέγω το exclusive mode μου βγάζει ένα περίεργο μήνυμα ότι το sample rate του dac πρέπει να είναι 44.1 - που είναι - και μετά γυρνάει στο built-in output. Εν τέλη, δεν αλλάζει αυτόματα το sample rate. Σημειώνω ότι το audirvana αλλάζει αυτόματα χωρίς κάποια ειδική ρύθμιση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.434
Reaction score
79.819
Να ρωτήσω κάτι αυτούς που χρησιμοποιούν το tidal app σε mac: Τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνουμε ώστε να αλλάζει αυτόματα το sample rate ανάμεσα σε MQA (88.2 ή 96KHz) και flac (44.1ΚΗz); Ακολούθησα τις οδηγίες που υπάρχουν εδώ:

http://www.avhub.com.au/news/sound-image/how-to-play-tidals-high-res-masters-on-your-mac-446915

αλλά μόλις επιλέγω το exclusive mode μου βγάζει ένα περίεργο μήνυμα ότι το sample rate του dac πρέπει να είναι 44.1 - που είναι - και μετά γυρνάει στο built-in output. Εν τέλη, δεν αλλάζει αυτόματα το sample rate. Σημειώνω ότι το audirvana αλλάζει αυτόματα χωρίς κάποια ειδική ρύθμιση.
Το ίδιο ακριβως προβλημα (το οποίο εμφανίστηκε μετα απο ενα update, και μόνο με την χρήση του Dirac) με οδήγησε στο να δοκιμάσω και έπειτα να αγοράσω το Audirvana.

Λύση δεν βρήκα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.811
Reaction score
11.055
Εμένα μου εμφανίζει το πρόβλημα αυτό ακόμη και παρακάμπτοντας το dirac.

Το σπαστικό είναι ότι μέσα από το tidal app δε φαίνεται αν το mqa που θες να ακούσεις είναι 88.2 ή 96 και έτσι δεν μπορείς να ρυθμίσεις χειροκίνητα το sample rate.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.434
Reaction score
79.819
Πουθενά δεν μπλέξαμε βρε.

Μια χαρα παίζουνε ολα, bug free και πολυ λειτουργικά με το Audirvana
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Εμένα μου εμφανίζει το πρόβλημα αυτό ακόμη και παρακάμπτοντας το dirac.

Το σπαστικό είναι ότι μέσα από το tidal app δε φαίνεται αν το mqa που θες να ακούσεις είναι 88.2 ή 96 και έτσι δεν μπορείς να ρυθμίσεις χειροκίνητα το sample rate.
Το δοκιμασα μολις τωρα. Αλλαζει το rate αυτοματα. Δεν συναντησα καποιο προβλημα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.871.357
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top