Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Καλημέρα παιδιά. Δε θα το πιστέψετε.. οι προσευχές (που δεν έκανα), εισακούσθησαν!!!!!! Το πρωί που άνοιξα το Zidoo μου έβγαλε ειδοποίηση ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση. Αμέσως έκανα το upgrade, έγινε η εγκατάσταση/επανεκκίνηση και γεμάτος αδημονία άνοιξα το Tidal.....ω του θαύματος!!!!!!!!!! έπαιζε κανονικά!!! Όλα τα προβλήματα λύθηκαν. Επιτέλους, ο κάρφος έφυγε, τώρα μπορώ να ησυχάσω, δύο μήνες μου έφαγε ψάχνοντας.

Ρε μπας και οι κινέζοι διαβάζουν AV site και οι κ.κ. της Δχσεως μας το κρύβουν?

Για του λόγου το αληθές ορίστε και φωτό από την αναβάθμιση..
Δεν υπάρχει :roflmao: :party:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αντε να ηρεμησουμε λιγο:):):)
..καιρος ηταν ρε Λακη. Δεν το αντεχα, την ειχα ψωνισει με αυτη τη δυσλειτουργια. Το γκαζωμα στους κινεζους επιασε τοπο. Μονο που μαζι μ' αυτους γκαζωσα και τους Tidalαδες χωρις να φταινε!
[DOUBLEPOST=1500892415][/DOUBLEPOST]
Δεν υπάρχει :roflmao: :party:
..οντως Dimifoot, δεν υπαρχει!! Απιστευτο, και ομως περα για περα αληθινο..
Τι να πω, με λυπηθηκε ο Παναγαθος..
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ποιος παναγαθος.. ο Μπαμπας της οικογενεις φροντισε:):):


και σου ελεγα, παρε ενα nuc, μα που να ακουσεις! Σεβασμος βρε στους παλιους, ιεραρχια δεν εχουμε;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ποιος παναγαθος.. ο Μπαμπας της οικογενεις φροντισε:):):


και σου ελεγα, παρε ενα nuc, μα που να ακουσεις! Σεβασμος βρε στους παλιους, ιεραρχια δεν εχουμε;
..δε γινοταν ρε φιλε, ηθελα να εχει καλουδια για το πολυκαναλο που ...θα..φτιαξω.
[DOUBLEPOST=1500893508][/DOUBLEPOST]..μη μου μιλας για ιεραρχια, πανε αυτα, τελειωσαν!!!
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
οι προσευχές (που δεν έκανα), εισακούσθησαν!!!!!!
Έστειλες τόσα μέηλ, αφού... :)

Συμπάσχουμε... :gotcha: :angel::angel::angel::angel::angel::angel:
Προσευχηθήκαμε εμείς βρε...! :D

21.7;;;;;;; και διαμαρτυρεσαι;;;;
Το 2010 αυτό, από Φόρθνετ :p, Τώρα δεν ξέρω... :errwhat:

Απο τη Λαρισα εισαι πατριωτ'?
Πάντρεψα αδερφό εκεί... :)
Ηργάσθην δε εκεί αφιλοκερδώς >:( για την διετία 2009 2011... :errwhat::drinks:
Κι όταν βλέπω θάλασσα, στα παράλια της Λάρισας την βλέπω...! :beach:
[DOUBLEPOST=1500899275][/DOUBLEPOST]
παρε ενα nuc
;) :hi::hi::hi:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
[QUOTE="sterkon, post: 2204252, member: 17458"....
Κι όταν βλέπω θάλασσα, στα παράλια της Λάρισας την βλέπω...! :beach:
;) :hi::hi::hi:[/QUOTE]
Παρε μοα φωτο για να τα θυμηθεις
agiokampos-e1486481320578 (1).jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Το Zidoo είναι μια χαρά μηχανάκι, και σε μένα δουλεύουν όλα άψογα. (Εκτός από το multiple PCM over HDMI που ήθελα..)

Φυσικά, στο software πάντα θα υπάρχουν βελτιώσεις. Για τα λεφτά του πάντως, είναι σπέσιαλ. Άντε, καλές ακροάσεις και θεάσεις!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
multiple PCM over HDMI που ήθελα..)
Καλημερα Κωστα. Εαν εννοεις τη μεταδοση πολυκαναλου ψηφιακου σηματος, θα ηθελα να σου πω οτι αμεσως μετα το περας της χθεσινης αναβαθμησης του Χ-10, μου εβγαλε ειδοποιηση στην οθονη της tv οτι το Home Theater εγκατασταθηκε με επιτυχια. Μηπως ειναι θεμα αναβαθμισης και στο δικο σου; Δυστυχως δεν εχω πολυκαναλο για να το δοκιμασω...
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια χαρά! Σαν πρώτη μέρα δοκιμής του tidal hi-if θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ την άποψη μου.

Καταρχήν να πω πως δεν έχω και το πρώτο αυτί. Πριν μισό χρόνο αγόρασα το πρώτο μου σχετικά καλό σύστημα, έναν Yamaha r-n402d και ένα ζεύγος Dali sensor 1.

Μέχρι χθες ήμουν δυσαρεστημένος με τον ήχο που έπαιρνα και έψαχνα για καλυτερα ηχεία... Σήμερα όμως, μετά από μια ημέρα δοκιμής του tidal όλα άλλαξαν. Ξαφνικά νομίζω πως ακούω πολύ καλύτερα... Όλα πια έφτιαξαν και είμαι εντυπωσιασμένος από την αλλαγή.

Μήπως είναι η ιδέα μου ή όντως είναι τόσο καλύτερο το tidal από το Spotify premium?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Δεν πολυπιστεύω ότι είναι τόσο θέμα της μεγαλύτερης δειγματοληψίας.
Νομίζω ότι και τα δύο "φιλτράρουν" το περιεχόμενο, το καθένα με το δικό του τρόπο.
Είναι περισσότερο ποιό κάθεται καλύτερα στα αυτιά σου και στο σύστημα σου.
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Δεν είπα το αντίθετο. Είπα οτι οφείλεται στο "πρόγραμμα' αναπαραγωγής. Και όχι στη δειγματοληψια. Το spotify μεσαία το το tidal μπασατο. Και πιο δυναμικό. Απο μνημης αυτά. Δεν έχω tidal πλεον για να κάνω ΑΒ.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Γεια χαρά! Σαν πρώτη μέρα δοκιμής του tidal hi-if θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ την άποψη μου.

Καταρχήν να πω πως δεν έχω και το πρώτο αυτί. Πριν μισό χρόνο αγόρασα το πρώτο μου σχετικά καλό σύστημα, έναν Yamaha r-n402d και ένα ζεύγος Dali sensor 1.

Μέχρι χθες ήμουν δυσαρεστημένος με τον ήχο που έπαιρνα και έψαχνα για καλυτερα ηχεία... Σήμερα όμως, μετά από μια ημέρα δοκιμής του tidal όλα άλλαξαν. Ξαφνικά νομίζω πως ακούω πολύ καλύτερα... Όλα πια έφτιαξαν και είμαι εντυπωσιασμένος από την αλλαγή.

Μήπως είναι η ιδέα μου ή όντως είναι τόσο καλύτερο το tidal από το Spotify premium?
Όχι φίλε μου!
Μία χαρά είναι το αυτί σου!
Το tidal είναι τόσο καλύτερο που κάνει την ακρόαση από το Spotify pr. Σχεδόν απαγορευτική!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Όχι φίλε μου!
Μία χαρά είναι το αυτί σου!
Το tidal είναι τόσο καλύτερο που κάνει την ακρόαση από το Spotify pr. Σχεδόν απαγορευτική!
Υπερβολη μεγιστη. Μαλλον...πιθανως...γιατι τα ακουω μεσω ντακ οποτε "ισοπεδωνονται"!
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Και εγω που είμαι TIDAL οικογένεια μέσω Λάκη , και παίζω με windows tablet Lenovo yoga και μέσω hdmi δίνω στον avp a1hd για την αποκωδικοποίηση το TIDAL μου ακούγεται εξαιρετικό. Λίγο που δοκίμασα το spotify μου έσπασε τα νεύρα . Οχι μόνο οι διαφημίσεις , αλλά ό ήχος του ρε παιδί μου είναι κάπως , πως να το πω , κούφιος. Δεν μου άρεσε σε τίποτα. Το TIDAL για κάποιο λόγο παίζει σαφώς καλύτερα.
Υπόψην ο avp-a1 δεν υποστηρίζει MQA.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Και εγω που είμαι TIDAL οικογένεια μέσω Λάκη , και παίζω με windows tablet Lenovo yoga και μέσω hdmi δίνω στον avp a1hd για την αποκωδικοποίηση το TIDAL μου ακούγεται εξαιρετικό. Λίγο που δοκίμασα το spotify μου έσπασε τα νεύρα . Οχι μόνο οι διαφημίσεις , αλλά ό ήχος του ρε παιδί μου είναι κάπως , πως να το πω , κούφιος. Δεν μου άρεσε σε τίποτα. Το TIDAL για κάποιο λόγο παίζει σαφώς καλύτερα.
Υπόψην ο avp-a1 δεν υποστηρίζει MQA.
Και το premium το ίδιο είναι.......
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Υπερβολη μεγιστη. Μαλλον...πιθανως...γιατι τα ακουω μεσω ντακ οποτε "ισοπεδωνονται"!
Ίσως να ακούγεται υπερβολή αλλά πίστεψε με δεν είναι!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Είχα παράλληλα tidal hi fi & spotify premium
Για καιρο

Έκρινα απο ηχο πως δεν υπηρχε λογος για το tidal

Συν του οτι βαρεθηκα να ταξινομησω ξανα σε playlists τα κομματια που ειχα μεταφερει απο το spotify στο tidal
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top