Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Μια ερώτηση: όταν χρησιμοποιώ σαν πηγή το laptop για να ακούω spotify, έχω την δυνατότητα απομεμακρυσμένου χειρισμού από το κινητό μου μέσω της γνωστής εφαρμογής για android.
Η ερώτηση είναι αν μπορεί να γίνει το αντίθετο, δηλαδή να συνδέσω το κινητό στο DAC και να παίζει spotify και να χρησιμοποιώ σαν τηλεχειρισμό το laptop (στο οποίο έχω την desktop εφαρμογή του spotify)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια ερώτηση: όταν χρησιμοποιώ σαν πηγή το laptop για να ακούω spotify, έχω την δυνατότητα απομεμακρυσμένου χειρισμού από το κινητό μου μέσω της γνωστής εφαρμογής για android.
Η ερώτηση είναι αν μπορεί να γίνει το αντίθετο, δηλαδή να συνδέσω το κινητό στο DAC και να παίζει spotify και να χρησιμοποιώ σαν τηλεχειρισμό το laptop (στο οποίο έχω την desktop εφαρμογή του spotify)
Ναι.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλώς, ευχαριστώ.Πρακτικά τώρα, βάζω δηλαδή το κινητό και παίζει και όταν ανοίγω στον υπολογιστή την desktop εφαρμογή μου δίνει σαν επιλογή το κινητό και από εκεί και μετά το χειρίζομαι από τον υπολογιστή;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλώς, ευχαριστώ.Πρακτικά τώρα, βάζω δηλαδή το κινητό και παίζει και όταν ανοίγω στον υπολογιστή την desktop εφαρμογή μου δίνει σαν επιλογή το κινητό και από εκεί και μετά το χειρίζομαι από τον υπολογιστή;
Ναι, δεν έχω πρόχειρο pc μπροστά μου , αλλά κάπου στην εφαρμογή υπάρχει η επιλογή "συνδεδεμένες συσκευές" ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι ακριβώς. Όταν το πατήσεις θα σου εμφανίσει το κινητό σου (μάρκα και μοντέλο). Το επιλέγεις και πλέον το pc σου λειτουργεί ως controller του κινητού που παίζει spotify. Υποθέτω πως μιλάμε για το premium, σωστά;

Edit..νομίζω η επιλογή είναι "διαθέσιμες συσκευές" , όχι συνδεδεμένες.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Ναι, δεν έχω πρόχειρο pc μπροστά μου , αλλά κάπου στην εφαρμογή υπάρχει η επιλογή "συνδεδεμένες συσκευές" ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι ακριβώς. Όταν το πατήσεις θα σου εμφανίσει το κινητό σου (μάρκα και μοντέλο). Το επιλέγεις και πλέον το pc σου λειτουργεί ως controller του κινητού που παίζει spotify. Υποθέτω πως μιλάμε για το premium, σωστά;

Edit..νομίζω η επιλογή είναι "διαθέσιμες συσκευές" , όχι συνδεδεμένες.
Ναι, για premium. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Κατάφερα να κάνω κάποιες συγκρίσεις μεταξύ των streaming services για να δω που θα πάω όταν λήξει το tidal γιατί η ζωή δεν έβγαινε με αυτό.
Έκανα λοιπόν δωρεάν δοκιμή σε Deezer HiFi, Amazon prime, Tidal HiFi είχα, qobuz με αρχική εγγραφή μέσω vpn γιατί δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα αλλά μετά την αρχική έγγραφη το παραβλέπουν.
Σχετικά με το sq, τίποτα δεν είναι σαν τα πραγματικά αρχεία. Από εκεί και πέρα, το qobuz παίζει πιο γεμάτα και με περισσότερη πληροφορία και μετά έρχεται το Deezer. Προς έκπληξη μου, το tidal ακούγεται το πιο τσίγκινο με loudness πολύ πίσω σε σχέση με qobuz. Ακόμα και η mqa έκδοση κάποιων album είναι πίσω από τα 16/44 του qobuz. Amazon prime δεν...

Το qobuz είναι το πιο ακριβό από όλα αλλά η δισκοθήκη του είναι λίγο περιορισμένη και το discovery όχι τόσο καλό όσο του deezer.

Συμπέρασμα για εμένα, Deezer για μέγεθος δισκοθήκης ευχρησία και κόστος, qobuz για να πάρεις όσο πιο κοντά στο πραγματικό αρχείο αν είσαι διατεθειμένος να το πληρώσεις.

Tidal μόνο αν είσαι “family” και δεν σε πειράζουν τα bug και ο ήχος του.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Θα συμφωνησω απολυτα με τον "τσιγκινο" ηχο του tidal, γιατι ειναι κατι που προσφατα παρατηρησα ενω στο παρελθον ηταν πιο αποδεκτος. Ισως να φταιει και η λαμπα πλεον... Το mqa καλιτερο απο το ...mp3, τοσο με συγκινει πλεον μετα τον πρωτο εντυπωσιαμο!
 

Μηνύματα
24
Reaction score
3
εχω κανει συνδρομή στο TIdal εδω και 2 βδομάδες με την προσφορα που εγραφε 1+1 μηνα .. 14ευρω ..
παιζω με Laptop + Scarlet Solo + Naim Nait5i + Wharfedale 10.2 ...... η απόδοσή του μου Αρέσει ! αλλά....
μιας κ δεν έχω κανένα τρομερό DAC .. να ρωτήσω αν πάρω καποιο DAC με ΜQA decoding θα έχω μεγάλη διάφορα στον Ηχο ?
η θα πετάξω τζάμπα χρήματα ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.406
εχω κανει συνδρομή στο TIdal εδω και 2 βδομάδες με την προσφορα που εγραφε 1+1 μηνα .. 14ευρω ..
παιζω με Laptop + Scarlet Solo + Naim Nait5i + Wharfedale 10.2 ...... η απόδοσή του μου Αρέσει ! αλλά....
μιας κ δεν έχω κανένα τρομερό DAC .. να ρωτήσω αν πάρω καποιο DAC με ΜQA decoding θα έχω μεγάλη διάφορα στον Ηχο ?
η θα πετάξω τζάμπα χρήματα ?
Όχι μεγάλη.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Η διαφορα δεν ειναι στο mqa (δεν το θεωρω αξιολογο, μαλλον: πολυ αξιολογο) αλλα στην ποιοτητα ηχου του dac. Εχοντας το m2tech young iii, η ουσια δεν ειναι στο mqa μα στην ποιοτητα που σου δινει στα αλλα φορμα
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
εχω κανει συνδρομή στο TIdal εδω και 2 βδομάδες με την προσφορα που εγραφε 1+1 μηνα .. 14ευρω ..
παιζω με Laptop + Scarlet Solo + Naim Nait5i + Wharfedale 10.2 ...... η απόδοσή του μου Αρέσει ! αλλά....
μιας κ δεν έχω κανένα τρομερό DAC .. να ρωτήσω αν πάρω καποιο DAC με ΜQA decoding θα έχω μεγάλη διάφορα στον Ηχο ?
η θα πετάξω τζάμπα χρήματα ?
οχι δεν θα τα πεταξεις,αξιζει να κανεις την κινηση ακομα και αν κινηθεις στην κατηγορια 250+ ευρω.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Στην δικη μου περιπτωση , roon + tidal > flac (πλυν dsd). Βεβαια στριμαρω μεσω roon native endpoint συν καποιες "περιποιήσεις" . Ολα παίζουν το ρόλο τους..

Τέλος , απόλυτο respect στο spotify για την πλατφόρμα/φόρμουλα , ανακάλυψης μουσικής βάση του γούστου σου. Έτη φωτός μπροστά απο τα άλλα.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.604
Reaction score
27.946
Εμένα με ενδιαφέρει αν ανοίξει καμία θέση για Spotify.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Γιατι δεν ανοιγετε ξεχωριστο θεμα με τιτλο πχ "Συνδρομητικη μουσικη";
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top