Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
565
Reaction score
1.008
Ποιο ειναι το εξτρα κομπονεντ του σποτιφαι; τι κανει; που το βρισκουμε;
Αυτα για αρχη :p
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Πρεπει να παραδεχθω οτι το spotify των ιντερνετικων 320mbps εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ηχο, ισαξιο + του "γηινου" mp3. Τωρα ακουω μεσω του κινητου στον ...εξοχικο (πολυκαναλο) ενισχυτη με audio spectrum s37iii gold και ...οντως αριστη αγορα (και σε τι τιμη!). Με tidal ανωτατος:) (μεσω κινητου εννοω)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
We ‍❤‍ spotify για την ποικιλία του, την ταχύτητά του και, γιατί όχι, και για τον ήχο του που δεν έχει καθόλου τα γνωστά artefacts του mp3 ("ήχος νερού που τρέχει σε σωλήνα").

Do we ‍❤‍ tidal; Τι σας αρέσει σε αυτό περισσότερο από το spotify;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
We ‍❤‍ Spotify ...ακριβως για αυτα που λες!
Μα We ‍❤‍ Tidal, γιατι εχει καλυτερο ηχο, και με το mqa ακομη καλυτερο απο το απλο mp3 spotify (οσο να ναι υφισταται διαφορα) λιγοτερες μα πολυ καλες επιλογες μουσικης, και ...ε, μια ακομη τεχνολαγνα επιλογη;)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σήμερα ακούγοντας στο Spotify (Qnap με Spotify App και γίνεται Spotify connect συσκευή) ένα Playlist "Audiophile test music), το οποίο καλά ακούγεται τρομάρα μου και ελέγχοντας την ροή της μουσικής από το iPhone App έκανα διάφορες δοκιμές.
Κάποια στιγμή χρειάστηκε να κατέβω κάτω να δώσω κάτι σε ένα φίλο και πήρα το τηλέφωνο μαζί μου.
Επειδή ο φίλος καθυστερούσε κοιτάζω το τηλέφωνο μήπως είχε καλέσει και βλέπω μπροστά μου το Playlist να συνεχίζει να παίζει απρόσκοπτα και να βλέπω τα κομμάτια να περνάν μπροστά μου.
Φυσικά δεν ήμουν συνδεδεμένος στο WiFi δίκτυο του σπιτιού αλλά μέσω 4G.
Έχει εξελιχθεί τόσο πολύ το ρημάδι να μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά και εξ αποστάσεως και να βλέπεις τα πάντα και άσε τους άλλους στο σπίτι να νομίζουν ότι έχει φαντάσματα...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Do we ‍❤‍ tidal; Τι σας αρέσει σε αυτό περισσότερο από το spotify;

Δοκιμασε ρε τo trial και ασε τας ερωτησεις !

Με τα HD800/Mojo εγω θα πιστεψω οτι μου ειπεις...

:D
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δοκιμασε ρε τo trial και ασε τας ερωτησεις !

Με τα HD800/Mojo εγω θα πιστεψω οτι μου ειπεις...

:D
Τι ...trial; Κανονικο και super εχει!
Το mojo δεν το εδωσε;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
Παει το mojo :-(

Πειτε εμπειριες απο τινταλ. Πεταμε το αμαρα; Ή παιζει καλυτερα μεσα απο αμαρα / οντιρβανα;
 
Last edited:

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Α, γι' αυτο ρωταει συνεχεια ο τζιγγουνης;;;

:fuckyou:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Παει το mojo :-(

Πειτε εμπειριες απο τινταλ. Πεταμε το αμαρα; Ή παιζει καλυτερα μεσα απο αμαρα / οντιρβανα;
Το Tidal ειναι άριστο. Δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο cd/Flac. Τίποτα. Και δεν σε τρώει και η αντισεξουαλική έμμονη ιδέα πως ακούς 320.

Με τα MQA εχει και HiRes, οπότε όσοι εχουν το σούπερ ηχοσύστημα/χώρο μπορούν να αντιλαμβάνονται (ισως :whistling:) τις διαφορές.

Εδώ και μερικές μερες ακούω τα πάντα (και το Tidal) μέσω Audirvana. Το οποίο τα παίζει απο την μνήμη και όχι απευθείας απο streaming, αν κατάλαβα καλά. Και εχει και remote για το Tidal. Πάρα πολυ ικανοποιητική απόδοση, και δεν εχει και τα ατελείωτα bugs του Amarra. Μάλλον ο,τι καλύτερο μετά το Roon.

Με το Tidal ο σκληρός δίσκος χρησιμοποιείται πολυ σπάνια πλέον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.756
Έχω τουλάχιστον μιά ντουζίνα σκληρούς δίσκους γεμάτους ταινίες, και ...Netflix. Τέλος οι σκληροί δίσκοι. Πρέπει να βρω κάτι να τους κάνω...

Τους σκληρούς δίσκους με τη μουσική, δε θυμάμαι καλά που τους έχω. Δε βαριέσαι.. βάζω κάνα μαύρο δίσκο να γυρνάει στο μκ2 όταν παίζει Spotify, έτσι, για το εφέ.:p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
Το Tidal ειναι άριστο. Δεν εχει να ζηλέψει τίποτα απο cd/Flac. Τίποτα. Και δεν σε τρώει και η αντισεξουαλική έμμονη ιδέα πως ακούς 320.

Με τα MQA εχει και HiRes, οπότε όσοι εχουν το σούπερ ηχοσύστημα/χώρο μπορούν να αντιλαμβάνονται (ισως :whistling:) τις διαφορές.

Εδώ και μερικές μερες ακούω τα πάντα (και το Tidal) μέσω Audirvana. Το οποίο τα παίζει απο την μνήμη και όχι απευθείας απο streaming, αν κατάλαβα καλά. Και εχει και remote για το Tidal. Πάρα πολυ ικανοποιητική απόδοση, και δεν εχει και τα ατελείωτα bugs του Amarra. Μάλλον ο,τι καλύτερο μετά το Roon.

Με το Tidal ο σκληρός δίσκος χρησιμοποιείται πολυ σπάνια πλέον.
Ποια εκδοση του audirvana; Ηχητικα εχει διαφορα απο το tidal app;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Έχω τουλάχιστον μιά ντουζίνα σκληρούς δίσκους γεμάτους ταινίες, και ...Netflix. Τέλος οι σκληροί δίσκοι. Πρέπει να βρω κάτι να τους κάνω...

Τους σκληρούς δίσκους με τη μουσική, δε θυμάμαι καλά που τους έχω. Δε βαριέσαι.. βάζω κάνα μαύρο δίσκο να γυρνάει στο μκ2 όταν παίζει Spotify, έτσι, για το εφέ.:p
ΝΑ ψαξουμε μαζί να τους βρούμε? Κι αφού δεν τους θέλεις...είναι...παιδιά, εγγόνια εχουμε:):):)
Όντως έτσι είναι πάντως.
Η σειρά αξιολογησης κατόπιν προχθεσινου τεστ με το ίδιο κομματι ειναι: cd/flac>tidal>spoify με μικρότατες διαφορες
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Ποια εκδοση του audirvana; Ηχητικα εχει διαφορα απο το tidal app;
Μόνο η τελευταία παίζει MQA. To 3plus.

Έχω την αίσθηση πως γενικά η αναπαραγωγή μέσω Audirvana είναι καλύτερη. Σαν να έχει λιγότερα σκουπιδάκια. Και στο Tidal και στα Flac. Είναι η ίδια αίσθηση διαφοράς που έχεις με και χωρίς το Amarra.

Αλλά επειδή δεν έχω κάτσει με το Audirvana να το επιβεβαιώσω με τυφλή δοκιμή (στο Amarra το είχα κάνει), είμαι επιφυλακτικός σε αυτό που λέω.

Σίγουρα έχει καλύτερο μενού πάντως από το Tidal. Και remote.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
ΝΑ ψαξουμε μαζί να τους βρούμε? Κι αφού δεν τους θέλεις...είναι...παιδιά, εγγόνια εχουμε:):):)
Όντως έτσι είναι πάντως.
Η σειρά αξιολογησης κατόπιν προχθεσινου τεστ με το ίδιο κομματι ειναι: cd/flac>tidal>spoify με μικρότατες διαφορες
Cd και flac το ιδιο δεν διέκρινες διαφορες?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Μεταξύ cd και Flac δεν Μπορώ να ακούσω διαφορές σε τυφλή δοκιμή , εφόσον χρησιμοποιούμε το ίδιο DAC. Τώρα αν χρησιμοποιήσουμε transport της πολύ κακιάς ώρας δεν ξέρω τι θα γίνει.

Ξαναλέω σε τυφλή δοκιμή.

Αν κάποιος πιάσει πάνω από 80% αναγνώριση μεταξυ cd-flac σε τέτοια τυφλή δοκιμή είναι δυστυχισμένος άνθρωπος :D
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Συγνωμη μιλαμε για συγκριση cd - hi res flac 24/192 και λετε πως δεν υπαρχουν διαφορες με το cd?
:o
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.402
Reaction score
79.606
Συγνωμη μιλαμε για συγκριση cd - hi res flac 24/192 και λετε πως δεν υπαρχουν διαφορες με το cd?
:o
Αυτό είναι άλλο θέμα

Εγώ σου απάντησα μεταξύ cd και flac του ίδιου cd.

Μεταξύ cd 16/44.1 και flac 24/192 είναι άλλη κουβέντα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.784
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top