Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
ΟΚ έχεις μία Linux πλατφόρμα και πάνω εκεί τρέχεις σε virtual boxes το nas και το volumio και ό,τι άλλο έχεις. Θα παίξει και αν το κατέχεις κάπως θα δρομολογήσεις το σήμα στο usb
Αυτό!

Απλά αυτό που περιγράφεις δεν έχει εφαρμογή στο μέσο χρήστη ;)
Μια εξοικείωση με τους υπολογιστές τη θέλει... όντως... αλλά στο στήσιμο μόνο, στη χρήση μάλλον εύκολο

Το ζητούμενο εδώ είναι η ευκολία, η ευχρηστία, η χαμηλή κατανάλωση και το χαμηλό κόστος. Εννοείται και η σωστή αναπαραγωγή.
Αν στηθεί και παίζει, τα πληρεί όλα αυτά !!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Οκ ..αν και είναι ελαφρώς tricky να πας από image για sd σε virtualbox.... τελικά είναι "up & running" !

volumio.jpg


Περισσότερα αφού του δώσω το χρόνο του !
 


A

amoustakas

Guest
Έκανα ακροάσεις flac vs spotify με volumio. Ifi micro idsd + Sennheiser HD650.

το spotify ακόμη και μέσω volumio είναι πολύ χειρότερο από flac.

επίσης έκανα ακρόαση spotify vs tidal χρησιμοποιώντας τις εφαρμογές των windows και επίσης το spotify είναι πολύ χειρότερο από tidal.

ό,τι πληρώσεις παίρνεις για μία ακόμη φορά.

έκανα διακοπή συνδρομής και τους έγραψα ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα του ήχου.

:-(
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Έκανα ακροάσεις flac vs spotify με volumio. Ifi micro idsd + Sennheiser HD650.

το spotify ακόμη και μέσω volumio είναι πολύ χειρότερο από flac.

επίσης έκανα ακρόαση spotify vs tidal χρησιμοποιώντας τις εφαρμογές των windows και επίσης το spotify είναι πολύ χειρότερο από tidal.

ό,τι πληρώσεις παίρνεις για μία ακόμη φορά.

έκανα διακοπή συνδρομής και τους έγραψα ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από την ποιότητα του ήχου.

:-(
Δεν κουράζομαι να επαναλαμβάνω ότι στο spotify κάνει κάποιος συνδρομή για έχει πρόσβαση στα "άπαντα" σχεδόν της μουσικής και όχι για να έχει την βέλτιστη ποιότητα! Κάτι που φυσικά δεν το εξασφαλίζει με το Tidal του οποίου η μουσική βιβλιοθήκη είναι σαφώς μικρότερη του spotify! Οπότε τι να λένε 7 ευρώ το μήνα για να έχεις πρόσβαση στα πάντα;
Όποιος θέλει βέλτιστη ποιότητα τότε CD ή 24bit και προσεγμένες παραγωγές/ηχογραφησεις. Το FLAC επίσης δεν λέει τίποτε για την ποιότητα ηχογράφησης. Απλά αποτελεί μία ακόμη επιλογή κωδικοποίησης της μουσικής πληροφορίας.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Μπήκε και το Daphile στο NAS και βλέπουμε ποιο βολεύει....

View attachment 145787
Πήγαινε και στα audio settings και βρες το BruteFIR για να φορτώνεις εκεί τα φίλτρα σου. Απλά θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα φίλτρο για κάθε κανάλι.

settings->audio devices->audio processing και επιλέγεις BruteFIR mode for DRC&EQ. Δύο γραμμές παρακάτω πατάς το κουμπί BruteFIR και απο εκεί φορτώνεις τα φίλτρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Για πείτε μου και μένα, τι να στήσω στο qnap για να παίζει Spotify?
Να κάνω μια προσπάθεια κι από κει.
Με ενδιαφέρει μόνο η σύνδεση έθερνετ με τον τρινοβ, όχι κάποια άλλη.
Δηλαδή, θα ήθελα να παίξει Spotify μέσω έθερνετ.
Γίνεται νομίζω. Νομίζω κάτι λάθος;
Dlna υποστηρίζει ο τρινοβ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Ναι, προφανώς θα δοκιμάσω το δικό του app, ξέρω ότι έχει, δε ξέρω αν υποστηρίζει μέσω dlna, θα δείξει.

Δηλαδή δε ξέρω αν θα δουλέψει μέσω έθερνετ.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Μέσω HDMI παίζει, μέσω USB παίζει, μέσω Ethernet δεν νομίζω να καταφέρει να παίξει,
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Γενικά πέραν του librespot που δουλέυει σε κάποιους linux based streamers , δεν νομίζω πως υπάρχει άλλη λύση dlna για το spoty.

Το θέμα είναι να δεi το τρινοβ ως client. Μόνο αν υποστηρίξουν το connect όπως πχ η auralic.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καταλαβαίνω πως ο τρινόβ είναι ούλτρα χάι εντ αλλά το να μην υποστηρίζει σποτιφάι που το έχουν οι γιάμαχα των 300€ το λες και κρίμα. Κάτι μου λέει πως μόνο εσύ θα ζητήσεις αυτή την προσθήκη στο λογισμικό του :D.
 


A

amoustakas

Guest
Δεν κουράζομαι να επαναλαμβάνω ότι στο spotify κάνει κάποιος συνδρομή για έχει πρόσβαση στα "άπαντα" σχεδόν της μουσικής και όχι για να έχει την βέλτιστη ποιότητα! Κάτι που φυσικά δεν το εξασφαλίζει με το Tidal του οποίου η μουσική βιβλιοθήκη είναι σαφώς μικρότερη του spotify! Οπότε τι να λένε 7 ευρώ το μήνα για να έχεις πρόσβαση στα πάντα;
Όποιος θέλει βέλτιστη ποιότητα τότε CD ή 24bit και προσεγμένες παραγωγές/ηχογραφησεις. Το FLAC επίσης δεν λέει τίποτε για την ποιότητα ηχογράφησης. Απλά αποτελεί μία ακόμη επιλογή κωδικοποίησης της μουσικής πληροφορίας.
Στο εξής μόνο flac απο ποιοτικά cd. Σαν τον παλιο καλο καιρο. Ξανθιες και χασμουρητα.
Μουσικη ασανσερ. Καμπανακια.
Πχιοτητα ξανα. Hiendίλα

Ακροαση spotify free μονο σαν ραδιοφωνο.
Post automatically merged:

Καταλαβαίνω πως ο τρινόβ είναι ούλτρα χάι εντ αλλά το να μην υποστηρίζει σποτιφάι που το έχουν οι γιάμαχα των 300€ το λες και κρίμα. Κάτι μου λέει πως μόνο εσύ θα ζητήσεις αυτή την προσθήκη στο λογισμικό του :D.
Πολύ σωστή επιλογή που δεν ασχολούνται με αυτό το πατσαβούρι. Τρίνοβ θα πάρω.
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Προσωπικά, χωρίς Spotify δε μπορώ.

Έχει άπειρη δισκοθήκη. Βρίσκω δίσκους που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού.

Οπότε στανταράκι το Spotify.

Αν έμενα υποχρεωτικά μόνο με ένα στριμινγκ σοφτγουερ, θα ήταν μόνο το Spotify.

Και συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση το πόσο καλά παίζει. Απίστευτα καλά, για ποιότητα mp3. Πραγματικά όμως.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είμαι από τους τυχερούς που η διαφορά που εντοπίζω ανάμεσα σε ασυμπίεστα αρχεία από το τοπικό μου δίκτυο και το spotify είναι πολύ μικρή. Υπάρχει αλλά θα πρέπει πραγματικά να προσπαθήσεις για να την εντοπίσεις. Αναφέρομαι πάντα σε μουσικές με ευρύ περιεχόμενο συχνοτήτων και σύγχρονες ηχογραφήσεις.

Βέβαια το αυτό συμβαίνει και στη σύγκριση ανάμεσα σε flac & mp3 320kbps, με δυσκολία εντοπίζω διαφορές. Lucky me!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Βρε η "διαφορά" είναι σαφέστατη υπέρ του τινταλ.

Μα παίζει τόσο τόσο καλά το σποτιφαι, που άμα δε μπεις στον πειρασμό να κάνεις συγκρίσεις, δε τίθεται θέμα.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Και το tidal είναι χαζό.
Πήγα να φτιάξω μια λίστα με συγκεκριμένο ύφος και είδος μουσικής και τα παράτησα.
Μέσα σε λίγο χρόνο την έφτιαξα στο Spotify . Μου έκανε προτάσεις εξαιρετικές και αυτές ακριβώς που γούσταρα.
 

A

amoustakas

Guest
Συμφωνώ με όσα λέει ο Κώστας. Λείπει πολύ πράγμα σε δίσκους από το Tidal και ακόμη και η αναζήτησή του είναι για τ' ανάθεμα. Δε συζητώ για λίστες και προτάσεις. Να πάμε και στην έλλειψη απλού τηλεχειρισμού από το κινητό;

Τα πράγματα είναι απλά. Θυσιάζεις από 1% έως 20% (αναλόγως συστήματος-χώρου) στην ποιότητα για όλα τα υπόλοιπα;

Μάλλον ναι.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top