Πολλές ερωτήσεις

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βάλτε και ένα λινκ
Η αρχική αγορά είχε γίνει από το You αλλά δεν το έχει πια απ' ότι βλέπω.
Ψάχνοντας στο Skroutz το βρήκα εδώ: https://www.techstores.gr/wifi-smart-plug-set-brennenstuhl-primera-line-rc-2044-grey.html
(δεν είναι wifi, έχει λάθος, στους 430Mhz παίζει)

Όμως βλέπω εδώ υπάρχουν και φτηνότερα: https://www.skroutz.gr/c/2185/Tilec...s.html?from=catspan&o=Τηλεχειριζόμενες+Πρίζες
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Έχω ενεργά και sub σε πολύπριζο -> τηλεχειριζόμενη πρίζα και απλά πατάω το κουμπί στο τηλεκοντρόλ.

View attachment 129272
Το τηλεκοντρόλ ελέγχει 4 πρίζες (αν και η αρχική αγορά είχε 3), ξεχωριστά ή και όλες μαζί.... οπότε με ένα τέτοιο θα μπορούσες να τα ανοίξεις και όλα μαζί με ένα πάτημα.
Έχω ακριβώς το ίδιο από σήμερα. Ζαπάντης rulez!
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλά οι δορυφόροι κάπως παλεύονται, αλλά τα sub που είναι το ένα πίσω από πολυθρόνα και το άλλο πίσω από έπιπλο τηλεόρασης και δεν τα φτάνεις εκτός και αν πέσεις ξάπλα; Σωτηρία αυτά τα gadgetάκια.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αποφάσισα να προσεγγίσω το θηρίο από λίγο διαφορετική σκοπιά. Προσπαθώ να ρυθμίσω τα sub αρκετά δυνατά για να έχω περιθώριο να εφαρμόσω ένα target curve που θα είναι στα +5db χαμηλά και θα καταλήγει -1db στο 1khz. Το θέμα είναι ότι για να τα φέρω σε ένταση που θα μου δίνουν μια μέση απόκριση που θα μπορούσε να φιλοξενήσει το target curve έχει σαν αποτέλεσμα να κλιπάρει το dirac στις προβληματικές περιοχές μεταξύ 40-50Hz.

H εικόνα main + subs χωρίς κάποια ισοστάθμιση είναι αυτή (1/6 smoothing)
Main and Subs.jpg


Και αν εστιάσουμε τις χαμηλές συχνότητες με 1/12 smoothing αυτή.
Main and Subs (10-200).jpg


Αντί να αφήσω λοιπόν στο Dirac την βαριά δουλειά έπαιξα λίγο με τα φίλτρα που σου δίνει το minidsp, με το σκεπτικό να φέρω μια απόκριση σχετικά normal που θα έχει τα περιθώρια για το target curve και μετά να αφήσω το Dirac να κάνει "μικροδιορθώσεις". Ασχολήθηκα μόνο με το Right sub το πρωί (κατά τις 6 :) ) και με 2 φίλτρα ένα για κούρεμα και ένα για τόνωση έφτασα σε αυτό το αποτέλεσμα το οποίο είναι πολύ πιο smooth (πριν και μετά με 1/12 smoothing).
Right Sub EQ Comparison.jpg

Με 1/3 είναι σχεδόν flat μέχρι τους 100.

Το συνολικό αποτέλεσμα για το δεξί κανάλι είναι αυτό και μου δίνει περιθώριο να εφαρμόσω λογικά και μια "loudness" curve για πιο χαμηλές ακροάσεις.
Right Channel.jpg


Ευελπιστώ το απόγευμα να φέρω και το άλλο. Το ερώτημα είναι: αυτό θα δουλέψει ή θα τσαντιστεί το Dirac γιατί κάποιος άλλος του πήρε την δουλειά; ή μήπως δεν το απασχολεί γιατί το dirac αποφασίζει τι θα κάνει με βάση την απόκριση που λαμβάνει εκείνη την στιγμή; Μου φαίνεται πιο λογικό το δεύτερο για αυτό έφαγα και τον χρόνο μου για να παίξω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Νομίζω πως θα δουλέψει.

Επίσης νομίζω πως θες άλλα δύο σαμπ για να γλιτώσεις την ακύρωση αυτή.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Νομίζω πως θα δουλέψει.

Επίσης νομίζω πως θες άλλα δύο σαμπ για να γλιτώσεις την ακύρωση αυτή.
Θεωρητικά (βάση simulation) φεύγει με το ένα πάτωμα μπροστά γωνία και το άλλο ταβάνι αντίθετη πίσω γωνία. Αντιμετωπίζεται επίσης και με treatment (μπροστά ή πίσω). Κάτι θα κάνω από treatment γιατί πρέπει να πέσει και το RT60. Απλώς τώρα προσπαθώ να εξερευνήσω το καλύτερο αποτέλεσμα στην υπάρχουσα κατάσταση.

Τι εννοεις κλιπαρει το ντιρακ;;;
Εννοώ ότι για να έχει μια αξιοπρεπή στάθμη στους 200 και πάνω (πχ. 75db) το βουνό στους 40-50 κύκλους είναι στους 105 περίπου και δεν το δέχεται λόγω παραμόρφωσης φαντάζομαι. Πρέπει να το χαμηλώσεις αρκετά για να περάσει το βουνό αλλά μετά δεν είναι πολύ αξιόπιστα νομίζω τα αποτελέσματα στο υπόλοιπο φάσμα γιατί αρχίζεις να πλησιάζεις το κατώφλι θορύβου.
[DOUBLEPOST=1560332206][/DOUBLEPOST]Σε εσένα δεν είχαμε τόσο μεγάλη ακύρωση λόγω χώρου άρα το πήγαμε στο auto. Εγώ έχω πιο πολύ παίδεμα. Άσε που είναι και κόλλημα το θέμα με τις μετρήσεις. Από προχθές ήμουν super με τον ήχο που άκουγα. Αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον το θέμα και δεν μπορώ να σταματήσω :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κατέβασε όλη την καμπύλη προς τα κάτω για να μην κλιπάρει. Δηλαδη , αντι να είσαι στο -1 στους 1000Hz, πήγαινε για παράδειγμα στο -4db.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλά ντεεεε! θα το κάνω όταν φτάσω στο θέμα Dirac ξανά. Θα αναστενάξει η γειτονιά που κάνω μετρήσεις 6-8 το πρωί :)
Υπάρχει και άλλη λύση:
Να πάρεις για δοκιμή κσύλινα πολύμπριζα, καλώδια ρεύματος και ασφάλειες, και πέτρες απο αυτές που αλλάζουν τον ήχο, και να εμπιστευτείς τα αυτιά σου και να βρεις το κατάλληλο μίγμα για να έχεις μουσηκώτητα.
 

A

AKARL

Guest
Υπάρχει και άλλη λύση:
Να πάρεις για δοκιμή κσύλινα πολύμπριζα, καλώδια ρεύματος και ασφάλειες, και πέτρες απο αυτές που αλλάζουν τον ήχο, και να εμπιστευτείς τα αυτιά σου για να βρεις το κατάλληλο μίγμα για να έχεις μουσηκώτητα.
Αν όταν ακούω το σετάπιον αυτό δε μουσηκώνεται τότε τζάμπα καίει η λάμπα... :gotcha:
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Υπάρχει και άλλη λύση:
Να πάρεις για δοκιμή κσύλινα πολύμπριζα, καλώδια ρεύματος και ασφάλειες, και πέτρες απο αυτές που αλλάζουν τον ήχο, και να εμπιστευτείς τα αυτιά σου και να βρεις το κατάλληλο μίγμα για να έχεις μουσηκώτητα.
Αρα και η μουσικώτητα είναι μετρήσιμο μέγεθος,άραγε(ς) υπάρχουν pdf :focus:
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Η μάχη ήταν σκληρή. Οι απώλειες πολλές. Η νίκη ήρθε την ύστατη στιγμή όταν όλες οι ελπίδες είχαν χαθεί.

L and R.jpg


Παίρνει και άλλο βελτίωση αλλά δεν θα ασχοληθώ περισσότερο τώρα. Ήρθε η ώρα να απολαύσω χωρίς το μικρόφωνο δίπλα μου :).

(Άντε να κάνω ένα loudness curve στο Dirac ακόμα. χαχαααχα)

Το αποτέλεσμα μου αρέσει... Πολύ!
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Όντως, είναι υπερβολικά καλό το γράφημα για χρόνους αντήχησης πάνω από 0.6 και δεν έχει νόημα να ασχολείσαι με τα γραφήματα περαιτέρω, παρά μόνο με το χώρο, που υποχρεωτικά πρέπει να ησυχάσει, για να ακούσεις τι παίζουν τα ηχεία ..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
[...]
Το αποτέλεσμα μου αρέσει... Πολύ!
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Ε, δεν πας κι από το "Ηχητικές Αποδράσεις" να μας κάνεις μια παρουσίαση του συστήματος;:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top