Προενισχυτης ενεργος η οχι;

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Ό όποιος προενισχυτής σέβεται τον εαυτό του , πρέπει να έχει ενα κουμπάκι πάνω του , που να εκπληρώνει ανά πάσα στιγμή τα γούστα του εκάστοτε ιδιοκτήτη του , ή καί τα βίτσια του κάθε ιδιοκτήτη του .
Τό πρωί ενεργός , το βράδυ παθητικός , ......ή μήπως τ'ανάποδα ;

......Σωστός ό παίκτης ! :party:

-
Την νυχτα ολα επιτρεπονται....
Κωστας Μοναχος
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Σ'αυτη την σαπια κοινωνια που ζουμε ερχεται ενας κυριος και σου λεει, εγω θελω ενεργο προενισχυτη, θελω να μου το ' 'μαγειρευει' ' το σημα, να το χρωματιζει πριν το παρει ο τελικος και σου' ρχετσι αλλος κυριος και σου λεει, εγω ειμαι της ιαπωνικης σχολης, τελικος με ποτεντιομετρα, καθαρο το σημα απο την πηγη, εσεις τι πιστεύετε περι αυτου;
Προφανώς εξαρτάται από την ποιότητα του ενεργού προενισχυτή. Σίγουρα, η ακρόαση μέσω ενός ποιοτικού ενεργού προενισχυτή δεν συγκρίνεται με την απουσία προενισχυτή!
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Η αληθεια ειναι πως αν καποιος κυριος αρεσκεται σε γυνακειες φωνες συνοδεια κοντραμπασου η πιανου και θελει λιγα wattακια και ευαισθητα ηχειακια να κελαηδουν στην μεσαια περιοχη Ιαπων τελικος με ενα ποτεντιομετρακι και μια ψηφιακή πηγη ειναι μονοδρομος
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν μπορεί να σου το κάνει πιο ξεκάθαρο βρε Γιάνννη .
Το σήμα διερχόμενο από σκέτα ποτενσιόμετρα και επιλογείς , χωρίς προενίσχυση ενεγή , υπόκειται σε αλλοιώσεις .

Κύριε κύριε έτσι είναι ο δικός μου ! περνάω ή κόβομαι? :party: :party:
Βρε συνονοματε,πως γινεται να εχει αλλοιωσεις ενα και μοναδικο παθητικο εξαρτημα του προενισχυτη,σε συγκριση με δεκαδες ενεργα που βασιζονται σε διαμορφωση της τασης δικτυου,οταν οι συνθηκες ειναι ιδανικες για τον πρωτο;

Περιμενω επιστημονικη απαντηση απο οποιονδηποτε εχει την αντιθετη αποψη.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Προφανώς εξαρτάται από την ποιότητα του ενεργού προενισχυτή. Σίγουρα, η ακρόαση μέσω ενός ποιοτικού ενεργού προενισχυτή δεν συγκρίνεται με την απουσία προενισχυτή!
Κοιτα, η αλήθεια ειναι πως ο προενισχυτής πρέπει να λαμπει δια της απουσιας του, να ενισχύει αλλα να μην επιρεαζει το σημα, εγω ακομη λαμπατο δεν εχω ακουσει καποιον, η λαμπα βγαζει χαρακτήρα,.....
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Κοιτα, η αλήθεια ειναι πως ο προενισχυτής πρέπει να λαμπει δια της απουσιας του, να ενισχύει αλλα να μην επιρεαζει το σημα, εγω ακομη λαμπατο δεν εχω ακουσει καποιον, η λαμπα βγαζει χαρακτήρα,.....
Αυτό που λες ισχύει για οποιαδήποτε συσκευή αναπαραγωγής ήχου!
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Βρε συνονοματε,πως γινεται να εχει αλλοιωσεις ενα και μοναδικο παθητικο εξαρτημα του προενισχυτη,σε συγκριση με δεκαδες ενεργα που βασιζονται σε διαμορφωση της τασης δικτυου,οταν οι συνθηκες ειναι ιδανικες για τον πρωτο;

Περιμενω επιστημονικη απαντηση απο οποιονδηποτε εχει την αντιθετη αποψη.
Ψάξε να βρεις την transfer function αυτού του μοναδικού εξαρτήματος και θα σου λυθούν οι απορίες. Πιο επιστημονική απάντηση δεν υπάρχει.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Η αληθεια ειναι πως αν καποιος κυριος αρεσκεται σε γυνακειες φωνες συνοδεια κοντραμπασου η πιανου και θελει λιγα wattακια και ευαισθητα ηχειακια να κελαηδουν στην μεσαια περιοχη Ιαπων τελικος με ενα ποτεντιομετρακι και μια ψηφιακή πηγη ειναι μονοδρομος
Ειχα ακουσει μια φορα εναν Shindo Cortese με 2A3 και με μια ιδιοκατασκευη ανοικτη μπαφλα full range με μοναδες της Phi και επαθα πλακα....
Αυτό που λες ισχύει για οποιαδήποτε συσκευή αναπαραγωγής ήχου!
Ναι, αλλα κυριως ο προενισχυτής που εκεί γίνεται το μαγειρεμα του ηχου
Παθητικό προ με ντιρακ βρείτε. Γ@μάει.
Και μπας μάνατζμεντ.
Για μαρτηρησε εναν που τηρεί αυτες τις προϋποθέσεις
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ψάξε να βρεις την transfer function αυτού του μοναδικού εξαρτήματος και θα σου λυθούν οι απορίες. Πιο επιστημονική απάντηση δεν υπάρχει.
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

Απο εποχες ακομα XA20ES που ειχα στα μεσα του '90 και εβγαζε εξοδο μεταβλητη μεσω ποτενσιομετρου με τηλεχειρισμο,η υπεροχη στον ηχο απο την οδηγηση κατευθειαν του τελικου σε σχεση με τον Rotel προενισχυτη που ειχα,ηταν ξεκαθαρα ακουστη.
 

Μηνύματα
27.204
Reaction score
25.175
Βρε συνονοματε,πως γινεται να εχει αλλοιωσεις ενα και μοναδικο παθητικο εξαρτημα του προενισχυτη,σε συγκριση με δεκαδες ενεργα που βασιζονται σε διαμορφωση της τασης δικτυου,οταν οι συνθηκες ειναι ιδανικες για τον πρωτο;

Περιμενω επιστημονικη απαντηση απο οποιονδηποτε εχει την αντιθετη αποψη.
Γιάνννη , οποιοδήποτε παθητικό εξάρτημα εισάγει αλλοιώσεις στο σήμα , ειδικά δε! αν αυτό δεν ενισχύεται κατάλληλα.
Βάλε ένα step ladder ποτενσιόμετρο σε ένα line σήμα να δείς τι θα του κάνει , ειδικά στις υψηλές. Τις κουρεύει κανονικά.
Ο λόγος που υπάρχουν ενεργοί προενσιχυτές είναι κυρίως αυτός , να μπορούν να ελέγξουν την συμπεριφορά των παθητικών εξαρτημάτων στο line σήμα.
ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος.
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

Απο εποχες ακομα XA20ES που ειχα στα μεσα του '90 και εβγαζε εξοδο μεταβλητη μεσω ποτενσιομετρου με τηλεχειρισμο,η υπεροχη στον ηχο απο την οδηγηση κατευθειαν του τελικου σε σχεση με τον Rotel προενισχυτη που ειχα,ηταν ξεκαθαρα ακουστη.
Για ρίξε μα ματιά στο σχέδιο του XA 20ES καλύτερα .
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Παθητικό προ με ντιρακ βρείτε. Γ@μάει.
Και μπας μάνατζμεντ.
Όλοι οι processors δεν λειτουργούν σαν "παθητικοί" προενισχυτές; Η έξοδος του dac πάει ντουγρού στους τελικούς ή κάνω λάθος;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.351
Reaction score
125.298
Η αληθεια ειναι πως αν καποιος κυριος αρεσκεται σε γυνακειες φωνες συνοδεια κοντραμπασου η πιανου και θελει λιγα wattακια και ευαισθητα ηχειακια να κελαηδουν στην μεσαια περιοχη Ιαπων τελικος με ενα ποτεντιομετρακι και μια ψηφιακή πηγη ειναι μονοδρομος
Μονόδρομος, αναλόγως κοστολογίου, μπορεί να είναι ένα ζευγάρι ενεργά Neumann 80-αρια, ή τα ομοαξονικά Genelec, και μη ξεχνάμε τα φακ εβριθινγκ Me Geithain.

Μονόδρομος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό αυτό το μπιχλιμπίδι (που μου χάρισε μέλος του forum, ο AERGOS):


μεταξύ DAC & ενεργών ηχείων/subs και είμαι τρισευτυχισμένος....

Θεωρητικά αυτά τα κυκλώματα, ανάλογα και με τα καλώδια που ακολουθούν δουλεύουν σα φίλτρα...
Πρακτικά ίσως να είναι και έτσι σε κάποιους συνδυασμούς πηγών/καλωδίων/τελικών...

Στην περίπτωση μου δουλεύει διάφανα και άψογα:
1) Δεν ακούω καμιά διαφορά με ή χωρίς αυτό (στη σύγκριση ακούω την πρώτη φορά με το ποτενσιόμετρο στη μέση και τη δεύτερη χωρίς αυτό αλλά ρυθμίζοντας τα ενεργά ώστε η ένταση να είναι η ίδια)
2) Δεν μετράω καμιά διαφορά με ή χωρίς αυτό (rew + umik: στη σύγκριση μετράω την πρώτη φορά με το ποτενσιόμετρο στη μέση και τη δεύτερη χωρίς αυτό αλλά ρυθμίζοντας τα ενεργά ώστε η ένταση να είναι η ίδια)
3) Η αίσθηση να ρυθμίζεις την ένταση με κουμπί είναι απείρως καλύτερη από το να παλεύεις με το ποντίκι και τα windows...
4) To dac "ταΐζεται" με σήμα full έντασης από το PC και δε δουλεύει με λιγότερα bits ανάλυσης (σε σύγκριση με το να χαμηλώσεις την ένταση από το PC)
5) Ο λόγος S/N είναι θεωρητικά καλύτερος με το dac να "ταΐζεται" με σήμα full έντασης και η μείωση να γίνεται μετά (& παθητικά). Σε άλλα συστήματα dac-ενεργών που πέφτουν στην περίπτωση dac & ενεργά χωρίς ρυθμιστικά έντασης και τα 2... ψάξτε γιατί ...φυσάνε τα ηχεία....

Ως εκ τούτου, αδιαφορώ για τη θεωρία περί φίλτρων και υποστηρίζω πως σε συστήματα dac (ειδικά αυτών χωρίς ρυθμιστικό έντασης) και ενεργών, ο παθητικός προενισχυτής είναι must... άντε εντάξει, ας μην είμαι τόσο απόλυτος, τουλάχιστον κάντε μια δοκιμή... για πικάπια και τελικούς με λάμπες δεν έχω γνώμη...

Επίσης, αφού εδώ μέσα υπάρχει μια κάποια εκτίμηση στους "στουντιάδες", αυτοί μάλλον δε φοβούνται να ελέγξουν τα ηχεία τους με παθητικό τρόπο... ούτε η jbl που και αυτή χαίρει εκτίμησης να βγάλει αντίστοιχα προϊόντα:


 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Τα σκέτα ποτενσιόμετρα "κουρεύουν τις υψηλές" σαν φίλτρα , αλλά αν υπολογιστούν σωστά αυτό θα ενοχλήσει μόνο τις νυχτερίδες.
Στις σελίδες της DACT πχ, υπάρχουν έτοιμα τα εργαλεία για τον υπολογισμό.
Εδώ: http://www.dact.com/html/technical_info.html

Σε 'μένα με τα λόουερ-φάι μηχανήματα σε σχέση με την Υψηλή Κοινωνία του α-βου-σάιτ, μαγκιές με υπερ-μακρυά unbalanced καλώδια μεταξύ προ, σαμπς, τελικών κλπ κλπ ακούγονται. Τα μπάφερς των ενεργών προ σαφώς βοηθούν.

Εγώ που δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που μου αρέσει, αλλά είμαι μουτζαχεντίν φανατικός του δόγματος "σωστό είναι ΝΑ μου αρέσει", προτιμώ ελαφρά τους ενεργούς προ. Γιατί; Χου κέαρς . . .
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.870
Reaction score
28.536
Eεεεεεεεέ !
-
1592510233781.png


-
1592510291730.png


-
SONY TA-ER1
-

-
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τι αρλουμπες ειναι αυτες που πετατε ρε παιδια!Διαφωνω και θεωρητικα-επιστημονικα αλλα και πρακτικα!Φιλτρο θα δημιουργηθει οταν οι συνθηκες δεν ειναι καταλληλες!!


Αγοραστε αυτα του Ebay με 30 ευρω και καντε μια δοκιμη...Αρκει να πληρειτε τις συνθηκες οπως προειπα.

Πριν μηνες πηγα σε φιλο και βαλαμε να ακουσουμε τον προενισχυτη του-ιδιοκατασκευη αντιγραφη Leben-σε ΑΒ με τον δικο μου...Εδω και καιρο το σκεφτεται πως να φτιαξει την εισοδο του CD παθητικη!

@wnet ο παθητικος που πηρες δυστυχως δεν ειναι οτι καλυτερο.Δουλευει σαν ladder με αποτελεσμα να περνα το σημα απο πολλες αντιστασεις.Παρε αυτον που εχω και μετετρεψε τον σε shunt.Θα παιξει ακομα πιο διαφανα.Κοστος 40-50 ευρω max.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Τι αρλουμπες ειναι αυτες που πετατε ρε παιδια!Διαφωνω και θεωρητικα-επιστημονικα αλλα και πρακτικα!Φιλτρο θα δημιουργηθει οταν οι συνθηκες δεν ειναι καταλληλες!!


Αγοραστε αυτα του Ebay με 30 ευρω και καντε μια δοκιμη...Αρκει να πληρειτε τις συνθηκες οπως προειπα.

Πριν μηνες πηγα σε φιλο και βαλαμε να ακουσουμε τον προενισχυτη του-ιδιοκατασκευη αντιγραφη Leben-σε ΑΒ με τον δικο μου...Εδω και καιρο το σκεφτεται πως να φτιαξει την εισοδο του CD παθητικη!

@wnet ο παθητικος που πηρες δυστυχως δεν ειναι οτι καλυτερο.Δουλευει σαν ladder με αποτελεσμα να περνα το σημα απο πολλες αντιστασεις.Παρε αυτον που εχω και μετετρεψε τον σε shunt.Θα παιξει ακομα πιο διαφανα.Κοστος 40-50 ευρω max.
ποιος πετάει αρλούμπες όταν εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι η variable έξοδος του sony έχει έναν ενεργό προενισχυτή μεσα;
εκτος αν νομίζεις ότι μετά το ποτενσιόμετρο δεν έχει τίποτα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.396
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top