Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπερα στη παρεα. Λοιπον, ειμαι σε φαση να αγορασω καινουργια ηχεια επειτα απο καιρο. Εχω ξεχωρισει τα εξης:

1. Triangle Borea BR08
2. KEF R3
3. Wharfedale Linton

Ποιο θα προτεινατε απο τα παραπανω; Προσωπικα τεινω προς τα Linton. Θα συνδεθουν σε ενισχυτη Aura (B&W) 40W.
Focal Chora 806
g091C806BK-F.jpg
 



Μηνύματα
1.415
Reaction score
2.536
Μετά από 15 ώρες σερί εργασιών (βάψιμο diffuser, κόλλημα aritherm στα mdf , αλλαγή της βάσης της τηλεόρασης, τοποθέτηση των πάνελ και κόλλημα των diffuser στα πάνελ) την Παρασκευή επιτέλους τοποθετήθηκαν τα 3 πρώτα πάνελ. Επειδή μου έστειλαν λιγότερα aritherm δεν έφτιαξα και τα υπόλοιπα πάνελ, τα οποία βέβαια λόγω χρόνου δεν θα προλάβαινα να ετοιμάσω ούτως ή άλλως.
Χθες είχε σειρά η τοποθέτηση των ηχείων & των σαμπ και οι εκ νέου ρυθμίσεις από την αρχή και το βράδυ ήμουν έτοιμος για τις πρώτες ακροάσεις, οι οποίες λόγω της κούρασης ήταν περιορισμένες. Οι πρώτες εντυπώσεις καταρχήν είναι από το μπάσο, όπου (προφανώς λόγω των μικροαλλαγών στην τοποθέτηση) έγινε ένα κλικ πιο δυνατό και κατά δεύτερον καθάρισαν αρκετά οι υψηλές κυρίως συχνότητες, με αποτέλεσμα να διακρίνονται περισσότερες λεπτομέρειες λόγω προφανώς του περιορισμού των αντηχήσεων. Φυσικά θέλει ακόμα δουλειά (περισσότερα πάνελ στα πλαϊνά προσεχώς και στο ταβάνι αργότερα) προς αυτή την κατεύθυνση αλλά έγινε η αρχή.

Η κατασκευή είχε ως εξής:
Δύο πλάκες aritherm 50mm από πίσω στα μεγάλα πάνελ (μία πλάκα στο μικρό), μία πλάκα mdf 4mm από πάνω και τέλος οι διαχυτές από μπροστά. Τα μεγάλα πάνελ έχουν διάσταση 1,80 x 1,20 μ και το μικρό πίσω από κεντρικό είναι 1,20 x 0,60 μ. Όλα κολλήθηκαν με ειδική κόλλα πάνω στο mdf και για έξτρα προστασία έβαλα και duct tape στα aritherm.
Έχω ακόμα 5 πλάκες mdf τις οποίες θα φτιάξω προσεχώς (μάλλον το επόμενο ΣΚ) και θα μπουν στις πρώτες πλαϊνές ανακλάσεις και μάλλον και στις δεύτερες, θα δω αν με παίρνει χωροταξικά.

ΥΓ. Δυστυχώς οι διαχυτές υπήρχαν μόνο σε άσπρο και μου έφυγε ο πάτος να τους βάψω, αν προσθέσουμε και το κόλλημα των ηχομονωτικών στα πάνελ πρέπει να μου πήρε σχεδόν 8-9 ώρες να τα ετοιμάσω, πράγμα το οποίο συνεπάγεται άπειρο σκύψιμο και γονάτισμα, δηλαδή ότι πρέπει να πάρεις τη μέση στα χέρια...

ΥΓ2. Μετά από 15 ώρες δουλειάς σερί με διάλειμμα περίπου μόνο 2 μισάωρα για φαγητό τα πάνελ ήταν στη θέση τους με τους διαχυτές. Μου έφαγε πολύ ώρα επίσης το τρύπημα - όσο και αν φαίνεται παράξενο - γιατί τα ρημάδια τα aritherm τυλιγόντουσαν γύρω από το τρυπάνι και γινόταν χαμός κάθε φορά. Ελπίζω τουλάχιστον να αντέξουν τα πλαστικά ούπα και οι "βίδες" και να μην πέσουν τα δύο μεγάλα πάνελ.

ΥΓ3. Το συνολικό κόστος για όλα τα υλικά, μαζί με τα μεταφορικά ανήλθε περίπου στα 400 €, πολύ φθηνά αν σκεφτεί κανείς ότι ένα μόνο έτοιμο πάνελ 120 x 60 x 10 mm στην αγορά κοστίζει περίπου 250 € !!

ΥΓ4. Πολλά ευχαριστώ στον Κώστα για τις πολύτιμες συμβουλές του.

Μερικές φωτογραφίες από το εγχείρημα
Και τα διαγράμματα από τα σαμπ (χωρίς smoothing)
 

Attachments

  • 217,3 KB Προβολές: 0
  • 334 KB Προβολές: 0
  • 333,9 KB Προβολές: 0
  • 252,2 KB Προβολές: 0
  • 320,2 KB Προβολές: 0
  • 270,1 KB Προβολές: 0
  • 251,8 KB Προβολές: 0
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.781
Μπραβο!
Μανίκι ε? Οταν θα φτιαξεις το ταβανι να δεις πλακα που θα εχει!
Βλεπεις τωρα ποσο μικρα φαινονται αυτα που εφτιαξες στις γωνιες?
Θα ηταν πολυ αποδοτικοτερο να εβαζες τα μεγαλα στις γωνιες και εκεινα τα μικρα, στον μπροστινο τοιχο ή καπου αλλου.
Οταν φτιαξεις και τα υπολοιπα, μην τα κανεις ολα ιδιου παχους. Βαλε 3 φυλλα αριθερμ, 4, 5, 6, 7...
Καλη συνεχεια.
 

Μηνύματα
1.415
Reaction score
2.536
Μανίκι δεν θα πει τίποτα...οι γωνίες σε κάποια φάση θα ξηλωθούν και θα γίνουν σωστά όπως πρέπει...
Το πρόβλημα με τα πολλά aritherm είναι το τρύπημα και το γεγονός ότι θα χρειαστούν μετά βίδες 50 εκ... :laugh: :roflmao:
 


Μηνύματα
1.415
Reaction score
2.536
Μέτρηση RT60 πριν και μετά, αυτό θα δείξει τι έκανες. :)
Όταν πατάω RT60 στο REW μου εμφανίζει 5 διαφορετικές γραμμές με κάτι ακατάληπτα ονόματα (topt, edt, T20, T30, TS), τι απ' όλα αυτά θέλεις ?
edit: Πιθανολογώ ότι θέλεις μέτρηση RT60 στο πλήρες φάσμα, δυστυχώς δεν είχα κάνει μέτρηση στο πλήρες φάσμα πριν...
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Topt κάνει.
Νομίζω και Τ20.
Μας τα χάλασες... εγώ έχω καταλήξει στο T30 :). Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του χώρου; Νομίζω θα είχε αξία ένα άρθρο από κάποιον που γνωρίζει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μας τα χάλασες... εγώ έχω καταλήξει στο T30 :). Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του χώρου; Νομίζω θα είχε αξία ένα άρθρο από κάποιον που γνωρίζει.
To σχετικό άρθρο υπάρχει ήδη στο avs:

Σημειώνεται επίσης ότι θα βοηθούσε περαιτέρω η κατάθεση των spectrogram υπό μορφή Wavelet 1/24 (ρύθμιση εκ του Control Panel) εκτός από μορφή Fourrier.
 


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.076
Καλησπερα στη παρεα. Λοιπον, ειμαι σε φαση να αγορασω καινουργια ηχεια επειτα απο καιρο. Εχω ξεχωρισει τα εξης:
1. Triangle Borea BR08
2. KEF R3
3. Wharfedale Linton
Ποιο θα προτεινατε απο τα παραπανω; Προσωπικα τεινω προς τα Linton. Θα συνδεθουν σε ενισχυτη Aura (B&W) 40W.
Κανένα, ούτε τα Focal. Δεν θα τα οδηγήσει ο Aura.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ορίστε
Πρόσεχε εδώ ότι οι χαρακτηριστικές ΄΄καμπούρες΄΄ στη μαύρη γραμμή (ενδεικτική του group delay) στο ξεκίνημα της πρώτης και δεύτερης οκτάβας αντίστοιχα, συμπίπτουν με ενεργειακές λάχνες πιο εκτεταμένες στο πεδίο του χρόνου σε σχέση με τις γειτονικές τους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Μας τα χάλασες... εγώ έχω καταλήξει στο T30 :)
Έχουν ασήμαντη διαφορά.
Πάντως το αποτέλεσμα της περιποίησης των άμεσων ανακλασεων που κάνει ο φίλος μας ο Άντον, θα φανεί έξοχα στο Τ20, και αυτό, αρκεί.

Όσον αφορά την αντίληψη συντομων μικρολεπτομερειών της ηχογράφησης, δεν έχει νόημα να περιμένεις να πέσουν κατά 60 ντεσιμπέλ οι στάθμες στο χώρο, είναι πια μη ακουστές και η λεπτομέρεια που ψάχνεις έχει ξεχαστεί κιόλας. Αυτό που πραγματικά μετράει, είναι πόσο σύντομα θα πέσει κατά 10-20 ντεσιμπέλ η ενέργεια των ανακλασεων, και μετά ας βολτάρουν, δε θα σε ενοχλήσουν όσον αφορά την αντιληπτότητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.415
Reaction score
2.536
Μπήκαν και τα πλαϊνά πάνελ και επ' ευκαιρία ξανα-ασχολήθηκα λίγο με την ισοστάθμιση των σαμπ με αποτέλεσμα να βελτιώσω ακόμα περισσότερο την απόκριση όπως φαίνεται και από τα γραφήματα.
Γι΄ ακόμα μια φορά το Audyssey μου χάλασε την καμπύλη οπότε το απενεργοποίησα για τα sub, όλα άψογα !!
Την επόμενη εβδομάδα περιμένω το τρίτο Adam T8V να πάρει τη θέση του σαν κεντρικό και μετά σειρά έχει ένα τελευταίο T7V για να μπει η τετράδα στο ταβάνι.
Τώρα όσον αφορά τις εντυπώσεις μου με τα πάνελ, σαφώς υπάρχει μια αλλαγή προς το καλύτερο, χωρίς όμως να μπορώ να το εξηγήσω με λόγια...:idk:
 

Attachments


Μηνύματα
1.415
Reaction score
2.536
Και μιας και βρήκα χρόνο, παραθέτω και τις μετρήσεις RT60
front left
RT60 front left.jpg

front right
RT60 front right.jpg

center
RT60 center.jpg

rear left
RT60 rear left.jpg

rear right
RT60 rear right.jpg
 



Μηνύματα
1.415
Reaction score
2.536
Έχει δουλειά ακόμα
Δεν έχω καμία αμφιβολία...;)
Φαντάσου τι γινόταν πριν...:oo_O
Βέβαια, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες μετρήσεις όπου έχω καταλάβει τι θέλουμε και πως τις ερμηνεύουμε, για τη συγκεκριμένη δεν το έχω.:errwhat:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top