Πρόβλημα καλωδίων κεφαλής...

Μηνύματα
399
Reaction score
28
Χρονια Πολλά σε όλους ..
Το πάθαμε και αυτό ...σε αλαγή της κεφαλής έσπασε το κλιψάκι του κόκκινου καλωδίου απο το rega μου...η γρουσουζιά συνεχίσθηκε αφού ο ανόητος θεώρησα ότι μάλλον το καλώδιο απλά αλλάζει και έτσι προσπάθησα να το τραβήξω(για να βάλω άλλο) χωρίς αποτέλεσμα βέβαια και με συνέπεια μια τομή στο πλαστικό του καλωδίου..χωρίς όμως να εμφανίζεται ότι έκοψε το εσωτερικό του.....ήθελα να ρωτήσω τι κάνουμε τώρα και πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση του...ο βραχίονας είναι ο rb600...
Ευχαριστώ
 

Attachments


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
...ξεσφυγμενο το βλεπω εγω (μπορει να κανω και λαθος) .. με τσιμπιδακι εως πενσουλα το επαναφερεις εκει που ηταν.. μπορεις να επιβεβαιωσεις οτι δεν εχει κοψει τον αγωγο με δοκιμαστικο κατσαβιδι (αν δεν εχεις πολυμετρο)..
 

Μηνύματα
399
Reaction score
28
...ξεσφυγμενο το βλεπω εγω (μπορει να κανω και λαθος) .. με τσιμπιδακι εως πενσουλα το επαναφερεις εκει που ηταν.. μπορεις να επιβεβαιωσεις οτι δεν εχει κοψει τον αγωγο με δοκιμαστικο κατσαβιδι (αν δεν εχεις πολυμετρο)..
Eυχαριστώ ..αλλά έχει σπάσει η μια πλευρά...αν δεις στην μια φώτο το σπασμένο κομμάτι είναι απο κάτω...για το άλλο που λές ναι αυτό θα κάνω...
...ξεσφυγμενο το βλεπω εγω (μπορει να κανω και λαθος) .. με τσιμπιδακι εως πενσουλα το επαναφερεις εκει που ηταν.. μπορεις να επιβεβαιωσεις οτι δεν εχει κοψει τον αγωγο με δοκιμαστικο κατσαβιδι (αν δεν εχεις πολυμετρο)..
δεν υπάρχει περίπτωση να σφύξη αυτό το κλιπ του λείπει ενα πλαινό κομμάτι....αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον είναι δύσκολο να αλλαχθεί αλλά να ρωτήσω θα μπορούσε να κοπεί και να ενωθεί με άλλο....να γίνει λίγο πιο μακρύ?
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
... η λαμα απο τη μια πλευρα ? δεν ειναι και πολυ καθαρες...
συχνα οι κεφαλες ερχονται με κατι τετοια καλωδιακια, θυσιασε ενα να παρεις το φισακι ....
και κανεις πατεντα να επιδιορθωθει για την ωρα, και στη πρωτη ευκαιρια κανεις ολοκληρωμενη δουλεια..
-αν εχει κοπει ο αγωγος, θα μειωνα ελαχιστα το μηκος του και θα κολαγα ενα ενα φις-παρα το αναποδο (να προσθεσω)..
 
Last edited:

Μηνύματα
399
Reaction score
28
Eυχαριστώ ..αλλά έχει σπάσει η μια πλευρά...αν δεις στην μια φώτο το σπασμένο κομμάτι είναι απο κάτω...για το άλλο που λές ναι αυτό θα κάνω...

δεν υπάρχει περίπτωση να σφύξη αυτό το κλιπ του λείπει ενα πλαινό κομμάτι....αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον είναι δύσκολο να αλλαχθεί αλλά να ρωτήσω θα μπορούσε να κοπεί και να ενωθεί με άλλο....να γίνει λίγο πιο μακρύ?
...και κατι άλλο το ρεύμα πως θα το μετρήσω με το πολύμετρο?? δε θα χρειαστεί να έχω και τις 2 άκρες?
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
...και κατι άλλο το ρεύμα πως θα το μετρήσω με το πολύμετρο?? δε θα χρειαστεί να έχω και τις 2 άκρες?
η μια ακρη ειναι η λαμα (ή οτι εχει μεινει απο αυτη), ή αλλη ειναι στο rca ... και η αλλη στο δεξι καναλι .. αυτο που εξεχει ..
και με δοκιμαστικο γκατζαβιδι κανεις δουλεια..
πιανεις το ενα με το χερι και στο αλλο βαζεις κατσαβιδι.. αλλα αυτο με το χερι μι το δοκιμασεις με ρευμα..εκτος και αν ακους σκυλαδικα.. 8-)
 



Μηνύματα
399
Reaction score
28
... η λαμα απο τη μια πλευρα ? δεν ειναι και πολυ καθαρες...ν
συχνα οι κεφαλες ερχονται με κατι τετοια καλωδιακια, θυσιασε ενα να παρεις το φισακι ....
και κανεις πατεντα να επιδιορθωθει για την ωρα, και στη πρωτη ευκαιρια κανεις ολοκληρωμενη δουλεια..
-αν εχει κοπει ο αγωγος, θα μειωνα ελαχιστα το μηκος του και θα κολαγα ενα ενα φις-παρα το αναποδο (να προσθεσω)..
Ναι η λάμα έσπασε απο τη μια πλευρά...μάλλον θα κάνω αυτό που προτείνεις ...έχω καλωδιάκι απο άλλη κεφαλή....θα χρειασθεί να κολλήσω έτσι δεν είναι ...με κολλητήρι?....
View attachment 148648
Το πολυμετετρο σε αυτή την θέση και δες αν κάνει bzzzzzz.......
ευχαριστώ ...δε θα δείξει ένδειξη απλά θα κάνει αυτό τον ήχο...
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
Σωστός.
Με το γκατσαβίδι που λέει η μα"ιμού δεν το βλέπω να γίνεται. ντο γκατσαβίδι για να δουλέψει θέλει τάση.
επαγωγικά δοκιμαστικά πχιο σωστα...

ενα τετχοιο που εχω (φτηνιαρικο ειναι αντε να κανει 2 ευρο) , διαπιστωνει υπαρξη κυκλωματως ..

 
Last edited:


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αν πιανουν τα χερια σου και σκαμπαζεις λιγα πραγματα, μπορεις να το κανεις με 2 τροπους:

1. Ανοιγοντας το πικαπ και αλλαζοντας ολο το καλωδιο με κανουριο, αφου το ξεκολλησεις απο το rca και κολλωντας το καινουριο.
2. Βγαζεις ολα τα καλωδια απ' τον βραχιονα, καταργεις τα rca του πικαπ, περνάς καινουρια μεσα στον βραχιονα που πηγαινουν απ' ευθειας στον ενισχυτη. Ειναι και η πιο ''χαιενταδικη'' μεθοδος. Δεν υπαρχει αλλος τροπος. Μόνο αυτοι οι 2. Εκτος, φυσικα και μπορεις να ''σωσεις'' το ηδη υπαρχον καλωδιο...
 

Μηνύματα
399
Reaction score
28
Αν πιανουν τα χερια σου και σκαμπαζεις λιγα πραγματα, μπορεις να το κανεις με 2 τροπους:

1. Ανοιγοντας το πικαπ και αλλαζοντας ολο το καλωδιο με κανουριο, αφου το ξεκολλησεις απο το rca και κολλωντας το καινουριο.
2. Βγαζεις ολα τα καλωδια απ' τον βραχιονα, καταργεις τα rca του πικαπ, περνάς καινουρια μεσα στον βραχιονα που πηγαινουν απ' ευθειας στον ενισχυτη. Ειναι και η πιο ''χαιενταδικη'' μεθοδος. Δεν υπαρχει αλλος τροπος. Μόνο αυτοι οι 2. Εκτος, φυσικα και μπορεις να ''σωσεις'' το ηδη υπαρχον καλωδιο...
φίλε μου επειδή φαίνεται ότι το έχεις ...κερνάω καφέ ή ότι άλλο τραβάει η καρδιά σου να το κάνουμε παρέα...εγώ αυτό λίγο δύσκολο ...ακούγεται καλό αλλά ειναι πολύ για μένα too much...μέχρι το μέτρημα και το κόλημα θα φθάσω και μετά βλέπουμε...χεχε....ευχαριστώ πάντως για την πρόταση
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
φίλε μου επειδή φαίνεται ότι το έχεις ...κερνάω καφέ ή ότι άλλο τραβάει η καρδιά σου να το κάνουμε παρέα...εγώ αυτό λίγο δύσκολο ...ακούγεται καλό αλλά ειναι πολύ για μένα too much...μέχρι το μέτρημα και το κόλημα θα φθάσω και μετά βλέπουμε...χεχε....ευχαριστώ πάντως για την πρόταση
Ειμαι...γριουλα πια νέε μου, δεν ασχολουμαι μ' αυτα πια ουτε ξερω να ανοιγω πικαπ. Ειμαι θεωρητικη. Πρεπει να βαλω τα γυαλια μου αλλά με τα γυαλια χρειαζεται άλλο ντυσιμο... :p Στον αθλητισμο και στο χαι φαι μεχρι τα 35 ''παιζεις'', μετά μόνο προπονητης...:roflmao::roflmao:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Στον αθλητισμο και στο χαι φαι μεχρι τα 35 ''παιζεις'', μετά μόνο προπονητης...:roflmao::roflmao:
Μπαααα στον αθλητισμό μόνο.... στο χαι φαι όπως είπες ήδη απλά θέλουμε ένα εργαλείο ακόμη... τα γυαλιά!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
.... εγω τα σταματησα και τα 2 απο τα 15 ...
οκ, σιγουρο παραδειγμα προς αποφυγη...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top