Πρόβλημα με περιστέρια

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Εκτός του ότι είμαι φιλόζωος (και φιλόπτηνος) χαρακτηριζομαι και από την μεγάλη μου υπομονή.

Είναι εδώ στον Άλιμο μερικά περιστέρια που εξάντλησαν την υπομονή μου. Κάθε μέρα τα ίδια.Κάθε μέρα κουτσουλιές παντού στο μπαλκόνι. Ακόμα και μια ντουλάπα που έχω έξω για τα παπούτσια και τα εργαλεία και εκεί κουτσούλισαν!Και μιλάμε για μεγάλες κουτσουλιές.Τόσο μεγάλες που ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιός και με τι τα ταίζει???:141:

Πείτε μου καμία λύση.Δεν θέλω να τα σκοτώσω ή να τα τραυματίσω απλά θέλω να τα πείσω να μετακομίσουν από το μπαλκόνι μου στα 3 πεύκα που υπάρχουν ακριβώς δίπλα!

Τι να κάνω???:117:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Δεν έχω το ίδιο πρόβλημα για να ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά έχω δει σε πολλά σπίτια να κρεμάνε cd (πολλά όμως) με μακρύ σκοινί στο μπαλκόνι. Όπως γυρίζουν με τον αέρα και κάνουν αντανακλάσεις, τα πουλιά τρομάζουν και απλά αποφεύγουν το μέρος.
Για αποτελεσματικότητα θα σε γελάσω, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Είναι φτηνή (ποιος δεν έχει άχρηστα cd?) και αβλαβής λύση. Το μπαλκόνι θα μοιάζει μόνο λίγο με καρνάβαλο, αλλά καλύτερα έτσι, παρά θεσμένο...
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Δεν έχω το ίδιο πρόβλημα για να ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά έχω δει σε πολλά σπίτια να κρεμάνε cd (πολλά όμως) με μακρύ σκοινί στο μπαλκόνι.
Μαρία σε ευχαριστώ για την πρόταση αλλά το έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα. Δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Μήπως δεν είναι high-end τα cd? αχαχαχα!

Σε εμάς πάντως δούλεψε. Δεν είχαμε και τοοοοο τραγικό πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τελευταία φορά που μας ενόχλησαν...
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Μήπως δεν είναι high-end τα cd? αχαχαχα!

Σε εμάς πάντως δούλεψε. Δεν είχαμε και τοοοοο τραγικό πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τελευταία φορά που μας ενόχλησαν...
Λες αν κρεμάσω super audio cd να έχει αποτέλεσμα?:142:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Εναλλακτικά, μια και δηλώνεις και φιλόζωος, δεν σκέφτεσαι κανένα...

 

Μηνύματα
886
Reaction score
22
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Ριξε τροφή κάτω απο τα πεύκα.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Θα σου προτεινα κατ' αρχην να κανεις μια κουβεντουλα μαζι τους.
Αν δεις οτι τελικα δεν παιρνουν απο λογια ............στειλ ΄τους ενα εξωδικο.:116:
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.383
Reaction score
93.946
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Άκου την λύση:

Δέσε σύρμα ψιλό πάνω από τα κάγκελα, περίπου 10 cm πιο πάνω από την κουπαστή,

και κατά μήκος όλης της κουπαστής.Βάλε δύο σύρματα.δηλαδή 10 cm και 10cm

πάνω από την κουπαστή

Μετά με άλλο σύρμα φτιάχνεις Χ κουπαστή με σύρμα και Χ με το δεύτερο σύρμα.

Έτσι δεν θα μπορούν να κάτσουν πάνω στο σύρμα
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Βάλε σε ένα ψεκαστήρι ξύδι και ράντισε εκεί που κάθονται κάθε 2-3 μέρες. Τα ενοχλεί η μυρωδιά και δεν ξανάρχονται. Και το γατί είναι άψογη λύση, ειδικά αν είναι τόσο γλύκα σαν αυτό:

 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Και σε μενα τα cd δουλεψαν. Κρεμασα καμια δεκαρια, δυο-δυο στη σειρα, με πετονια. Καλυτερα cd παρα κουτσουλιες.
 

Μηνύματα
225
Reaction score
0
Άσχετο πληροφοριακό ιντερλούδιο: Το όνομα περιστέρι βγάινει από το Βαβυλωνιακό Περας Τεραχ που σημαίνει πουλί της αγάπης. Και αυτό γιατί ήταν το ιερό πουλί της Ίσταρ, της θέας της αγάπης, λόγω του γεγονότος ότι τα περιστέρια συνουσιάζονται ασταμάτητα.

Τα CD διώχνουν την αγάπη; Τα άδεια CD μήπως;

Μπορείτε να πετατε τροφή στα μπαλκόνια των άλλων, ξέρετε... σπόρια. Είναι πιο αποτελεσματικο :)
http://paraxenoselkistis.blogspot.com/2008/01/to-cd.html

υγ:δεν ειναι δικα μου λογια ,αλλα ειναι και δικες μου σκεψεις.το να κρεμασεις cd το θεωρω απανθρωπο.η αντανακλαση του φωτος τα τρομαζει με κινδυνο να σκοτωθουν,οποτε ξανασκεψου το.παντα φιλικα και χωρις παρεξηγηση.:139::139:
 




Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Ειχε πουλι η αγαπη ? :111:
Ουουουου! Αγάπη χωρίς πουλί, δεν γίνεται! :142:
Άσε που μερικοί και μερικές αγαπάνε μόνο για το πουλί! :138:
 


Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με περιστέρια

:204: :204:
Αμα ειναι και σαν περιστερι οοοο.....:143:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top