Πρόβλημα με περιστέρια

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

...και γιατί δεν τους φτιάχνετε μια τουαλέτα; :137:
 


Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σκιάχτρα.Αν δεν βρίσκετε άχυρο πρόχειρο μια φωτογραφία του σΚαφάτου αρκεί...Δεν θα πλησιάζει ζωντανό πλάσμα στα 100 μέτρα...:142::142:
 




Μηνύματα
3.592
Reaction score
3
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

...και γιατί δεν τους φτιάχνετε μια τουαλέτα; :137:
Η πιο καλή πρόταση ever, MaxH!!! :607::607:
Είναι αυτό που λέμε ''το παιδί σου, το σκυλί σου και το ... πτηνό σου, όπως το μάθεις'' !!!:142:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Ρίχνεις ψίχουλα σε όλο το μπαλκόνι.
Σκάνε μύτη 5-10 περιστέρια.
Γραπώνεις το ένα και μπροστά στα φιλαράκια του το....θέζεις.
Για να μάθει να μη κάνει μαλακίες στο μπαλκόνι σου και ταυτόχρονα παραδειγματίζεις και τα άλλα.....:142: :138:



Tip: Προσοχή....Να ελέγξεις μήπως το περιστέρι που συλλάβεις για...παραδειγματισμό είναι κάπως φωτεινό. Άσ' το αυτό...Είναι το Άγιο Πνεύμα και μετά θα έχεις μεγαλύτερα ντράβαλα :137: :138:





 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Πάρε και βάλε πλαστικές κουκουβάγιες!

κάποιος μου είχε πεί οτι πιάνει.

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει όμως.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Sorry, αλλά φαντάζομαι τον φίλο μας να κάθεται στο μπαλκόνι να πιει καφέ παρέα με ένα σκιάχτρο και μερικές πλαστικές κουκουβάγιες και... :135: :135: :135: :135:
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Πως κάνετε έτσι καλέ? Η ''κουτσούλα'' είναι.....γούρι..:142::142:
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
παιδιά εαν και δεν μου αρέσει να κάνω διαφήμιση, ούτε έχω κάνει ποτέ στο avsite, εαν θέλετε μπορώ να σας δώσω πληροφορίες για κάποια προϊόντα που τυχαίνει να αντιπροσωπεύει η εταιρία που δουλέυω.
Τα προϊόντα είναι αμερικάνικα και η εταιρία λέγετε Βird-Χ. Έχουν ότι μπορείς να φανταστείς γύρω από αποθητικά πτηνών (δίχτυα, ομοιώματα αρπακτικών, πλαστικά για περβάζια, συσκευές υπερήχων, κλπ.), χωρίς να είναι επιβλαβή για τα πουλιά σε καμία περίπτωση.

Τα προϊόντα είναι σχετικά καινούργια στην αγορά αλλά απ'ότι έχουμε δοκιμάσει μέχρι τώρα σε σπίτια, αποθήκες, καλλιέργιες, κλπ. την καλύτερη δουλεία για τα περιστέρια την κάνουν οι υπέρηχοι.

Συγκεκριμένα βγαίνουν δύο μοντέλα, το Bird-x Ultrason-x και το Bird-x Broadband Pro, το 1ο κάνει μόνο υπέρηχους ενώ το 2ο κάνει υπέρηχους και φωνές αρπακτικών πουλιών, με επιλογή ανάμεσα στα δύο ή και στα δύο ταυτόχρονα. Έχουν ρυθμιστή για ένταση, φωτοκύτταρο για λειτουργία μόνο την ημέρα, κλπ.

Πάντως για να σας προετοιμάσω, δεν είναι φτηνές λύσεις σε καμιά περίπτωση, ενώ τις τιμές σε δολλάρια μπορείτε να τις δείτε και στο site τους παραπάνω. Κάπου εκεί έρχονται και σε ευρώ...

Εαν σας ενδιαφέρει κάτι ευχαρίστως να βοηθήσω!

Επίσης θα παρακαλούσα πολύ τους συντονιστές εάν το μύνημα μου δεν συμφωνεί με τους κανόνες του site να τροποποιηθεί αναλόγως.

φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Ακόμα γελάω με τις προτάσεις σας!

Χαχαχαχαχαχα:142:

Σήμερα το μεσημέρι-απόγευμα πάλι τα ίδια.Έκαναν βόλτες πάνω στα κάγκελα και άφησαν και 2-3 κουτσουλιές.Το χειρότερο είναι,το οποίο ξέχασα να αναφέρω, ότι θέζουν και στην απλώστρα με τα ρούχα...Και οπως ξέρετε οι κουτσουλιά είναι πολύ δύσκολο να φύγει.

Σκέφτηκα μια πρωτοποριακή λύση.Και πάνω απ'όλα διακριτική...
Σας παρουσιάζω το Balcony Defender 1:



Θα τοποθετήσω την αρχή του κάγκελου ένα laser(το πράσινο στην εικόνα) και στο τέλος του έναν φωτοδιακόπτη(το μπλέ στην εικόνα).Στις γωνίες θα τοποθετήσω κάτοπτρα για να μην διακόπτεται η ακτίνα του φωτός.

Το όλο σύστημα θα συνδεθεί με έναν ισχυρό βομβητή ή κάποιο Mp3 player.

Κάθε φορά που η ακτίνα laser θα διακόπτεται(από το περιστέρι που κάθεται στο κάγκελο) το κύκλωμα θα ενεργοποιείται και αυτομάτως θα ενεργοποιείται και ο βομβητής που θα τα τρομάζει και θα φεύγουν.

Πως σας φαίνεται σαν υλοποίηση?Θα το μεταφέρω και στην DIY. Το θέμα είναι αν η υλοποίηση θα δουλεύει και με το φως της μέρας. Τι λέτε?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.778
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Αν αντί για βομβητή βάλεις ένα ηχείο να παίζει Έφη Θώδη να τραγουδάει αγγλικά, ή τον Γιάννη Φλωρινιώτη, ίσως είναι καλύτερα.
Δεν θα ξαναπατήσουν τα δόλια τα πτηνά εκεί.
 

Μηνύματα
3.592
Reaction score
3
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Geofromalimos, πολύ επιστημονική η προσέγγισή σου !!!:607:
Εγώ λέω να κατοχυρώσεις την πατέντα!!!:615:

Υ.Γ. Αν ήμουν πτηνό θα το ξανασκεφτόμουν ... αν επιζούσα από την τρομάρα μου!!! :138:
 

Μηνύματα
95
Reaction score
0
Φαντάζεσαι να βγείς για καφέ στο μπαλκονι?
Εκτός απο ωτοασπίδες θα θέλεις και γυαλιά ηλεκτροκόλησης!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Αν αντί για βομβητή βάλεις ένα ηχείο να παίζει Έφη Θώδη να τραγουδάει αγγλικά, ή τον Γιάννη Φλωρινιώτη, ίσως είναι καλύτερα.
Δεν θα ξαναπατήσουν τα δόλια τα πτηνά εκεί.
Όχι ρε Μιχάλη είναι εντελώς απάνθρωπο. Καλύτερα να τα ντουφεκίσει, να μην υποφέρουν τουλάχιστον! :137:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Απάντηση: Πρόβλημα με περιστέρια

Υ.Γ. Αν ήμουν πτηνό θα το ξανασκεφτόμουν ... αν επιζούσα από την τρομάρα μου!!! :138:
Από αυτό θα επιζούσες.

Με αυτό που λέει ο Μελίδης σίγουρα θα πάθαινες συγκοπή:138:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με περιστέρια

Να δώσουμε στεγνά τον Μελίδη στη Φιλοζωική.:142:
Εκτός αν τα ακούσει αυτός για μία ώρα:138:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.457
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top