Πρόκληση για τυφλή δοκιμή

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Παμε να φύγουμε Τάσο. Είναι χαϊεντάδες εδώ. Είναι άγριοι. Δεν αστειέυοντε. XBOX VS PS3 το έκαναν :happy_9:"happy_1"
Όχι αυτοί είναι καλύτεροι ρε..μου αρέσουν περισσότερο...Εκεί που πάνε όλα ρολόι και διαβάζεις γλαφυρές περιγραφές για τα γνωρίσματα του ήχου και λές...πώ πώ τι'ναι αυτοί ρε παιδί μου...τι ήθος, τι επίπεδο, τι γνώσεις...ΞΑΦΝΙΚΑ...Κατεβαίνουν τα χριστοκάντηλα βροχή...@#%$&*@ :happy_9: :happy_9: :happy_9: Λέω να γίνουμε Hi-endάδες Ρεγκούνα.... Γουστάρω εδώ!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Εκεί που πάνε όλα ρολόι και διαβάζεις γλαφυρές περιγραφές για τα γνωρίσματα του ήχου και λές...πώ πώ τι'ναι αυτοί ρε παιδί μου...τι ήθος, τι επίπεδο, τι γνώσεις...ΞΑΦΝΙΚΑ...Κατεβαίνουν τα χριστοκάντηλα βροχή...@#%$&*@ :happy_9: :happy_9: :happy_9:
:cool_11: :cool_11: :cool_11:

Δεν πέφτεις και πολύ έξω. Κάπως έτσι την πάτησα κι εγώ... "happy_1"

Διάβαζα Ήχο με δέος στα 15-16. Μερικά χρόνια μετά οι HiEndάδες έβαλαν internet και μου μ@μησαν το όνειρο οτι τουλάχιστον σε αυτό το hobby μου (και σε αντίθεση με τα σιδεράδικα γυμναστήρια και τους πορτιέρηδες/νονούς κλπ που σύχναζαν σε αυτά) θα είχα πάρε-δώσε με ανθρώπους κάποιου επιπέδου.
Όχι ότι δεν υπάρχουν φυσικά, αλλά δεν είναι η πλειοψηφία.
Η διαφορά είναι ότι στο μεν γυμναστήριο ο άλλος πουλάει μούρη με τα δικέφαλά του και τα κιλά που σηκώνει στον πάγκο, ενώ στο HiEnd πουλάς μούρη με το ταμπελάκι της τιμής των συσκευών σου και με όνομα του κατασκευαστή. :happy_9:
...Και τουλάχιστον στο σιδεράδικο είσαι προετοιμασμένος για το τι θα συναντήσεις, ρε αδερφέ, ενώ και οι ίδιοι οι άνθρωποι έχουν επίγνωση του επιπέδου τους. :crazy_1:



Λοιπόν, λοιπόν... Ακόμη να σηκώσει το γάντι ο Γιάννης;!
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Λοιπον για να τελειωνει το παραμυθι εγω δεν εχω προβλημα με κανεναν. Ο καθενας μπορει να ακουει με ότι θελει, δικαιωμα του είναι, δεν προκειτε να τον καταταξω κοινωνικα αναλογα με το ηχοσυστημα του. Για μουσικη μιλαμε ρε παιδια. Ημαρτον. Άλλος θελει να τα σκαει άλλος θελει να diyας άλλος και τα δυο. Ουτε ειπα ποτε ότι το συστημα μου είναι το καλυτερο, ουτε απαξιω τους υπολοιπους, ουτε και με νοιαζει αν το συστημα μου παιζει χειροτερα από αλλα πολύ φτηνοτερα. Δεν είναι η επεκταση του πουλιου μου. Δεν προκειται να προσβληθω αν καποιος μου πει ότι δεν παιζει ότι το συστημα μου, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Ξερω ποιος ειμαι και τα ηχοσυστηματα τα γραφω στα παλια μου τα παπουτσια. Σαν χομπυ το βλεπω. Γενικα εχω πολύ σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθω.

Εσας σας βολευει βεβαια να παρουσιαζετε τους hi-endαδες όπως τους παρουσιαζετε τελος παντων για να βρειτε καπου να πατησετε για να τους την μπειτε. Γιατι εσεις εχετε το προβλημα. Όχι ολοι….Ακους Κωστακη?????

Αυτό που με ενοχλει είναι οι απαξιωτικες εκφρασεις και οι ξερολες. –

Αν ενοχλω το site όπως ειπε ο Κωστας ευχαριστως να αποχωρησω. Ετσι και αλλιως δεν με σηκωνει το κλιμα, ειμαι από τους αντιρισιες εδώ μεσα. Μαλλον καλυτερα θα αποχωρησω από την κατηγορια γιατι το site το αγαπω και δεν θα σταματησω να γραφω.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.612
Για να τα λέμε όλα, η αλήθεια είναι πως αυτό το IEC που έχω βάλει στο καλώδιο είναι εντελώς της πλάκας, του 1€, και σκοπεύω να το αλλάξω με ένα της προκοπής, μάλλον Molex, των 5€. Κατά τα άλλα, WYSIWYWG...


Λοιπόν;
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Πρόκληση για τυφλή δοκιμή

...
προκαλώ δημοσίως ..., σε μια τυφλή σύγκριση του καλωδίου τοστιέρας που μάζεψα από τα σκουπίδια, .....
...
Από ποια περιοχή το μάζεψες ; :happy_9:
Να ξέρουμε δηλαδή μήπως το πέταξε κανένας Hiendας....

Μου θύμησες την ατάκα του 'Ατόμου'
"Με ζηλευουν στην Κηφησά γιατί βγάζω τα περισσότερα και τα καλύτερα σκουπίδια"
Ζ.Π.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
2
Σκέφτεσαι να το σηκώσεις;
Σε καμμία περίπτωση.
Με ενδιαφέρει αν όντως υπάρχει διαφορετικός ήχος, ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ, μεταξύ διαφορετικών καλωδίων, αλλα δεν μπαίνω σε διαδικασία 'πολέμου', ευχαριστώ.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Σε καμμία περίπτωση.
Με ενδιαφέρει αν όντως υπάρχει διαφορετικός ήχος, ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ, μεταξύ διαφορετικών καλωδίων, αλλα δεν μπαίνω σε διαδικασία 'πολέμου', ευχαριστώ.
Όλους αυτό μας ενδιαφέρει, αλλά, όπως βλέπεις, ακόμη κι αυτοί που μπαίνουν σε διαδικασία "πολέμου", το γάντι δεν το σηκώνουν.
Σου λέει, "πόλεμος, πόλεμος, αλλά μη φύγουμε και κερατάδες και δαρμένοι (και ρόμπα και 1 χιλιάρικο μείον στο ταμείο)". :happy_6:


P.S. :respect: -> argi
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Επειδή το θέμα των καλωδίων τροφοδοσίας παρουσιάζει ενδιαφέρον και για να γίνει - επιτέλους - σύγκριση, ας μου επιτρέψει ο Ημίθεος να αντιπροτείνω το εξής :

(1) Καλώδια σύγκρισης

(α) το καλώδιο του Κόγια
(β) καλώδιο celebrity ( επώνυμο για τους αδαείς ) αλλά επιμελώς καλυμένο ώστε να μην έχουμε και κανένα εγκεφαλικό.....
(γ) καλώδιο μπατιρο-celebrity ( επώνυμο αλλά "λογικής" τιμής πχ 10 ευρώ/μέτρο ). Περιπλέκουμε βέβαια την διαδικασία αλλά θα έχει ενδιαφέρον.

(2) Τρόπος σύγκρισης

Για να μπορούμε να επικαλεσθούμε το κριτήριο της αντικειμενικότητας, στα τυφλά, τουτέστιν blind test με την γνωστή μεθοδολογία που όλοι γνωρίζουμε και αντιπαθούμε.

(3) Τόπος σύγκρισης

Ο γνωστός χώρος, με το γνωστό σύστημα στην Θεσσαλονίκη είναι στην διάθεση σας.

Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να υπάρχει -απαραιτήτως-ισχυρή παρουσία και των δύο "παρατάξεων"

Ούτε στοιχήματα, ούτε καυγάδες.

Ούτε ονόματα, ούτε "τρωθείσες υπολήψεις", ειδικά δέ για τους εξόχως ανασφαλείς....

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το σύστημα.

Αντε να σας δώ..................
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Επειδή το θέμα των καλωδίων τροφοδοσίας παρουσιάζει ενδιαφέρον και για να γίνει - επιτέλους - σύγκριση, ας μου επιτρέψει ο Ημίθεος να αντιπροτείνω το εξής :

(1) Καλώδια σύγκρισης

(α) το καλώδιο του Κόγια
(β) καλώδιο celebrity ( επώνυμο για τους αδαείς ) αλλά επιμελώς καλυμένο ώστε να μην έχουμε και κανένα εγκεφαλικό.....
(γ) καλώδιο μπατιρο-celebrity ( επώνυμο αλλά "λογικής" τιμής πχ 10 ευρώ/μέτρο ). Περιπλέκουμε βέβαια την διαδικασία αλλά θα έχει ενδιαφέρον.

(2) Τρόπος σύγκρισης

Για να μπορούμε να επικαλεσθούμε το κριτήριο της αντικειμενικότητας, στα τυφλά, τουτέστιν blind test με την γνωστή μεθοδολογία που όλοι γνωρίζουμε και αντιπαθούμε.

(3) Τόπος σύγκρισης

Ο γνωστός χώρος, με το γνωστό σύστημα στην Θεσσαλονίκη είναι στην διάθεση σας.

Εννοείται βέβαια ότι πρέπει να υπάρχει -απαραιτήτως-ισχυρή παρουσία και των δύο "παρατάξεων"

Ούτε στοιχήματα, ούτε καυγάδες.

Ούτε ονόματα, ούτε "τρωθείσες υπολήψεις", ειδικά δέ για τους εξόχως ανασφαλείς....

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το σύστημα.

Αντε να σας δώ..................
Bασιλη πουλακι μου ........τι ωρα θα μας τραταρεις τα σουβλακια?????????
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Bασιλη πουλακι μου ........τι ωρα θα μας τραταρεις τα σουβλακια?????????

Βλάση λεβέντη μου εάν ανηφορίσεις προς τα μέρη μου εγώ και φάλαινα σουβλιστή να τρατάρω, αλλά επί της ουσίας δεν βλέπω να προχωράει το πράγμα.

Δεν λέω, ζόρικο ώς δοκιμασία αλλά και ελαφρώς αμφισβητούμενο - ώς προς την χρησιμότητα του - είναι το blind test, αλλά ωρέ λεβέντες αυτό έχουμε ώς εργαλείο, αυτό θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε, προς το παρόν τουλάχιστον.

Οταν στο θέμα των καλωδίων και τρελλά ποσά παίζουν, αλλά και απίθανα πράγματα γράφονται, πώς να το κάνουμε, κάποια στοιχειωδώς σοβαρή μεθοδολογία πρέπει να έχουμε..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.612





Επειδή κάποιοι δεν εννοούν –δεν θέλουν...- να καταλάβουν μερικά βασικά πράγματα, εντάξει, μπορεί να τους κάνω κι εγώ χαλάστρα, ανοίγω αυτό το θέμα και προκαλώ δημοσίως τον κ. Γιάννη Μιχαηλό, σε μια τυφλή σύγκριση του καλωδίου τοστιέρας που μάζεψα από τα σκουπίδια, με ένα καλό, «audiophile», «επώνυμο», «high end» ή ό,τι άλλο θέλει, καλώδιο ρεύματος, της απολύτου επιλογής του και οιασδήποτε τιμής, υπό τους κάτωθι όρους.

1.Μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιο σύστημα θέλει, οιασδήποτε τιμής.
2.Μπορεί να χρησιμοποιήσει όποιο μουσικό κομμάτι θέλει. Αν θέλει, μπορεί να καθίσει να ακούσει όποια μουσική θέλει σε αυτό το σύστημα, όσες ώρες θέλει, ακόμα και καθημερινά για όσες μέρες θέλει, πριν την πραγματοποίηση της δοκιμής, ώστε να εξοικειωθεί απόλυτα.
3.Η δοκιμή θα γίνει συνδέοντας πότε το ένα καλώδιο και πότε το άλλο, σε τυχαία σειρά, και σε συγκεκριμένη συσκευή του συστήματος, όποια θέλει αυτός.
4.Η τυφλή σύγκριση θα γίνει με δέκα διαδοχικά ακούσματα, του ιδίου τμήματος του κομματιού που θα επιλέξει, διαρκείας 1 λεπτού (δε θα ξημερωθούμε κιόλας), και με τη συγκεκριμένη συσκευή συνδεδεμένη με το ρεύμα μέσω του αντιστοίχου καλωδίου, η επιλογή του οποίου θα έχει γίνει τυχαία, και την ταυτότητα του οποίου φυσικά δεν θα γνωρίζει.
5.Σε καθένα από αυτά τα ακούσματα, θα καλείται να προσδιορίσει με ποιο καλώδιο είναι συνδεδεμένη στο ρεύμα η συγκεκριμένη συσκευή, ποιο καλώδιο «παίζει»· το ακριβό audiophile που διάλεξε αυτός, ή αυτό που εγώ περιμάζεψα από τα σκουπίδια, και το οποίο βλέπετε εδώ σε παγκόσμια πρώτη εμφάνιση.
6.Για να έχει το πράγμα και περισσότερο ενδιαφέρον, η δοκιμή θα γίνει με στοίχημα 1000€. Πριν την έναρξη της δοκιμής, τόσον αυτός όσο και εγώ θα δώσουμε από χίλια ευρώ σε πρόσωπο κοινά αποδεκτό, το οποίο θα παρευρίσκεται στο χώρο της δοκιμής.
7.Μετά το πέρας και των δέκα δοκιμών, εάν ο κ. Μιχαηλός έχει προσδιορίσει σωστά όλες τις δοκιμές, κερδίζει το στοίχημα, διαφορετικά κερδίζω το στοίχημα εγώ.

Λοιπόν;
Λοιπόν;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Βασίλη εγώ είμαι μέσα!
Ρε συ με τα όπτιμους τι θα κάνω? χέλπ....
 






Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιάννη (Μιχαηλέ) που είσαι? Άμα δεν δώσεις εσύ πράσινο φως δεν θα φάμε ρε φίλε. Κάνε κάτι είναι σοβαρό το θέμα. :happy_9:

...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.271
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top