Πως,Ποτε,Γιατι,Απο Που,Απο Ποιον κολλησατε το μικροβιο του Ηome Cinema?

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Πως, ποτε, γιατι, απο που, απο ποιον... κολλησατε το μικροβιο του Home Cinema?

Ηταν κατι τυχαιο ή ησασταν φορεας χρονια και ξαφνικα εκδηλωθηκε?

Ξεκινησε στην βαρια του μορφη (projector & 9.1 speaker set up) ή σιγα σιγα επιδεινωνεται η κατασταση?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

Στην Κρητη , το 1990 φοιτητης τοτε , με μια 14αρα TV μονοφωνικη , ενωμενη στην AUX εισοδο ενος mini-hifi SONY για να ακουω δυνατα ΜΤV & ΜCM (αν θυμαμαι καλα το ονομα του).
Στη συνεχεια , και μιας και οι βιντεοκασετες με dpl , αρχιζουν να γινονται πραγματικοτητα , αγοραζω το πρωτο pro-logic ενισχυτη yamaha dsp-A590 , στερεωφονικο βιντεο και μαζευοντας τα διαφορα σκορπια ηχεια φτιαχνω το πρωτο μου συστημα.
Τηλεοραση μια Thomson 21'' -(αθανατη τη χρησιμοποιω ως τωρα)
Επομενη αγορα 2 καλα (για το πορτοφολι μου) ηχεια,τα roister silk120 τα οποια εχω ως τωρα.
Λιγο καιρο μετα 3 ηχεια της SONY (best value for money) SS-CN35 & SR35 (κεντρικο & surround) .
Αρχες χιλετιας και αναδιοργανωση , νεος ενισχυτης SONY STR-DB830 (dpl & dts)
και dvd-philips 750.
O ηχος αρχιζει να γινεται πιο ξεκαθαρος - διακριτός και η εικονα κρυσταλινη.
Το 2002 περιπου η μεγαλη αποφαση για μεγαλη εικονα και philips garbo (η οικονομικοτερη και αρκετα καλη για τα απειρα στα ματια μου εικονα) , επισης roister flat2 για surround και ενα μικρουλη SONY για sub , επισης ενα νεο dvd philips 733 (για να κρατουμε συμβατοτητα με τα νεα formats).
Κανα εναμισυ χρονο πριν ενα PS2 , ενα plextor dvd writer (για το pc ...) , και τελος ενα SONY dvp-ns730p με component συνδεση για τον pj (με τη χρηση p.scan ηταν σαν να εβλεπα αλλο προβολεα).
Τωρα ετοιμαζομαι να επεκταθω ... (παντρευομαι) , οποτε δυο καλα ειναι οτι θα αλλαξω TV , και οτι θα στησω ( παλι ) ολα τα παραπανω σε ενα νεο προσωπικο χωρο

Ι love this ..... game
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

Το 1980 βλεπω στην Αμερικη τον πρωτο CRT προβολεα και ακουω και το πρωτο πρωτογονο av system.Απογοητευση!

Θα επρεπεπε να φτασουμε στο 1989 και απο φιλους(ημασταν μια χουφτα τοτε) αλλα και απο αρθρα στον αμερικανικο ειδικο τυπο ηρθε η "επιφοιτηση" πως πρεπει να συνεχισω.

Προχωρησα αμεσα στην αγορα Laser disk(Pioneer) και ενισχυτη Prologic(Yamaha) αλλα και στην συμπληρωση επιπλεον ηχειων.

Απο την πρωτη οπτικη/ακουστικη εμπειρια που ειχα ηξερα πως θα με κερδιζε για παντα.

Σημερα, 15 χρονια μετα, μπορω να σας το πω με σιγουρια :wink:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

Για όλα φταίει η.........SONY!!!

Η ασθένειά μου ξεκινά πριν από περίπου 5 χρόνια, απ' την στιγμή που βγήκα από το κατάστημα κρατώντας στα χέρια μου το (εντελώς νέο τότε....) PlayStation 2 της SONY!!!

Το δωμάτιό μου τότε ήταν ένας τετράγωνος χώρος 3Χ3 και τα πρώτα παιχνίδια και ταινίες σε DVD έπαιζαν σε μια 14" Philips & PS2 (και σύνδεση scart)
Για περίπου ένα χρόνο..................

Ακολουθεί (στον ίδιο χώρο........) μετά από ένα χρόνο απ' την αγορά του PS2, 29" τηλεόραση της PHILIPS (100Hz) και θα γελάσετε πολύ γιατί την πήρα!! Είχα ξεκινήσει με μια προσφορά του PRAKTIKER τότε για μια 25" στερεοφωνική (δεν θυμάμαι εταιρία) στις 110000δρχ..............Ράβε-ξήλωνε, ανέβαιναν τα 5χίλιαρα και έφθασα το κόστος στο Χ3!! Χι,χι,χι........πόσες φορές την έχετε κάνει κι εσείς? :wink: :wink:

Πολύ καλή η τηλεόραση, και εικόνα αλλά και ήχο!
Μετά από κανα 3μηνο, συνδέω και το miniHiFi (PHILIPS κι αυτό :lol: :lol: :lol: ) για να ακούω καλύτερα και πιο δυνατά!!

Άλλος ένας χρόνος και έρχεται η απόφαση: πάμε για ενισχυτή AV και καλό συστηματάκι ηχείων που ΔΕΝ θα πάνε για πέταμα σε ενδεχόμενη εξέλιξη!!
Καταλήγω στον ΥΑΜΑΗΑ Α5 & CRYSTAL AUDIO System6 (L-R, στήλες) + System2 (Surround) + Subwoofer SB12R
Παίρνω μια καλή οπτική ίνα (Ecosse, μπλέ) συνδέω το PS2 με S-VHS στην τηλεόραση και με την οπτική στον ενισχυτή (κάνω και τις ρυθμίσεις) και.........Ω Θεέ μου!!
Καλώς ήρθατε.........μικρόβια!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Περνά λιγότερο από ένας χρόνος και...............να και το κεντρικό ηχείο Crystal Audio System6c αλλά και νέο DVDp.....PHILIPS 963SA!!

Εκπληξη......Για 1.5 χρόνο ΤΙΠΟΤΑ!
Πλησιάζει ο γάμος.........και ενώ ξέρω ότι η γυναίκα ΔΕΝ θα με προβληματίσει κάνω σαν να πλησιάζει το τέλος του κόσμου!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Λίγο πριν μπούμε στο νέο σπίτι με πιάνει στα........πράσα να κουβαλάω στο νέο σπίτι τα AUDIO SPECTRUM ARTEMIS (L-R) + AUDIO SPECTRUM PAN (center) (και θα έμπαιναν -όπως κι έγινε- τα CRYSTAL AUDIO System6 για Surround)
Και δεν είναι μόνο το ότι ΔΕΝ το ήξερε, αλλά χρωματικά ΔΕΝ ταίριαζαν με τα βεγκέ έπιπλα!!!!!!

Μπαίνουμε στο σπίτι και καπάκι κλείνω τον INFOCUS ScreenPlay 5700!

Και τώρα θέλω να αλλάξω DVDp (ώστε να έχει DVi & Progressive Scan)
Αλλά και AV!!!!!

Και σίγουρα ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς!!! :wink: :wink: :wink:




[scroll]ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ, ΈΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ?????? [/scroll]

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

ΑΓΑΠΗΤΕ ΓΕΩΡΓΙΕ.....................

(Ναι σε σένα μιλάω Ανδρεάδη παιδί μου!!)

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΡΩΤΑΣ, ΘΑ ΜΑΣ ΧΛΕΥΑΣΕΙΣ.........ΣΕ ΛΙΓΟ, ΑΛΛΑ ΣΤΡΙΒΕΙΣ ΑΛΑ ΓΑΛΛΙΚΑ???? :roll: :roll: :roll:

ΓΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ, ΝΕΕ ΜΟΥ??? :wink: :wink: :wink:






:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

Κάπου στο 1992 θέλοντας να αναβαθμίσω τον στερεοφωνικό σύστημα έπεσα τυχαία σε έναν πολυκάναλο ενισχυτή Dolby prologic τον AVX-700 της Yamaha. Τον αγόρασα και μαζί με το cd player τον είχα συνδέσει και στην τηλεόραση για να παίρνω καλύτερο ήχο.
Μετά αγόρασα και το πρώτο κεντρικό ηχείο το jamo 100 και περιφερειακά ηχεία.
Μετά στερεοφωνικό βίντεο για να έχω πολυκάναλο ήχο από της βιντεοκασέτες.

Από τότε ακολούθησαν πολλές αναβαθμίσεις σε πολυκάναλους ενισχυτές βίντεο dvd players και ηχεία.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

ΑΓΑΠΗΤΕ ΓΕΩΡΓΙΕ.....................
Απλα περιμενα...

Απο μικρος (πολυ) εποχη BARCO CRT προβολεων μου κολλησε...
Διαβαζα περιοδικα και τα ζαχαρωνα...τα ζηλευα...
Ελεγα ''καποια στιγμη θα παρω και εγω''...
Τελικα ηρθε η στιγμη και τα πηρα (οχι CRT βεβαια) μαζεμενα...
Μια και εξω...
Αλλα τελικα ανακαλυψα οτι θελω κι αλλο....και κατι μου λεει οτι δε θα σταματησω...
Καλο το stereo για τη μουσικη αλλα και το 5.1 ειναι απαραιτητο...
(εκκρεμει: 1 καλυτερο DVDp, 1 καλυτερο κεντρικο και ενα καλυτερο sub---αλλα αυτα (πλην του DVDp) οταν θα διωξω τους υπολοιπους απο το σπιτι και γκρεμισω τον τοιχο, γιατι τωρα θα διωξουν εμενα αν συνεχισω... Παντως τωρα που κρεμασα τα 2 surround στον τοιχο, δεν τα πηραν χαμπαρι...ακομα, αλλα αρχισα να σκεφτομαι και για ενα πισω κεντρικο...)

Για την ωρα το μισο σαλονι ειναι ''do not enter''...τελευταια φορα πηγαν να καθαρισουν το σπιτι και κουνησαν τα ηχεια. Βγηκαν οι ακιδες απο τη βαση τους και καρφωθηκαν τα ηχεια στο πατωμα...Εγω φταιω για τις τρυπες τωρα!?
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

Ας είναι καλά ο Ρουβάς....

Με τον ήχο ασχολούμαι από το 1990. Αγόρα τότε το πρώτο midi της HITACHI το οποίο παίζει ακόμα και τώρα. Ηταν μία τυπική κατασκευή αλλά με το budget που διέθεταν οι γονείς μου τότε ήταν μονόδρομος.

Ενα χρόνο μετά και με πολύ αγώνα αγοράζω το πρώτο μου CD - Player της TECHNICS το οποίο παίζει ακόμα και σήμερα και δεν του έχει γίνει ούτε ένα service.

Αυτό το setup κράτησε μέχρι και το 2001 που πήγα φαντάρος. Εκει στο διοικητήριο υπήρχε ενας προβολέας της SONY (CRT) και τα βράδια μαζευόμασταν φαντάρια και βλέπαμε DVDs από laptop.

Κάποια στιγμή και ενώ είμαι σε Αδεια από το Στράτευμα (18 μέσα 9 έξω-αεροπορία) μου λέει η γυναίκα < έχω πάρει από ένα περιοδικό ένα DVD του ρουβά. Πως θα το δούμε ;;;;> Το ίδιο απόγευμα αγόρασα το πρώτο DVD της PHILIPS το 712 αν θυμάμαι καλά. Το συνδέω σε μία 14" TV και το ήχο του στο CD-IN του HITACHI. Για ηχεία έχω συνδιάσει 5.1 διάφορα ηχεία όλα συνδεδεμένα στο δικαναλο HITACHI (2x30 8 ohm). Ολα μία χαρά με τη διαφορά ότι η αντίσταση του Midi είχε πέσει στα 3.5 ohm και όμως έπεζε...

Επόμενη αγόρά TV SONY 29"-50Hz. Πολύ καλύτερα.
Επόμενη Αγορά μέχρι και σήμερα AV ενισχυτής DENON AVR-1802 5.1 (5x80). Πολύ καλό μηχάνημα.

Στην συνέχεια αγοράζω (μιας και καημός από στρατό) Infocus 4805. Τέλεια......

Και εφόσον παντρέυομαι και τα ηχεία μου ήταν απαράδεκτα σε εμφάνιση και ήχο... αγοράζω τα PICOLO της CHARIO σε 5.1 setup. Παιδιά είναι εξαιρετικά ηχεία και το Sub παρόλο που είναι υλοποιημένο με 100w ενισχυτή και 8" woofer είναι άκρως ικανοποιητικό για ένα χώρο 35 τμ που το χρησιμοποιώ εγώ.

Επόμενη κίνηση Οθόνη Προβολής 100-120" χειροκίνητη.....

Ευχαριστώ για την υπομονή στην μακροσκελή αφήγησή μου...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

Μπράβο, Δημήτρη.....καλά πας!!
Υπομονή και το κυριότερο..............μην βιάζεσαι!
Όλα θα γίνουν σιγά σιγά!

Πάντως εμείς δεν κουραζόμαστε διαβάζοντας μακροσκελή μηνύματα από συν-άρρωστους (κατά το συνάδελφους :lol: :lol: :lol: )



ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΖΙΟΥΒΑΡΑΣ said:
Επόμενη κίνηση Οθόνη Προβολής 100-120" χειροκίνητη.....
Αν βλέπεις από απόσταση μέχρι και 4 μέτρα απ' τον τοίχο προβολής παίξε μέχρι 2 μέτρα φάρδος (περίπου 90" σε 16:9)
Για να μην σε κουράζει στα μάτια!! :roll:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Πως, Ποτε, Γιατι, Απο Που, Απο Ποιον?

ΧΧχμμμμμμμμμμ.........

Υπηρεσία & CRT & DVD.............. :roll: :roll:

Κουράστηκες κι εσύ βλέπω!! :mrgreen: :mrgreen:
Φαντάζομαι βλέπατε και ντοκυμαντέρ με εικόνες από Σουφλί, Έβρο, Λήμνο......για να λέτε πως περνάγατε στα......σύνορα!!! :twisted: :twisted: :twisted:
 


Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Παιδιά εγώ το μικρόβιο με οπτικοακουστικά μέσα το είχα από μικρός... μόνο που δεν έβρισκε πάντα διέξοδο σε αγορές καθότι οι γονείς δεν είχαν το ίδιο μικρόβιο:) Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια που αγόρασα ένα στερεοφωνικό της SONY για το δωμάτιό μου που το είδα συνδεδεμένο με ενισχυτή dolby pro logic να παίζει σε 5.1 setup σε κάποιο μαγαζί με προϊόντα SONY και είχα εντυπωσιαστεί. Κάτι είχαν πάρει τ' αυτιά μου για home cinema, αλλά το θεωρούσα τεχνολογία για λίγους (και ήταν εκείνη την περίοδο). Μετά που άρχισαν να στήνονται κάποια dedicated rooms σε καταστήματα με καλύτερα ηχεία, ενισχυτές κτλ και εκεί ήταν που εντυπωσιάστηκα. Οι τιμές όμως ήταν απαγορευτικές... Μετά που οι τιμές άρχισαν να πέφτουν και να βλέπω ότι το "όνειρο" δεν είναι εν τέλει τόσο... ουτοπικό, αποφάσισα να κάνω μια έρευνα αγοράς για να ξεκινήσω το δικό μου setup. Αυτή τη στιγμή θέλω να πιστεύω ότι βρίσκομαι κοντά στην αγορά αυτή. Ο λόγος που δεν έχω προχωρήσει ακόμα (έστω και με κάτι απλό σχετικά που να το εμπλουτίσω) είναι επειδή είμαι από τα άτομα που δεν μπορώ το σιγά-σιγά! Προτιμώ να περιμένω και να τα πάρω "όλα" παρά να πάρω κάτι και να έχω μέσα στο μυαλό μου ότι "όταν μαζέψω κι άλλα λεφτά θα προσθέσω κι αυτό και το άλλο...". Δε λέω βέβαια πως ότι αγοράσω θα είναι τελειωτικό! Και πάλι αλλαγές θα χρειάζονται και αναβαθμίσεις (κάποια στιγμή). Αλλά τουλάχιστον το αρχικό setup δε θα μου δημιουργεί τέτοιες σκέψεις για κάποιο καιρό... Κάτσε να το πάρω βέβαια και βλέπουμε:) Ομολογουμένως πάντως ανυπομονώ!!!
 

V

VIDEOMIX

Guest
To 1991 και ενω απο κανέναν δεν ακουγόταν τίποτα πέρα απο την στερεοφωνία, κάποιος φίλος μου που δούλευε σε επιδιορθώσεις ηχείων, μου μίλλησε για το prologic. 2 Χρόνια αργότερα, αγόρασα τον  Ε1000 της ΥΑΜΑΗΑ. Μαζί με τον ΑΧ 1070 που ακόμα έχω και με ενα κεντρικό, 2 άσπρα YAMAHA πίσω και 2 ρόιστερ μπροστά, έφτιαξα το πρώτο μου σύστημα. Εργα δεν έβρισκα εύκολα. Ολα τα περίμενα απο την πρόνοια του "Discobole". Βιντεοκασσέτες με prologic δίχως βέβαια Ελληνικούς υπότιτλους, έκαναν εντύπωση στα αυτιά των εντυπωσιασμένων φίλων και συγγενών μου που με επισκέπτωνταν στο δωμάτιό μου.
Α, βίντεο είχα αγοράσει απ'το 1992 το πολύ καλό PANASONIC F77. :!:
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Τι να σας πω, hobbies πολλά, χρόνος ελάχιστος... :wink:
Και εγώ από μικρός είχα διάφορα μικρόβια (όχι ένα), επί παραδείγματι να αναφέρω ότι στο γυμνάσιο συνέδεσα το Commodore 64 (το θυμάστε;) με το VHS recorder για να γράψω κλιπάκια από παιχνίδια  :D

Skip forward 10 χρόνια...

Κάποια στιγμή στο Λονδίνο αποφασίζουμε να μείνουμε μαζί με έναν κολλητό που μόλις είχε βρει δουλειά στη McLaren (ναι την ομάδα F1). Μαθαίνουμε ότι έχει και έκπτωση στα προϊόντα Tag Mclaren Audio. Ταυτόχρονα για μένα ήταν εποχή dot.com, είχα λεφτά να στρίβω πούρα με αυτά, οπότε πήραμε σχεδόν ότι έβγαζε η Tag, μαζί με κάτι άλλα 'φθηνά' components και φτιάξαμε ένα σύστημα πολλών χιλιάδων λιρών (επί 1.6 για ευρώ  :D ).

Τελικά το απαρνήθηκα το σύστημα και του το έχω δώσει τώρα, δεν συγκινούμε τόσο από το high-end πλέον. Γενικά με εκνευρίζει οτιδήποτε είναι priced for the target market, και όχι όσο πραγματικά αξίζει. Βέβαια αυτός είναι ο νούμερο ένα νόμος του marketing, αλλά 75 χιλιάδες δολλάρια για ένα Krell pre/power amp??? Sorry, να κοιτάξουν αλλού για βλάκες...

Τώρα κοιτάω να φτιάξω ένα home theatre συστηματάκι μέχρι 5000 ευρώ. Δεν έχω χρόνο να πάρω ROI (Return On Investment) από κάτι πιο ακριβό.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
To '88 ξεκίνησα να πειραματίζομαι με μια μικρή 14άρα δεύτερη τηλ. που είχαμε,με το τότε στερεοφωνικό μου σύστημα και με δύο πίσω ηχεία,τα οποία ήταν συνδεδεμένα μεσω έναν αποκωδικοποιητή της Sansui. :) Τον έχω ακόμη.
Το project δεν με ικανοποίησε όπως έπρεπε και το εγκατέλειψα. :|

Το μικρόβιο όμως ξανα βγήκε στην επιφάνεια το '98 με την έλευση του dvd. :wink:
Mέσα σε δύο χρόνια,κατάφερα να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο Home cinema,το οποίο παίζει αξιοπρεπέστατα ακόμη και σήμερα. 8) :D
 


V

VIDEOMIX

Guest
To '88 ξεκίνησα να πειραματίζομαι με μια μικρή 14άρα δεύτερη τηλ. που είχαμε,με το τότε στερεοφωνικό μου σύστημα και με δύο πίσω ηχεία,τα οποία ήταν συνδεδεμένα μεσω έναν αποκωδικοποιητή της Sansui. :) Τον έχω ακόμη.
Το project δεν με ικανοποίησε όπως έπρεπε και το εγκατέλειψα. :|
Τι εννοείς με αυτά που τονίζω απο το μήνυμά σου; :shock:
Υπήρχε αποκωδικοποιητής τότε; Και με τι υλικό έβλεπες αποτελέσματα; :shock:
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
To '88 ξεκίνησα να πειραματίζομαι με μια μικρή 14άρα δεύτερη τηλ. που είχαμε,με το τότε στερεοφωνικό μου σύστημα και με δύο πίσω ηχεία,τα οποία ήταν συνδεδεμένα μεσω έναν αποκωδικοποιητή της Sansui. :) Τον έχω ακόμη.
Το project δεν με ικανοποίησε όπως έπρεπε και το εγκατέλειψα. :|
Τι εννοείς με αυτά που τονίζω απο το μήνυμά σου; :shock:
Υπήρχε αποκωδικοποιητής τότε; Και με τι υλικό έβλεπες αποτελέσματα; :shock:
Θάνο,ήταν η εποχή που η YAMAHA,έφερε τους πρώτους αποκωδικοποιητές,ενισχυτές και έκανε παρουσίαση αυτών με τα πρώτα Lazer disc,με μία 31"τηλεόραση και τέσσερα ηχεία περιφεριακά της Yamaha,κεντρικό δε αυτό της τηλεόρασης,δηλαδή ήχος surround.Ολα αυτά έγιναν σε γνωστό ξενοδοχείο των Αθηνών,εάν θυμάμαι καλά στο Hilton.
Hταν φυσικά ακριβός για την εποχή του.
Σαν περισσότερο προσιτή λύση,έβγαλε και η Sansui δύο μοντέλα αποκωδικοποιητές,με τον μεγαλύτερο που αγόρασα τότε,ο οποίος είχε και τελικούς ενισχυτές 2Χ20 Watt,για τα 2 πίσω ηχεία,καθώς ακόμη δεχόταν μονοφωνικό τελικό για το κεντρικό.Φυσικά,έπρεπε να χρησιμοποιηθεί ο ενισχυτής,τελικός ή και ολοκληρωμένος μαζί με τα ηχεία του στερεοφωνικού μας.
Εγώ τότε σαν κεντρικό χρησιμοποιούσα το ηχείο της τηλεόρασης και φυσικά,αυτό με χάλαγε περισσότερο απο όλα τα άλλα.
Σαν πηγή βέβαια χρησιμοποιούσα το video και σπανιώτερα την tv.
Κατόπιν αγόρασα και στερεοφωνικό video και ο ήχος βελτιώθηκε.

Στον χρόνο επάνω,το εγκατέλειψα,ώσπου ήρθαν οι AV ενισχυτές,οι στερεοφωνικά γραμμένες βιντεοκασσέτες,το DD αλλά και ο κύριος υπεύθυνος το DVD.

Ξεκίνησα απο την αρχή τότε,με μιά οπισθίας προβολής 41"SONY την 4133,ενισχυτή AV Technics και DVD το 3000 της DENON.Απο αυτά μόνο το dvd έχω άκόμη.

Με την αλλαγή του αιώνα,πέρασα στην μεγάλη εικόνα,αλλάζοντας ΟΛΟ το σύστημα,με την προσθήκη βιντεοπροβολέα,αλλαγή πηγών και ενισχυτή,αλλαγή υπογούφερ,προσθήκη πίσω κεντρικών ηχείων.

Απο τότε,εκτός απο τις κατα καιρούς αλλαγές πηγών,κάαααααθομαι και βλέπω όποιο έργο μου αρέσει,χωρίς αγχος,χωρίς στενοχώρια,αν και κακά τα ψέματα,προτιμώ να ακούω μουσικά απο το να βλέπω ταινίες. :D
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.048
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top