Πως,Ποτε,Γιατι,Απο Που,Απο Ποιον κολλησατε το μικροβιο του Ηome Cinema?

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Το '90 αγοράσαμε το πρώτο μας (και, τελικά, τελευταίο) video player, ένα Panasonic, μονοφωνικό βέβαια, συνδεδεμένο σε μια Saba 25".
Το 97 στήνω το PC μου, αγοράζοντας, ένα DVD player της Pioneer και ένα σύστημα Prologic της Teac. Είδα πολλές ταινίες στο προσωπικό μου home cinema (σε 17ρα οθόνη, εξ' ου και το προσωπικό). Μετά ήρθε ένα συστηματάκι ηχείων DD της Creative και μετά ένα XBOX με σύστημα DD της Yamaha. Παράλληλα, είχα αποκτήσει και μια 29" Wega και το προσωπικό μου home cinema έγινε λιγότερο προσωπικό... :)
Τα χρόνια πέρασαν, παντρεύτηκα πρόσφατα και το καινούριο σπίτι καβάντζωσα θέση για home cinema, στα "μουλωχτά"¨: όχι εδώ ο καναπές, δεν θέλω πίνακα κρεμασμένο εκεί, στην άκρη η τραπεζαρία κτλ κτλ... Μετά από πολλές αναβολές, τα τελευταία χρήματα από το γάμο (οι κρητικοί καταλαβαίνουν καλύτερα :) ) το γλυκό ήρθε και έδεσε: Ζ4, 1920, Magnat, 457... και εκεί είμαστε (και ελπίζω, από εδώ να ξεκινήσω στο μαγικό κόσμο του, αληθινού, home cinema)
 

V

VIDEOMIX

Guest
Εγώ πάντως Γιώργο έχω την εντύπωση οτι μετά το 90 ξεκίνησε το surround εμπράκτως και οχι στην θεωρία. Τότε ήρθαν οι πρώτες βιντεοκασσέτες απο το εξωτερικό, δίχως βέβαια μεταγλώτιση.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Από τις αρχές της δεκαετίας του ’80 υπήρχε (και υπάρχει) στο σπίτι ένα πλήρες στερεοφωνικό σύστημα της ΑΚΑΙ. Ραδιοενισχυτής, πικ-απ, κονσόλα με rec levels και ενσωματωμένο κασετόφωνο για εγγραφές, τα ηχεία του...κομπλέ. Πάντα μου άρεσε να ‘’παίζω’’ μαζί του αλλά μέχρι εκεί. Περνώντας τα χρόνια δεν υπήρχε χώρος ούτε χρήμα για οτιδήποτε άλλο.

Πριν 3 χρόνια έστησα το πρώτο HC στο PC μου χρησιμοποιώντας την Audigy 2 και ενα σετ ηχείων 5.1 Dreamax (αξιόλογα για τα λεφτά τους).

Η ευχάριστη διαδικασία της σύνθεσης ενός σύγχρονου HC ξεκίνησε πριν 1 χρόνο περίπου όταν καταλήξαμε μαζι με την μέλλουσα σύζυγο στα σχέδια για την ανακατασκευή του πατρικού της. Αν και η ίδια δεν ‘’καίγεται’’, καταλαβαίνοντας τον δικό μου καημό με άφησε να περάσω καλώδια από τοίχους κ πατώματα, να διαμορφώσω/προσανατολίσω το καθιστικό ακόμα και να επέμβω στα έπιπλα προκειμένου να μπορούν να εξυπηρετήσουν τις ‘’ανάγκες’’ μου. Βέβαια έκανα κ εγώ τις θυσίες μου (πχ πρίζες για τα πίσω ηχεία) αλλά μην είμαστε κ αχάριστοι!!!!

Εδώ κ λίγες μέρες πλέον κατέχω την σειρά Bronze της Monitoraudio με sub το 515 και ραδιοενισχυτή τον 757 της Yamaha . Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα αγοραστεί το Pioneer 530 ενώ έχει ήδη παραγγελθεί η CRT tv Philips 9520. (πολύ θα μου άρεσε ένας προβολέας......)

Ακόμα είναι νωρίς για να σκέφτομαι το επόμενο βήμα αλλά όπως ξέρεται καλύτερα από εμένα αυτά τα πράγματα είναι.....ου μπλέξεις!!!!!!!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ακόμα είναι νωρίς για να σκέφτομαι το επόμενο βήμα αλλά όπως ξέρεται καλύτερα από εμένα αυτά τα πράγματα είναι.....ου μπλέξεις!!!!!!!
Οπως επισης οτι αυτα τα πραγματα πρεπει να τα σκοτωνεις οσο ειναι μικρα ακομα!!!
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Εγώ πάντως Γιώργο έχω την εντύπωση οτι μετά το 90 ξεκίνησε το surround εμπράκτως και οχι στην θεωρία. Τότε ήρθαν οι πρώτες βιντεοκασσέτες απο το εξωτερικό, δίχως βέβαια μεταγλώτιση.
Το lazerdisc,ήταν τότε στην αρχή του,και οι στερεοφωνικές κασσέτες εμφανίστηκαν περίπου αρχές με μέσα της δεκαετίας του '90.

Οσο για τον ενισχυτοεπεξεργαστή της Sansui,έχω και το συνοδευτικό βιβλιαράκι του,που γράφει την ημερομηνία παραγωγής.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ο avx-700 της Yamaha ήταν από τους πρώτους ενισχυτές home cinema με το αναλογικό Dolby pro-logic και αν δεν κάνω λάθος ο δικός μου είναι κατασκευής κάπου στο 93-94!!
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Ο avx-700 της Yamaha ήταν από τους πρώτους ενισχυτές home cinema με το αναλογικό Dolby pro-logic και αν δεν κάνω λάθος ο δικός μου είναι κατασκευής κάπου στο 93-94!!
Χε,χε. :)
Αντώνη υπάρχουν στοιχεία... :wink: :) ,γι'αυτά που λέω. :D
 

V

VIDEOMIX

Guest
Εγώ πάντως Γιώργο έχω την εντύπωση οτι μετά το 90 ξεκίνησε το surround εμπράκτως και οχι στην θεωρία. Τότε ήρθαν οι πρώτες βιντεοκασσέτες απο το εξωτερικό, δίχως βέβαια μεταγλώτιση.
Το lazerdisc,ήταν τότε στην αρχή του,και οι στερεοφωνικές κασσέτες εμφανίστηκαν περίπου αρχές με μέσα της δεκαετίας του '90.

Οσο για τον ενισχυτοεπεξεργαστή της Sansui,έχω και το συνοδευτικό βιβλιαράκι του,που γράφει την ημερομηνία παραγωγής.
Τα lazer disc, πήγαινα και τα έβλεπα στον Σακιώτη στην Bουλιαγμένης, εκεί οπου πήγαινε και αγόραζε μανιωδώς τους δίσκους ο λεφτάς Ζάρκο Πάσπαλιε και όσον αφορά τις κασσέτες, έπαιρνα ότι ερχώταν στην Ελλάδα απο το γνωστό για τις εισαγωγές του παλαιώτερα, DISCOBOLE.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Καλοκαίρι του '90 είχα απισκεφτεί κάποιους συγγενείς στην Αμερική. Τότε είχα πρωτοδεί CD και κινητό τηλέφωνο και μάλιστα σε αυτοκίνητο!!!!!
Στην Ελλάδα εκείνη την εποχή όποιος είχε διπλό κασετόφωνο με 2x ταχύτητα εγγραφής ήταν και ο πρώτος του χωριού!!!!!!
 

V

VIDEOMIX

Guest
Διαφωνώ σε αυτό με το κασσετόφωνο. Εγω είχα φίλο απο το 1985 που είχε τέτοιο κασσετόφωνο (ενα της AKAI) και ήξερα και κανα 2 απλά γνωστούς μου, που είχαν. Και μιλλάμε για μια περιοχή όπως η Λούτσα που τότε είχαμε Λύκους, τσακάλια και ελλάχιστους μόνιμους κατοίκους.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Στην Ελλάδα εκείνη την εποχή όποιος είχε διπλό κασετόφωνο με 2x ταχύτητα εγγραφής ήταν και ο πρώτος του χωριού!!!!!!
Το έθεσα με μια δόση υπερβολής (δεν έχω ιδέα πότε εμφανίστηκαν τα διπλα κασετ/να στην Ελλάδα), για να τονίσω την διαφορα.....που δυστυχώς υπάρχει κ σήμερα σε μικρότερο όμως βαθμό.
 


Μηνύματα
892
Reaction score
81
Γιωργος Ανδρεαδης said:
Πως, ποτε, γιατι, απο που, απο ποιον... κολλησατε το μικροβιο του Home Cinema?

Ηταν κατι τυχαιο ή ησασταν φορεας χρονια και ξαφνικα εκδηλωθηκε?

Ξεκινησε στην βαρια του μορφη (projector & 9.1 speaker set up) ή σιγα σιγα επιδυνωνεται η κατασταση?
:lol: :lol:Ξεκίνησα δειλά δειλά διαβάζοντας διάφορα περιοδικά περί αυτού και με εξοπλισμό: TV PHILIPS 29" MATCHLINE ενισχυτής STEREO DENON, surround ενισχυτής 3Χ80W YAMAHA και ηχεία ROISTER στήλες-κεντρικό-πίσω ROISTER FLAT2 και DECODER FILMNET. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Και εγω απο τα περιοδικα πριν 12 χρονια...
Ενωσα τα ηχεια ενος στερεο με ενα βιντεο που ειχα στις εξοδους ηχου και εβλεπα απο μια 29'' VOXON (σκυλι τηλεοραση Γερμανικη)
Παντως ωραια θα ηταν να ανοιγαμε ενα thread εσεις ποσα εχετε σκασει εως σημερα για αγορες home cinema κτλ...
Αμαξι θα ειχαμε παρει εως τωρα :lol: :lol:
 

Μηνύματα
363
Reaction score
47
Σε ένα ταξίδι στις αχαρτογράφητες ζούγκλες της Κένυας ήρθα σε επαφή με την τοπική φυλή και κόλλησα, γιατι σαν πρωτάρης δεν είχα κάνει το εμβόλιο...
 

V

VIDEOMIX

Guest
HomeCinema-Maniac said:
Και εγω απο τα περιοδικα πριν 12 χρονια...
Ενωσα τα ηχεια ενος στερεο με ενα βιντεο που ειχα στις εξοδους ηχου και εβλεπα απο μια 29'' VOXON (σκυλι τηλεοραση Γερμανικη)
Παντως ωραια θα ηταν να ανοιγαμε ενα thread εσεις ποσα εχετε σκασει εως σημερα για αγορες home cinema κτλ...
Αμαξι θα ειχαμε παρει εως τωρα :lol: :lol:
Εσύ δεν κόλλησες, παρακόλλησες αγόρι μου!!! :lol:
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Απο ότι καταλαβαίνω είμαι ο πίο μικρός εδώ μέσα...οπότε είμαι αναγκαστικά και πολύ καινούριος στο κουρμπέτι :)
Το 2000 και ενώ είχα κάτι να ακούω μουσική στο δωμάτιο μου μου καρφώθηκε η ιδέα να πάρω ηχεία..παντα με συνάρπαζε ο ήχος!!
Ευτηχώς για εμένα δεν ειχα τότε τα μετρητά και έπρεπε να περιμένω το καλοκαιρι που θα δούλευα στην επιχείρηση του πατέρα...και λέω ευτηχώς γιατι κάποια στιγμή το καλοκαίρι όταν μάζεψα τελικα κάποια λεφτά (λίγα για τα ηχεία που ήθελα...πολλα για εμένα) κοίταξα τυχαία στο fleamarket και είδα οτι κάποιος χρηστιανος πουλούσε κάτι mission 705!! Εντυπωσιάστικα απο το μέγεθος τους και τελικά τα αγόρασα χωρίς καν να τα ακούσω!! lol μετά απο αυτό κατάλαβα οτι δεν είχα πηγή!!! Με το ζόρι κατάφερα να μαζεπσο 300 ευρό για να παρο εναν yamaha 2.1 που ειχα δεί πηγαινοντας ο πωλητής μου έδειξε έναν sony str-db1090 και μου είπε οτι ειναι σε προσφορά 500 ευρό..καλα να ειναι ο μπαμπας που ψιλογούσταρε και ο sony ηταν πλέον γεγονος (μαζι με τον sony και το μικρόβιο)
Απο τότε δεν εχει μίνει τιποτα ίδιο στο σύστημα μου και απο οτι βλέπω και το τορινό μου συστημα θα αναβαθμιστεί σύντομα!!
 

Μηνύματα
133
Reaction score
0
AV Φορουμίτες καλησπέρα,

Από μικρός είχα μεγάλο κόλλημα με την μουσική.
Θυμάμαι να πειραματίζομαι με διάφορα κασετόφωνα ενισχυτές και ηχεία που έπεφταν κατά καιρούς στα χέρια μου.
Το 1998 εάν θυμάμαι καλά ο μαλάκας ο γαμπρός μου ο οποίος δούλευε πωλητής στην BOSE, μου πούλησε τα πρώτο μου home theater. Έτρεχε μια προσφορά ενός Onkyo 5 x 80watt μαζί με τα BOSE Acoustimass 10 με παθητικό sub (500.000 δρχ τότε) εκθειάζοντας το BOSE σαν κορυφαία. Τα συνέδεσα σε μια Sony 21’’ και έτσι έβλεπα τις πρώτες μου ταινίες. Μουσικά όμως ήμουν πάτος μου γιατί το sub αντί να παίξει έκλανε (Συγνώμη για το φρασιολόγιο μου) σε ένα χώρο 3χ4 μέτρα. Διαβάζοντας το manual πειραματίστηκα και λίγο με τον ενισχυτή και επιτέλους κατάφερα να βγάλω λίγο μπάσο από το κακόμοιρο το sub. Αλλά και πάλι δεν ήμουν ικανοποιημένος. Ο δικός μου με παρέπεμψε να αγοράσω έναν άλλο ενισχυτή προκειμένου να βρω την υγειά μου.
Πούλησα τον Onkyo και αγόρασα ένα Pioneer VSX-859 5x100. Δυνατός και κάλος δεν λέω αλλά μετά τα –10db άλλαζε συμπεριφορά και οι χαμηλές γινόντουσαν μεσαίες. Αυτή την κατάσταση την υπέφερα για 3 χρόνια. Στο ενδιάμεσο (το καμάρι μας) μου είχε φέρει στο σπίτι ένα projector πολύ ακριβό για την εποχή του. Μην χάνοντας χρόνο το συνέδεσα στον ενισχυτή άλλαξα και τα βύσματα τον ηχείων (τα μπρος πίσω δηλαδή) γύρισα και τον projector να χτυπάει στον τοίχο της απέναντι πολυκατοικίας (περίπου 50 μέτρα απόσταση) και απόλαυσα μαζί με την υπόλοιπη γειτονιά την πρώτη μας ταινία σε 500’’ και βάλε. (Πολύ γέλιο).
Το 2002 γνωρίστηκα με την Δέσποινα και μετακόμισα στο σπίτι της. Το σαλόνι ήταν τέλια τετραγωνισμένο. Αντικρίζοντάς το, έκανα τα πρώτα σχέδια για το πώς θα στήσω τα μηχανήματα. Ο χώρος ήταν αρκετά μεγάλος για την 29’’ τηλεόραση του μωρού μου και επειδή είχε και μισό βαθμό μυωπίας αποφάσισα να επενδύσω σε ένα projector SONY VPL-HS 20. Η προβολή ακόμα και στο τοίχο ήταν τέλεια.
Δεν άργησε όμως να έρθει και το ηλεκτρικό πανάκι ένα Screenline 110’’ σε 16:9 format. O ήχος όμως έπρεπε να βελτιωθεί. Έτσι αποφάσισα με κάτι οικονομίες που είχα να κάνω μια κατάθεση στην DALI. Αγόρασα λοιπόν την σειρά Concept. Το 10 για τα μπροστινά με δυο 10’’ woofer for deeeeeeeep bass και το 8 για πίσω + center.
Δεν πρόλαβε να περάσει ένα εξάμηνο και με πήραν τηλέφωνο από τον Νάκα να μου κάνουν παράπονα γιατί μέχρι τώρα δεν τους έχω προτιμήσει. Έτσι αφού βρήκα πελάτη για τον Pioneer αγόρασα λοιπόν και εγώ Yamaha RXV-4600 και ένα sub YST-1500 για να μην είναι κανείς παραπονεμένος.
Τώρα το μόνο που μου λείπει είναι ένας τελικός Rotel BMB-1095 για να ολοκληρωθώ σαν Home theater maniac και ΤΕΛΟΣ. Δεν συμφωνείται κι εσείς ???
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top