Πως ακουγονται τα παλια DAC σημερα?


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Δεν ξέφυγε, απέφυγαν όλοι να δώσουν απάντηση σε αυτό το τόσο εύκολο ερώτημα με μόνο σκοπό να ξετυλιχτεί το νήμα.
Οκ, να απαντήσω εγώ, με ονόματα, απροκάλυπτα και επί του θέματος. Αν είχα στη διάθεσή μου αυτόν τον DAC που αναφέρει ο DIMITRIS, τον Audio synthesis τέλος πάντων, και είχα τη δυνατότητα να βρω κάποιον κολημμένο να του τον πουλήσω ένα χιλιάρικο, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη, και μετά θα αγόραζα τον RME ADI-2 DAC, αν δεν υπήρχε περίπτωση να συνδυάσω ηχεία με σαμπγούφερ. Τα καβουρντιστήρια της γηραιάς αλβιόνος, Κορντ, Τσορντ, Κρηκ, Μιούζικαλ Φιντέλιτυ και δεν ξέρω τί άλλο, θα τα άφηνα για τους άλλους. Αν, πάλι, ήθελα να ενσωματώσω αποτελεσματικά καναδυό σαμπγούφερ, τότε θα έπαιρνα ένα miniDSP DAC σλας στρήμερ, σλας άκτιβ κροσόβερ, σλας πρηάμπ, σλας έη του ντι κονβέρτερ. Υπάρχει και κάτι ακόμη, ανώτερο, αλλά δεν μπορώ να τα λέω όλα, θα επέμβει η λογοκρισία.

Γνωρίζω εκ των προτέρων πως η παραπάνω πληροφόρηση είναι σωστή, τέλος πάντων ρε παιδί μου, δίνει ήχο άριστης έως κορυφαίας ποιότητας, αλλά ελάχιστοι θα της δώσουν σημασία, αφού είναι τζάμπα. @pankrok για σένα το λέω. Εδώ μέσα σ' αυτό σάιτ υπάρχει διαθέσιμο προτράκτορ για να ρυθμίσει κάποιος οποιονδήποτε βραχίονα θα βρει μπροστά του, Ο-ΠΟΙ-ΟΝ-ΔΗ-ΠΟ-ΤΕ, και μάλιστα τεκμηριωμένο με εκλαϊκευμένα μαθηματικά. Αλλά είναι δωρεάν και προέρχεται από κάποια χώρα μη καθιερωμένη. Αναρωτήσου τώρα πόσοι το αξιοποίησαν, και πόσοι ψάχνουν να βρουν το προτράκτορ από το τάδε ή το δείνα site, ή το προτράκτορ που είναι κατάλληλο για το τάδε πικάπ - έλεος!...

Γι' αυτό σας λέω. Αυτοί που μπορούν να αξιοποιήσουν τη δωρεάν πληροφόρηση είναι λίγοι, άντε το 10-15% του συνόλου. Για να αξιοποιήσεις πληροφόρηση που παρέχεται δωρεάν, χρειάζεσαι ικανότητες. Δεν μπορεί αυτό να το κάνει οποιοσδήποτε.

Αυτά...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οκ, να απαντήσω εγώ, με ονόματα, απροκάλυπτα και επί του θέματος. Αν είχα στη διάθεσή μου αυτόν τον DAC που αναφέρει ο DIMITRIS, τον Audio synthesis τέλος πάντων, και είχα τη δυνατότητα να βρω κάποιον κολημμένο να του τον πουλήσω ένα χιλιάρικο, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη, και μετά θα αγόραζα τον RME ADI-2 DAC, αν δεν υπήρχε περίπτωση να συνδυάσω ηχεία με σαμπγούφερ. Τα καβουρντιστήρια της γηραιάς αλβιόνος, Κορντ, Τσορντ, Κρηκ, Μιούζικαλ Φιντέλιτυ και δεν ξέρω τί άλλο, θα τα άφηνα για τους άλλους. Αν, πάλι, ήθελα να ενσωματώσω αποτελεσματικά καναδυό σαμπγούφερ, τότε θα έπαιρνα ένα miniDSP DAC σλας στρήμερ, σλας άκτιβ κροσόβερ, σλας πρηάμπ, σλας έη του ντι κονβέρτερ. Υπάρχει και κάτι ακόμη, ανώτερο, αλλά δεν μπορώ να τα λέω όλα, θα επέμβει η λογοκρισία.

Γνωρίζω εκ των προτέρων πως η παραπάνω πληροφόρηση είναι σωστή, τέλος πάντων ρε παιδί μου, δίνει ήχο άριστης έως κορυφαίας ποιότητας, αλλά ελάχιστοι θα της δώσουν σημασία, αφού είναι τζάμπα. @pankrok για σένα το λέω. Εδώ μέσα σ' αυτό σάιτ υπάρχει διαθέσιμο προτράκτορ για να ρυθμίσει κάποιος οποιονδήποτε βραχίονα θα βρει μπροστά του, Ο-ΠΟΙ-ΟΝ-ΔΗ-ΠΟ-ΤΕ, και μάλιστα τεκμηριωμένο με εκλαϊκευμένα μαθηματικά. Αλλά είναι δωρεάν και προέρχεται από κάποια χώρα μη καθιερωμένη. Αναρωτήσου τώρα πόσοι το αξιοποίησαν, και πόσοι ψάχνουν να βρουν το προτράκτορ από το τάδε ή το δείνα site, ή το προτράκτορ που είναι κατάλληλο για το τάδε πικάπ - έλεος!...

Γι' αυτό σας λέω. Αυτοί που μπορούν να αξιοποιήσουν τη δωρεάν πληροφόρηση είναι λίγοι, άντε το 10-15% του συνόλου. Για να αξιοποιήσεις πληροφόρηση που παρέχεται δωρεάν, χρειάζεσαι ικανότητες. Δεν μπορεί αυτό να το κάνει οποιοσδήποτε.

Αυτά...
Άλλος στον προτράκτορα και άλλος στον...εισπράκτορα. :sneaky:
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Για να αξιοποιήσεις πληροφόρηση που παρέχεται δωρεάν, χρειάζεσαι ικανότητες.
Το ίδιο και για να την αξιολογήσεις.
Δεν θα διαφωνήσω ότι εδώ υπάρχουν κυριολεκτικά θαμμένες πολύτιμες πληροφορίες.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να προσθεσω και κατι ακομη για να καταλαβαινομαστε.



το να μιλαμε τοσο υποτιμητικα για ηχειακια η ντακακια των 500 και 200 σε μια χωρα οπου περασε μια οικονομικη κριση με μνημονια και τωρα ζει ακομη μια, ε ειναι κατι που με ξεπερνα.

επισης κυριε γιανννη ο πολυς ο κοσμος δεν ψαχνει την ευτυχια μεσα απο ντακς και λοιπα μηχανηματα. υπαρχουν και αλλα πραγματα στην ζωη. αλλα ειδικα εσυ που δεν δινεις 6 ευρω να αγορασεις ενα τευχος περιοδικου του χωρου και μου θελεις να σε στειλουμε δειγματοληπτικα καποιες σελιδες μην καθεσαι και μιλας για ποσα, γελανε και τα παντζουρια στο κορδελιο.
Κατα την γνωμη μου,πεταμενα λεφτα ειναι να αγοραζεις ακριβο ρολοι οταν εχεις παντα μαζι σου κινητο να κοιτας την ωρα,βηματομετρητη οταν δεν κανεις διαιτα να ξεφουσκωσεις και φθηνες συσκευες ηχου οταν νομιζεις οτι παιζουν τελεια.

Επισης,το περιοδικο ΗΧΟΣ το παρατησα οταν καταλαβα οτι ειχε γινει πολυ εμπορικο και ξεφυγε απο τα γουστα μου.Δε θα ηθελα να δωσω λεφτα σε κατι παρομοιο με αλλο ονομα.Αν δεν θελουν να δειγματισουν,εμενα κατι μου βρωμαει.

Και προς τον @Costas Coyias θα ρωτησω κατι αλλο αν και μαλλον θα αποφυγει ξανα να μου απαντησει...Απο τη στιγμη που η Chord βγαζει ακομη ακριβοτερα dac οπως το Dave,που θεωρειται απο τα κορυφαια του κοσμου και απο τη στιγμη που το RME βγαινει κατωτερο σε συγκριτικες ακροασεις και μετρησεις σε σχεση με το Qutest πολλακις,πως εχεις κολλησει τοσο πολυ με την λανθασμενη αποψη σου και δεν κοιτας τα γεγονοτα,παρα μονο τις μετρησεις;Γιατι δεν κοιτας μπροστα και κοροιδευεις οσους εχουν καλο αυτι με τον ορο χαλιεντας;Οχι μονο εσυ βεβαια...

Ξεκολληστε και ανοιξτε τα αυτια σας λιγο.

Αυτα.Φιλικα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Οκ, να απαντήσω εγώ, με ονόματα, απροκάλυπτα και επί του θέματος. Αν είχα στη διάθεσή μου αυτόν τον DAC που αναφέρει ο DIMITRIS, τον Audio synthesis τέλος πάντων, και είχα τη δυνατότητα να βρω κάποιον κολημμένο να του τον πουλήσω ένα χιλιάρικο, θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη, και μετά θα αγόραζα τον RME ADI-2 DAC, αν δεν υπήρχε περίπτωση να συνδυάσω ηχεία με σαμπγούφερ. Τα καβουρντιστήρια της γηραιάς αλβιόνος, Κορντ, Τσορντ, Κρηκ, Μιούζικαλ Φιντέλιτυ και δεν ξέρω τί άλλο, θα τα άφηνα για τους άλλους. Αν, πάλι, ήθελα να ενσωματώσω αποτελεσματικά καναδυό σαμπγούφερ, τότε θα έπαιρνα ένα miniDSP DAC σλας στρήμερ, σλας άκτιβ κροσόβερ, σλας πρηάμπ, σλας έη του ντι κονβέρτερ. Υπάρχει και κάτι ακόμη, ανώτερο, αλλά δεν μπορώ να τα λέω όλα, θα επέμβει η λογοκρισία.

Γνωρίζω εκ των προτέρων πως η παραπάνω πληροφόρηση είναι σωστή, τέλος πάντων ρε παιδί μου, δίνει ήχο άριστης έως κορυφαίας ποιότητας, αλλά ελάχιστοι θα της δώσουν σημασία, αφού είναι τζάμπα. @pankrok για σένα το λέω. Εδώ μέσα σ' αυτό σάιτ υπάρχει διαθέσιμο προτράκτορ για να ρυθμίσει κάποιος οποιονδήποτε βραχίονα θα βρει μπροστά του, Ο-ΠΟΙ-ΟΝ-ΔΗ-ΠΟ-ΤΕ, και μάλιστα τεκμηριωμένο με εκλαϊκευμένα μαθηματικά. Αλλά είναι δωρεάν και προέρχεται από κάποια χώρα μη καθιερωμένη. Αναρωτήσου τώρα πόσοι το αξιοποίησαν, και πόσοι ψάχνουν να βρουν το προτράκτορ από το τάδε ή το δείνα site, ή το προτράκτορ που είναι κατάλληλο για το τάδε πικάπ - έλεος!...

Γι' αυτό σας λέω. Αυτοί που μπορούν να αξιοποιήσουν τη δωρεάν πληροφόρηση είναι λίγοι, άντε το 10-15% του συνόλου. Για να αξιοποιήσεις πληροφόρηση που παρέχεται δωρεάν, χρειάζεσαι ικανότητες. Δεν μπορεί αυτό να το κάνει οποιοσδήποτε.

Αυτά...
Άλλο εννοούσα εγώ.

Στην ερώτηση: Πως ακούγονται τα παλιά dac σήμερα?
Η απάντηση είναι: Όπως ακούγονταν και τότε.

Και το νήμα θα έκλεινε :dance2:



Πες όμως τι πιστεύεις πως είναι ανώτερο από minidsp?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Και προς τον @Costas Coyias θα ρωτησω κατι αλλο αν και μαλλον θα αποφυγει ξανα να μου απαντησει...Απο τη στιγμη που η Chord βγαζει ακομη ακριβοτερα dac οπως το Dave,που θεωρειται απο τα κορυφαια του κοσμου και απο τη στιγμη που το RME βγαινει κατωτερο σε συγκριτικες ακροασεις και μετρησεις σε σχεση με το Qutest πολλακις,πως εχεις κολλησει τοσο πολυ με την λανθασμενη αποψη σου και δεν κοιτας τα γεγονοτα,παρα μονο τις μετρησεις;Γιατι δεν κοιτας μπροστα και κοροιδευεις οσους εχουν καλο αυτι με τον ορο χαλιεντας;Οχι μονο εσυ βεβαια...
Με ενδιαφέρει η αγοραστική συμπεριφορά όλων των ανθρώπων, αλλά η κρίση μόνον αυτών που έχουν δεμένα μάτια.-
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
αν δεν υπήρχε περίπτωση να συνδυάσω ηχεία με σαμπγούφερ
Παντόφλα, ε; :lol:
Κακομοίρη μου, που μου θες και στέρεα..:tongue:
Αν, πάλι, ήθελα να ενσωματώσω αποτελεσματικά καναδυό σαμπγούφερ, τότε θα έπαιρνα ένα miniDSP DAC σλας στρήμερ, σλας άκτιβ κροσόβερ, σλας πρηάμπ, σλας έη του ντι κονβέρτερ.
Νταξ ρε μάγκα μου, αυτό δουλεύει, αλλά γιά να σε πω, γιατί σώνει και καλά πρέπει ακόμη να μιλάμε εν έτει 2020 για δικάναλο;:lol:

Πάμε πάλι: παντόφλα, ε;:tongue:
Υπάρχει και κάτι ακόμη, ανώτερο, αλλά δεν μπορώ να τα λέω όλα, θα επέμβει η λογοκρισία.
Μλκα μη μου πεις ότι είναι κι αυτό το "μυστικό" δικάναλο, θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο.:lol:
Αλήθεια, θα πηδηχτώ. Ευτυχώς μένω σε ισόγειο...:tongue:


Ντικάναλο Ντακ; Παντοφλίτσα, έεεε;:gotcha:

pantofla.jpg


Και για να ρωτήσω:

Δηλαδή το καλό το Ντακ το σενιο το θες για δικάναλο γιουτχιούμπ, οκ, να το δεχτώ.

Για τυχόν καμία συναυλία από μπλουρεϊ ρε φίλε; Τι; Από την τηλεόραση αυτή; Και οι ταινίες από τα ηχεία της τελεόρασης;
Δε θέλουν σαμπ αυτά ή δε κάνει να μολυνθεί το καλό το σαμπ του δικάναλου με τέτοια δγιαβολικά κόλπα, ή θα έχεις κι άλλο σεταπ για ταινίες κι άμα λάχει και καμιά πολυκάναλη μουσική; Δηλαδή θες δγιό στέρεα;

Ρε φίλε, κάτσε δε μας τα λες καλά.
Αφού σε είπα.

150715_Blog_Photo_Main~2.jpg
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Όσοι ακούνε με ντακ ή και άλλα μηχανήματα ήχου άνω των 200 ευρώ να τιμωρηθούν παραδειγματικά με κονσερβοκούτια και μετά τύλιγμα με λινάτσες (τσουβάλια).
Ρε σεις τι άλλο θα διαβάσουμε.
Πραγματικά πάντως χώρια την πλάκα είναι κάποιες αναρτήσεις που προκαλούν μόνο θλίψη και ίσως και λίγο φόβο για την όποια αντίληψη ορισμένων κάτι το οποίο δεν το γράφω για να υποτιμήσω τον συγγραφέα αλλά πραγματικά νιώθοντας τα παραπάνω συναισθήματα διαβάζοντας τέτοια πράγματα.
Ελπίζω να κάνω λάθος και να παρανόησα μία πιθανή πλάκα.
 

Μηνύματα
9.218
Reaction score
12.732
Όσοι ακούνε με ντακ ή και άλλα μηχανήματα ήχου άνω των 200 ευρώ να τιμωρηθούν παραδειγματικά με κονσερβοκούτια και μετά τύλιγμα με λινάτσες (τσουβάλια).
Ρε σεις τι άλλο θα διαβάσουμε.
Πραγματικά πάντως χώρια την πλάκα είναι κάποιες αναρτήσεις που προκαλούν μόνο θλίψη και ίσως και λίγο φόβο για την όποια αντίληψη ορισμένων κάτι το οποίο δεν το γράφω για να υποτιμήσω τον συγγραφέα αλλά πραγματικά νιώθοντας τα παραπάνω συναισθήματα διαβάζοντας τέτοια πράγματα.
Ελπίζω να κάνω λάθος και να παρανόησα μία πιθανή πλάκα.
Συννεφο λεμεεεεεεεεε ..λαστιχο σου λεωωωωωωω :biggrin: :roflmao::roflmao::rofl::rofl:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.230
Reaction score
27.013
Για τυχόν καμία συναυλία από μπλουρεϊ ρε φίλε
Ερώτηση. Αυτό το σήμα, ήχος + εικόνα, πώς το στέλνεις από το ΝΑΣ στον Τρινόβ (γιατί αν έχω καταλάβει σωστά, το ρουν μόνο ήχο κουβαλάει) ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Δηλαδή το καλό το Ντακ το σενιο το θες για δικάναλο γιουτχιούμπ, οκ, να το δεχτώ.

Για τυχόν καμία συναυλία από μπλουρεϊ ρε φίλε; Τι; Από την τηλεόραση αυτή; Και οι ταινίες από τα ηχεία της τελεόρασης;
Δε θέλουν σαμπ αυτά ή δε κάνει να μολυνθεί το καλό το σαμπ του δικάναλου με τέτοια δγιαβολικά κόλπα, ή θα έχεις κι άλλο σεταπ για ταινίες κι άμα λάχει και καμιά πολυκάναλη μουσική; Δηλαδή θες δγιό στέρεα;

Ρε φίλε, κάτσε δε μας τα λες καλά.
Αφού σε είπα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.600
Όσοι ακούνε με ντακ ή και άλλα μηχανήματα ήχου άνω των 200 ευρώ να τιμωρηθούν παραδειγματικά με κονσερβοκούτια και μετά τύλιγμα με λινάτσες (τσουβάλια).
Ρε σεις τι άλλο θα διαβάσουμε.
Πραγματικά πάντως χώρια την πλάκα είναι κάποιες αναρτήσεις που προκαλούν μόνο θλίψη και ίσως και λίγο φόβο για την όποια αντίληψη ορισμένων κάτι το οποίο δεν το γράφω για να υποτιμήσω τον συγγραφέα αλλά πραγματικά νιώθοντας τα παραπάνω συναισθήματα διαβάζοντας τέτοια πράγματα.
Ελπίζω να κάνω λάθος και να παρανόησα μία πιθανή πλάκα.
105708830_10223083317932368_4617131253963655786_n.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Υπάρχουν λοιπόν διαφορές, μόνο που στις περισσότερες φορές παραμένουν στα χαρτιά.
Και πως να μην μείνουν εκεί, αφού οι προσωπικές μας φυσικές δυνατότητες είναι περιορισμένες, σαν να βάζουμε σε ένα punto μηχανή 600 ίππων.

Δείτε εδώ χοντρικά τους κανόνες ακοής ανάλογα με την ηλικία!

'' Μέσα στον κοχλία υπάρχουν νευρικά κύτταρα που αποκαλούνται "τριχωτά κύτταρα" τα οποία αντιλαμβάνονται διάφορες συχνότητες και τις στέλνουν στον εγκέφαλο για επεξεργασία.

Τα τριχωτά κύτταρα συντονίζονται με τους υψηλούς τόνους και είναι πρώτα αυτά που αντιλαμβάνονται τα ηχητικά κύματα, έτσι υπόκεινται σε περισσότερο στρες στη διάρκεια της ζωής μας. Και είναι τα πρώτα που αρχίζουν να μη λειτουργούν καλά.

Έτσι σχεδόν όλοι, ανεξαρτήτου ηλικίας, μπορούμε να αντιληφθούμε ήχους στη συχνότητα των 8,000 Hz.


Οι άνθρωποι ηλικίας κάτω των 50 ετών μπορούν να ακούσουν κατά μέσο όρο συχνότητες στα 12,000 Hz.

Και τις συχνότητες των 15,000 Hz μπορούν να τις ακούσουν άνθρωποι μικρότεροι των 40 ετών''



Πριν μικρό χρονικό διάστημα, αποφάσισε ο αδελφός μου να κοιτάξει για ένα σύστημα ήχου. Σημειώνω ότι ο άνθρωπος είναι πραγματικά ερωτευμένος με την μουσική, όμως δεν έχει ελεύθερο χρόνο και έτσι είχε παραμείνει με ένα φορητό σύστημα αρκετών δεκαετιών πίσω. Τι έκανε? Αντί να αρχίσει να ζητά γνώμες από εκεί και από εδώ, όπως καλή ώρα η αφεντιά μου και οι υπόλοιποι εδώ μέσα, ακόμη και για ένα καλώδιο, πέρασε από το μέντια μαρκτ και λέει στον υπάλληλο. Θέλω ένα σύστημα μέχρι 2500 πλήρες. Ο υπάλληλος του φόρτωσε ένα δικάναλο μάραντζ αξίας περίπου 400 ευρώ, το αντίστοιχό του cd player και ένα ζευγάρι dali 7 . Δεν γνώριζε δε τον τρόπο σύνδεσης με την νέα του TV και του πρότεινα το παρακάτω dac . Σας πληροφορώ λοιπόν ότι το σύνολο αυτό έχει ένα αξιοπρεπέστατο άκουσμα που κυρίως έκανε ευτυχισμένο τον κάτοχο, αλλά και έμενα ο οποίος υποτίθεται είμαι ψαγμένος κλπ κλπ!
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όσο για μένα? Τι περισσότερο να ψάξω όταν έχω αυτό:

( με το dac του μαραντζ sr 7009, σε συνδυασμό με τον τελικό Advance α-160 και τα chario cygnus) ?
Φιλε μου,η αποκριση συχνοτητας σε ολα τα dac ειναι ιδια και ολα ακουγονται διαφορετικα-καλυτερα ή χειροτερα το ενα απο το αλλο.

Η αποκριση του χωρου σου πως σε κανει να πιστευεις οτι εχεις καλο ηχο,απο τη στιγμη που βλεπεις μονο ενα ελαχιστο κλασμα της αποδοσης του;Επισης η ιδια δεν εγγυαται καλο ηχο...πχ δεν μας λεει ποσο ρεαλιστικο ακουγεται πχ ενα πιανο ή ενα κορνετο.Αν αναβαθμισεις ολα τα μηχανηματα που εχεις,η αποκριση θα παραμεινει η ιδια αλλα η ποιοτητα του ηχου θα εχει βελτιωθει!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κατα την γνωμη μου,πεταμενα λεφτα ειναι να αγοραζεις ακριβο ρολοι οταν εχεις παντα μαζι σου κινητο να κοιτας την ωρα,βηματομετρητη οταν δεν κανεις διαιτα να ξεφουσκωσεις και φθηνες συσκευες ηχου οταν νομιζεις οτι παιζουν τελεια.

Επισης,το περιοδικο ΗΧΟΣ το παρατησα οταν καταλαβα οτι ειχε γινει πολυ εμπορικο και ξεφυγε απο τα γουστα μου.Δε θα ηθελα να δωσω λεφτα σε κατι παρομοιο με αλλο ονομα.Αν δεν θελουν να δειγματισουν,εμενα κατι μου βρωμαει.

Και προς τον @Costas Coyias θα ρωτησω κατι αλλο αν και μαλλον θα αποφυγει ξανα να μου απαντησει...Απο τη στιγμη που η Chord βγαζει ακομη ακριβοτερα dac οπως το Dave,που θεωρειται απο τα κορυφαια του κοσμου και απο τη στιγμη που το RME βγαινει κατωτερο σε συγκριτικες ακροασεις και μετρησεις σε σχεση με το Qutest πολλακις,πως εχεις κολλησει τοσο πολυ με την λανθασμενη αποψη σου και δεν κοιτας τα γεγονοτα,παρα μονο τις μετρησεις;Γιατι δεν κοιτας μπροστα και κοροιδευεις οσους εχουν καλο αυτι με τον ορο χαλιεντας;Οχι μονο εσυ βεβαια...

Ξεκολληστε και ανοιξτε τα αυτια σας λιγο.

Αυτα.Φιλικα.
Προσοχή μη μας κάνουν...Topping στο ξύλο. :lolsign:
Φιλε μου,η αποκριση συχνοτητας σε ολα τα dac ειναι ιδια και ολα ακουγονται διαφορετικα-καλυτερα ή χειροτερα το ενα απο το αλλο.
...
Διότι πέρα από την τυπική απόκριση συχνότητας υπάρχει σωρός από μετρήσιμες παραμέτρους που μπορούν να φανερώσουν τόσο την ακρίβεια της μετατροπής,όσο και διάφορες ευφωνικές αποκλίσεις που μπορεί να έχουν γίνει συνειδητά από τη σχεδίαση συχνά για ταχύ εντυπωσιασμό χρηστών και την επακόλουθη εξοικείωση μ'εκείνες σε βάθος χρόνου.

Κρίνεται δε περιττή - αφού οι αρνητές των υπαρκτών και μετρήσιμων δεδομένων δεν πρόκειται ν'αλλαξοπιστήσουν - μια περαιτέρω αντιπαράθεση πάνω στο δεύτερο σκέλος.

Άλλο εννοούσα εγώ.

Στην ερώτηση: Πως ακούγονται τα παλιά dac σήμερα?
Η απάντηση είναι: Όπως ακούγονταν και τότε.

Και το νήμα θα έκλεινε :dance2:



Πες όμως τι πιστεύεις πως είναι ανώτερο από minidsp?
Το ζήτημα είναι ότι αυτά μπορεί ν'ακούγονταν με τον ίδιο τρόπο εάν θα ήταν καλοσυντηρημένα και οι συνοδές συσκευές απαράλλακτες,πλην όμως σε διάστημα εικοσαετίας και βάλε τόσο οι συσκευές όσο και εμείς ως ακροατές οφείλουν να έχουν προοδεύσει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top