Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πούλησες τα μεγάλα αγοράζοντας ποιο μικρά ,είδες την αδυναμία στο χαμηλό σε σχέση με τα προηγούμενα και σκέφτεσαι για σαμπ αλλά ποιο , που και πως να το βάλεις και δεν σκέφτηκες εκ των προτέρων να αγόραζες ένα ήδη μεγαλύτερο δορυφόρο άλλης εταιρείας....(αφού ήδη ήσουν ικανοποιημένος ...)
 

Μηνύματα
75
Reaction score
82
Πούλησες τα μεγάλα αγοράζοντας ποιο μικρά ,είδες την αδυναμία στο χαμηλό σε σχέση με τα προηγούμενα και σκέφτεσαι για σαμπ αλλά ποιο , που και πως να το βάλεις και δεν σκέφτηκες εκ των προτέρων να αγόραζες ένα ήδη μεγαλύτερο δορυφόρο άλλης εταιρείας....(αφού ήδη ήσουν ικανοποιημένος ...)
Τα μικρά τα αγόρασα λόγω χώρου, όχι γιατί ήθελα να αλλάξω τα Focal. Ο αρχικός σκοπός ήταν να κάνουμε άλλη διευθέτιση, να τα βάλουμε στους δύο πλαϊνούς τοίχους όπου τα Focal δεν χωρούσαν. Η στερεοφονική εικόνα όμως ήταν τραγική και γι'αυτό η προσωρινή τοποθέτηση. Η οποία πιθανόν να αλλάξει με τα Genelec να μπαίνουν στις άκρες του μικρού τραπεζιού. Το sub μπορεί να κρυφτεί πιο εύκολα από δύο σχετικά μεγάλα ηχεία.
Επίσης, δεν ήθελα να βάλω ηχεία 4.5 μέτρα μακριά από την θέση ακρόασης. Δοκίμασα με τα Focal και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε καθόλου.
 


Μηνύματα
75
Reaction score
82
.
Μια πιθανή αρχική τοποθέτηση από την οποία μπορείς να πάρεις τα μέγιστα, για τον συγκεκριμένο χώρο, είναι αυτή στο επισυναπτόμενο αρχείο, βέβαια όπως βλέπεις αυτή προϋποθέτει, πλήρη αναδιάταξη των επίπλων, κάτι που δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό, οπότε απλώς την παραθέτω για να την έχεις υπόψη σου.
Δυστυχώς αυτό δεν είναι δυνατόν γιατί η τραπεζαρία θα μπει πάλι εκεί που ήταν που δεν μας βόλευε και ο υπόλοιπος χώρος θα γεμίσει πάλι έπιπλα. Έγιναν αρκετές λάθος αγορές σε διαστάσεις επίπλων με αποτέλεσμα να έχει γεμίσει υπερβολικά ο χώρος. Αλλά what's done is done, να αλλάξει σύντομα δεν γίνεται οπότε θα ζήσουμε με συμβιβασμούς 🙃
 

Μηνύματα
75
Reaction score
82
Στην περίπτωση του ενδιαφερομένου θα έχουμε ξεχωριστούς κλάδους main ηχείων και μονάδας sub καθένας με δικό του DSP λογισμικό όπου το πιθανότερο θα ήταν ασυμφωνία ως προς τα εγγενή delays που θα υποβάλλονταν στο σήμα.
Μιας και αναφέρθηκε, γιατί ξεχωριστοί κλάδοι; Το SB-1000 pro δεν έχει υψιπερατό φίλτρο αλλά έχει εξόδους, έστω RCA, οπότε στο μυαλό μου ήταν να χρησιμοποιήσω αντάπτορες RCA->XLR με τα υπάρχοντα καλώδια

Στο τραπεζάκι σκέφτεσαι με βάσεις;
Ναι, γύρω στα 20 εκατοστά ύψος
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
Δεν κοιτούσαν (διπλό 15αρι)
Χμ. Σίγουρα διπλά 15άρια (push-push φαντάζομαι; ) διεγείρουν μεγαλύτερη επιφάνεια καναπέ. Θα εξασφαλίζουν και πιο ομοιόμορφη απόκριση και στις 3 θέσεις.
Ενδιαφέρον πάντως πρόβλημα, να το έχουμε υπ' όψιν.
Είχες και τοίχο πίσω από το σαμπ;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
... Ασφαλέστερη λύση θα ήταν η επιλογή του ομόσταυλου Genelec με το σήμα να περνούσε από εκείνο προτού να όδευε προς τους δορυφόρους.
Αυτό είπα κι εγώ, και νομίζω πως εκεί τελειώνει η συζήτηση με τον φίλο που ενδιαφέρεται, γιατί ούτε μπουτχιας είναι, ούτε μάστερ του Dirac.
... και στην πράξη, η ρύθμιση του σαμπ είναι θέμα 5-λεπτης ενασχόλησης με ασήμαντα περιθώρια σφάλματος, ακόμα και για άσχετο.
... Αυτές είναι συνολικά οι 2 δοκιμές όλες κι όλες που μπορεί να κάνει.

View attachment 306053
Δεν είμαι σίγουρος για όλα αυτά ...
Παραβλέπετε το γεγονός οτι ο φίλος μας θα παλέψει το θηρίο σε τυπικό αφρόντιστο σαλόνι με το αυτί, λογισμικό αυτόματης διόρθωσης δεν διαθέτει, ούτε και χειροκίνητης προς το παρόν, και επι πλέον ο,τι κάνει το κάνει για πρώτη φορά.
Το καλό ταίριασμα της Genelec ισχύει βεβαίως, αλλά για σχετικα ορθόδοξες τοποθετήσεις περίπου σαν αυτήν που περιγράφει ο EAR.
Αλλά εδώ ο Auslaender λέει οτι θα μείνει με ένα μόνο σαμπ. Αν ο χώρος δεν του κάνει την χάρη (και συνήθως ΔΕΝ την κάνει! ... ποτέ! ) πως θα φέρει τα πράγματα στα ίσα, πως θα αντιμετωπίσει τις γνωστές κορυφώσεις και βυθίσεις των 15 και 25 dB και τα μπουμαρίσματα χωρίς κατάλληλο εξοπλισμό, χωρίς να ξεφύγει από την "ορθοδοξία" και χωρίς "να είναι Bhutia";

Αντίθετα, η τοποθέτηση πίσω από τον καναπέ μόλις στα 60cm από το αυτί, πετάει έξω τον χώρο σε μεγάλο βαθμό (οχι τελείως) και σε ακόμα μεγαλύτερο τις αντηχήσεις, χωρίς πολλά-πολλά. Αλλά την ιδιαίτερη ρύθμιση για βέλτιστο αποτέλεσμα την θέλει, που δεν θα είναι αυτή της Genelec, αλλά ευτυχώς θα είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολη απ΄ότι με το σαμπ στη μέση του δωματίου. Και αφού ο Auslaender δεν διαθέτει τα απαραίτητα καλούδια, δυστυχώς θα παίξει με το αυτί, θα παίξει με την φάση, την συχνότητα αποκοπής, την στάθμη, τον προσανατολισμό του κώνου.
Και εδώ, οι δυνατότητες τηλεχειρισμού πολλών παραμέτρων από την θέση ακρόασης είναι το Α και το Ω - δεν ξέρω και δεν έψαξα το Genelec, έχει τις ευκολίες του SVS;
Δεν σας γνωρίζω προσωπικά, αλλά υποθέτω οτι δεν ζήσατε την εποχή με σαμπ αλλά όχι ηλεκτρονικά καλούδια, ούτε καν PC. Πίκρα!!!

Αλλο σημείο που παραβλέπετε είναι το πρόβλημα ενόχλησης γειτόνων. Απο τα συμφραζόμενά του κατάλαβα οτι είναι σημαντικό - δεν το επιβεβαίωσε ο Auslaender αλλά ούτε το διέψευσε. Αλλα αυτό απαιτεί τοποθέτηση πίσω από τον καναπέ και τις δικές του ρυθμίσεις
 
Last edited:


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
Επειδή κιόλας έχω δοκιμάσει τοποθέτηση sub πίσω από την κεντρική θέση ακρόασης διαπιστώνεται ότι με κροσάρισμα προς τους δορυφόρους γύρω από τα 80 Hz είναι δυνατόν να διακρίνεται η εκπομπή του sub ως προς τα main ανάλογα με το πρόγραμμα. Υπ'όψιν ότι το εμπλεκόμενο sub στη δική μου περίπτωση είχε πλευρικά τα μεγάφωνα οπότε δεν υπήρχε ζήτημα προσανατολισμού ενώ για να μη διακρινόταν η θέση του sub έπρεπε τότε να μειώνεται λίγο η στάθμη χαλώντας παράλληλα τη λαμβανόμενη steady state απόκριση.
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Μήπως η αιτία βρίσκεται σε έμεσες ανακλάσεις/ακυρώσεις/ενισχύσεις από κοντινά αντικείμενα και όρια; (με τα σαμπ που διαθέτετε όλοι σας, αποκλείω την πιθανότητα παρασιτικών ηχητικών εκπομπών πάνω από τα 150Hz σε ικανή στάθμη)

Επειδή προσωπικά είχα άγχος ως προς το σημείο αυτό, το είχα εξαντλήσει το θέμα. Είχα φέρει κόσμο και κοσμάκη μπας κι' εγω είμαι κουφός, σχετικούς και ασχέτους, ως και τα 13/15χρονα ανήψια μου. Οταν αποκάλυπτα την θέση του σαμπ όλοι έπεφταν από τον ουρανό (με τα μέην στα 2.60m)

Βαθυπερατό LR24, υψιπερατό LR12, 12ιντσο ΒR σαμπ, κλειστά μέην, βαριά πολύ μεγάλη βιβλιοθήκη στα 1,70m πίσω από το σαμπ και κατάλληλες ρυθμίσεις για να αντιμετωπίζεται το γεγονός αυτό, μηδέν delay (το σαμπ προηγείτο των μέην κατά περίπου μισό κύκλο στην συχνότητα κροςς), όλα στο αναλογικό επίπεδο, χώρος ~40τμ
Πρακτικά αδύνατος εντοπισμός του σαμπ από οποιονδήποτε και σε ποικιλία προγράμματος, τόσο με 5ιντσα όσο και με 8ιντσα δίδρομα μέην, είτε με κροσσάρισμα στα 72Hz, είτε στα 85 (αλλά ούτε και στα 105), είτε με χρήση παραμετρικού EQ, είτε χωρίς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Μήπως η αιτία βρίσκεται σε έμεσες ανακλάσεις/ακυρώσεις/ενισχύσεις από κοντινά αντικείμενα και όρια; (με τα σαμπ που διαθέτετε όλοι σας, αποκλείω την πιθανότητα παρασιτικών ηχητικών εκπομπών πάνω από τα 150Hz σε ικανή στάθμη)

Επειδή προσωπικά είχα άγχος ως προς το σημείο αυτό, το είχα εξαντλήσει το θέμα. Είχα φέρει κόσμο και κοσμάκη μπας κι' εγω είμαι κουφός, σχετικούς και ασχέτους, ως και τα 13/15χρονα ανήψια μου. Οταν αποκάλυπτα την θέση του σαμπ όλοι έπεφταν από τον ουρανό (με τα μέην στα 2.60m)

Βαθυπερατό LR24, υψιπερατό LR12, 12ιντσο ΒR σαμπ, κλειστά μέην, βαριά πολύ μεγάλη βιβλιοθήκη στα 1,70m πίσω από το σαμπ και κατάλληλες ρυθμίσεις για να αντιμετωπίζεται το γεγονός αυτό, μηδέν delay (το σαμπ προηγείτο των μέην κατά περίπου μισό κύκλο στην συχνότητα κροςς), όλα στο αναλογικό επίπεδο, χώρος ~40τμ
Πρακτικά αδύνατος εντοπισμός του σαμπ από οποιονδήποτε και σε ποικιλία προγράμματος, τόσο με 5ιντσα όσο και με 8ιντσα δίδρομα μέην, είτε με κροσσάρισμα στα 72Hz, είτε στα 85 (αλλά ούτε και στα 105), είτε με χρήση παραμετρικού EQ, είτε χωρίς.
Λογική εξήγηση που έδινα είναι ότι το sub βρισκόταν ανάμεσα σε τοίχο και την πλάτη του κρεββατιού, οπότε ακουμπώντας το σώμα του ακροατή σε ακλόνητη επιφάνεια από το κρεββάτι υπήρχε ευχερέστερη μετάδοση ενέργειας από χαμηλές οκτάβες σε σχέση με τον αέρα μόνο του και παράλληλα πολύ κοντινή απόσταση της μονάδας sub σε σχέση με τα μικρών διαστάσεων main που ήταν τοποθετημένα μπροστά.

Το sub δεν γινόταν διακριτό υπό συνθήκες ανάλογες μ' εκείνες που περιγράφεις ακριβώς όποτε βρισκόταν τοποθετημένο πίσω ή δίπλα από πολυθρόνα και απομακρυσμένο από την τοιχοποιία στο χώρο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.250
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top