Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Τελικά έβαλα τις γέφυρες που είχε και το μπάσο αυξήθηκε παααααρα πολύ απο τα ηχεία. Άρα κροσάρονται και με κλειστό το σαμπ
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Κάποια συμπεράσματα. Τουλαχιστον στο velodyne 20ετίας που έχω. Τελικά έβαλα οριστικά τα τζαμπεράκια που είχε ο nad εργοστασιακά και στο pre out 2 το σαμπγουφερ. Πλέον δεν πηγαίνει στο σαμπ και πίσω στον ενισχυτή αλλά ενα pre out στο σαμπ και ένα στο main in. Λοιπόν...καμία σχέση ο ήχος..απορώ τι έκανα τόσο καιρό. Ο nad παίζει σύμφωνα με τις δυνατότητές του το ίδιο και τα ηχεία. Το καταλαβαίνει και ένας άσχετος...για τόση διαφορά μιλάμε.
 


Μηνύματα
75
Reaction score
61
Γενικά κομπλέ. Όσον αφορά το σύστημα...τa jumpers απο το pre out στο main in και στο pre out 2 το σαμπ.
 


Μηνύματα
67
Reaction score
32
Καλημέρα, σε συνέχεια του παραπάνω θέματος θα ήθελα την βοήθειά σας.
Σκέπτομαι να προχωρήσω στην εισαγωγή sub στο δικάναλο σύστημά μου χωρίς να έχω όμως τις απαραίτητες γνώσεις. Από το θέμα γίνεται σαφές ότι για να γίνει αυτό σωστά πρέπει να απευθυνθώ σε επαγγελματία.
Επειδή δεν γνωρίζω, μπορείτε να με βοηθήσετε σε ποιον/ποιους μπορώ να απευθυνθώ;
Εάν υπάρχει θέμα δεοντολογίας μπορείτε να με ενημερώσετε και με pm.
Σας ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Από το θέμα γίνεται σαφές ότι για να γίνει αυτό σωστά πρέπει να απευθυνθώ σε επαγγελματία.
Δεν είναι απαραίτητο, οι περισσότεροι χομπιστες το έχουν ενσωματώσει στο σύστημα τους μόνοι τους.
Τι ηχεία έχεις?
Μικρόφωνο?
Sub out?
 

Μηνύματα
67
Reaction score
32
Η κατάσταση έχει ως εξής:
Ηχεία: Impulse Taus
Προ GRAAF WFB two
Τελικοί: GRAAF GM 20 και ADCOM GFA-535 II (παίζουν ανά περίσταση)
Δεν υπάρχει άλλος εξοπλισμός (μικρόφωνα κλπ.) ούτε μετρητικά δεδομένα του χώρου…
 


Μηνύματα
67
Reaction score
32
Σε περίπτωση που δεν έχω γίνει κατανοητός, θέλω να απευθυνθώ σε επαγγελματία ο οποίος (μετα πληρωμής φυσικά) να έρθει στο χώρο για να δούμε αν, τι και πώς μπορεί να γίνει.
Μένω στην Αθήνα (Περιστέρι).
Αφορμή για τα παραπάνω είναι η τοποθέτηση του συστήματος σε άλλο σημείο του υπάρχοντος χώρου και η πιθανή αναδιάρθρωσή του (όσον αφορά το κομμάτι των ενισχυτικών).

Ευχαριστώ και πάλι.
 


Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλημέρα. Μια ερώτηση. Επειδή παιρνούσα στο velodyne τα καλωδια rca που ειχα και εκανε αποκοπη καποιες συχνοτητες για να μην πανε στα ηχεια ωστε να τα αποφορτιζει στις χαμηλες ο ηχος με το που εβαλα τι; δικες του γεφυρες απο το pre out στο amp in ο ηχος ανεβηκε σε ποιοτητα αισθητοτα. Nad c375bee ο ενισχυτης. Δηλαδη πηγαινε στο σαμο και πισω στον ενισχυτη. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι τυπου...σαν αυτο https://www.google.com/search?q=hig...o3#imgrc=L0eDTUJmMGbfCM&imgdii=VO57wXZGtlvuMM

Και να μην χανεται η ποιοτητα. Δεν ξερω αμα με καταλαβατε. Αυτα
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Κατάλαβα. Δε νομίζω το velodyne να ρίχνει την ποιότητα. Ίσως είναι θέμα ενσωμάτωσης του sub με στάθμη και φάση-delay.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Ναι..απλα θέλω να κερδισω λιγο σε ενταση. Εβαζα hans zimmer τις προαλλες και το καημενο το μεγαφωνο απο τα b&w κοντεψε να φυγει απο το ηχειο σε κατι χαμηλα. Και λεω μηπως υπαρχει τροπος αποφορτισης των ηχειων απο τις χαμηλες χωρις το σαμπ γιατι σιγουρα εχανε σε ποιοτητα απο το σαμπ. Κερδιζα φουλ σε ενταση βεβαια..αλλα εχανα καθαρα σε ποιοτητα...δεν ηταν κακο..απλα κατωτερο ηχητικα
 


ika

News
Μηνύματα
14.041
Reaction score
13.003
. Και λεω μηπως υπαρχει τροπος αποφορτισης των ηχειων απο τις χαμηλες χωρις το σαμπ ...
γυρνάς το ρυθμιστικό BASS του NAD, όλο αριστερά
 


Μηνύματα
76
Reaction score
82
Καλησπέρα,

Να κάνω και εγώ λίγο hijack το νήμα. Κάναμε μια νέα διαρρύθμιση στο σαλόνι και πήγαμε τον καναπέ γύρω στα 4,5 μέτρα από την θέση που ήταν τα ηχεία, focal Alpha 65. Επειδή ο ήχος ήταν άθλιος έκανα αλλαγή και πήρα τα πιο μικρά και ματζόβολα Genelec 8030, τα οποία και έχω φέρει σε απόσταση 1,5 μέτρο από την θέση ακρόασης. Έχουν αρκετή απόσταση μεταξύ τους, περίπου στα 2,5 μέτρα αλλά η στερεοφωνική εικόνα αντέχεται

Τα Genelec είναι ωραία, πιο καθαρός ήχος από τα τέως. αλλά το μπάσο και το "βάθος" των Focal μου λείπουν. Σκέφτομαι λοιπόν να προσθέσω ένα subwoofer. Ξέρω πως σε αυτό το φόρουμ θα αρχίσουν τα ένα=κανένα, να φροντίσεις τον χώρο σου πρώτα κλπ. αλλά ο χώρος είναι σαλόνι σε πολυκατοικία με γείτονες από κάτω και με μια σύζυγο η οποία δεν έχει απεριόριστη κατανόηση οπότε:

-Ένα sub θα μπει
-Ο χώρος δεν θα φροντιστεί

Με αυτά τα, όχι ενθαρρυντικά, δεδομένα, έχω καταλήξει σε δύο επιλογές για sub
-Genelec 7050c, το αδερφάκι τους, το οποίο είναι όμως ακριβό και δεν αρέσει αισθητικά σε σύζυγο
-SVS-1000 pro το οποίο σε piano black της αρέσει.

Μπορώ να αγοράσω και ένα UMIC για ρυθμίσεις στη ζούλα, για minidsp δεν φθάνει το μπάτζετ, ειδικά αν πάω σε Genelec.

Το sub θα μπει αριστερά από το αριστερό ηχείο, άλλη θέση δύσκολα να βρεθεί. Τα ηχεία παίζει να αλλάξουν θέση και να μπουν επάνω στο τραπεζάκι, στις άκρες, οπότε και θα υπάρχει ένα τρίγωνο 1,6 μέτρων.

Οπότε, η ερώτηση είναι, τι θα προτείνατε ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές;

Ξέρω, να πάρω και ένα δεύτερο σαμπ ή να αλλάξω σύζυγο. Κάτι άλλο;
 

Attachments


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Παίζει να μπει το sub πίσω από τη θέση ακρόασης;
Το sub κάτω από το τραπεζάκι χωράει;
-Genelec 7050c, το αδερφάκι τους, το οποίο είναι όμως ακριβό και δεν αρέσει αισθητικά σε σύζυγο
-SVS-1000 pro το οποίο σε piano black της αρέσει.
SVS SB 1000 pro φαντάζομαι εννοιείς. Βλέπω έχει και πιο μεγάλο μεγάφωνο και περισσότερα watt ενισχυτή και κατεβαίνει πιο χαμηλά από το Genelec. Θα το προτιμούσα.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top