Ραδιόφωνο - Μια παρεξηγημένη συσκευή

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Ωραιο το ραδιοφωνο ακουω αρκετα δυστηχως δεν υπαρχουν ωραιες εκπομπες μονο 93.6 κοσμος για τους αθηναιους Red fm και ροκ fm ειναι γελια. Εγω που ακουω ροκ μονο 1055 ροκ θεσσαλονικη αξιζει καθε μερα εκφωνητες και το σκ. Πηρα ενα network player και πλεον ακουω απιστευτα πραγματα απο ολο τον πλανητη!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
- το ραδιόφωνο είναι μαγεία και παρέα . . . το πρωί ακούω ειδησεογραφικά κανάλια με προτίμηση στον Αθήνα 98,4 ( είναι από τους πλέον σεμνούς και διακριτικούς )

- άλλες ώρες : τρίτο , kosmos . . . και κάθε Σάββατο 12:00-13:00 , infowar στο 105,5 με τον Άρη Χατζηστεφάνου . . . κοινωνικοπολιτική πρωτίστως εκπομπή που εμπεριέχει ''ψαγμένη'' μουσική η οποία τεχνηέντως συμπληρώνει την αρθρογραφία

- το ραδιόφωνο έχει δικούς του κανόνες . . . ( ή μάλλον μή κανόνες ) , στην μουσική πχ τα τραγούδια εναλλάσσονται όχι απαραίτητα με αυστηρή μουσική ταυτότητα , αλλά μέσω εκάστοτε θεματολογίας την οποία σκηνοθετεί και ενορχηστρώνει ο παραγωγός , ως καλλιτέχνης πλέον
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
Εχεις ξεκινήσει τα τσιπουρα αφού.
- 12:45 ξεκινάμε . . . ξέρεις πόσες φορές έχω καθίσει στο αυτοκίνητο μέχρι να τελειώσει η εκπομπή ; . . . με τον αβγδ να με βρίζει μετά αφού ξέρει τι κάνω ( τί ακούω δηλ.)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
- το ραδιόφωνο έχει δικούς του κανόνες . . . ( ή μάλλον μή κανόνες ) , στην μουσική πχ τα τραγούδια εναλλάσσονται όχι απαραίτητα με αυστηρή μουσική ταυτότητα , αλλά μέσω εκάστοτε θεματολογίας την οποία σκηνοθετεί και ενορχηστρώνει ο παραγωγός , ως καλλιτέχνης πλέον
οι κανονες ειναι για να σπανε, η καταργηση αυτων ειναι η φαρσα του μεταμοντερνισμου ....
-
..... καταληψη σε ραδιοτηλεοπτικο σταθμο ηταν ειναι και θα ειναι το απιαστο ονειρο μου.
-
... το ραδιοφωνο, ως μιντια , εχει απαλλωτριωθει σε παρομοιο βαθμο με την υπολοιπη κενωνοια.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
..... καταληψη σε ραδιοτηλεοπτικο σταθμο ηταν ειναι και θα ειναι το απιαστο ονειρο μου.

. . . Από το 2015, στα γραφεία του σταθμού ή και των συνεργαζόμενων σταθμών, πραγματοποιούνται καταλήψεις από διάφορες ομάδες ατόμων, με διάφορα αιτήματα[2]. Στις 23 Μαρτίου 2015[3] και στις 17 Μαΐου 2017[4][5], το κτήριο του σταθμού, καταλήφθηκε από αντιεξουσιαστές, με σκοπό την πραγματοποίηση, των πολιτικών τους αιτημάτων. Την 1η Ιουνίου 2017, το κτήριο του σταθμού "Στο Κόκκινο 93,4" της Θεσσαλονίκης, καταλήφθηκε από οπαδούς του Ηρακλή, διαμαρτυρόμενοι για την οικονομική κρίση του συλλόγου[6]. Eπίσης, το 2017 οι εργαζόμενοι του σταθμού διαμαρτυρήθηκαν, και με απεργιακές κινητοποιήσεις, για τη μη καταβολή των οικονομικών υποχρεώσεων του σταθμού απέναντι τους . . .







- & . . .


 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
... αλα ραδιο κοκκινα κυματα ...και βαλε..
..... οχι δεν εννοω κατι προσωρινο, εννοω μονιμη καταληπσιακη κατασταση.... πολυ δυσκολα γινεται να βρεθει τροπος να υλοποιηθει (εντως πλαισιου νομου), ακομα πιο αδυνατο να γινει και να ανταπεξελθει στο χρονο.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλο,καποτε,το ραδιοφωνο,αν εξαιρεσουμε οτι σχεδον ολοι οι σταθμοι εκπεμπουν φουλ συμπιεσμενο ηχο...Οποτε η ποιοτητα τουλαχιστον εξαιρειται απο το μεσον αυτο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
Καλο,καποτε,το ραδιοφωνο,αν εξαιρεσουμε οτι σχεδον ολοι οι σταθμοι εκπεμπουν φουλ συμπιεσμενο ηχο...Οποτε η ποιοτητα τουλαχιστον εξαιρειται απο το μεσον αυτο.

- ναί , με εξαίρεση το τρίτο που εδώ και 7/8 μήνες έχει βελτιωθεί περαιτέρω
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
@papavmax αν είσαι Αθήνα υπάρχει και ο legend 88,60 αλλά και αυτός δεν διαφοροποιείται πολύ από τους υπόλοιπους, σχετικά με το internet radio συμφωνώ απόλυτα, βρίσκεις ακριβώς αυτό που θέλεις να ακούσεις, εγώ π.χ. που μου αρέσει το ατμοσφαιρικό/depressive black metal έχω βρει σταθμούς και ακούω ότι καινούργιο κυκλοφορεί και που αξίζει η όταν θέλω να ακούσω πράγματα από τα late 60s early 70s θα ακούσω αυτά ακριβώς, απλά εγώ πιστεύω ότι τα fm συνεχίζουν να υπάρχουν γιατί δεν χρειάζεται internet για να ακούσεις, βέβαια έχεις πολύ πολύ περιορισμένες επιλογές.
@Mr Spock, ο μοναδικός παραγωγός που μου έρχεται στο μυαλό στην Ελλάδα με την ιδιότητα και του καλλιτέχνη είναι ο Πετρίδης με τις μεγάλες του γνώσεις στα μουσικά θέματα και με μία φωνή που είναι φτιαγμένη για ραδιόφωνο.
@Decembered, είναι αντιδημοκρατικό αυτό και δεν εξυπηρετεί κανέναν και προπάντων την κοινωνία, με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχουν χιλιάδες άλλα πράγματα , ο καθείς κάνει τις επιλογές του στο τι θα ακούσει τι θα δει τι θα διαβάσει τι θα φάει κλπ κλπ...
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δεν τον έχω ακούσει ποτέ (μάλλον γιατί δεν είχα γεννηθεί) :p αν και έχω ακουστά ότι έκανε ραδιόφωνο, ο Πετρίδης συνεχίζει μέχρι και σήμερα, καλά η φωνή του είναι το κάτι άλλο δεν πιστεύεις ότι αυτός ο άνθρωπος είναι 70 + χρόνων, μήπως παίζει και αυτός με τίποτα χροιές εκεί στο στούντιο;;; :errwhat::idk:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Ο Πετρίδης δεν είναι απλά φωνή είναι η ιστορία του ραδιοφώνου, το ραδιόφωνο το ίδιο μαζί και με αλλους. Όμορφες παλιές αξέχαστες εποχές. Τώρα ακούμε σκουπίδια δυστυχώς. Ως και εγώ ένας περιστασιακος παραγωγός των late 90s ακόμα και τότε ήταν καλητερο από τώρα και παίζαμε full CD & LP και γράφαμε τις εκπομπές σε κασέτα ή minidisc. Ασυμπίεστα χρόνια ονειρικά και είμαι ευτυχής που τα έζησα και ας με πουν οι πιο νέοι παλαιομοδητη.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Τρίτο,kosmos,εν λευκώ,παίζουν καλά.Πρίν λίγα χρόνια Κυριακή νωρίς το απόγευμα στον Κόσμος fm έπαιζε λάτιν μουσική ο Σταματίου,εξαιρετικός παραγωγός με ιστοριούλες για τα τραγούδια που έπαιζε και φυσικά τα πρωινά όποτε μπορώ ακούω Κωνσταντίνο Τζούμα .
 

D

Deleted member 35

Guest
Δυστυχώς για εμένα το ραδιόφωνο εδώ έχει τελειώσει. Έχει χαθεί η παλιά μαγεία. Έχω να ακούσω ραδιόφωνο μερικά χρόνια. Ήταν Δευτέρα του Πάσχα και πήγα μια βόλτα να δω κάτι φίλους. Σε ένα τοπικό σταθμό ήταν 2 πιτσιρίκες γνωστές μου οι οποίες μου έσπασαν τα νεύρα. Όλο μιλούσαν. Από τότε ότι προσπάθεια και να έχω κάνει έχει πέσει στο κενό.

Όμως και εγώ έχω μεγαλώσει μέσα από αυτό. Πχ τοπικός σταθμός είχε Rock εκπομπή και καθόμασταν όλοι οι συμμαθητές και ακούγαμε. Την επόμενη μέρα στο σχολείο σχολιάζαμε τα τραγούδια. Ή τα βράδια ένας τοπικός σταθμός έκανε αναμετάδοση του ANT1 και άκουγα Γιάννη Ευθυμίου. Το τρανζιστοράκι μου έπαιζε όλο το βράδυ. Φοιτητής στην Πάτρα συνέχισα το ίδιο.

Ακούω βέβαια μέσω Internet κάτι λίγο αλλά τις προτιμήσεις μου τις έχουν τα tidal και spotify.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.277
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top