Ρεύμα από τον πίνακα


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν έχεις και ψηφιακά να τραβήξεις δύο γραμμές. Το κόστος είναι μηδέν μπροστά στο αποτέλεσμα.
Ασε τα γατάκια να χλευάζουν , μόλις ακούσουν διαφορές θα νιαουρίσουν κιόλας.
Μία γραμμή για το αναλογικό και μία για το ψηφιακο με ένα καλό καλώδιο τάξης δύο-τρία ευρώ το μέτρο, ασφάλειες χάι φάι τιουνινγκ και ένα καλό πολύμπριζο.
Αχ, που είσαι ρε Λέανδρε που τα λες πιο ωραία. Χαθήκαμε!!
Όπως προείπα, απλό καλωδιάκι ηλεκτρολογικό έχω βάλει και έχω μια γραμμή για το ηχοσύστημα. Πέρισι που είχα πρόβλημα θορύβου με το nuc, η αλήθεια είναι ότι τράβηξα μπαλαντέζα απο άλλη γραμμή και έβαλα εκεί τον υπολογιστή και το dac. Αν και ήταν άλλος ο σκοπός μου, δεν μπορώ να πω ότι άκουσα κάποια διαφορά, με εξαίρεση τον ελαφρώς μειωμένο θόρυβο ( ήταν θέμα τροφοδοτικού όμως, καμία σχέση με ζήτημα ηλεκτρολογικών γραμμών ).
Τώρα με το minidsp έχω ένα ψιλοφύσημα αν κολλήσω το αυτί στο τουίτερ και γι'αυτό δεν μπορώ να πω ότι είναι dead silent το σύστημα, τότε όμως ήταν.

Καλά ρε συ, 32Α ασφάλεια του έβαλες; Θα ηλεκτροδοτήσεις καμία βιομηχανία να πούμε; :p :p :p
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.966
Πρέπει να εννοεί την κεντρική ασφάλεια που είναι 35άρα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ας μας το διευκρινίσει ο Στελάρας γιατί έχω την εντύπωση πως βλέπω 32Α ασφάλεια σε κάθε γραμμή του ηχοσυστήματος και όχι κεντρική ( εντάξει και στο δικό μου σπίτι η κύρια ασφάλεια είναι 35Α αν θυμάμαι καλά, αλλά είναι αυτή που έρχεται απο το ρολόι της ΔΕΗ με την ανάλογη καλωδίωση ).
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
επειδή μάλλον πρόκειται για φυσιγγιοθήκες το 32Α φαντάζομαι αναφέρεται στο μέγιστο που μπορεί να δεχθεί με ασφάλεια, όχι απαραίτητα αυτό που έχει μέσα.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
χμμμ.....
περίεργος ο τρόπος που είναι τοποθετημένα
το 9 είναι η ασφάλεια, το 10 ο γενικός διακόπτης και το 11-12 το ρελές διαφυγής.
για πρακτικούς λόγους θα περίμενα το 9 με το 10 να είναι τοποθετημένα ανάποδα - έχεις φωτογραφία από μέσα; φαίνεται σαν να έχει μπεί η ασφάλεια πριν τον διακόπτη.

κάτι λοιπόν που επίσης παρεξηγείται συχνά, η ασφάλεια δεν προορίζεται να κάνει χρήση διακόπτη. Είναι απλά μια ασφαλιστική διάταξη, θα μένει κλειστή (δηλαδή "ανεβασμένη") μέχρι να συμβεί κάτι που θα την ρίξει.
Αν έχουμε ένα φορτίο που θα το διακόπτουμε συχνά από τον πίνακα, βάζουμε διακόπτη που είναι ακριβώς για αυτή τη δουλεία και αμέσως μετά την ασφαλιστική διάταξη που θα ασφαλίσει το καλώδιο ή και την συσκευή (το καλώδιο οπωσδήποτε)
IMG_20201017_215800.jpg
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Εγώ έτσι τα ανάβω όλα.
Με έναν ασφαλειοδιακόπτη .
Τον προ , τους τελικούς το ενεργό κρος , τις πηγές , τον τελικό των σαμπς , τον προ και τελικό του πολυκάναλου .
Μόνο ο προβολέας και η οθόνη θέλουν ξεχωριστό χειρισμό. Οταν χρειάζεται να δουλέψουν.
Θα μπορούσαν να τα είχαν και ( να κατέληγαν) σε ένα πολύμπριζο.
Ή φτιάχνεις ή κάνεις τρενάκι από το ένα στο άλλο και ούτω κάθε εξής, αλλιώς με απευθείας γραμμή πάς στην κατηγορ'ια χάι έντ :tongue:
Ή θυμάσαι ότι ζούμε εν έτει 2021 όπου οι πρίζες WIFI κοστίζουν από 10€ εκάστη, οπότε τα χειρίζεσαι όλα από εφαρμογή στο κινητό (ή ακόμα καλύτερα μέσω Logitech remote, όπου με ένα κουμπί ανάβουν ηχεία ενισχυτές πηγές προβόλια, κατεβαίνουν πανιά, σβήνουν τηλεοράσεις φώτα, κορίτσι φέρει ποτάκι πιάσει μπουτάκι κλπ κλπ)...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δηλαδή, αντέχει ένας διακόπτης όλο το στιγμιαίο φορτίο της έναυσης των μηχανημάτων; Π.χ. στη περίπτωση του Μάρκου, τόσους τελικούς με τη μία;
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οι Γερμανοί το πάνε ανάποδα. Πρώτα ρελέ και μετά ασφάλεια έτσι γιατί μπορούν....
Εγω, στην αρχή νόμιζα ότι τίποτε τέτοια συνδεσμολογία θα του είχε κάνει του συμφουρίτη μας, κανένας ηλεκτρολόγος και εξ ου το μπέρδεμα στην συνεννόηση.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
χμμμ.....
περίεργος ο τρόπος που είναι τοποθετημένα
το 9 είναι η ασφάλεια, το 10 ο γενικός διακόπτης και το 11-12 το ρελές διαφυγής.
για πρακτικούς λόγους θα περίμενα το 9 με το 10 να είναι τοποθετημένα ανάποδα - έχεις φωτογραφία από μέσα; φαίνεται σαν να έχει μπεί η ασφάλεια πριν τον διακόπτη.

κάτι λοιπόν που επίσης παρεξηγείται συχνά, η ασφάλεια δεν προορίζεται να κάνει χρήση διακόπτη. Είναι απλά μια ασφαλιστική διάταξη, θα μένει κλειστή (δηλαδή "ανεβασμένη") μέχρι να συμβεί κάτι που θα την ρίξει.
Αν έχουμε ένα φορτίο που θα το διακόπτουμε συχνά από τον πίνακα, βάζουμε διακόπτη που είναι ακριβώς για αυτή τη δουλεία και αμέσως μετά την ασφαλιστική διάταξη που θα ασφαλίσει το καλώδιο ή και την συσκευή (το καλώδιο οπωσδήποτε) View attachment 226601
Εκτός απο τον κεντρικό διακόπτη που νομίζω επιβάλλεται πλέον απο τον κανονισμό να είναι διπλός (να κόβει και φάση και ουδέτερο), ισχύει το ίδιο και για διακόπτη θερμοσίφωνα και κουζίνας ?

Υ.Γ. : Δε καταλαβαίνω αυτη η φωτό απο που είναι ? απο τον πίνακα του νηματοθέτη ?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.966
ισχύει το ίδιο και για διακόπτη θερμοσίφωνα και κουζίνας ?
Αυτό πρέπει να είναι πολλά χρόνια υποχρεωτικό.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
για τον γενικό δεν είναι υποχρεωτικό , δεν το έχω δει πουθενά.
η λογική βέβαια λέει οτι δεν έχεις λόγο να μην τον διακόψεις τον ουδέτερο ,αντίθετα έχεις λόγο να το κάνεις γιατί τυχούσα διακοπή ουδετέρου από τη ΔΕΗ εξωτερικά του σπιτιού , θα σου φέρει μέσω άλλων διαμερισμάτων μια φάση στη θέση του.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
για τον γενικό δεν είναι υποχρεωτικό , δεν το έχω δει πουθενά.
η λογική βέβαια λέει οτι δεν έχεις λόγο να μην τον διακόψεις τον ουδέτερο ,αντίθετα έχεις λόγο να το κάνεις γιατί τυχούσα διακοπή ουδετέρου από τη ΔΕΗ εξωτερικά του σπιτιού , θα σου φέρει μέσω άλλων διαμερισμάτων μια φάση στη θέση του.
Επίσης, αν σε ενα κύκλωμα γινει μια βλαβη και κοπει ο ουδετερος στην μπαρα του ουδετερου, τοτε ο ουδετερος θα αποκτήσει τάση και εαν κάποιος πάει να επέμβει θα είναι επικίνδυνο καθώς θα υπάρχουν τάσεις > 50 v. Άρα κανονικά επιβάλλεται ή εάν όχι κακώς ή τουλάχιστον πρέπει να συνίσταται.

Δε ξέρω εαν αυτό που λέει ο abcd είναι σωστό, με την έννοια ότι παλιά όντως επιβάλλονταν (ή ήταν πρακτική και σωστή μάλιστα) να βάζουμε διπλους διακόπτες σε θερμοσίφωνα και κουζίνα ή σε κάποια φορτία που ήταν πάνω απο κάποια βατ (δε ξέρω- θυμαμαι). Τώρα νομίζω όχι (όπως λές δεν το έχεις δεί) . Γιατί ?

Ή γίνεται , λόγω αυτής της ιστορίας με τους ασφαλοδιακόπτες που έχουν επικρατήσει (για οικονομικους και θέμα χώρου στον πίνακα) ? Πολλοί τους χρησιμοποιούν και σαν διακόπτες αλλά επειδή δεν είναι για αυτό το σκοπό, χαλάνε.

Κανονικά η ασφάλεια ειναι για να ασφαλιζει. Η λεiτουργία της σαν "διακόπτης" κάτω απο φορτίο την χαλάει πιο γρήγορα και την κάνει ευαίσθητη, καθώς δημιουργείται arc. Δε ξέρω τι λένε οι εταιρίες για τη δήθεν ζωή του ασφαλοδιακόπτη αλλά μου φαίνεται αυτά γίνονται πλέον για ευκολία και οικονομία. Η χρήση διακόπτη είναι καλύτερη.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Δηλαδή, αντέχει ένας διακόπτης όλο το στιγμιαίο φορτίο της έναυσης των μηχανημάτων; Π.χ. στη περίπτωση του Μάρκου, τόσους τελικούς με τη μία;
3kva που θέλω για έναρξη σηκώνει ανέτως.
Τα άλλα μπαίνουν μετά μέσω τηλεχειρισμού.
Και είναι άλλα 2,5 .
Ή θυμάσαι ότι ζούμε εν έτει 2021 όπου οι πρίζες WIFI κοστίζουν από 10€ εκάστη, οπότε τα χειρίζεσαι όλα από εφαρμογή στο κινητό (ή ακόμα καλύτερα μέσω Logitech remote, όπου με ένα κουμπί ανάβουν ηχεία ενισχυτές πηγές προβόλια, κατεβαίνουν πανιά, σβήνουν τηλεοράσεις φώτα, κορίτσι φέρει ποτάκι πιάσει μπουτάκι κλπ κλπ)...
Ναι , δεν εννόησες ότι ανάβω ασαφαλειοδιακόπτη από voltage regulator.
Δεν έχω λόγο να ασχοληθώ με wifi και ιστορίες για βρυκόλακες.
Οτι πιο απλό και λειτουργικό.
Με το πόδι ανάβει , με το πόδι σβήνει.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Επίσης, αν σε ενα κύκλωμα γινει μια βλαβη και κοπει ο ουδετερος στην μπαρα του ουδετερου, τοτε ο ουδετερος θα αποκτήσει τάση και εαν κάποιος πάει να επέμβει θα είναι επικίνδυνο καθώς θα υπάρχουν τάσεις > 50 v. Άρα κανονικά επιβάλλεται ή εάν όχι κακώς ή τουλάχιστον πρέπει να συνίσταται.

Δε ξέρω εαν αυτό που λέει ο abcd είναι σωστό, με την έννοια ότι παλιά όντως επιβάλλονταν (ή ήταν πρακτική και σωστή μάλιστα) να βάζουμε διπλους διακόπτες σε θερμοσίφωνα και κουζίνα ή σε κάποια φορτία που ήταν πάνω απο κάποια βατ (δε ξέρω- θυμαμαι). Τώρα νομίζω όχι (όπως λές δεν το έχεις δεί) . Γιατί ?

Ή γίνεται , λόγω αυτής της ιστορίας με τους ασφαλοδιακόπτες που έχουν επικρατήσει (για οικονομικους και θέμα χώρου στον πίνακα) ? Πολλοί τους χρησιμοποιούν και σαν διακόπτες αλλά επειδή δεν είναι για αυτό το σκοπό, χαλάνε.

Κανονικά η ασφάλεια ειναι για να ασφαλιζει. Η λεiτουργία της σαν "διακόπτης" κάτω απο φορτίο την χαλάει πιο γρήγορα και την κάνει ευαίσθητη, καθώς δημιουργείται arc. Δε ξέρω τι λένε οι εταιρίες για τη δήθεν ζωή του ασφαλοδιακόπτη αλλά μου φαίνεται αυτά γίνονται πλέον για ευκολία και οικονομία. Η χρήση διακόπτη είναι καλύτερη.
γατάκι...
IMG_20201017_215800.jpg
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Γενικά μιλούσα. Ηλεκτρονόμος διακοπής μπλιάχ χά χά (αυτοί δε ξέρω αντοχές , είμαι πίσω). Ωραία πλάτη. Τελικά ποιανού είναι ο πίνακας , εγω δε κατάλαβα.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top