Ρεύμα από τον πίνακα

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Chris, μια που θα κάνεις τη φασαρία, βάλε κι έναν επιτηρητή τάσης στη γραμμή του στερεοφωνικού. Εγώ τον έχω ρυθμίσει να αφήνει το ρεύμα να ξεφύγει και 10% πριν επέμβει και κόψη την παροχή, αλλά όταν επιστρέψει η τάση κάνει 5 λεπτά να ξεκινήσει, να μην γίνει καμιά υπέρταση.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Chris, μια που θα κάνεις τη φασαρία, βάλε κι έναν επιτηρητή τάσης στη γραμμή του στερεοφωνικού. Εγώ τον έχω ρυθμίσει να αφήνει το ρεύμα να ξεφύγει και 10% πριν επέμβει και κόψη την παροχή, αλλά όταν επιστρέψει η τάση κάνει 5 λεπτά να ξεκινήσει, να μην γίνει καμιά υπέρταση.
Και έχει επέμβει ποτέ σε τόσο καιρό (πόσο) τον έχεις , για τον λόγο αυτό ?
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ναι λίγο πολύ ναι.
Εχει εργοστάσια γύρω γύρω στο Μενίδι και γίνεται του κουτρούλη ο γάμος.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι λίγο πολύ ναι.
Εχει εργοστάσια γύρω γύρω στο Μενίδι και γίνεται του κουτρούλη ο γάμος.
Ξέρω, σκέφτηκα όταν πόσταρες τον πίνακα να να σου πω να διαλέξεις μια "καλή" για το στερεοφωνικό σου , αλλά φοβήθηκα μη με πεις χαοφιντελά χα χα χα (πρόσεξε τρία χα, εξελίσσομαι)
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
¨Αστα να πάνε. Εγω, παλιά στο εργοστάσιο που σου είπα ότι δούλευα, όταν ξεκινάγαμε μηχανές, ιδίως μετά απο καμιά σοβαρή βλάβη (γιατί κανονικά δε σταματούσαν ποτέ) , γονάτιζε το ρεύμα (υπόταση) της διπλανής κωμόπολης 30.000 κατοίκων και σε μερικές περιοχες κοβόταν κιόλας. Η ΔΕΗ είχε τρελλαθεί χά χά (τηλέφωνα στον μηχανικό εκεί , ρε παιδιά ...) ... εξού και η άδεια για υποσταθμό Μ.Τ. Πρίν ξεκινήσουν τα παιδιά εκεί ειδοποιούσαν την ΔΕΗ τι ώρα θα ξεκίνησουν, και συνήθως ώρες πολύ πρίν ξημερώσει.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τι να διαλέξω ? από όλα τα εργοστάσια , όλες οι φάσεις είναι τίγκα στον θόρυβο.
Δεν ασχολούμαι . Οτι κάνει το κάθε μηχάνημα μόνο του με τα δικά του φίλτρα.
Δεν μπορώ να ασχοληθώ περαιτέρω.
Εγώ εδώ τα τελευταία 10 χρόνια , ίσως και παραπάνω , κάθε κυριακή από τις 11"00 μέχρι περίπου στις 14"00 είχα τάση περίπου 270 vac .
Κάθε κυριακή , που σταμάταγε κάποια βάρδια σε κάποιο κωλοεργοστάσιο εμένα μου τρέλενε τα regulators.
Μόνο τελευταίως έχει στρώσει χωρίς να ξέρω γιατί.
1634679718593.jpeg
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τι να διαλέξω ? από όλα τα εργοστάσια , όλες οι φάσεις είναι τίγκα στον θόρυβο.
Δεν ασχολούμαι . Οτι κάνει το κάθε μηχάνημα μόνο του με τα δικά του φίλτρα.
Δεν μπορώ να ασχοληθώ περαιτέρω.
Ναι για αυτό δε σου είπα τίποτε. Η ΔΕΗ θα τα έχει μοιράσει εκεί.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Καλά κοίτα λίγο από πάνω.
1634680089183.jpeg
1634680089183.jpeg

Πάρε και άλλη μία για να δείς για τι χάλια μιλάμε.
Η μία με τα 270 το μεσημέρι , ή άλλη με τα 185 το απόγευμα που είχε ξεκινήσει η βραδυνή βάρδια.
Την ίδια κυριακή είναι τραβηγμένες και οι δύο , και έχω και πολλές άλλες.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Φυσικά και τα δύο regulators που είχα τότε έχουν πλέον παραδώσει το πνεύμα έτσι ? .
Τώρα έχω άλλα , χωρίς την πολλαπλή οθόνη.
Αυτά που έπαιρνα μόνο εγώ με την πολλαπλή οθόνη δεν τα φέρνουν πια , λόγω κόστους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Γω ανοίγω με ένα αυτοματακι από τον πίνακα (ξέρω, θέλει διακόπτη, στα π@πάρια μου ας χαλάσει) όλα τα ηχεία μαζί. Τα οποία είναι 13 ενεργά δορυφοριδια και 4 σαμπ, σύνολο (13*3)+(4*2)= 47 ενισχυτές, οι 8 σε τάξη D και οι 39 σε τάξη ΑΒ.

Η συνολική ισχύς όλων των ενισχυτικών σταδίων αθροιζομενη είναι ~8 kW.

(χονδρικά 400 βατ ο κάθε δορυφόρος και μέσος όρος 750 βατ το κάθε σαμπ)

Στο άναμμα τραβάνε λίγο παραπάνω, στιγμιαία. Πόσο; Δεν το μέτρησα, αλλά 15Α αυτοματακι "ειδικό", το ρίχνει, θέλει 20Α και αντέχει οριακά, προφανώς είναι "ειδικό" το αυτοματακι, για να αντέχει μεγάλα ρεύματα εκκίνησης.

Αναγκαστικά τράβηξα γραμμή από τον πίνακα (ηλεκτρολόγος όχι εγώ) με αρκετά χοντρό τυπικό ηλεκτρολογικο καλώδιο για να αντέχει αυτή την κατανάλωση.

Η γραμμή αυτή μάλιστα, καταλήγει σε 2 παράλληλες σουκο μπριζες στον τοίχο, όπου έχω μοιράσει τα φορτία, γιατί πάμε πάνω από τις προδιαγραφές της μιας σουκο.

Μέσα στο χώρο ακροάσεων, αν έχει ελάχιστη ψύχρα, όπως τώρα τέτοια εποχή, ανοίγοντας τα ηχεία, με 8 kW ενισχυτικά γύρω γύρω, όπως καταλαβαίνετε μάλλον εύκολα, μέσα σε μια ωρίτσα το πολύ, ζεσταίνει καλά ο χώρος και είναι στα όρια να ανοίξω κλιματιστικό στην ψύξη, με εξωτερική θερμοκρασία 6-10°C.

Με τέτοια και τόσα μηχανήματα, οκ, απαιτείται γραμμή από τον πίνακα, δεν αντέχει η μπριζα του τοίχου να τα σηκώσει. Πέφτει..

Αλλά με ένα λαμπατο που λέει το παλικάρι με ελάχιστα βατ, λιγότερα από μια απλή καφετιέρα, τι σκατα να κάνεις τις γραμμές και τις αηδίες;
Καλύτερα τραβα γραμμή για την καφετιέρα, να δεις γεύση ο εσπρέσο να γλυφεσαι. Εκεί ναι. Εγκρίνεται. 😎


ΥΓ. Όταν πάρω (γιατί θα πάρω) 3 δορυφόρους ακόμα, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να ρίχνουν στο άναμμα το 20-αρι αυτοματακι. Θα προστεθεί ακόμα 1,2kW ισχύς ενισχυτικών σταδίων.. Άμα το ρίχνει, απλώς θα βάλω 25-αρι αυτοματακι, δεν έχω άλλη επιλογή..
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Καλά δε θέλω να φανώ φλώρος αλλά αυτά ξεπερνάνε κατα πολύ τα όρια της ΔΕΗ που η ίδια θέτει. Δεν επιτρέπεται. Τι σου λένε ?

Εδιτ : Εγκληματικό. Α, για αυτό είσαι τσατισμένος και με το δίκιο σου. Να κόψουν το λαιμό τους να σου δώσουν σωστό ρεύμα. Μου έφυγε το γιέλιο και η καλή διάθεση.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τι μου λένε ?
Παπαριές καμαρωτές.
Οταν τους έδειξα τις φωτογραφίες , με κοιτάγανε σαν χάνοι.
Τελικά απεφάνθησαν ότι τα regulators είναι πολύ ευαίσθητα και το display τους απεικονίζει πλασματικές τιμές , γιατί λέει αυτοί , εκεί που μετράνε την τάση , δεν έχουν δει ποτέ τέτοιες διακυμάνσεις.
ΠΟυ την μετράτε την τάση παιδιά , μα στο κέντρο διανομής , είναι η απάντηση .
Κάποια χιλιόμετρα , και κάποιους σταθμούς προηγούμενα. Κάπου στην θήβα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τι μου λένε ?
Παπαριές καμαρωτές.
Οταν τους έδειξα τις φωτογραφίες , με κοιτάγανε σαν χάνοι.
Τελικά απεφάνθησαν ότι τα regulators είναι πολύ ευαίσθητα και το display τους απεικονίζει πλασματικές τιμές , γιατί λέει αυτοί , εκεί που μετράνε την τάση , δεν έχουν δει ποτέ τέτοιες διακυμάνσεις.
ΠΟυ την μετράτε την τάση παιδιά , μα στο κέντρο διανομής , είναι η απάντηση .
Κάποια χιλιόμετρα , και κάποιους σταθμούς προηγούμενα. Κάπου στην θήβα.
Να τους πείς να αφήσουν τις βλακείες και αυτά που ξέρουν και να μετρήσουν έξω απο το σπίτι σου. Αυτό λέει ο νόμος.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Οταν ζήτησα να μου φέρουν καταγραφικό , να μπείσ το ρολόι μου και να μετρήσει έναν ολόκληρο μήνα , μου είπαν ότι τα καταγραφικά , τα τοποθετούν μόνο σε καταγεγραμένες περιπτώσεις ζημιών και για μία εβδομάδα μόνο.
Εγώ όμως δεν δικαιούμαι γιατί δεν έχω ανοίξει υπόθεση στον ΔΕΔΗΕ και ως εκ τούτου τι ζητάω τώρα /. τα ρέστα?
Και να μην το κάνω θέμα , γιατί τόσα άλλα σπίτια εδω πάνω δεν έχουν θέμα , μόνο εγώ έχω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Οταν ζήτησα να μου φέρουν καταγραφικό , να μπείσ το ρολόι μου και να μετρήσει έναν ολόκληρο μήνα , μου είπαν ότι τα καταγραφικά , τα τοποθετούν μόνο σε καταγεγραμένες περιπτώσεις ζημιών και για μία εβδομάδα μόνο.
Εγώ όμως δεν δικαιούμαι γιατί δεν έχω ανοίξει υπόθεση στον ΔΕΔΗΕ και ως εκ τούτου τι ζητάω τώρα /. τα ρέστα?
Και να μην το κάνω θέμα , γιατί τόσα άλλα σπίτια εδω πάνω δεν έχουν θέμα , μόνο εγώ έχω.
Στο συνήγορο του πολίτη πάνε να κάνεις μια καταγγελία, κι άστους να τρέχουν μετά.

Πες ότι σου κάηκαν και 2-3 ηλεκτρικές συσκευές, κι άστους να βγάλουν άκρη.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αστα έβαλα και γνωστό , στη ΔΕΗ και τα έκανε χειρότερα.
Μάλλιστα μου είπε ο ίδιος , τι θες τώρα και τα σκαλίζεις ? καλά δεν είσαι έτσι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Σε πληροφορώ ότι ο συνήγορος του πολίτη αποτελεί πολύ δυνατό ανεξάρτητο όργανο ελέγχου για τέτοια θέματα με κρατικές δομές.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top