Σπασιματα σε 4k Υλικο

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Αυτό ισχύει το ίδιο αρχείο καρφωμένο πάνω στο zidoo παίζει χωρίς κανενα προβλημα.

Το Nas είναι το Dns 323 της Dlink. Και τα δύο είναι σε gigabit δίκτυο.
Να κοιτάξεις αν το software του NAS δείχνει ρυθμό μεταφοράς δεδομένων μέσω δικτύου. Μόνο έτσι θα ξέρεις αν εκεί είναι το πρόβλημα ή όχι. Αλλιώς αν δεν έχει μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα προγραμματάκι που να μετράει ρυθμό μεταφοράς δεδομένων στο τοπικό σου δίκτυο κάτι σαν το LanBench. Εγώ όταν πρωτοπήρα το X9S έτσι δοκίμασα να δω ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που θα έχω στο δίκτυο μου.

Επίσης σε άλλα αρχεία 4Κ με μικρότερο Bitrate σου δημιουργούν πρόβλημα ή όχι?

Τέλος μέσω τι τραβάς τα αρχεία από τον NAS? Μέσω SMB ή μέσω NFS?
 
Last edited:

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Να κοιτάξεις αν το software του NAS δείχνει ρυθμό μεταφοράς δεδομένων μέσω δικτύου. Μόνο έτσι θα ξέρεις αν εκεί είναι το πρόβλημα ή όχι. Αλλιώς αν δεν έχει μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα προγραμματάκι που να μετράει ρυθμό μεταφοράς δεδομένων στο τοπικό σου δίκτυο κάτι σαν το LanBench. Εγώ όταν πρωτοπήρα το X9S έτσι δοκίμασα να δω ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που θα έχω στο δίκτυο μου.

Επίσης σε άλλα αρχεία 4Κ με μικρότερο Bitrate σου δημιουργούν πρόβλημα ή όχι?

Τέλος μέσω τι τραβάς τα αρχεία από τον NAS? Μέσω SMB ή μέσω NFS?
1. Οχι το NAS ειναι παλιο και δεν εχει αυτη την δυνατοτητα.
2. Οσα 4κ αρχεια εχω δοκιμασει ακομα και ντοκυμαντερ του Planet Earth παλι κολλανε.
3. Δεν γνωριζω πως να το δω αυτο. Θα κοιταξω στο Zidoo με ποιο τροπο βλεπω τους δισκους.
Αυτη τη στιγμη μεταφερω απο το Nas το 4k αρχειο με αυτες τις ταχυτητες.... Δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο στην αναπαραγωγη απο το Zidoo τα σπασιματα που κανει. Στο Nas μεσα στη σελιδα εχω επιλεγμενο και παιζει στο 1Gbit? Καποιος αλλος με ενα πιο νεο Nas αντιμετωπιζει τετοια προβληματα?

Και δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο οτι οι δισκοι που τρεχουν μεσα στο NAS δεν ειναι για NAS ειναι για απλη χρηση. Αλλα ειναι 100% στην υγεια τους. Το λεω μηπως παιζει και αυτο ρολο. Noobas :)
 

Attachments

Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Με 14 MB/s ταχύτητα μεταφοράς λίγο δύσκολο να παίξει αρχείο με μεγάλο bitrate. Ίσως κάποια μικρότερου bitrate, όχι Remux δηλαδή να παίξουν

Οπως έγραψα παραπάνω, με ίδιο player αλλά με 3 διαφορετικά NAS της QNAP κανένα απολύτως πρόβλημα
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Με 14 MB/s ταχύτητα μεταφοράς λίγο δύσκολο να παίξει αρχείο με μεγάλο bitrate. Ίσως κάποια μικρότερου bitrate, όχι Remux δηλαδή να παίξουν

Οπως έγραψα παραπάνω, με ίδιο player αλλά με 3 διαφορετικά NAS της QNAP κανένα απολύτως πρόβλημα
Να μην μπω δηλαδη στην διαδικασια να αλλαξω δισκους δηλαδη. Πιστευεις οτι με ενα σοβαρο Nas ισως γινει δουλεια?πχ κατι σαν αυτο?

 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Εφοσον δίνει τόσο μεγάλο ρυθμό εγγραφής/αναγνωσης σε raid με ssd δισκους βέβαια δε θα έχει κανένα πρόβλημα. Το πιο χαμηλών προδιαγραφών από τα δικά μου Qnap είναι αρκετά παλιότερο και με λιγότερη μνήμη αλλά δε χάνει τίποτε.

Προσοχη μόνο στους δίσκους χρειάζεται να μην είναι τίποτε Green σειράς γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Έχω και εγώ ένα παλιό nas της ZYXEL το NSA325 v2 με 2 δίσκους red 2TB. Από την στιγμή που ενεργοποίησα τα jumbo frames στην gigabit πόρτα σταμάτησαν τα κοψίματα σε μεγάλα αρχεία. Αν έχεις τέτοια επιλογή στο nas σου δοκίμασε το μήπως διορθωθεί.

Πρέπει να το υποστηρίζει αρκεί να το υποστηρίζει και το switch: http://forums.dlink.com/index.php?topic=37227.0
 
Last edited:

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Με 14 MB/s ταχύτητα μεταφοράς λίγο δύσκολο να παίξει αρχείο με μεγάλο bitrate. Ίσως κάποια μικρότερου bitrate, όχι Remux δηλαδή να παίξουν

Οπως έγραψα παραπάνω, με ίδιο player αλλά με 3 διαφορετικά NAS της QNAP κανένα απολύτως πρόβλημα
Αυτό που λες μπορεί να έχει μία βάση αλλά δεν στέκει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το αρχείο που μας δείχνει ο φίλος είναι MKV σε H265 με bandwidth 60.7 Mbit. Αφού το δίκτυο του χτυπάει 113 Mbit δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Στο δικό μου Gigabit δίκτυο έχω δοκιμάσει το LG Chess HDR που έχει 62Mbit bitrate και τρέχει μια χαρά. Για REMUX δεν ξέρω αλλά για το συγκεκριμένο που μιλάει ο φίλος θα έπρεπε να τρέχει άνετα.
1. Οχι το NAS ειναι παλιο και δεν εχει αυτη την δυνατοτητα.
2. Οσα 4κ αρχεια εχω δοκιμασει ακομα και ντοκυμαντερ του Planet Earth παλι κολλανε.
3. Δεν γνωριζω πως να το δω αυτο. Θα κοιταξω στο Zidoo με ποιο τροπο βλεπω τους δισκους.
Αυτη τη στιγμη μεταφερω απο το Nas το 4k αρχειο με αυτες τις ταχυτητες.... Δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο στην αναπαραγωγη απο το Zidoo τα σπασιματα που κανει. Στο Nas μεσα στη σελιδα εχω επιλεγμενο και παιζει στο 1Gbit? Καποιος αλλος με ενα πιο νεο Nas αντιμετωπιζει τετοια προβληματα?

Και δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο οτι οι δισκοι που τρεχουν μεσα στο NAS δεν ειναι για NAS ειναι για απλη χρηση. Αλλα ειναι 100% στην υγεια τους. Το λεω μηπως παιζει και αυτο ρολο. Noobas :)
Εγώ έχω ένα Synology DS216+II και τρέχω με το Zidoo απροβλημάτιστα όλα τα αρχεία σε 4Κ με HDR σε ότι bitrate και αν έχω δοκιμάσει. Σίγουρα δεν έχω πάει σε τρελά υψηλά νούμερα αλλά τα περισσότερα MKV έτσι κι αλλιώς δεν έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις σε bitrate.

Όσο για το πως τραβάς τις ταινίες, μέσα από το Zidoo πως τις βλέπεις? Μέσα από το Media Center? Μέσω του Home Theater? Τι χρησιμοποιείς για να δεις μία ταινία? Για παράδειγμα αν πας μέσω του media center στα αριστερά επιλέγεις τον τρόπο που θα βρεις τον NAS σου στο δίκτυο και επιλέγεις μέσω SMB ή μέσω NFS. Μέσω NFS να ξέρεις είναι καλύτερο και πιο γρήγορο.

Τέλος από την στιγμή που το δίκτυο δείχνει μεταφορά 100+ Mbit το πρόβλημα δεν είναι οι δίσκοι. Οι μεταφορά δεδομένων είναι αρκετά καλή για αυτά τα αρχεία. Βέβαια αν έχει Gigabit Ethernet και πιάνεις μόνο 113 Mbit κάπου χάνεις πάρα πολύ. Κάτι περιορίζει το δίκτυο σου γιατί μπορεί θεωρητικά να μην έπιανες ποτέ 1 Gigabit αλλά η διαφορά με τα 113 Mbit που φαίνονται είναι τεράστια. Αλλά ξαναλέω βάση αυτών που μας δείχνεις ακόμα και αυτή η ταχύτητα δείχνει αρκετή για να τρέχει ένα αρχείο με bandwidth 60.7 Mbit που μας έχεις βάλει στην φωτογραφία.
 
Last edited:

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Φίλε Sugah τώρα μόλις πρόσεξα ότι όντως το αρχείο αυτό είναι REMUX. Δεν το είχα προσέξει νωρίτερα. Αλλά και πάλι το bitrate που έχει δεν δικαιολογεί τα σπασίματα.

Πάντως έτσι για να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο τρέξε και κάνα αρχείο 4Κ HDR με χαμηλότερο Bitrate και πες μας πως τρέχει. Τα περισσότερα MKV σε H265 που κυκλοφορούνε δεν πάνε πάνω από 30 Mb/s. Αυτά τρέχουν κανονικά?
 
Last edited:

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Αυτό που λες μπορεί να έχει μία βάση αλλά δεν στέκει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το αρχείο που μας δείχνει ο φίλος είναι MKV σε H265 με bandwidth 60.7 Mbit. Αφού το δίκτυο του χτυπάει 113 Mbit δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Στο δικό μου Gigabit δίκτυο έχω δοκιμάσει το LG Chess HDR που έχει 62Mbit bitrate και τρέχει μια χαρά. Για REMUX δεν ξέρω αλλά για το συγκεκριμένο που μιλάει ο φίλος θα έπρεπε να τρέχει άνετα.


Εγώ έχω ένα Synology DS216+II και τρέχω με το Zidoo απροβλημάτιστα όλα τα αρχεία σε 4Κ με HDR σε ότι bitrate και αν έχω δοκιμάσει. Σίγουρα δεν έχω πάει σε τρελά υψηλά νούμερα αλλά τα περισσότερα MKV έτσι κι αλλιώς δεν έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις σε bitrate.

Όσο για το πως τραβάς τις ταινίες, μέσα από το Zidoo πως τις βλέπεις? Μέσα από το Media Center? Μέσω του Home Theater? Τι χρησιμοποιείς για να δεις μία ταινία? Για παράδειγμα αν πας μέσω του media center στα αριστερά επιλέγεις τον τρόπο που θα βρεις τον NAS σου στο δίκτυο και επιλέγεις μέσω SMB ή μέσω NFS. Μέσω NFS να ξέρεις είναι καλύτερο και πιο γρήγορο.

Τέλος από την στιγμή που το δίκτυο δείχνει μεταφορά 100+ Mbit το πρόβλημα δεν είναι οι δίσκοι. Οι μεταφορά δεδομένων είναι αρκετά καλή για αυτά τα αρχεία. Βέβαια αν έχει Gigabit Ethernet και πιάνεις μόνο 113 Mbit κάπου χάνεις πάρα πολύ. Κάτι περιορίζει το δίκτυο σου γιατί μπορεί θεωρητικά να μην έπιανες ποτέ 1 Gigabit αλλά η διαφορά με τα 113 Mbit που φαίνονται είναι τεράστια. Αλλά ξαναλέω βάση αυτών που μας δείχνεις ακόμα και αυτή η ταχύτητα δείχνει αρκετή για να τρέχει ένα αρχείο με bandwidth 60.7 Mbit που μας έχεις βάλει στην φωτογραφία.
Καλημερα λοιπον τις ταινιες τις βλεπω μεσα απο το Home Theater και οχι απο το Media player. Το δικτυο σε ολα τα switch Tp-Link SG 105 και ενα SG108 ειναι πρασσινα που σημαινει 1gbit. Τα Jumbo frames του NAS ειναι στα 9000
και θα παω μετα να δω αμα και οι υπολογιστες δουλευουν με αυτα τα Jumbo Frames. To Router που εχει αναλαβει ολο το δικτυο του σπιτιου ειναι το Tp Link Archer C7. Βρηκα εναν τροπο να τεσταρω το δικτυο δεν ξερω βεβαια αμα ειναι σωστος με το παρακατω βιντεο αλλα βγαζω σχεδον τα ιδια νουμερα με αυτον στο βιντεο.

 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το NAS και το Zidoo είναι συνδεδεμένα στο ίδιο switch;

εαν όχι υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο ίδιο και δοκιμή;
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Και αν δεν κανει λαθος στη σελιδα του συγκεκριμενου NAS η θυρα ειναι Sata 1/2..... Και οχι 3

Drive interfaceSATA I/II
Το NAS και το Zidoo είναι συνδεδεμένα στο ίδιο switch;

εαν όχι υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο ίδιο και δοκιμή;
Συνδεθηκαν και στο ιδιο και παλι τα ιδια :)
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Τρέξε κάνα βιντεάκι 4Κ με HDR με χαμηλότερο bitrate μέχρι 30-40Mb/s (όχι REMUX) που είναι τα περισσότερα και πες μας αν τρέχουν κανονικά αυτά ή όχι.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Τρέξε κάνα βιντεάκι 4Κ με HDR με χαμηλότερο bitrate μέχρι 30-40Mb/s (όχι REMUX) που είναι τα περισσότερα και πες μας αν τρέχουν κανονικά αυτά ή όχι.
οκ θα δω ενα ντοκιμαντερ ποσο bitrate εχει και θα σας πω το απογευμα μολις γυρισω σπιτι. Παντως θα δοκιμασω τους ιδιους δισκους που τρεχουν στο NAS κατευθειαν πανω στο Zidoo απο περιεργεια να δω πως θα παιξει.
 


Μηνύματα
115
Reaction score
32
οι σκληροί στο ΝΑΣ ποιοι είναι;
Οι σκληροί είναι 2 Seagate απλοί όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Όχι κάποιο μοντέλο για Nas. Σε απευθείας σύνδεση του σκληρού πάνω στο Zidoo διορθώθηκε το θέμα με το σπάσιμο στην εικόνα και τον ήχο. Υπήρχε βέβαια αλλά όχι τόσο συχνό.... Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα αρχεία τορρεντ??? Με κάποια άλλα αρχεία πχ της Sony τα Demo 4K Hdr πάει πολύ smooth σε στικάκι....
Οι σκληροί είναι 2 Seagate απλοί όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Όχι κάποιο μοντέλο για Nas. Σε απευθείας σύνδεση του σκληρού πάνω στο Zidoo διορθώθηκε το θέμα με το σπάσιμο στην εικόνα και τον ήχο. Υπήρχε βέβαια αλλά όχι τόσο συχνό.... Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα αρχεία τορρεντ??? Με κάποια άλλα αρχεία πχ της Sony τα Demo 4K Hdr πάει πολύ smooth σε στικάκι.... Το καλό είναι ότι δεν μπορώ να μεταφορά δεδομένων όταν παίζει το αρχείο στο Zidoo
Αυτό που λες μπορεί να έχει μία βάση αλλά δεν στέκει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το αρχείο που μας δείχνει ο φίλος είναι MKV σε H265 με bandwidth 60.7 Mbit. Αφού το δίκτυο του χτυπάει 113 Mbit δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Στο δικό μου Gigabit δίκτυο έχω δοκιμάσει το LG Chess HDR που έχει 62Mbit bitrate και τρέχει μια χαρά. Για REMUX δεν ξέρω αλλά για το συγκεκριμένο που μιλάει ο φίλος θα έπρεπε να τρέχει άνετα.


Εγώ έχω ένα Synology DS216+II και τρέχω με το Zidoo απροβλημάτιστα όλα τα αρχεία σε 4Κ με HDR σε ότι bitrate και αν έχω δοκιμάσει. Σίγουρα δεν έχω πάει σε τρελά υψηλά νούμερα αλλά τα περισσότερα MKV έτσι κι αλλιώς δεν έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις σε bitrate.

Όσο για το πως τραβάς τις ταινίες, μέσα από το Zidoo πως τις βλέπεις? Μέσα από το Media Center? Μέσω του Home Theater? Τι χρησιμοποιείς για να δεις μία ταινία? Για παράδειγμα αν πας μέσω του media center στα αριστερά επιλέγεις τον τρόπο που θα βρεις τον NAS σου στο δίκτυο και επιλέγεις μέσω SMB ή μέσω NFS. Μέσω NFS να ξέρεις είναι καλύτερο και πιο γρήγορο.

Κατω στην διαδρομή του δίσκου γράφει Smb:/ οπότε φαντάζομαι μέσα από smb τα τραβάει.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Οι σκληροί είναι 2 Seagate απλοί όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Όχι κάποιο μοντέλο για Nas. Σε απευθείας σύνδεση του σκληρού πάνω στο Zidoo διορθώθηκε το θέμα με το σπάσιμο στην εικόνα και τον ήχο. Υπήρχε βέβαια αλλά όχι τόσο συχνό.... Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα αρχεία τορρεντ??? Με κάποια άλλα αρχεία πχ της Sony τα Demo 4K Hdr πάει πολύ smooth σε στικάκι....
Το πρόβλημα εντοπίζεται πάντα σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο??
Αν όχι, δεν φταίει το αρχείο.

Το auto Framerate έχει ρυθμιστεί??
Θέλω να πω παρακολουθείς σε 23.976 η έστω 24 Hz??
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Το πρόβλημα εντοπίζεται πάντα σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο??
Αν όχι, δεν φταίει το αρχείο.

Το auto Framerate έχει ρυθμιστεί??
Θέλω να πω παρακολουθείς σε 23.976 η έστω 24 Hz??
Όχι δεν είναι σε συγκεκριμένο σημείο στη ταινια.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Στα quick settings του Zidoo έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή για auto resolution και auto frame rate?

Επίσης δοκίμασε να τρέξεις ένα αρχείο μέσα από το Media center και διάλεξε αριστερά να το κάνεις μέσω NFS... Με την προϋπόθεση βέβαια ότι ο nas σου υποστηρίζει NFS. Αν δεν υποστηρίζει τουλάχιστον δοκίμασε μέσω του Media center εκτός του home theater και ας είναι μέσω SMB. Σου κάνει την ίδια συμπεριφορά?
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Στα quick settings του Zidoo έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή για auto resolution και auto frame rate?

Επίσης δοκίμασε να τρέξεις ένα αρχείο μέσα από το Media center και διάλεξε αριστερά να το κάνεις μέσω NFS... Με την προϋπόθεση βέβαια ότι ο nas σου υποστηρίζει NFS. Αν δεν υποστηρίζει τουλάχιστον δοκίμασε μέσω του Media center εκτός του home theater και ας είναι μέσω SMB. Σου κάνει την ίδια συμπεριφορά?
Ειναι επιλεγμενο απο προεπιλογη στο OFF. Δεν δοκιμασα να το αλλαξω. Τωρα σκεφτομαι μηπως εχει να κανει και με το καλωδιο δικτυου που ειναι Cat5e? Λετε να κανω μια αλλαγη να φτιαξω Cat6e? θα δω καμια διαφορα? Σημερα εκανα τεστ μεταξυ δυο υπολογιστων το μεγιστο που ειδα στην μεταφορα με Jumbo Frames ON ειναι 650mbps.... Ο ενας εχει M2 δισκο και αλλος εναν Samsung SSD.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top