Σπασιματα σε 4k Υλικο

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Ειναι επιλεγμενο απο προεπιλογη στο OFF. Δεν δοκιμασα να το αλλαξω. Τωρα σκεφτομαι μηπως εχει να κανει και με το καλωδιο δικτυου που ειναι Cat5e? Λετε να κανω μια αλλαγη να φτιαξω Cat6e? θα δω καμια διαφορα? Σημερα εκανα τεστ μεταξυ δυο υπολογιστων το μεγιστο που ειδα στην μεταφορα με Jumbo Frames ON ειναι 650mbps.... Ο ενας εχει M2 δισκο και αλλος εναν Samsung SSD.
Φίλε μου το auto resolution/framerate ΠΑΝΤΑ να το έχεις ενεργοποιημένο. Είναι κανόνας.

Όσο για τα καλώδια δεν χρειάζεται. Εγώ είμαι με cat5 και δουλεύουν μια χαρά.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Φίλε μου το auto resolution/framerate ΠΑΝΤΑ να το έχεις ενεργοποιημένο. Είναι κανόνας.

Όσο για τα καλώδια δεν χρειάζεται. Εγώ είμαι με cat5 και δουλεύουν μια χαρά.
Ωραια οταν παω σπιτι θα το αλλαξω :p Οσο για το δικτυο γιατι εχω τοσο χαμηλη ταχυτητα στην αντιγραφη? Και αναμεσα στους 2 υπολογιστες 650Mbps ουσιαστικα θα επρεπε να πιανουν 1000.... Και οι δυο ειναι Windows 10
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Αν δεν κάνω λάθος τα Windows κάνουν μεταφορά μέσω SMB που είναι φυσιολογικά πιο αργό. Γι αυτό σου είπα μέσω του Media center να βρεις τον NAS σου μέσω του πρωτοκόλλου NFS.

Άλλαξε το auto frame rate και δοκίμασε μέσω NFS και πες μας πως τρέχει με αυτά τα δύο.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Αν δεν κάνω λάθος τα Windows κάνουν μεταφορά μέσω SMB που είναι φυσιολογικά πιο αργό. Γι αυτό σου είπα μέσω του Media center να βρεις τον NAS σου μέσω του πρωτοκόλλου NFS.

Άλλαξε το auto frame rate και δοκίμασε μέσω NFS και πες μας πως τρέχει με αυτά τα δύο.
Στην παρακατω φωτογραφια μπορεις να διακρινεις αμα υποστηριζει το συγκεκριμενο Nas το NFS??? Γιατι δεν βλεπω καμια τετοια λειτουργια μεσα.
 

Attachments


Μηνύματα
387
Reaction score
131
Αυτό που δείχνεις είναι για πρόσβαση μέσω FTP. Στην καρτέλα Network access τι έχει? Βλέπεις πουθενά σε καμία καρτέλα να αναφέρει για NFS?

Βέβαια μπορεί να το υποστηρίζει και απλά να είναι ενεργοποιημενο από default. Για να το δεις αυτό άνοιξε το Zidoo και πήγαινε στο Media center. Πάτα αριστερά να σου ανοίξει μια στήλη και πρέπει να σου εμφανίσει κάποιες επιλογές όπως internal storage, SMB και NFS. Επιλέγεις NFS και βρίσκεις τον NAS σου στο δίκτυο. Αν δεν τον βρίσκει σημαίνει ότι είτε δεν είναι ενεργοποιημενο ή δεν το υποστηρίζει.

Αλλά πριν κάνεις όλα αυτά δοκίμασε το auto frame rate που σου έχουμε πει τόσες φορές. Μετά κάνε τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Λοιπον καλησπέρα και πάλι επανέρχομαι για να σας πω τα εξής. Το Auto Frame Rate & Resolution ενεργοποιήθηκε και η κατάσταση βελτιώθηκε κατά πολύ αλλά όχι τελείως, με το όχι τελείως να σημαίνει ότι κανει πιο ομαλή αναπαραγωγή αλλά τα σπασίματα πάλι υπαρχουν. Έκανα και το εξής για να δω άμα έχει θέμα το Nas και με την ανάγνωση των δεδομένων από τους δίσκους. Έκανα αντιγραφή το αρχείο στον υπολογιστή ο οποίος είναι στημένος σε έναν M2 Pci express δίσκο. Ε αυτό ήταν η αναπαραγωγή γίνεται χωρίς το παραμικρό σπάσιμο.... Οπότε πάμε για αλλαγή Nas.... Βέβαια θα δοκιμάσω και με άλλους σκληρούς να βάλω στα Nas να δω μήπως φταίνε οι συγκεκριμένοι.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Εξαιρετικά στα λεφτά τους και τα δύο. Τόσο τα Synology, όσο και τα Qnap είναι σκυλιά, με παρόμοιο interface και δυνατότητες. Βάλ' τους και 2 WD Red με χωρητικότητα της αρεσκείας σου και τέλος.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Εξαιρετικά στα λεφτά τους και τα δύο. Τόσο τα Synology, όσο και τα Qnap είναι σκυλιά, με παρόμοιο interface και δυνατότητες. Βάλ' τους και 2 WD Red με χωρητικότητα της αρεσκείας σου και τέλος.
Βλεπω και αυτο https://www.skroutz.gr/s/23494422/QNap-TS-231K.html#specs αλλα θελω αν ρωτησω τι ακριβως θα μου κανουν οι 2 θυρες Ethernet? Πχ εγω που θελω να κανω stream 4κ ταινιες θα το αξιοποιησω?
 


Μηνύματα
387
Reaction score
131
Εγώ που έχω έναν synology ds216+II εδώ και 5 χρόνια σου συστήνω synology ανεπιφύλακτα. Του έχω κοτσάρει και 2 Western digital red 12 TB και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα στο streaming μέσω του Zidoo.

Δεν έχω δουλέψει άλλο nas εκτός από synology οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω αλλά synology + wd red είναι σίγουρη λύση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top