Στήσιμο νέου συστήματος 5.1 με προοπτική για atmos 5.1.4 σε μερικούς μήνες - Γνώμες

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Γεια σας,
Ψάχνω εδώ και κάνα μήνα να στήσω απ την αρχή ένα σύστημα 5.1 αρχικά, με προοπτική 5.1.4 σύντομα και έχω ενημερωθεί άπο διάφορα θέματα του φόρουμ. Χθες παρήγγειλα το πρώτο κομμάτι (ανεβαίνοντας αρκετά από το αρχικό μπάτζετ), το XTZ 12.17 edge sub σε προσφορά black week στα 695 με μεταφορικά.

Για ηχεία από αυτά που διάβασα έχω καταλήξει σε klipsch αλλά για να μην ξεφύγω σε μπάτζετ θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται να πάω σε floorstanding ή καλύπτομαι και από τα bookshelf μια και θα έχω δυνατό sub για το χώρο.

Ο χώρος που θα μπουν είναι 3.2m x 3.2m αλλά είναι ανοιχτός απ τη μια μεριά προς τραπεζαρία και κουζίνα.
Σκεφτόμουν τα klipsch r51m για μπροστά, r52c κεντρικό και r41m για πίσω.
Εναλλακτικά αλλά ακριβότερα είναι τα rb61 II, rc 62 II και για πίσω ίσως πάω σε κάτι μικρότερο π.χ. polk T15 ή jbl control one.
Είναι λίγο μπέρδεμα το θέμα οπότε θα ήθελα να ακούσω απόψεις για το τι να προτιμήσω.

Για ενισχυτή τώρα πάλι είμαι μπερδεμένος!
Η αρχική μου σκέψη ήταν ο pioneer LX304 9.2 αλλά διάβασα ότι ίσως να αξίζει καλύτερα Denon λόγω όντισι και γενικά καλύτερης ποιότητας. Οπότε τώρα πάλι ανεβαίνοντας σε μπάτζετ σκέφτομαι για Denon 3600Η ή 2600H. Ο 2600Η είναι 7.2 οπότε στο μέλλον θα φτάσω μέχρι 5.1.2 και όχι .4 που ήθελα.

Τι να κάνω; στο χώρο μου που είναι σχετικά μικρός μήπως δε χρειάζεται το .4 για atmos και θα σκάσω τζάμπα το 500ευρο για τον 3600Η; Επίσης αν καταλήξω στον 2600Η θέλω να ρωτήσω αν γίνεται αντί για 2 μπροστά atmos να βάλω 1 μπροστά και ένα πίσω και αν θα είναι καλύτερα έτσι; Η να πάω στην αρχική μου σκέψη σε pioneer;
Help!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες!

καλύπτομαι και από τα bookshelf
Καλύπτεσαι βέβαια.

στο χώρο μου που είναι σχετικά μικρός μήπως δε χρειάζεται το .4 για atmos και θα σκάσω τζάμπα το 500ευρο για τον 3600Η
Πόσο μικρός; Αν το μήκος του χώρου είναι μικρό και δεν είσαι κολλημένος στον πίσω τοίχο μπορείς να βάλεις 2. Αν είσαι κολλημένος, ξεκόλλησε. ;)

αν γίνεται αντί για 2 μπροστά atmos να βάλω 1 μπροστά και ένα πίσω
Δεν γίνεται.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Η θέση ακρόασης σε τι απόσταση θα είναι από το κεντρικό;

Θέλεις audyssey xt32
Κάποιοι δεν έχουν, αυτό να το τσεκάρεις πριν αγοράσεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
ανέβασε φωτό του χώρου και μέτρα αποστάσεις από τις πιθανές θέσεις που θα μπουν τα ηχεια:wink:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Καλώς σας βρήκα,

@Zizik: Είναι 3.2m x 3.2m. Είμαι κολλημένος στον πίσω τοίχο γι αυτό και δε γίνεται όπως το βλέπω προς το παρόν για 7.1.4. (θα μου άρεσε η ιδέα βέβαια γι αυτό και μου αρέσει ο 3600Η γιατί μου δίνει τη δυνατότητα αν αλλάξω στο μέλλον διαρρύθμιση, αλλά μέχρι τότε μπορεί να θέλω καινούριο ενισχυτή! :) ). Δε γίνεται να ξεκολλήσω γιατί θα πάει ο καναπές στη μέση του σαλονιού και δε θα χωράει το τραπέζι. Γενικά χαλάει ο χώρος του σαλονιού αν πρέπει να βάλω ηχεία πίσω με σωστό τρόπο. Θα ανεβάσω και φωτό του χώρου να έχετε καλύτερη εικόνα.

@alexis: Τον έχω δει αυτό τον οδηγό, αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν κάνει τη διαφορά στο χώρο μου το .2 από το .4 setup για τα atmos. Ή θα δώσω 2πλα στην ουσία χρήματα για κάτι που δε θα έχει τόσο μεγάλο αντίκτυπο σε σχέση με τα +500ευρώ για ενισχυτή(+ 2 ηχεία) που θα δώσω. Μπλέξιμο.. Κάποιος που έχει ακούσει και τα δύο setup θα ξέρει.

@Kostas Kefalas: Η απόσταση είναι 2.2m με 2.3m από κεντρικό ηχείο.
Αν δεν κάνω λάθος το xt32 το έχει μόνο ο 3600Η. Τον 3600 τον θέλω για το 9.2 κυρίως όμως. Φανταζομαι ότι αν πάω στον 2600 θα με καλύψει και το απλό audyssey.

@daharis666: Προσπαθώ να ανεβάσω και φωτό αν τα καταφέρω.

Τα πίσω ηχεία όπως φαίνεται και στη φωτό θα τα βάλω πάνω στον καναπέ στη γωνία, οπότε πρέπει να είναι σχετικά μικρά. Το άνοιγμα προς τραπεζαρία – κουζίνα είναι από εκεί που παίρνω τη φωτό. Δεξιά από τη θέση παρακολούθησης και είναι συνολικά 2-2.5 φορές το εμβαδό του χώρου που βλέπετε.
IMG_20191025_124855.jpg
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
στο ανοιγμα του χωρου για κουζινα-τραπεζαρια υπαρχει χωρος για κανεις εκει ενα σαλονάκι;
αν ναι κανε εκει ενα καθιστικο, και ασε αυτο το χωρο αποκλειστικα για home cinema.
βαλε τον καναπε να κοιτα τον μεσα τοιχο με πλατη στο ανοιγμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τον έχω δει αυτό τον οδηγό, αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν κάνει τη διαφορά στο χώρο μου το .2 από το .4 setup για τα atmos. Ή θα δώσω 2πλα στην ουσία χρήματα για κάτι που δε θα έχει τόσο μεγάλο αντίκτυπο σε σχέση με τα +500ευρώ για ενισχυτή(+ 2 ηχεία) που θα δώσω. Μπλέξιμο
Για μένα δεν υπάρχει κανένα μπλέξιμο καθώς ο χώρος σου και το σχέδιο τα λένε όλα.

153913854_DolbyAtmos5.1.4.JPG.2eff9823083509879a9607f980209b38.jpeg


Αν δεν πάει ο καναπές 70cm-80cm μπροστά, μη σου πω 1m, δεν έχει νόημα το 5.1.4. Αυτό όμως θα σε πάει στο 1.30m με 1.50m από την οθόνη.
Οπότε το ξεχνάς. Άποψη μου.
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Είναι 3.2m x 3.2m. Είμαι κολλημένος στον πίσω τοίχο γι αυτό και δε γίνεται όπως το βλέπω προς το παρόν για 7.1.4. (θα μου άρεσε η ιδέα βέβαια γι αυτό και μου αρέσει ο 3600Η γιατί μου δίνει τη δυνατότητα αν αλλάξω στο μέλλον διαρρύθμιση, αλλά μέχρι τότε μπορεί να θέλω καινούριο ενισχυτή!
Μόνο 5.1.2 μπαίνει χωρίς αλλαγές.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αν κάνεις στροφή αριστερά τα πάντα όπως λένε και οι υπόλοιποι, θα ακούς καλύτερα και θα έχει νόημα το 5.1.4.
Ίσως και 7.1.4.
Αν δεν, 5.1.2.
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Το σκέφτηκα και αυτό που λέτε. Αφού παλιότερα πριν μπουν τα ντουλάπια έτσι το είχα αλλά τότε δε μου είχε περάσει απ το μυαλό ότι θα χρειαστεί να βάλω ενισχυτή και περισσότερα από 5.1 ηχεία! Οπότε το γύρισα έτσι για να έχω μεγαλύτερο καναπέ και για να μην κλείνει ο όλος χώρος όταν γυρίσει ο καναπές πλάτη στο υπόλοιπο σπίτι. Πλέον είναι δύσκολο να αλλάξει γιατί υπάρχει και ο παράγοντας γυναίκα και η μανούρα με τα μερεμέτια.

Όπως τα λέτε είναι, αλλά τώρα πρέπει να δουλέψω ως έχει με το χώρο προς το παρόν τουλάχιστον.

Άρα αν είναι έτσι ίσως να μην πάω σε 5.1.4 αλλά σε 5.1.2. Το νέο ερώτημα όμως είναι, να πάρω 7.2 ενισχυτή ή 9.2 για μελλοντική αναβάθμιση. Πιο λογικό με αυτά τα δεδομένα μου ακούγεται το 7.2..
 
  • Sad
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εάν ξέρεις, ότι ποτέ δεν θα κάνεις αυτο το, κλίνατ' επ'αριστερά, τότε 7.2 και καλοάκουστος
 

Μηνύματα
34
Reaction score
33
Για ηχεία μάλλον με βλέπω στα Klipsch που είπα στην αρχή αφού δεν βλέπω αντιδράσεις ως προς αυτά(R51M, R52C).
Μήπως πήρα μεγαλύτερο sub απ ότι χρειαζόταν τελικά;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μήπως πήρα μεγαλύτερο sub απ ότι χρειαζόταν τελικά;
Μικρότερο πήρες, αλλά όταν πάρεις άλλο ένα, μπορεί να στρώσει.

Για δορυφόρους πάρε ένα 8" κλιψ για παντού, για όλες τις θέσεις το ίδιο. Φτάνει.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top