Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δυστυχώς ή ευτυχώς, παίζει τόσο τραγικά καλύτερα ο τρινοβ, που η σύγκριση με το άκουσμα που υπήρχε από τον εμοτιβα είναι εντελώς αστεία.

Προφανώς ο εμοτιβα είναι εξαιρετικό μηχάνημα, αλλά δίπλα στον τρινοβ, καλώς ή κακώς, δείχνει ηχητικά σα χαλασμένη συσκευή. Δεν είναι αστείο. Σοβαρά μιλάω.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μην ασχολείστε με όλο το βίντεο, δε χρειάζεται.

Μόνο την τελευταία πρόταση ακούστε.

Τα υπόλοιπα είναι περιττά. :D

Τί παλικάρι είναι αυτό; Δικός μου με τόσα ειτισια εκεί μέσα!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Tόσα πόστ πιο πίσω μας έλεγες ότι γαμεί και δέρνει ο emotiva k το dirac τώρα χάλασε ξαφνικά σε ένα βράδυ;:errwhat:
Ε καλά τώρα και εσύ.... Και πριν από αυτόν γκαμουσαν τα χειρουργημενα b&w 20ετιας...

Οι αναβαθμίσεις έτσι είναι :p:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
O Emotiva ειναι μακράν καλύτερος απο οτιδήποτε consumer κυκλοφορεί. Σε τιμές εννοώ γύρω απο τα 2000-3000€

Ο Trinnov είναι τελείως αλλη κατηγορία. Στο κάτω κάτω, εχει και τα πενταπλάσια χρήματα, σε μια αγορά (installations) που δεν πουλάει φύκια.

Επίσης, γνωρίζω κάποιον χωρίς πρόσβαση :lolsign: που λέει πως ο 7012 ακούγεται χαλασμένος μπροστα στον NAD 758v3, και πως ηθελε να τον πετάξει απο το παράθυρο. Αλλα δεν είχε. (Παράθυρο)

:p
[DOUBLEPOST=1561035978][/DOUBLEPOST]
Και πριν από αυτόν γκαμουσαν τα χειρουργημενα b&w 20ετιας...
Μια χαρά παίζουν ακόμα στο πάνω σύστημα. Απο κάτι άλλα σε διπλανά νήματα :gotcha:, πολύ καλύτερα.

Ανταγωνίζονται εύκολα ηχεία σημερινά των 1000€ το ζευγάρι. Ισως και λίγο παραπανω.
Και ολα τα αλλα B&W που πέρασαν απο τον χώρο μου τα τελευταία χρόνια (φτηνά-μεσαία μοντέλα. Δείτε στο ιστορικό του θρεντ)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μια χαρά παίζουν
Μια χαρά ήταν η γριά πριν πεθάνει..:p:D

Α, και το πικάπ "μια χαρά" παίζει. :p:D

Το ακούσαμε το πικάπ χθες αργά, με όρο θρι Ντι, πιθανώς ο μόνος τρόπος να ακούγεται κάπως σχεδόν περίπου υποφερτά. Μας θυμίζει τα νιάτα μας.:drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Το ακούσαμε το πικάπ χθες αργά, με όρο θρι Ντι, πιθανώς ο μόνος τρόπος να ακούγεται κάπως σχεδόν περίπου υποφερτά.
Σκίζει το πικάπ σε πολυκάναλο με Auro upmix!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
O Emotiva ειναι μακράν καλύτερος απο οτιδήποτε consumer κυκλοφορεί. Σε τιμές εννοώ γύρω απο τα 2000-3000€

Ο Trinnov είναι τελείως αλλη κατηγορία. Στο κάτω κάτω, εχει και τα πενταπλάσια χρήματα, σε μια αγορά (installations) που δεν πουλάει φύκια.

Επίσης, γνωρίζω κάποιον χωρίς πρόσβαση :lolsign: που λέει πως ο 7012 ακούγεται χαλασμένος μπροστα στον NAD 758v3, και πως ηθελε να τον πετάξει απο το παράθυρο. Αλλα δεν είχε. (Παράθυρο)

:p
[DOUBLEPOST=1561035978][/DOUBLEPOST]
Μια χαρά παίζουν ακόμα στο πάνω σύστημα. Απο κάτι άλλα σε διπλανά νήματα :gotcha:, πολύ καλύτερα.

Ανταγωνίζονται εύκολα ηχεία σημερινά των 1000€ το ζευγάρι. Ισως και λίγο παραπανω.
Και ολα τα αλλα B&w που πέρασαν απο τον χώρο μου τα τελευταία χρόνια (φτηνά-μεσαία μοντέλα. Δείτε στο ιστορικό του θρεντ)


Μια χαρά είσαι καημένε, πως κάνεις έτσι!!!

Καλύτερη τοποθέτηση subs κάνε για να ακούς όλο το lfe :p:D
Και τον μεγαλύτερο Trinnov να πάρεις δεν θα στο φτιάξει ;)

Γενικά ο χώρος και το στήσιμο κάνει όλη την δουλεια...εννοειτε με κάποιο αξιοπρεπές setup..
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
O Emotiva ειναι μακράν καλύτερος απο οτιδήποτε consumer κυκλοφορεί. Σε τιμές εννοώ γύρω απο τα 2000-3000€

Ο Trinnov είναι τελείως αλλη κατηγορία. Στο κάτω κάτω, εχει και τα πενταπλάσια χρήματα, σε μια αγορά (installations) που δεν πουλάει φύκια.

Επίσης, γνωρίζω κάποιον χωρίς πρόσβαση :lolsign: που λέει πως ο 7012 ακούγεται χαλασμένος μπροστα στον NAD 758v3, και πως ηθελε να τον πετάξει απο το παράθυρο. Αλλα δεν είχε. (Παράθυρο)

:p
[DOUBLEPOST=1561035978][/DOUBLEPOST]
Μια χαρά παίζουν ακόμα στο πάνω σύστημα. Απο κάτι άλλα σε διπλανά νήματα :gotcha:, πολύ καλύτερα.

Ανταγωνίζονται εύκολα ηχεία σημερινά των 1000€ το ζευγάρι. Ισως και λίγο παραπανω.
Και ολα τα αλλα B&W που πέρασαν απο τον χώρο μου τα τελευταία χρόνια (φτηνά-μεσαία μοντέλα. Δείτε στο ιστορικό του θρεντ)
Δεν μπορουμε να συγκρίνουμε. Ο εμοτιβα παίζει σε άλλο χώρο, με αλλα ηχεία, και σύστημα σε άλλη «κατεύθυνση».
Ελπίζω να εχουν σημαντική διαφορά. Τόσα χρήματα δώσαμε, πρέπει να δικαιολογηθούν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Καλύτερη τοποθέτηση subs κάνε για να ακούς όλο το lfe
Ναι, ναι, εχω μεγάλη πτώση 3-4 db στο LFE γύρω απο τα 80Hz, καταστροφή :roflmao:

Είπαμε Κώστα, οταν μου την βαρέσει θα πάρω αλλο ενα sb16. Αν και θα μπορούσα απλως να μπουστάρω το πίσω SVS +3db σε εκείνες τις συχνότητες. Αλλά όχι, θα πάρω κι άλλο sub, να γίνεται τζερτζελές.

Αργότερα.

Τώρα βάζουμε ηχεία στο ταβάνι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Στάθη αυτο το σχόλιο είχε να κανει με την ερώτηση που απευθύνθηκε στον τερματογκαζι, από τον σουζανο, ο οποιος νόμιζε πως ο τερματογκαζι είχε προηγουμένως εμοτιβα (ενώ είχε Μαραντζ και ναντ)

Εκείνη τη στιγμή εγω δεν ειχα παραλάβει τον Trinnov, οπότε δεν μπορούσα να απαντήσω, ειχα μονο ελπίδες.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ναι, ναι, εχω μεγάλη πτώση 3-4 db στο LFE γύρω απο τα 80Hz, καταστροφή :roflmao:

Είπαμε Κώστα, οταν μου την βαρέσει θα πάρω αλλο ενα sb16. Αν και θα μπορούσα απλως να μπουστάρω το πίσω SVS +3db σε εκείνες τις συχνότητες. Αλλά όχι, θα πάρω κι άλλο sub, να γίνεται τζερτζελές.

Αργότερα.

Τώρα βάζουμε ηχεία στο ταβάνι.
Πρόσεχε πως θα τα βάλεις μην κάνεις λαθος :D

Είδες πως τα βάλε ο δάσκαλος :p:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Καταντά πραγματικά περίεργο.

Χθες λόγου χάριν, ακούσαμε ξανά αυτό το λάιβ με τη μουσική κι από το ινσέψιον, και από άλλες ταινίες, προφανώς σε πολυκάναλο είναι γραμμένο, σε ατμος, αλλά το ακούσαμε χωρίς τα πάνω ηχεία.

Ε λοιπόν, έχει τόσα πολλά όργανα που παίζουν ταυτόχρονα σε αυτό το λάιβ, που πρακτικά είναι αδιανόητο να προσπαθήσει οποιοδήποτε ηχοσύστημα να τα βγάλει, δε παίζει, ο,τι χώρεσε στην ηχογράφηση, λογικό.

Και θεώρησα λογικό την προηγούμενη φορά που το άκουσα στον ντιμιφουτ, με τον εμοτιβα, να υπάρχει κάποιο μπέρδεμα σε διάφορα σημεία της ηχογράφησης, με σχετική ασάφεια στην τοποθέτηση των οργάνων.

Τώρα με τρινοβ, δεν υπάρχει μπέρδεμα, ούτε ασάφεια στην τοποθέτηση κάθε οργάνου. Ήταν σαφής ο τρόπος λόγου χάριν που μοίρασε ο μηχανικός ήχου τα πιατίνια του ντράμερ στα ηχεία, καθώς και τα τύμπανα, και χωρίς μπέρδεμα ποτέ. Μάλιστα επειδή το βίντεο έρχεται από την ανάποδη μεριά του ντράμερ συνήθως, τα βλέπεις ανάποδα από ότι παίζουν, και είναι πάντα σταθερά σε όλο το κομμάτι, όπως και η θέση της κιθάρας, των μεγάλων πνευστών, κλπ κλπ κλπ, να μην αραδιαζω όργανα. Όλα σταθερά, σε όλο το λάιβ, χωρίς μπερδέματα και ασάφειες εστίασης ούτε μια στιγμή.

Σπουδαία εξέλιξη. Δεν είναι αστεία αυτά, δε μιλάμε για μουσικότητες και Πρατ...
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Και αυτός κατά atmos τα έβαλε, αλλά με τις λιγότερες μοιρες( 30) ;)

Προτιμάει το auro να είναι πιο ακριβής η τοποθέτηση ;)
[DOUBLEPOST=1561045503][/DOUBLEPOST]Εδώ έβαλε και vog ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεν το είπα καλά...και μάλλον δεν τα ξέρεις κιόλας... Έχουν συμφωνήσει τα 3 forma σε μια θέση εμπρός ηχείων και πίσω ώστε να παίζουν και τα 3 καλά (δλδ LR και τα ύψος τους και Sb LR και τα ύψος τους... Εννοείτε ότι το χουν όλοι οι av που υποστηρίζουν και τα 3 forma.. Ο ενδιαφερόμενος λοιπόν τα βάζει έτσι και απλά επιλεγη τις μοίρες ανύψωσης...

Εσύ όταν τα βάλεις θα μας δείξεις το 3D του Trinnov και θα σου πω πως ταχείς βάλει ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Δεν το έχω πολυψάξει ακόμα.

Ο Εαρ το έψαξε, θα μου πει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δε χρειάζεται άγχος, έχεις τρινοβ.

Μην ακούς φωνές.. .

Θυμήσου ότι φέρνει μέχρι και το ύψος του κεντρικού, δεν έχει θέμα να φέρνει τις αντιστοιχίες των ηχείων αυτομάτως σε κάθε φορμά, κάτι που το δηλώνεις ήδη στα ηχεία (που αντιστοιχεί κάθε ηχείο σε κάθε φορμά) και τα αντιστοιχεί επιτυχώς ο τρινοβ, αφού γνωρίζει επακριβώς τη θέση κάθε ηχείου στο χώρο. Αυτά που κάνει, δεν έχουν σχέση με κανέναν άλλο av pro.

Επίσης, έχει δικό του προτεινόμενο στήσιμο, που τα παίζει (προφανώς) όλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Και αυτός κατά atmos τα έβαλε, αλλά με τις λιγότερες μοιρες( 30) ;)

Προτιμάει το auro να είναι πιο ακριβής η τοποθέτηση ;)
[DOUBLEPOST=1561045503][/DOUBLEPOST]Εδώ έβαλε και vog ;)
Ρε Κώστα όλα τα μουσικά πολυκαναλα που αγόρασε ο αγαπητός dimifoot θα τα πετάξει ;
Κανένα από αυτά δεν είναι auro.
Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να στήσει σε λάθος φορμα...
Τόσο απλά
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ρε Κώστα όλα τα μουσικά πολυκαναλα που αγόρασε ο αγαπητός dimifoot θα τα πετάξει ;
Κανένα από αυτά δεν είναι auro.
Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να στήσει σε λάθος φορμα...
Τόσο απλά
τα πολυκαναλα που εχει ειναι sacd ( καμια σχεση με τα 3 formats)και μπορει να τα παιξει οπως γουσταρει....
....η original η με dsp της αρεσκειας του σε 11.1 ως 15.1 οταν βαλει και τα υψους... και οσα βαλει.

Δεν το έχω πολυψάξει ακόμα.

Ο Εαρ το έψαξε, θα μου πει
Το εχω καταλαβει οτι δεν το εχεις ψαξει....προσοχη λοιπον γιατι μετα ξυριζουν το γαμπρο. :D
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top