"Στροφή" σε επαγγελματικά ηχεία για home cinema;;


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Τελικά,απ'οτι φαίνεται,ο νηματοθετης δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει άκρη για το τι να κάνει από το παρών νήμα. 🤔
έχει βγάλει....και έχει προβεί ήδη σε αγορές....ευτυχώς:biggrin:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Έβγαλε αλλά όχι απ' αυτό το νήμα!
Ας είναι καλά κάποιοι κάποιοι που θέλουν να αναβαθμιστούν αλλά δε λένε τι θα πάρουν :tongue:
 


Μηνύματα
499
Reaction score
119
έχει βγάλει....και έχει προβεί ήδη σε αγορές....ευτυχώς:biggrin:
έχει βγάλει....και έχει προβεί ήδη σε αγορές....ευτυχώς:biggrin:
Καλημέρα.
Όντως έχω ξεκινήσει αγορές, αλλά πρέπει και κάποιοι να βοηθήσουν αυτές τις αγορές να ολοκληρωθούν.
Να ξεμπερδευω.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Τελικά,απ'οτι φαίνεται,ο νηματοθετης δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει άκρη για το τι να κάνει από το παρών νήμα. 🤔
Καλημέρα και άκρη έβγαλα, και με την επέκταση της συζήτησης που υπήρξε , έμαθα αρκετά πράγματα.
Όταν ολοκληρωθεί η προσπάθεια, θα γράψω για τη νέα "σύνθεση " του συστήματος!!!
 

Μηνύματα
2.196
Reaction score
2.718
Καλορίζικο ότι πάρεις.
Προσωπικά για μένα σημαντικοί παράγοντες για την αγορά νέου συστήματος είναι πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις και με αυτό το budget τι συμβουλές θα ακολουθήσεις.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Καλορίζικο ότι πάρεις.
Προσωπικά για μένα σημαντικοί παράγοντες για την αγορά νέου συστήματος είναι πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις και με αυτό το budget τι συμβουλές θα ακολουθήσεις.
Ευχαριστώ να είσαι καλά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
Όταν μου απαντήσετε γιατί να μην έχουν άποψη οι άσχετοι για την ικανότητα των εμβολίων, να μου απαντήσετε και γιατί πρέπει να έχουν άποψη οι άσχετοι στην παραγωγή και αναπαραγωγή κινηματογραφική υλικού.

Καλημέρες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
Όταν άνθρωποι που αγαπούν το χόμπι μπαίνουν πρώτη φορά σε Studio.

Ήμουν εργαζόμενος στο συγκεκριμένο Studio ως συντονιστής Post Production, με συμμετοχή στα ΔΣ χωρίς δικαίωμα ψήφου.

Πρεπει να πω πως στα 11-12 χρονια που ασχολουμαι με φορα ηταν ισως οτι πιο ολοκληρωμενο και συγχρονως επιμορφωτικο
εχω δει.
Μαθαμε πολλα μυστικα για το post production ταινιων, πραγματα για τα οποια εχουμε ανταλλαξει "φιλοφρονησεις" ουκ ολιγες φορες εδω μεσα καθως ζουσαμε σε πελαγη αγνοιας
Πέραν φυσικά της παρουσίασης του 4K υλικού,οι κουβέντες που είχαμε με τους ανθρώπους της Graal ήταν θησαυρός γνώσεων.
Σε κάθε δωμάτιο που πηγαίναμε μαθαίναμε και ένα ακόμα ''μυστικό'' του τι γίνεται μετά τις κάμερες.
Οι διαδικασίες τελικά είναι απίστευτα χρονοβόρες και θέλουν και μια ''καλλιτεχνική'' πινελιά για να έχουμε ένα αποδεκτό αποτέλεσμα είτε στο σινεμά είτε στο σπίτι μας
Και κυρίως, οι άνθρωποι που εργάζονταν εκεί! Φοβερός ο "ξεναγός" μας, που μας κατέρριψε πολλούς μύθους, μαζί με τον διευθυντή φωτογραφίας της ταινίας που επεξεργάζονταν
Επίσης χάρηκα ειλικρινά που στην χώρα μας έχουμε τέτοια στελέχη. Έπρεπε να ήσασταν εκεί και να βλέπατε με τι ζήλο μιλούσαν για το αντικείμενο της δουλειάς τους. Και μιλάμε για δουλειά που σου βγαίνουν τα ματάκια ιδιαίτερα όταν πρέπει να καθαρίσεις τον όποιο θόρυβο στην εικόνα.
Επίσης μέσα από την συζήτηση νομίζω ότι ήταν σαφές σαν συμπέρασμα ότι αυτό που βλέπουμε είναι αυτό που θέλει να μας δώσει ο σκηνοθέτης, ο διευθυντής φωτογραφίας και λοιποί και καθιστά για άλλη μια φορά επιβεβλημένη της σωστή ρύθμιση του προβολέα ή τηλεόρασης
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.597
Όταν μου απαντήσετε γιατί να μην έχουν άποψη οι άσχετοι για την ικανότητα των εμβολίων, να μου απαντήσετε και γιατί πρέπει να έχουν άποψη οι άσχετοι στην παραγωγή και αναπαραγωγή κινηματογραφική υλικού.

Καλημέρες.
Διότι εκ του αποτελέσματος (βλέπε dolby atmos specs που εξεράγεις και χαιρέτησες) οι στάθμες στο πρότυπο και για σινεμά οφείλουν ειναι οι ίδιες για μπροστά και surrounds. Είτε το ηχείο ειναι 5 μέτρα υψος, είτε είναι μια λογική οντότητα στην μορφή συστοιχίας. Συνεπώς διάλεξε, ειτε η dolby κάνει λάθος είτε οι μαστεράδες, και οι δύο σωστοί δεν μπορεί να ειναι.

Επίσης το να συγκρίνουμε την ιατρική με την παραγωγή οπτικο-ακουστικού υλικού ειναι μάλλον κωμικό αλλά αυτή ειναι υποκειμενική θέση.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τελικά,απ'οτι φαίνεται,ο νηματοθετης δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει άκρη για το τι να κάνει από το παρών νήμα. 🤔
έχει βγάλει....και έχει προβεί ήδη σε αγορές....ευτυχώς:biggrin:
Ευτυχώς γιατί εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι:

Δεν πρέπει να αγοράσει Σινεμά.
Δεν θα πάνε καλά οι δουλειές του.

:roflmao:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
Διότι εκ του αποτελέσματος (βλέπε dolby atmos specs που εξεράγεις και χαιρέτησες) οι στάθμες στο πρότυπο και για σινεμά οφείλουν ειναι οι ίδιες για μπροστά και surrounds. Είτε το ηχείο ειναι 5 μέτρα υψος, είτε είναι μια λογική οντότητα στην μορφή συστοιχίας το αποτέλεσμα οφειλει να ειναι το ίδιο απο άποψη στάθμης
Η Dolby σου λέει ότι τα surrounds μπορεί να είναι full range μπορεί και όχι. Δεν σου λεε ότι πρέπει ντε και καλά να είναι full range. Και αυτό ισχύει για όλα τα Layouts και certifications.
Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω ούτε ένα κινηματογραφικό Studio σε Ελλάδα ή εξωτερικό που να έχει όλα τα ηχεία full range. Και ο λόγος είναι ο γνωστός, μη τα λέω ξανά.

Κάθε Studio ή οικιακός κινηματογράφος μπορεί να κάνει ότι θέλει ή ότι θεωρεί λογική επένδυση.
Πρέπει να βάλεις full range παντού; Όχι. Δεν υπάρχει λόγος.
Μπορείς να βάλεις full range παντού; Ναι, αν το θες και τα έχεις δεν σε κρατάει κανένας.
Δεν θα ακούσεις διαφορά γιατί δεν έχει για να δώσει. Και σε αυτό έχω εξηγήσει το γιατί.


Συνεπώς διάλεξε, η dolby κάνει λάθος είτε οι μαστεράδες, και οι δύο σωστοί δεν μπορεί να ειναι.
Και οι δύο τα λένε σωστά γιατί μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
Η Dolby έφτιαξε specs για να είναι καλυμμένη και τα Studios στήνουν αίθουσες και να κάνουν μίξης σύμφωνα με το τι θέλει ο πελάτης.
Όταν ο πελάτης λέει ότι στο τάδε ηχείο θα πας μέχρι τάδε στάθμη και τάδε χαμηλό το τι λέει η Dolby για το surround full range πάει περίπατο και είναι καθαρή σπατάλη και για το ηχείο και για τον ενισχυτή.
Είναι σαν να λέμε ότι βάζουμε λάστιχα για 300χλμ τελική σε ένα όχημα που δεν πάει πάνω από 150χλμ.

Στον παρακάτω πίνακα θα δεις τα πραγματικά νούμερα, τα αποτελέσματα δηλαδή. Τι συμβαίνει.
Screenshot_20210909_121800.jpg


Tα Skywalker Studios του George Lukas σε συνεργασία με την CEDIA έκανα ένα test. Πήραν γνωστά blockbusters και τα έπαιξαν σε στάθμες Dolby, μέσα στο Studio που είναι certified για Theatrical Mastering. Μέτρησαν τι δίνει το κάθε ηχείο.
Τα LR παίζουν στην μισή ένταση από ότι παίζει το κεντρικό.
Τα SL & SR παίζουν στην μισή ένταση των LR.
Τα BL & BR παίζουν 2 φορές χαμηλότερα στην ένταση των SL & SR.
Kαι τα Atmos που απουσιάζουν από τον πίνακα το ίδιο κάνουν, όπως και τα BL & BR.
Έχουμε διαφορά 12db μεταξύ κεντρικού και Back Surrounds plus Atmos.

Πες μου έναν λόγο γιατί να επενδύσω σε full range για όλο το setup.


Επίσης το να συγκρίνουμε την ιατρική με την παραγωγή οπτικο-ακουστικού υλικού ειναι μάλλον κωμικό αλλά αυτή ειναι υποκειμενική θέση.
Δεν έκανα σύγκριση. Όπως ο άσχετος γιατρός του Facebook δεν μπορεί να έχει άποψη για την ικανότητα και χρησιμότητα των εμβολίων, το ίδιο συμβαίνει και για τον άσχετο στα θέματα παραγωγής ταινιών.
Δεν γίνεται ο άσχετος από εδώ να μπορεί και από εκεί να μην μπορεί.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν έκανα σύγκριση. Όπως ο άσχετος γιατρός του Facebook δεν μπορεί να έχει άποψη για την ικανότητα και χρησιμότητα των εμβολίων, το ίδιο συμβαίνει και για τον άσχετο στα θέματα παραγωγής ταινιών.
Δεν γίνεται ο άσχετος από εδώ να μπορεί και από εκεί να μην μπορεί.
Είναι όπως οι απόψεις περί κλιματικής αλλαγής;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Ανέβασα το κεφάλαιο του Toole. Διαβάστε το.
Αυτός είναι ο Fauci.

Οι "εργαζόμενοι σε στούντιο" είναι οι αντίστοιχες νοσοκόμες που δεν εμβολιάζονται γιατί τα ξέρουν "από μέσα".
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
@Ndis

Screenshot_20211012_095621.jpg
Screenshot_20211012_095659.jpg
Screenshot_20211012_095732.jpg


Κινηματογραφικά specs για να πάρει ένα Studio άδεια για Theatrical Mastering.
Αν πάρουμε ως υπόθεση εργασίας τα 10m βάθος αίθουσας και 90db sensitivity, τότε η Dolby μας λέει ότι θέλουμε 800watt ενίσχυση ανά κανάλι για τα LCR, και 250watt ανά κανάλι για τα surround.
Αυτά από την φόρμα που στέλνει να συμπληρώσεις για να έρθουν.


Μιας και έχουμε πει και εικόνα κατά καιρούς.
Acoustical Transparent αλλιώς ξέχασε το.
Screenshot_20211012_095903.jpg

Ανέβασα το κεφάλαιο του Toole. Διαβάστε το.
Αυτός είναι ο Fauci.

Οι "εργαζόμενοι σε στούντιο" είναι οι αντίστοιχες νοσοκόμες που δεν εμβολιάζονται γιατί τα ξέρουν "από μέσα".
Ναι σιγά.
Έμπλεξε τα μπούτια του ανάμεσα στην παραγωγή και την αναπαραγωγή μάλλον.
Τουλάχιστον σε πρόσφατο video είπε ότι δεν τα ξέρει όλα.
Πάλι καλά. Πατάει καλά τα ...όντα του και σου λέει κάτσε να μαζέψω και κάτι.
Κούντος στην πρώτη σύζυγο από μένα για τα 4 subs. 😁

Τα είδα αλλά δεν υπάρχει αντιστοιχία με αυτό που έχω. Ούτε στις σελίδες ούτε καν στους τίτλους.
Ειναι η πρώτη έκδοση.
Πρέπει να ψάξω αν υπάρχουν και τι λέει.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Τα είδα αλλά δεν υπάρχει αντιστοιχία με αυτό που έχω. Ούτε στις σελίδες ούτε καν στους τίτλους.
Ειναι η πρώτη έκδοση.
Είσαι 2 εκδόσεις πίσω
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top