Συζήτηση για τελικό

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... αν θες να χαλασεις τον ηχο σου παντως μπορεις και χωρις καλωδια, βαλε ελληνικο πανκ-γουειβ ειτιζ.. να παραδειγμα ..
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
αν ακουγες Νεκρους Μπακογιαννηδες στο ενα μετρο...θα ειχες αλλη αποψη...χαχαχα...
προτιμοτερο βεβαια, μονοφωνικο ραδιοτρανζιστορακι ...οπως τοτε...στα νιατα μας.. 8-) :download: :party: :beach:
για μια στιγμη που περασε απο το κεφαλι που εχω σχεδων μελαγχολησα, τρομαξα και επεστεπσα στη πραγματικοτητα ...ευτυχως οι γυρω μου δε πηραν και πολυ χαμπαρι...
Alfee, σειρα μου να σε καπσω : λες οσο μεγαλωνουμε να ακουμε ολοενα και χειροτερα και γι αυτο να προσπαθουμε να καλυψουμε το κενο με μακιγιαζ (aka hifi) .. :download: :smoke::focus:
Μηπως...να ξαναβαλεις το ζορμπα δε πανκ...απο φαρς ρομανα...απο το τελευταιο καλο δισκο τους ... το τελευταιο το πηρα για το κιτρινο τυπο..χαχαχα...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Έλα να το δοκιμάσουμε.
Και σε blind test και μέτρηση με UMIK.

Είτε ίδιας διατομής, είτε μεγαλύτερης διατομής στο μακρύτερο καλώδιο.

Αν εννοείς πως θα έχεις timing issues πάντως, ΔΕΝ υπάρχει καμμία περίπτωση.
Κατ αρχην μην βαζετε κεφαλαια γιατι δεν δειχνει κανενας κατι σε καποιον.Τις αποψεις ,και τις εμπειριες μας μοιραζομαστε,αποδεκτες η οχι ο καθενας εχει τις δικες του. Μετρα ενα καλωδιο 1 μετρο ,και ενα ιδιο 7 μετρα,δεν εχουν την ιδια αντισταση,και αυτο εχει σαν αποτελεσμα,να καθυστερουν το σημα. το να ειναι σωστος ο χωρος ειναι η καλυτερη λυση,και μετα αν χρειαζεται κανεις και καποιες διορθωσεις στο σημα.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Πόσο ακριβώς το καθυστερούν το σήμα, γιατί δεν ξέρω;
Αυτά τα 6 μέτρα παραπάνω καλώδιο.
Πόσο ακριβώς το καθυστερούν το σήμα, γιατί δεν ξέρω;
Αυτά τα 6 μέτρα παραπάνω καλώδιο.

Αυτό θα ήθελα να το μάθω (πάντα σε καλώδιο ίδιας διατομής και χαρακτηριστικών), ακόμη και χιλιοστά θα πρέπει να κάνουν ζημιά.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ενα καλωδιο 1 μετρο ,και ενα ιδιο 7 μετρα,δεν εχουν την ιδια αντισταση,και αυτο εχει σαν αποτελεσμα,να καθυστερουν το σημα
αυτο το ρευμα , δεν "τρεχει" με τη ταχυτητα του φωτος ή κατι παρομοιο ?
εξαιρειρται το πατριωτακι μου (προφανως) απου το καμε ν' αγλακα περισοτερο ...
:drinks:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.907
ακόμη και χιλιοστά θα πρέπει να κάνουν ζημιά.
Τεράστια. :tongue: Βαράει η κανονιά και την ακούς δευτερόλεπτα μετά. Σε διαφορά μήκους άνω του μέτρου, καλό θα είναι να μην πέσει κοντά στα μεσάνυχτα, γιατί μπορεί να αλλάξει και μέρα. :biggrin::rofl:
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Τεράστια. :tongue: Βαράει η κανονιά και την ακούς δευτερόλεπτα μετά. Σε διαφορά μήκους άνω του μέτρου, καλό θα είναι να μην πέσει κοντά στα μεσάνυχτα, γιατί μπορεί να αλλάξει και μέρα. :biggrin::rofl:





Τεράστια. :tongue: Βαράει η κανονιά και την ακούς δευτερόλεπτα μετά. Σε διαφορά μήκους άνω του μέτρου, καλό θα είναι να μην πέσει κοντά στα μεσάνυχτα, γιατί μπορεί να αλλάξει και μέρα. :biggrin::rofl:


Αναφερόμουν σε χιλιοστά του δευτερολέπτου και όχι σε μήκος φίλτατε rose, ο Πέτρος κατάλαβε τι ήθελα να πω, αλλά εσύ αμέσως.. μη χάσεις την ευκαιρία να με τρολάρεις άγρια. :p
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.907
Αναφερόμουν σε χιλιοστά του δευτερολέπτου και όχι σε μήκος φίλτατε rose, ο Πέτρος κατάλαβε τι ήθελα να πω, αλλά εσύ αμέσως.. μη χάσεις την ευκαιρία να με τρολάρεις άγρια. :p
My calculation is that 100 miles of cable will introduce a propagation delay of half a millisecond. So even 100 miles is not really enough to introduce significant latency

:whistling:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αναφερόμουν σε χιλιοστά του δευτερολέπτου και όχι σε μήκος φίλτατε rose, ο Πέτρος κατάλαβε τι ήθελα να πω, αλλά εσύ αμέσως.. μη χάσεις την ευκαιρία να με τρολάρεις άγρια. :p
η ταχύτητα του ήχου είναι 340m/sec και όταν κάθεσαι απέναντι στα δυο ηχεία κουνώντας το κεφαλι λίγα εκατοστά δεξια αριστερά δεν αλλάζει τίποτα.

η ταχύτητα του ηλεκτρικού ρευματος είναι 50-99% της ταχύτητας του φωτός δήλ αν πάρουμε το ελάχιστο 50% είναι 150.000km/sec.

δηλαδή στα μετρα του παραπάνω καλωδιου θα καθυστερήσουν τον ήχο μισό nanosecond.
μισό εκατομμυριοστό του δευτερολεπτου.

συνεχίζεις να πιστεύεις ότι θα ακούσεις κάτι;
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Γελάνε και τα τσιμέντα...


Ρε πεπα, τι να κάνω ρε μετά από αυτό;
Να μην ξαναμπώ στο avsite από την ντροπή μου;
Θα ζητήσω να μου διαγράψουν το account;
Να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και να μην ξαναδώ κόσμο;
Λέγε ρε, περιμένω να μου απαντήσεις...
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.373
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top