Συζήτηση για τελικό

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Γι' αυτό το είπα αφού μου βρίσκονται καλώδια για δοκιμή, μην αγοράζω και αν δεν γίνει τίποτα να μου μείνουν στην άκρη. ;)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
Την δοκιμη σου μπορεις να την κανεις με διαφορετικα,αλλα σαν μονιμη κατασταση ομως καλο θα ηταν να ειναι ιδιου μηκους ,και απο ιδια εταιρια για να εχουν παρεμφερη χαρακτηριστικα.
Αν το ένα καλώδιο είναι 4αρι και μήκος 3μ και το άλλο 4αρι αλλά μήκος 5μ θα έχει αντιληπτή ακουστικά και μετρίσιμη διαφορά ? ( NOT! ).

Θα την τρελλάνουμε την άμοιρη την φυσική γυμνασίου ?
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Αν το ένα καλώδιο είναι 4αρι και μήκος 3μ και το άλλο 4αρι αλλά μήκος 5μ θα έχει αντιληπτή ακουστικά και μετρίσιμη διαφορά ? ( NOT! ).

Θα την τρελλάνουμε την άμοιρη την φυσική γυμνασίου ?
Η αντισταση ειναι που κανει την διαφορα . Βαλε απο την μια πλευρα 10 μετρα και απο την αλλη 3 και αμα αθρισει αυτο που ακους ελα και πεστο μου.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039
Για να κάνω διενίσχυση στα μπροστινά χρειάζομαι ίδιο ακριβώς καλώδιο και στο ίδιο μήκος;
Αν έχω καλώδιο άλλης μάρκας αλλά με την ίδια διατομή και με διαφορετικό μήκος να το δοκιμάσω;;
Να βάλεις τους τελικούς κοντά στα ηχεία, όσο το δυνατόν πιο κοντά.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ποιους τελικούς χαχα;;.
Η κουβέντα άρχισε για το bi-amp σε πολυκαναλο ενισχυτη ώστε τα δύο επιπλέον κανάλια που δεν χρησιμοποιούνται να οδηγήσουν τα τελικά στάδια ξεχωριστούς δρόμους στα μπροστινά ηχεία (δες λίγο παραπάνω). :geek:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039
Ποιους τελικούς χαχα;;.
Η κουβέντα άρχισε για το bi-amp σε πολυκαναλο ενισχυτη ώστε τα δύο επιπλέον κανάλια που δεν χρησιμοποιούνται να οδηγήσουν τα τελικά στάδια ξεχωριστούς δρόμους στα μπροστινά ηχεία (δες λίγο παραπάνω). :geek:
Σωστά. Με μπέρδεψε ο τίτλος του νήματος.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ναι δοκίμασε με ότι καλώδιο έχεις. Δεν είναι απαραίτητο να είναι το ίδιο. Μην διαβάζω βλακείες. Αρκεί να έχει το ίδιο μήκος.

Ναι, αυτό λέω Γιάννη παραπάνω ότι δεν έχουν το ίδιο μήκος, να πάω να αγοράσω άλλα με 4 ευρώ να δοκιμάσω;
Έτσι κι αλλιώς δεν είναι σοβαρό πόσο, δυο σπανακόπιτες είναι.. :p
 



P

PMC

Guest
Ναι, αυτό λέω Γιάννη παραπάνω ότι δεν έχουν το ίδιο μήκος, να πάω να αγοράσω άλλα με 4 ευρώ να δοκιμάσω;
Έτσι κι αλλιώς δεν είναι σοβαρό πόσο, δυο σπανακόπιτες είναι.. :p
Λες ότι δεν είναι το ίδιο μήκος αλλά φτάνουν και τα δυο....
γιατί δεν κόβεις το μακρύ όσο είναι το κοντό? :)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
Η αντισταση ειναι που κανει την διαφορα . Βαλε απο την μια πλευρα 10 μετρα και απο την αλλη 3 και αμα αθρισει αυτο που ακους ελα και πεστο μου.
Έλα να το δοκιμάσουμε.
Και σε blind test και μέτρηση με UMIK.

Είτε ίδιας διατομής, είτε μεγαλύτερης διατομής στο μακρύτερο καλώδιο.

Αν εννοείς πως θα έχεις timing issues πάντως, ΔΕΝ υπάρχει καμμία περίπτωση.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Λες ότι δεν είναι το ίδιο μήκος αλλά φτάνουν και τα δυο....
γιατί δεν κόβεις το μακρύ όσο είναι το κοντό? :)

Σωστή παρατήρηση!
Γιατί το μπελντενάκι είναι ίσα-ίσα (2μέτρα σε κάθε ηχείο) και δεν θέλω να το κόψω, το άλλο είναι περίπου 1.30.
Γιατί;
Δεν θα βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αν κλείσω λίγο την απόσταση μεταξύ των ηχείων;
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Σωστή παρατήρηση!
Γιατί το μπελντενάκι είναι ίσα-ίσα (2μέτρα σε κάθε ηχείο) και δεν θέλω να το κόψω, το άλλο είναι περίπου 1.30.
Γιατί;
Δεν θα βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αν κλείσω λίγο την απόσταση μεταξύ των ηχείων;
Εδώ δεν σου κάνω Like εγώ. Καλύτερα να κάνεις σύγκριση κάτω απο τις ίδιες συνθήκες ακρόασης.
 


Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
You're right, το δέχομαι! :p
Δες το διαφορετικά. Το πιο πιθανό είναι να ψηθείς ακόμα και με το μικρότερο καλώδιο, οπότε θα πας να αγοράσεις το μεγαλύτερο. Παρ'το να κάνεις όσο πιο σωστά μπορείς τη δοκιμή σου.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
μια τρυπα στο νερο ολα .. σε οποιοδηποτε συστημα...η μονη πληρης σωστη λυση ειναι ηχοσταθμιση και αστο να κανει τη δουλεια του αυτη για σενα.
Ομοιως και οι γυναικες, μη σε νοιαζει τι θα πουν, παντα θα πουν, φροντισε να μην εχουν δικιο.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ωραία, και το belden μη νομίζεις πως κάνει πολλά... 10 ευρώ είχα δώσει για τα 4 μέτρα, το πολύ θα το βάλω αγγελία για να το αγοράσεις με 10% έκπτωση!! :p
Σιγά μη δω διάφορα, κάποιο πλασέμπο effect θα δημιουργήσει πιστεύω, αν δεν βάλεις ένα κιλοβατικό μοσχάρι (έκφραση κλεμμένη από Έαρ) σε κάθε ηχείο να δώσει κλωτσιά να το ταρακουνήσει, δουλειά δεν κάνεις.. :p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top