Συζήτηση για τελικό

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Ρε πεπα, τι να κάνω ρε μετά από αυτό;
Να μην ξαναμπώ στο avsite από την ντροπή μου;
Θα ζητήσω να μου διαγράψουν το account;
Να κλειστώ σε ένα δωμάτιο και να μην ξαναδώ κόσμο;
Λέγε ρε, περιμένω να μου απαντήσεις...
Για αρχή είναι με 2 Π!

Δεύτερον, στον coolmind πήγαινε που επιμένει για τον ρόλο του... equal cable length.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Α Ok! :)
Έστω όμως ακούγεται κάπως υποτιμητική αυτή η έκφραση εκτός και αν είστε φίλοι, στο internet πολλά πράγματα που λέμε είναι παρεξηγήσιμα, ακόμη και το χιούμορ παρεξηγείται όταν ο άλλος δεν το αντιλαμβάνεται χωρίς βέβαια να έχουμε τέτοια πρόθεση.
 





Μηνύματα
487
Reaction score
207
Εδώ και λίγο καιρό κάνω σκέψεις για αγορά τελικού, αλλά δεν είχα ποτέ και δεν έχω ιδέα.

Ο Marantz 7010 αυτή την στιγμή οδηγεί τα: Klipsch RF-62 μπροστά, RC-62 κεντρικό, RS-52 surround και 4 Focal Sib για atmos.

Σε εντάσεις παίζω στο -10 και η απόσταση είναι στα 4.5 μέτρα, αν βάλω το Dynamic Volume το Light, πέφτω -15 με -20.

Πάντα σκεφτόμουν να "ξεκουράσω" λίγο τον Marantz με έναν τελικό,δεν ξέρω αν θα είχα και αντιληπτό αποτέλεσμα αλλά επειδή δυστυχώς ποτέ δεν θα έχω άμεσα το απαιτούμενο σεβαστό ποσό να διαθέσω για αυτή την περίπτωση, 700€ + όσο, ήθελα την γνώμη σας στο προς τα που να κινηθώ.

Να κοιτάω στις αγγελίες για καμιά καλή περίπτωση πεντακάναλου και σε τι βατ;
Με έναν δικάναλο θα έβλεπα φως, δεδομένου ότι το κεντρικό κάνει την περισσότερη δουλειά;

Τι ακριβώς ψάχνω o_O ............τα φώτα σας παρακαλώ.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εδώ και λίγο καιρό κάνω σκέψεις για αγορά τελικού, αλλά δεν είχα ποτέ και δεν έχω ιδέα.

Ο Marantz 7010 αυτή την στιγμή οδηγεί τα: Klipsch RF-62 μπροστά, RC-62 κεντρικό, RS-52 surround και 4 Focal Sib για atmos.

Σε εντάσεις παίζω στο -10 και η απόσταση είναι στα 4.5 μέτρα, αν βάλω το Dynamic Volume το Light, πέφτω -15 με -20.

Πάντα σκεφτόμουν να "ξεκουράσω" λίγο τον Marantz με έναν τελικό,δεν ξέρω αν θα είχα και αντιληπτό αποτέλεσμα αλλά επειδή δυστυχώς ποτέ δεν θα έχω άμεσα το απαιτούμενο σεβαστό ποσό να διαθέσω για αυτή την περίπτωση, 700€ + όσο, ήθελα την γνώμη σας στο προς τα που να κινηθώ.

Να κοιτάω στις αγγελίες για καμιά καλή περίπτωση πεντακάναλου και σε τι βατ;
Με έναν δικάναλο θα έβλεπα φως, δεδομένου ότι το κεντρικό κάνει την περισσότερη δουλειά;

Τι ακριβώς ψάχνω o_O ............τα φώτα σας παρακαλώ.



Sub δεν έχεις;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Εδώ και λίγο καιρό κάνω σκέψεις για αγορά τελικού, αλλά δεν είχα ποτέ και δεν έχω ιδέα.

Ο Marantz 7010 αυτή την στιγμή οδηγεί τα: Klipsch RF-62 μπροστά, RC-62 κεντρικό, RS-52 surround και 4 Focal Sib για atmos.

Σε εντάσεις παίζω στο -10 και η απόσταση είναι στα 4.5 μέτρα, αν βάλω το Dynamic Volume το Light, πέφτω -15 με -20.

Πάντα σκεφτόμουν να "ξεκουράσω" λίγο τον Marantz με έναν τελικό,δεν ξέρω αν θα είχα και αντιληπτό αποτέλεσμα αλλά επειδή δυστυχώς ποτέ δεν θα έχω άμεσα το απαιτούμενο σεβαστό ποσό να διαθέσω για αυτή την περίπτωση, 700€ + όσο, ήθελα την γνώμη σας στο προς τα που να κινηθώ.

Να κοιτάω στις αγγελίες για καμιά καλή περίπτωση πεντακάναλου και σε τι βατ;
Με έναν δικάναλο θα έβλεπα φως, δεδομένου ότι το κεντρικό κάνει την περισσότερη δουλειά;

Τι ακριβώς ψάχνω o_O ............τα φώτα σας παρακαλώ.
Υπάρχει ένας sherbourn 5x200 στις αγγελίες , χτύπα τον ευκαιρία είναι. Ξαλαφρώνεις τον 7010 και έχεις σαφώς πιο άνετο ήχο , δεδομένου ότι τα klipsch και δύσκολα φορτία είναι και θέλουν τα ρεύματά τους για να παίξουν σωστά.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Sub δεν έχεις;
Αμ πως, χωρίς sub. Jamo 650
Αυτό είναι ένα άλλο θέμα βέβαια γιατί 1=κανένα, αλλά αν δεν βρω ένα ίδιο να τα ζευγαρώσω, κατά το καλοκαίρι έλεγα να πάω σε ένα XTZ 12.17 edge.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Το Jamo νομίζω έχει καταργηθεί ενώ τα XTZ προς το παρόν έχουν πουληθεί όλα και αναμένεται καινούργια παρτίδα.
Εξαρτάται πόσο χαμηλό θέλεις, αν είσαι αχόρταγος δεν σου φτάνουν ούτε 4. :p
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Το Jamo νομίζω έχει καταργηθεί ενώ τα XTZ προς το παρόν έχουν πουληθεί όλα και αναμένεται καινούργια παρτίδα.
Εξαρτάται πόσο χαμηλό θέλεις, αν είσαι αχόρταγος δεν σου φτάνουν ούτε 4. :p
Καλά σίγουρα έχει καταργηθεί, αλλά έλεγα μήπως έβρισκα κανένα σε αγγελία.
Εδώ τα βλέπω διαθέσιμα......... https://www.xtzsound.eu/product/sub-12-17-edge
Υπάρχει ένας sherbourn 5x200 στις αγγελίες , χτύπα τον ευκαιρία είναι. Ξαλαφρώνεις τον 7010 και έχεις σαφώς πιο άνετο ήχο , δεδομένου ότι τα klipsch και δύσκολα φορτία είναι και θέλουν τα ρεύματά τους για να παίξουν σωστά.
Είναι λίγο θηρίο και τσιμπητή η τιμή του......άρα πρέπει να πάω σε 5Χ200 το ιδανικό και να μην κοιτάω κάτι σε 2Χ..... σε πρώτη φάση;
Επίσης γνώριζα ότι τα Klipsch και λόγω ευαισθησίας θεωρούνταν ευκολοδήγητα, λάθος;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Μια χαρά!
Πριν μια εβδομάδα περίπου που είχα κοιτάξει δεν υπήρχαν διαθέσιμα εκείνη τη στιγμή.

Τα Klipsch μπορεί να είναι ευαίσθητα αλλά για να ξεδιπλώσουν όλες τους τις αρετές θέλουν δυνατούς ενισχυτές, αυτό έχω διαβάσει αρκετές φορές στο site, θα σου πει και ο Μάρκου που τα ξέρει πολύ καλύτερα...
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Μάλιστα......Από ότι κατάλαβα όμως είναι θέμα και η απόσταση των ηχείων σε σχέση με την θέση ακρόασης.
Από την στιγμή που δεν μπορεί να μειωθεί, θα βελτίωνε την κατάσταση κάποιο άλλο ηχείο με 8" π.χ ΄ένα RF7?
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Μάλιστα......Από ότι κατάλαβα όμως είναι θέμα και η απόσταση των ηχείων σε σχέση με την θέση ακρόασης.
Από την στιγμή που δεν μπορεί να μειωθεί, θα βελτίωνε την κατάσταση κάποιο άλλο ηχείο με 8" π.χ ΄ένα RF7?
Ναι, πολύ.
 



Μηνύματα
248
Reaction score
285
Μάλιστα......Από ότι κατάλαβα όμως είναι θέμα και η απόσταση των ηχείων σε σχέση με την θέση ακρόασης.
Από την στιγμή που δεν μπορεί να μειωθεί, θα βελτίωνε την κατάσταση κάποιο άλλο ηχείο με 8" π.χ ΄ένα RF7?
Εχω την εντυπωση οτι τα RF 7 εχουν δυο 10'' woofer το καθενα αγαπητε φιλε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top