Συνδεση ΤV με Ενισχυτη 5.1

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Προμηθεύτηκα ένα νέο καλώδιο για να συνδέσω Τιβι με τον πολυκάναλο.
Αμφότεροι υποστηρίζουν eArc.
Το καλώδιο είχε φορά.
Μπερδεύτηκα λίγο με τις οδηγίες που έχει...

Στη περίπτωση μου ουσιαστικά, η πηγή είναι η τηλεόραση; Άρα η φορά είναι (το βελάκι) να φεύγει από Τιβι και να πηγαίνει στον πολυκάναλο;
 





Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
HDMI με φορά δεν έχω ξανακούσει. :rolleyes: Αγνόησέ την.
@Zizik καλησπέρα σου,
αρκετές εταιρείες σε πιο ακριβά μοντέλα χρησιμοποιούν φορά στα HDMI η Audioquest είναι μία από αυτές.
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Εγώ πάντως στο άνωθεν κείμενο δε βγάζω νόημα.

Στο 1ο κομμάτι, λεει χρησιμοποιείστε στη φορά απ'τη πηγή, προς τον ενισχυτή ή την τιβι.

Στη περίπτωση μου που εχω αυτά τα 2 μονον, η πηγή ειναι η τιβί; άρα το βελάκι να φευγει απο τιβι προς ενισχυτή;

Μόλις μου έρθει, το Βlu ray player, θα αποτελεί αυτό τη πηγή. Αρα το καλώδιο του, με φορά προς τον ενισχυτή, σωστά;

Υ.Γ. κι απο κάτω γράφει το περίεργο, οτι σε περιπτωση ηχομπαρας, το καλώδιο έχει φορά ΠΡΟΣ τη τιβι. Που ερχεται σε αντιφαση με το 1ο κομμάτι...

Εχω χάσει λίγο τη μπάλα.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Είναι απλό το καλώδιο θα έχει φορά προς τον ενισχυτή σου αν θα συνδεθεί π.χ. από tv η από bluray
δηλαδή εκεί που θέλεις να στείλεις το σήμα θα είναι ο receive.

1510669334_1371450.jpg
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Συνεπώς send ακρη στη Τιβι, receive στον A/V.

Και οταν έρθει με το καλό το bluray player, send ακρο στο πλειερ, receive ακρο στον A/V.

Σωστά;
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.900
HDMI με φορά δεν έχω ξανακούσει. :rolleyes: Αγνόησέ την.
Τα HDMI με οπτική ίνα έχουν φορά. Δεν ξέρω για το Audioquest.

Το καλώδιο είχε φορά.
Μήπως να έπαιρνες ένα χωρίς φορά; Πώς θα έχεις Audio Return;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Τα HDMI με οπτική ίνα έχουν φορά.
Γιατί έχουν converter εντός.

Μήπως να έπαιρνες ένα χωρίς φορά;
Καλέ αν δεν είναι fiber-optic είναι μούφα, σαν τα RCA με φορά. :p




This works with HDMI High Speed Cables with Ethernet and the new Ultra High Speed HDMI Cable.
 
Last edited:

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλημέρα Σε όλους.
Ανάλογο θέμα εχω και εγώ. Προσπαθώ να συνδέσω εναν Denon AVC-A11sr με την Samsung smart tv που έχω, για να μπορέσω να κανω setup τον ενισχυτή. Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει? Ακολουθώ τις οδηγίες του manual, και συνδέω την έξοδο μονιτορ-1 του ενισχυτή με το av in της τηλεόραση. Αλλαζω το source στην tv σε av και πατάω το κουμπί reset στον ενισχυτή.
Η τηλεόραση μου βγάζει σήμα ότι δεν έχει σήμα.
Κάποια ιδέα που θα με βοηθούσε?
 

Attachments


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα καλώς ήρθες στη παρέα μας
Μια ερώτηση για αρχή από τον ενισχυτή σου έχεις κάνει τα monitor 1-2 να είναι ενεργά ?
Κοίτα αυτό ...
<a href="https://www.manualslib.com/manual/1083896/Denon-Avc-A11sr.html?page=16">Denon AVC-A11SR Operating Instructions Manual (Page 16 of 283)</a>
 
Last edited:


Μηνύματα
135
Reaction score
126
Τα HDMI με οπτική ίνα έχουν φορά. Δεν ξέρω για το Audioquest.


Μήπως να έπαιρνες ένα χωρίς φορά; Πώς θα έχεις Audio Return;
Τι να σου πω? Ήταν άμεσα διαθέσιμο στο κατάστημα ενός φίλου ηλεκτρολόγου σε φιλική τιμή και το πήρα δίχως δεύτερη σκέψη.

Όλα όμως τς καλώδια της εταιρείας αυτής όπως ειδα, έχουν φορά.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Όλα όμως τς καλώδια της εταιρείας αυτής όπως ειδα, έχουν φορά.
Όλα τα HDMI καλώδια είναι κατευθυντικά και υποστηρίζουν το eARC άρα μη αγχώνεσαι για την επιστροφή ήχου.
Tο ζεύγος αγωγών καναλιού ARC που ελέγχεται εσωτερικά για κατεύθυνση, τρέχει και στην αντίθετη κατεύθυνση από τα 4 ζεύγη που μεταφέρουν πληροφορίες στην τηλεόραση
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γιατί όχι το κουμπί setup του ενισχυτή;
Γιαννη Ευχαριστώ για τον χρόνο σου να απαντησεις. Τωρα είδα οτι εγραψα καταλάθοσ οτι παταω το reset.. ηθελα να γράψω οτι πατάω το κουμπι setup. O A11 δυστυχώς δεν έχει κουμπι setup κουτι, παρά μόνο στο τηλεχειριστήριο. Και αυτό προσπαθώ να αποκλείσω σαν αιτία έιναι να έχει βλάβη το remote..
Θα κανω update αν καταφέρω να το πετύχω.
Εχω να δοκιμάσω και αυτό που με συμβουλευει ο ThanasisR :)
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλημέρα καλώς ήρθες στη παρέα μας
Μια ερώτηση για αρχή από τον ενισχυτή σου έχεις κάνει τα monitor 1-2 να είναι ενεργά ?
Κοίτα αυτό ...
<a href="https://www.manualslib.com/manual/1083896/Denon-Avc-A11sr.html?page=16">Denon AVC-A11SR Operating Instructions Manual (Page 16 of 283)</a>
Θανάση Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου και την συμβουλή.
Διάβασα την σχετική σελίδα...Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι το remote που έχω δεν είναι το δικό του (RC-899) αλλά το RC-863. Για αυτόν τον λόγο έχω πολύ βάσιμες υποψίες πλέον ότι το κουμπί setup του remote απλά δεν λειτουργεί.
Χθές συνδεσα τον ενισχυτη με τηλεόραση που είχε AV Input RCA (η προηγούμενη tv που έκανα δοκιμές είχε AV input Jack Και εβαζα adaptor). Δεν μπόρεσα να δω εικόνα ακομη και με την RCA-RCA συνδεση.
Οπότε.....η μόνη λύση που βλέπω ώς πιο πιθανή να μου επιτρέψει να προχωρήσω τώρα είναι να βρω το ίδιο Remote κάπου ..... αλλιώς δεν ξέρω αν θα καταφέρω να τον ρυθμίσω ποτέ... :(
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.260
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top