Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Αγαπητέ vsm εσύ καλά τα λες , αλλά εγώ επιμενω στον Fisher - μπορεί όντως να είναι ξεροκεφαλιά - αλλά ως ένα βαθμό εξηγείται και από το εξής, ότι δεν θέλω να διαθεσω περισσότερα από 300+ ή - για το σύστημα. Όχι τουλάχιστον τώρα ή στο κοντινό μέλλον. Αν μάλιστα σκεφτώ ότι για έναν καλό ενισχυτή θα χρειαζονταν περίπου 1000 ευρω (ή και μέτριο, δεν ξέρω άσχετος γαρ) :)
Πιστευω ειναι παρα πολλα τα χρηματα που αναφερεις για ενισχυτη.Για σπιτι μιλαμε...Μπορεις να κοιταξεις και για καποιον τελικο...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Πιστευω ειναι παρα πολλα τα χρηματα που αναφερεις για ενισχυτη.Για σπιτι μιλαμε...Μπορεις να κοιταξεις και για καποιον τελικο...
Τελικός ? Δηλ ? Ο Fisher σε τι κατηγορία κατατάσσεται ? Για να το ρίξω στο διάβασμα... :)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ολοκληρωμένος (προενισχυτής και τελικός σε ένα κουτί), πωωω θες πολυυύ διάβασμα!
 
  • Like
Reactions: vsm

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102

 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803

Σωστα!
Δεν μπαίνει τελικός στον Fisher, αφού δεν έχει pre-out.
Σωστά!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Κανείς δεν απαντά πώς συνδέεται με τα ηχεία το Magnat sub 302a;
Μάλλον δεν ασχολείται κανείς γιατί κοστίζει 200 ευρώ, αν κόστιζε 2000€ θα είχαμε μάθει πως συνδέεται..
Καλώ Dimifoot, Ear, MARKOU και λοιπούς να αφήσουν προς στιγμήν τα σχόλια για high end προϊόντα με πενταψήφια και εξαψήφια νούμερα κόστους και ας καταδεχτούν να δώσουν μία απάντηση για αυτό το τόσο ευτελές sub.. :p
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
https://www.magnat.de/en/detail/index/sArticle/2959509 κατεβάζεις το αγγλικό pdf κάτω αριστερά.

Στην απλούστερη μορφή, συνδέεις το sub out του ενισχυτή σου με το Line In του subwoofer σου. (fig.3 στο manual)

EDIT: Τρόμαξα να καταλάβω οτι δεν μπορούσα ν ανεβάσω το pdf ο ίδιος, είχα αρχίσει να φρικάρω επειδή δεν το έβρισκα.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
Επειδή ο FISHER δεν έχει SUB-OUΤ, πρέπει να κάνει την συνδεσμολογία της σελ 39 στο Magnat SUB (από το link που έβαλε ο Konnos).
Δηλ από το R του ενισχυτή με δύο ζεύγη καλωδίων (ένα στο SUB 302 και ένα στα R 1002). Το ίδιο και στο L κανάλι.
Ή ταυτόχρονα από τα 2 ζεύγη ηχείων στον ενισχυτή (Α+Β) με το Α πχ να πηγαίνει στα 1002 και το Β στο SUB.
Επομένως η ισχύς του ενισχυτή θα μοιράζεται στα 2 για κάθε κανάλι και έτσι τα 1002 θα παίζουν ακόμα σιγανότερα (2Χ15WRMS) !!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Είναι όντως έτσι;;
Ας πει και κάποιος άλλος..
Τότε καλύτερα να πάρει έναν καινούργιο ενισχυτή αλλά ο άνθρωπος έχει περιορισμένο budget εκτός και αν το ανεβάσει λίγο ακόμη...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Είναι όντως έτσι;;
Ας πει και κάποιος άλλος..
Τότε καλύτερα να πάρει έναν καινούργιο ενισχυτή αλλά ο άνθρωπος έχει περιορισμένο budget εκτός και αν το ανεβάσει λίγο ακόμη...
... άρα καταλήγουμε να πάω στς 400 ευρώ και να πάρω το Yamaha , που δεν θα επηρεάσει τον ένταση του Fisher και είναι πιο απλή η συνδεσμολογία του
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εγώ έχω μπερδευτεί πάντως μη σε πάρω και στο λαιμό μου, άλλοι προτείνουν καινούργιο ενισχυτή άλλοι προσθήκη sub, δεν το ρίχνεις κορώνα-γράμματα καλύτερα; :lol:
 

ika

News
Μηνύματα
14.020
Reaction score
12.992
Αφού από ένα ενισχυτή θα τροφοδοτήσει και τα δύο ηχεία και το SUB, δεν θα μοιρασθεί κάπως η ισχύς του?
Και 50-50 να μην μοιράζεται η ισχύς, κάτι θα χάνει στα κανονικά ηχεία που θα πηγαίνει στο SUB.
Με το φορτίο που θα βλέπει ο ενισχυτής τι γίνεται?
Μόνο με επιτόπιο έλεγχο της συνδεσμολογίας θα είναι 100% σίγουρος τι γίνεται.

Τι να κάνουμε, ο Astras δεν το σκέφτεται για άλλο ενισχυτή και θέλει να τραβάει νταλίκα (1002) με παπί (Fisher).
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αφού από ένα ενισχυτή θα τροφοδοτήσει και τα δύο ηχεία και το SUB, δεν θα μοιρασθεί κάπως η ισχύς του?
Και 50-50 να μην μοιράζεται η ισχύς, κάτι θα χάνει στα κανονικά ηχεία που θα πηγαίνει στο SUB.
Με το φορτίο που θα βλέπει ο ενισχυτής τι γίνεται?
Μόνο με επιτόπιο έλεγχο της συνδεσμολογίας θα είναι 100% σίγουρος τι γίνεται.

Τι να κάνουμε, ο Astras δεν το σκέφτεται για άλλο ενισχυτή και θέλει να τραβάει νταλίκα (1002) με παπί (Fisher).
...Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι έχω κι ένα παπί HONDA ("ταυρί") από τα πρώτα που είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, αγορασμένο το καλοκαίρι του 1983 (Αυγουστος) με μόνο 12,450km σε άριστη κατάσταση σαν καινούριο στην κυριολεξία! ...βλέπω τα Magnat να τα σέρνουν δύο παπιά!!! Fisher & Honda !!! :) :) :)
...πως να το αποχωριστώ αυτό το αγγελούδι! ...και με vu meter παρακαλω! :)
 

Attachments

Last edited:

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
...Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι έχω κι ένα παπί HONDA ("ταυρί") από τα πρώτα που είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, αγορασμένο το καλοκαίρι του 1983 (Αυγουστος) με μόνο 12,450km σε άριστη κατάσταση σαν καινούριο στην κυριολεξία! ...βλέπω τα Magnat να τα σέρνουν δύο παπιά!!! Fisher & Honda !!! :) :) :)
...πως να το αποχωριστώ αυτό το αγγελούδι! ...και με vu meter παρακαλω! :)
Κοίτα σε καταλαβαίνω...ο αποχωρισμός είναι κάτι πολύ δύσκολο, ειδικά αν υπάρχει αγάπη...αλλά βρε αγόρι μου πάρε έναν ενισχυτή μπας και δουν τα Magnat μια άσπρη μέρα. Πίστεψε με, τους αξίζει...όσο για τις παλιές αγάπες μη μιλάς...
:);)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
...Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι έχω κι ένα παπί HONDA ("ταυρί") από τα πρώτα που είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, αγορασμένο το καλοκαίρι του 1983 (Αυγουστος) με μόνο 12,450km σε άριστη κατάσταση σαν καινούριο στην κυριολεξία! ...βλέπω τα Magnat να τα σέρνουν δύο παπιά!!! Fisher & Honda !!! :) :) :)
...πως να το αποχωριστώ αυτό το αγγελούδι! ...και με vu meter παρακαλω! :)
Εγω θα επιμείνω. Με αυτά τα magnat σε άλλο χώρο θα κελαηδάει.
Για τα άλλα magnat που έχεις θες άλλο ενισχχυτή.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Οχι ρε σεις. Η συνδεσμολογία που φαίνεται στο fig.2 του μάνιουαλ, είναι για να δώσεις σήμα στο sub. Το sub θα συνεχίσει να ρευματοδοτείται από το δικό του ενισχυτή, απλώς το κακό είναι οτι θέλει δύο σετ καλωδίων που θα φεύγουν απ τον ενισχυτή. Ένα σετ που θα στέλνει σήμα στους δορυφόρους, κι άλλο ένα σετ απ τα δύο μπροστινά (στις ίδιες τρύπες εξόδων του ενισχυτή, ως φαίνεται fig.2) στις εισόδους L+R του Sub σου.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εγω θα επιμείνω. Με αυτά τα magnat σε άλλο χώρο θα κελαηδάει.
Για τα άλλα magnat που έχεις θες άλλο ενισχχυτή.

Χαχαχαχα, απόκριση συχνότητας 42Hz- 36KHz, έλεος Magnat είσαι αρκετά σοβαρή εταιρεία!..
Οχι ρε σεις. Η συνδεσμολογία που φαίνεται στο fig.2 του μάνιουαλ, είναι για να δώσεις σήμα στο sub. Το sub θα συνεχίσει να ρευματοδοτείται από το δικό του ενισχυτή, απλώς το κακό είναι οτι θέλει δύο σετ καλωδίων που θα φεύγουν απ τον ενισχυτή. Ένα σετ που θα στέλνει σήμα στους δορυφόρους, κι άλλο ένα σετ απ τα δύο μπροστινά (στις ίδιες τρύπες εξόδων του ενισχυτή, ως φαίνεται fig.2) στις εισόδους L+R του Sub σου.

Μπράβο Konnos, κάπως έτσι το φανταζόμουν, δύο σετ καλωδίων δεν κοστίζουν τίποτα...
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Μια χαρά είναι η Magnat, δεν πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, και αν είναι όντως αυτήν η απόκρισή τους στα ±6dB δεν είναι κακή, δε ξέρω τί περίμενες από ηχείο τέτοιων διαστάσεων και τέτοιας τιμής!

Μια στα γρήγορα που έψαξα δε βρήκα καμπύλη απόκρισης για να δούμε τί κάνει στα 20-20000Hz
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.334
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top