Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δλδ το 4αρι γουφεράκι θα βγάλει 42Hz έστω -6db;;
Αν είναι έτσι να αναθεωρήσω τα πάντα που έχω διαβάσει εδώ μέσα...
 
  • Like
Reactions: vsm


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Όχι ακόμη, εξαιτίας του κορονοϊού αποφεύγουμε τις εξόδους αν δεν είναι μεγάλη ανάγκη, μπορείς να μείνεις και χωρίς sub για ένα μήνα γιατί αν κολλήσεις κάτι δώρον άδωρον.. :rolleyes:



Ψηφίζω Yamaha, δεν προτείνω δύο Magnat γιατί είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να τα ισοσταθμίσεις με το αυτί, μπορείς να πάρεις ένα αλλά ο ήχος του θα είναι υποδεέστερος του Yamaha. :geek:
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Περίμενε να ακούσουμε και την γνώμη του @costas EAR
Ωραία ! Περιμένω! Συγνώμη παντωςψπυ σας έχω κουράσει με τις επαναλαμβανόμενες απορίες μου. Κάτι ακομη , το συμπέρασμα μου ότι δεν θα "κουράσω" τον FISHER με την προσθηκη-συνδεση του sub (του Yamaha ας πούμε) είναι σωστό?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Μάλλον ο Έαρ δεν θα απαντήσει...
Ο κανόνας είναι πως προσθέτοντας ένα sub απαλλάσσουμε τον ενισχυτή από τις χαμηλές συχνότητες κάτω από ένα όριο άρα παίζει πιο ξεκούραστα, τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση του Fisher με τον συγκεκριμένο τρόπο σύνδεσης δεν το γνωρίζω ακριβώς πάντως σίγουρα θα ακούς καλύτερα γιατί ο ήχος θα βελτιωθεί σε όγκο και δυναμικά.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Το μόνο σίγουρο αν βάλεις σαμπ είναι οτι δεν θα κουράσεις τον ενισχυτή.Τα υπόλοιπα ειναι προς διερεύνηση.Αν βάλεις ενα σαμπ θα προσθέσεις ενα κρος μάλλον μέτριο σε ποιότητα. (αυτοί που στο προτείνουν είναι ή παρουσιάζονται φαν των ενεργών επειδη δεν έχουν κρος ;)) . Θα το τοποθετήσεις λογικά κάπου που σε βολεύει.Κατά πασα πιθανότητα ο ήχος θα είναι πολυ χειρότερος.Στην αρχή μπορει να σ εντυπωσιάσει αυτό αλλά μετά απο λιγο θα καταλάβεις οτι είσαι μαλλιοκούβαρα.Αν είσαι τυχερός και κάτσει σε λίγο καλό σημείο μπορεί να είναι ψιλοαποδεκτό.Αν θες να κρατήσεις τον ενισχυτή ίσως πρεπει να δείς πιο ευαίσθητα ηχεία.Αλλά ευαίσθητα και καλά κοστίζουν.
 

Μηνύματα
27.196
Reaction score
25.146
Λοιπόν για να ξεμπερδεύουμε. Πάρε σαμπ το yamaha, όχι δεν ταλαιπωρείται ο ενισχυτής.
Το αν θα φτάνουν οι στάθμες λόγω χαμηλής ισχύος του fisher είναι άλλο θέμα.
Στο σετάρισμα του cross στο sub θέλει λίγο υπομονή και δοκιμές για να ταιριάξει σωστά.
Δεν είναι καμία επιστήμη. Μην το κάνετε θέμα.
 




Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Χαχαχαχα, απόκριση συχνότητας 42Hz- 36KHz, έλεος Magnat είσαι αρκετά σοβαρή εταιρεία!..



Μπράβο Konnos, κάπως έτσι το φανταζόμουν, δύο σετ καλωδίων δεν κοστίζουν τίποτα...
Είδες μέγεθος ηχείου και τιμή ; Anyway εγώ τα έχω τα συγκεκριμένα και δεν το πόσταρα τυχαία. Στο γραφείο με ένα 2Χ25 τα σπάνε. Για αυτό του λέω και του ξαναλέω να βάλει το φισεράκι στην κουζίνα με αυτά. Να το βλέπει και η κυρία με τα ωραία του τα φωτάκια και να γουστάρει 8-) 8-)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ναι, 70€ έχουν το ζευγάρι, σχεδόν τζάμπα παίρνεις δύο ηχειάκια και κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου αλλά είναι λίγο αστείο να αναφέρει απόκριση συχνότητας 42Hz-36Khz, 42-20000 έχουν τα μπροστινά δικά μου με 1 οκτάρι γούφερ και δύο πεντάρια midrange ενώ τα πίσω με ένα τεσσάρι woofer όσο και το Magnat τα δίνει 80-20000, επίσης λέει 36KHz ανεβαίνει το twitter μισής ίντσας, έλεος, τι είναι κανένα σούπερ twitter ή έχει αδαμάντινο θόλο; :p
Το μικρό αυτό ηχείο είναι σούπερ για τα λεφτά του αλλά η περιγραφή του είναι κάπως..

Να σου πω... πες λιγάκι πώς παίζουν γιατί σκεφτόμουν πριν από καιρό να τα έπαιρνα για surround back η και να παίζουν δικάναλα σε άλλο δωμάτιο. :)
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αλήθεια;
Δεν το ήξερα.
Φυσικά και κανείς δεν μπορεί να το ακούσει παρά μόνο ο Batman και ο Superman. :superman:
 
  • Haha
Reactions: vsm

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Ναι, 70€ έχουν το ζευγάρι, σχεδόν τζάμπα παίρνεις δύο ηχειάκια και κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου αλλά είναι λίγο αστείο να αναφέρει απόκριση συχνότητας 42Hz-36Khz, 42-20000 έχουν τα μπροστινά δικά μου με 1 οκτάρι γούφερ και δύο πεντάρια midrange ενώ τα πίσω με ένα τεσσάρι woofer όσο και το Magnat τα δίνει 80-20000, επίσης λέει 36KHz ανεβαίνει το twitter μισής ίντσας, έλεος, τι είναι κανένα σούπερ twitter ή έχει αδαμάντινο θόλο; :p
Το μικρό αυτό ηχείο είναι σούπερ για τα λεφτά του αλλά η περιγραφή του είναι κάπως..

Να σου πω... πες λιγάκι πώς παίζουν γιατί σκεφτόμουν πριν από καιρό να τα έπαιρνα για surround back η και να παίζουν δικάναλα σε άλλο δωμάτιο. :)
Παίζει καλά μάγκα σου λέω. Εγώ το έχω σε πολλή κοντινή απόσταση ακρόασης στο γραφείο με μια κινεζιά λάμπα προενίσχυση και class d νομίζω ενισχυτή και είναι φοβερό. Αλλά και σε άλλο χώρο που τα έχω ακούσει με απόσταση ακρόασης 1,5 μέτρο ήταν άψογο. Χωρίς να έχω δοκιμάσει και όλα τα παρόμοια ηχεία που υπάρχουν θεωρώ ότι το συγκεκριμένο είναι φοβερά ποιοτικό, ειδικά σε αυτή την τιμή. Αν θυμάμαι καλά εγώ τα είχα πάρα κάνα 100ρικο πριν δυο χρόνια περίπου.
Δεν είμαι μαγκνατάκιας, πχ ένα που έβγαλαν πέρσυ με τεράστιο γούφερ στο 1000ρικο μου έκανε φοβερά κακή εντύπωση. Και σαν ποιότητα κατασκευής και σαν ήχος.
Αλλά το μικρό τα σπάει.!!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Tweeter ήθελα να γράψω πιο πάνω κι όχι Twitter όπως κατάλαβε η μετατροπή ομιλίας σε κείμενο της google, many thanks σε Μάρκου που το έγραψε σωστά αφού προτιμά τον παραδοσιακό τρόπο ατελείωτης πληκτρολόγησης παρά να χρησιμοποιεί τις σύγχρονες τεχνολογίες προς όφελός του.. :prankster:
 


Μηνύματα
27.196
Reaction score
25.146
Tweeter ήθελα να γράψω πιο πάνω κι όχι Twitter όπως κατάλαβε η μετατροπή ομιλίας σε κείμενο της google, many thanks σε Μάρκου που το έγραψε σωστά αφού προτιμά τον παραδοσιακό τρόπο ατελείωτης πληκτρολόγησης παρά να χρησιμοποιεί τις σύγχρονες τεχνολογίες προς όφελός του.. :prankster:
Ναι είδαμε και το δικό σου όφελος τι ωραία τα κατάφερε. :lolsign: :gotcha:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Έκλ@σε η Canton και βγήκε η Magnat.

Ακουστά την έχω την Canton, δηλαδή Nick την θεωρείς υποδεέστερη την Magnat;
Εν τω μεταξύ στο skroutz η Canton είναι σχεδόν ανύπαρκτη μόνο ένας εδώ στην γειτονιά μου απ' ότι βλέπω φέρνει αρκετά προϊόντα της..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.118
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top