Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ακουστά την έχω την Canton, δηλαδή Nick την θεωρείς υποδεέστερη την Magnat;
Φυσικά.

Εν τω μεταξύ στο skroutz η Canton είναι σχεδόν ανύπαρκτη μόνο ένας εδώ στην γειτονιά μου απ' ότι βλέπω φέρνει αρκετά προϊόντα της..
Το ότι δεν έχει αντ/πο στην Ελλάδα δεν σημαίνει κάτι για τα προιόντα της.

 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ενεργό, ασύρματο (το συνδέεις αν θέλεις και με καλώδια), πληθώρα εισόδων γενικά άψογα specs και προπάντων ΠΑΝΈΜΟΡΦΟ!!!!
Όχι σαν τα κουρουκού τα Adam και ένα σωρό άλλα κακάσχημα ενεργά που βάζει ο Έαρ, κατέβασα pdf για μελέτη! :D
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Λοιπόν για να ξεμπερδεύουμε. Πάρε σαμπ το yamaha, όχι δεν ταλαιπωρείται ο ενισχυτής.
Το αν θα φτάνουν οι στάθμες λόγω χαμηλής ισχύος του fisher είναι άλλο θέμα.
Στο σετάρισμα του cross στο sub θέλει λίγο υπομονή και δοκιμές για να ταιριάξει σωστά.
Δεν είναι καμία επιστήμη. Μην το κάνετε θέμα.
Συγγνώμη κατά αρχήν john markou που επαναλαμβάνω τις απορίες μου!
Αν πρόσθετα 2 sub με high level input και σε σύνδεση stereo , χωρίς να πρόσθετα κάτι άλλο όπως minidsp κλπ (φυσικά διατηρώντας τον αδύναμο Fisher , χαχαχα :) κόλλημα) θα είχα καλυτερο ηχητικο αποτέλεσμα? Θα μπορούσα να ρυθμισω το sub διότι ασχετος με το αντικείμενο?
 



Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Και αφού θα βάλεις 2 sub, γιατί δεν τα συνδέεις σε line level πριν τον Fisher*, ένα στο δεξί και ένα στο αριστερό κανάλι

*μεταξύ πηγής και fisher εννοώ.

Συγνώμη αν έχει ειπωθεί στο παρελθόν, αλλά δε θυμάμαι.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Και αφού θα βάλεις 2 sub, γιατί δεν τα συνδέεις σε line level πριν τον Fisher*, ένα στο δεξί και ένα στο αριστερό κανάλι

*μεταξύ πηγής και fisher εννοώ.

Συγνώμη αν έχει ειπωθεί στο παρελθόν, αλλά δε θυμάμαι.
Και πως το κάνω αυτό αγαπητέ Πετρο?
Βοήθησε με! Θα χρειαστω επιπλέον εξαρτήματα?
Θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα?
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
RCA καλώδια από την πηγή στην είσοδο σήματος των subs (μόνο το δεξί κανάλι στο δεξί sub, μόνο το αριστερό κανάλι στο αριστερό sub). Κάνει crossάρισμα το κάθε sub στο σήμα και στελνει πάλι με καλώδια RCA στις εισόδους line in του ενισχυτή.

Εφικτό μόνο αν η πηγή δεν είναι το πικάπ.
Ανέφικτο, αν έχεις περισσότερες της μιας πηγής.

Και πάλι ζητώ συγνώμη αν τα έχεις αναφέρει αυτά στο παρελθόν, αλλά δε θυμάμαι.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
RCA καλώδια από την πηγή στην είσοδο σήματος των subs (μόνο το δεξί κανάλι στο δεξί sub, μόνο το αριστερό κανάλι στο αριστερό sub). Κάνει crossάρισμα το κάθε sub στο σήμα και στελνει πάλι με καλώδια RCA στις εισόδους line in του ενισχυτή.

Εφικτό μόνο αν η πηγή δεν είναι το πικάπ.
Ανέφικτο, αν έχεις περισσότερες της μιας πηγής.

Και πάλι ζητώ συγνώμη αν τα έχεις αναφέρει αυτά στο παρελθόν, αλλά δε θυμάμαι.
Συγγνώμη αλλά έχω την εντύπωση (διότι άσχετος) ότι δεν θα μπορούσα να κάνω τέτοια σύνδεση λόγω παλαιοτητας του ενισχυτή και των Εξόδων που εχει
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top