Συστήματα Αναφοράς

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Σε λίγα χρόνια χρόνια δηλαδή με ένα pc ή laptop και ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία ή περισσότερα αν έχουμε home cinema θα είμαστε κομπλέ, α ρε ξύλο που θέλουμε..

Εγώ σας αφήνω να συνεχίσετε με τα super ultra hi end hi tech cd clone machines κλπ κλπ και πάω να βάλω να ακούσω μουσική από το φτωχό από άποψη μετρήσεων (μεγάλη παραμόρφωση κλπ κλπ) πικάπ μου.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εγώ που δεν είμαι τεχνοκράτης, ούτε ΧαϊΕντάς, ούτε μετρησιολόγος... θα ήθελα να σε ρωτήσω:

Γιατί να μην φτάνει ένα PC με ένα ζεύγος ενεργά?
Πραγματικά θα ήθελα την τοποθέτησή σου επ' αυτού.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.420
Reaction score
74.781
Σε λίγα χρόνια χρόνια δηλαδή με ένα pc ή laptop και ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία ή περισσότερα αν έχουμε home cinema θα είμαστε κομπλέ, α ρε ξύλο που θέλουμε..
Εδώ και μερικά χρόνια συμβαίνει αυτό, γιατί να θέλουμε ξύλο όμως;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.976
Σε λίγα χρόνια χρόνια δηλαδή με ένα pc ή laptop και ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία ή περισσότερα αν έχουμε home cinema θα είμαστε κομπλέ, α ρε ξύλο που θέλουμε..

Εγώ σας αφήνω να συνεχίσετε με τα super ultra hi end hi tech cd clone machines κλπ κλπ και πάω να βάλω να ακούσω μουσική από το φτωχό από άποψη μετρήσεων (μεγάλη παραμόρφωση κλπ κλπ) πικάπ μου.
Πόσο δίκιο έχεις....
Του το λέω εγώ του Zizik, ότι το σύστημά του στην τελική του μορφή με τα 7 ενεργά (και που στη θέση του προ θα μπορούσε να υπάρχει ένα pc) είναι του κwλου, αλλά δεν μ' ακούει. Ούτε κι οι υπόλοιποι που το έχουν δει/ακούσει. Μυστήρια τραίνα. Τι να πεις...
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Εγώ που δεν είμαι τεχνοκράτης, ούτε ΧαϊΕντάς, ούτε μετρησιολόγος... θα ήθελα να σε ρωτήσω:

Γιατί να μην φτάνει ένα PC με ένα ζεύγος ενεργά?
Πραγματικά θα ήθελα την τοποθέτησή σου επ' αυτού.
Άρα δεν μπορείς να καταλάβεις διαφορές μεταξύ συσκευών, το δέχομαι. Από την άλλη όταν ο ψηφιακός ήχος ξεπεράσει τον αναλογικό το ξανά συζητάμε.. και σε ρωτάω εγώ τώρα, ποιο είναι καλύτερο από τα ακόλουθα ζευγάρια; cd vs πικάπ, pc vs transport + dac, προενισχυτής μέσα στο pc και τελικός μέσα στα ηχεία vs προ/τε ή ολοκληρωμένου (tube ή solid state δεν έχει σημασία).
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Εδώ και μερικά χρόνια συμβαίνει αυτό, γιατί να θέλουμε ξύλο όμως;
Αν θες να έχεις home cinema μόνο δικαίωμα σου και εγώ έχω αλλά ένα καλό full analog ηχητικό σύστημα είναι άλλο πράγμα, διαφορετικό, ακούς μουσική από αυτό και ακόμα δεν ξεπεράστηκε από ένα αντίστοιχο ψηφιακό, ερώτηση: τυχαίο που η παγκόσμια αγορά vinyl δίσκων έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια; και μη μου πεις ότι είναι θέμα marketing.

Ξύλο ξύλο :D
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Πόσο δίκιο έχεις....
Του το λέω εγώ του Zizik, ότι το σύστημά του στην τελική του μορφή με τα 7 ενεργά (και που στη θέση του προ θα μπορούσε να υπάρχει ένα pc) είναι του κwλου, αλλά δεν μ' ακούει. Ούτε κι οι υπόλοιποι που το έχουν δει/ακούσει. Μυστήρια τραίνα. Τι να πεις...
Μάπα είναι :lolsign:, να το πετάξει.

τον yamaha να πει που όμως να πάω να τον πάρω γιατί ο δικός μου av πάλιωσε
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Άρα δεν μπορείς να καταλάβεις διαφορές μεταξύ συσκευών, το δέχομαι.
Αυτό το συμπέρασμα πώς το βγάλατε? :O_o:



Από την άλλη όταν ο ψηφιακός ήχος ξεπεράσει τον αναλογικό το ξανά συζητάμε..
Όταν θα βγείτε από τα στεγανά σας, πιθανόν να μπορούμε να κουβεντιάσουμε το λοιπόν...

Εώς τότε, ναι...
ΞΥΛΟ κ ΠΑΛΟΥΚ' :p
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
1. cd vs πικάπ

2. pc vs transport + dac

3. προενισχυτής μέσα στο pc και τελικός μέσα στα ηχεία vs προ/τε ή ολοκληρωμένου

1. Αδιάφορα και τα 2
2. PC + Dac ΒΕΒΑΙΑ!
3. Αναλόγως των components.

Αλλά τί με ρωτάτε?
Αφού δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές μεταξύ μηχανημάτωνε... :p
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.976
Αν θες να έχεις home cinema μόνο δικαίωμα σου και εγώ έχω αλλά ένα καλό full analog ηχητικό σύστημα είναι άλλο πράγμα, διαφορετικό, ακούς μουσική από αυτό και ακόμα δεν ξεπεράστηκε από ένα αντίστοιχο ψηφιακό, ερώτηση: τυχαίο που η παγκόσμια αγορά vinyl δίσκων έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια; και μη μου πεις ότι είναι θέμα marketing.

Ξύλο ξύλο :D
Πόσο δίκιο έχεις και πάλι...
Είχε μια αύξηση 17,7% (2011 με 2012).

Αποτελώντας το...2,3% της αγοράς σε φυσικά μέσα (CD, βινύλια, κασέτες), και το...εχμ...0,03% σε σχέση με τα άυλα μέσα.

http://www.businesswire.com/news/ho...ard’s-2012-Music-Industry-Report#.U0fqoKJ7T6Y
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Τελικά το marketing κάνει καλά τη δουλειά του, τα πρόβατα ακολουθούν όπως και οι ψηφοφόροι στις εκλογές.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.976
Τελικά το marketing κάνει καλά τη δουλειά του, τα πρόβατα ακολουθούν όπως και οι ψηφοφόροι στις εκλογές.
Γιατί το λες? Εγώ μαζί σου είμαι.
 




Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Τελικά το marketing κάνει καλά τη δουλειά του, τα πρόβατα ακολουθούν όπως και οι ψηφοφόροι στις εκλογές.
Δεν έχω αντίρρηση να αντλείς μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το αναλογικό σύστημά σου παρά από οποιοδήποτε ψηφιακό. Ούτε πιστεύω ότι ζεις μια ψευδαίσθηση, μια πλάνη.

Όταν όμως αρχίζεις να χαρακτηρίζεις όσους έχουν διαφορετική άποψη από σένα σαν πρόβατα, χάνεις όλο σου το δίκιο! Ζωηρά αμφιβάλλω αν η κρίση σου είναι σφαιρικά αξιόπιστη.

Ειδικά όταν πάμπολλες μετρήσεις διατυπώνουν ξεκάθαρα την τεχνική μειονεκτικότητα του αναλογικού μέσου σε σχέση με τα σύγχρονα ψηφιακά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.353
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top