Τί άλλο να περάσω από πάνω?


Μηνύματα
804
Reaction score
1
Andrew said:
Φιλε Web_Nautilus ο Γιαννης ειναι απ' τους πρωτους ισως και ο πρωτος που "σκιστηκε"
για help οταν ημουν και εγω στην φαση του rookie.(και ειμαι)
Τοσο ,που με τον υοθετησα για Dad.
To ευχαριστω για τον Dad ειναι πολυ "λιγο" γι' αυτον.
Thanx κι απο μενα dad.
Όντως ο Γιάννης βοηθά τα μέγιστα όπως και πολλά άλλα παιδιά εδώ στο φορουμ σε άλλες κατηγορίες που ίσως να μην είναι το ίδιο δημοφιλείς...
Υπάρχει επίσης κόσμος που βοηθά χωρίς να ποστάρει (αναβάθμιση site λχ) γενικά υπάρχει πολύς κόσμος που βοηθά κ εδώ αλλά κ σε άλλα forums (πχ teachteam). H διαφορά είναι ότι το παρείστικο κλίμα και τα πειράγματα που γίνονται εδώ δεν τα έχω βρει πουθενά... κυριολεκτικά ψοφάμε για χαβαλε!!!

@GTXTC
@Γιώργος Ανδρεάδης
ευχαριστώ πολύ παιδιά

Η 1η γυψοσανίδα (μπλε) δε θα τερματίσει στα άκρα θα αφήσουν ενα μικρό κενό (κάποιος πόντους) αυτό εξυπηρετεί??
Γιώργο καλή η σκέψη για τη δοκιμή αλλά η αγορά προβολέα δε θα γίνει τώρα...
Τέλος να πώ ότι στο αριστερό μέρος του σχεδίου οι 2 γυψοσανιδες είναι με διακεκομενη γραμμη μια και εκει θα αφήσω ένα κενο (θα καλυφθει αλλα θα ειναι προσβασιμο) ως πάνω πλατους 20 εκ κ μηκους 2,5 μ για να "χωνευτεί" μελλοντικά ηλεκτρικό πανί
Την παροχή για το ηλεκτρικό πανί θα την πάρει από πάνω από τη γυψοσανίδα??
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Web_Nautilus said:
Η 1η γυψοσανίδα (μπλε) δε θα τερματίσει στα άκρα θα αφήσουν ενα μικρό κενό (κάποιος πόντους) αυτό εξυπηρετεί??
Την παροχή για το ηλεκτρικό πανί θα την πάρει από πάνω από τη γυψοσανίδα??
Ναι για την παροχη (και για ολα τα καλωδια) και θα εχει το καλωδιο σε αναμονη, και λογικα θα πρεπει η παροχη να "περναει" και απο ενα σημειο που θα μπει ενας διακοπτης για την οθονη (ξερει ο ηλεκτρολογος), εκτος και αν παρεις τηλεχειριζομενη.

Νομιζα οτι ειχες προβολεα.

Αυτο για την 1η γυψοσανίδα που δε θα τερματίσει στα άκρα σε τι να εξυπηρετεί?? Στο περασμα των καλωδιων? Αν ειναι αυτο, τοτε βοηθαει, αλλα δεν εχει τη λειτουργικοτητα ενος καπακιου. Βεβαια αν βαλεις ενα (ή 2) καναλι πανω απο τη γυψοσανιδα θα μπορεις να ψαρεψεις τα καλωδια απο το ανοιγμα. Φροντισε βεβαια το καναλι (εξωτερικο ή χωνευτο στον τοιχο) να καταληγει μεχρι το δαπεδο εκει που θα εχεις τα μηχανηματα, γιατι αν ειναι μονο πανω απο τη γυψοσανιδα θα φαινονται τα καλωδια, που θα/αν περασεις μετα, οπως θα ανεβαινουν προς το ταβανι
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
παιδιά 1000 ευχαριστώ και συγγνώμη για την εξαφάνιση αλλά ρεύμα και τηλέφωνο γιοκ, από νετ καφέ ποστάρω. Θα επανέλθω με αποτελέσματα και φωτογραφιες
Και πάλι ευχαριστώ όλους.
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
oi ergasies proxorane...
ligo polu ta pragmata pane opws ta eixame pei edw me mia diafora...
o projector mallon tha vgei oxi ekei pou legame arxika (anamesa apo tis 2 gypsosanides) alla akrivos apo katw diladi vlepontas tin parakato photo oxi sti thesi tou prasinou projector alla kato apo tin kokkini gypsosanida...

 


Μηνύματα
804
Reaction score
1
εξακολουθώ να είμαι χωρις ιντερνετ σπιτι για αυτο κ καθυστερω στις απαντησεις
anyway στελνω καποιες φωτο για το πως πανε τα πραγματα εως τώρα..

ΣΚΑΡΙΦΗΜΑ





ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΥΣΚΕΥΩΝ



(απο τη δεξια γωνια και στην καταληξη του δοκαριου ξεκινουν  καλώδια για μελλοντικα πισω ηχεια (περνούν κάτω απο το δαπεδο)



Τα 2 πρασινα κουτακια ειναι τα 2 περιφερειακα ενώ στις 2 πράσινες βουλες στο βαθος καταληγουν καλώδια (περασμενα απο το δαπεδο) για μελλοντικα (πίσω??) ηχεια...




ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΘΕΑΣΗΣ




ΚΑΛΩΔΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ AV-DVD-TV




Ευχαριστω κ παλι για τις συμβουλες και σορυ που τα εστειλα λιγο προχειρα αλλα πραγματικα τρεχω κ δεν προλαβαινω...

Συντομα θα εχω κ νεωτερα
 


Μηνύματα
804
Reaction score
1
Γιώργος Ανδρεάδης said:
Μπουφε εχεις προβλεψει?
εννοείται... :lol: :lol: ανάμεσα από τις αναμονές των πίσω ηχείων στη φώτο Νο3.
αλλά αν σε πάρει χαμάρι ο Andrew δε νομίζω να προλάβεις κ πολλά...

ΥΓ κανα σχόλιο-παρατήρηση?
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Φίλε Nautilus νομίζω οτι ο χώρος σου θα γίνει πολύ όμορφος, μ'αρέσει πολύ :D

Είναι πολύ καλή φάση η πρόβλεψη που έχεις κάνει για τα καλώδια γενικότερα (μακάρι να την είχα κάνει κι εγώ). Νομίζω οτι πρέπει να περάσεις τώρα ενα καλώδιο HDMI για τον προβολέα οπωσδήποτε, γιατί σίγουρα θα το χρειαστείς και είναι αρκετά χοντρό και δε ξέρω αν θα μπορέσεις να το περάσεις μετά χρησιμοποιόντας το άλλο σαν ατσαλίνα, άσε που θα έχει και τα βύσματα πάνω και δε νομίζω οτι είναι για να τα κόβεις και να τα κολλάς μετά, για δες το τώρα μπορεί να είναι είναι ένα μερεμέτι πάλι και να σε βρίσει στο τέλος ο ηλεκτρολόγος αλλά καλύτερα τώρα παρά όταν θα είναι αργά.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Να υπολογιζεις πλατος πανιου 2,35 cm (106'' διαγωνιος) Nομιζω θα ειναι ιδανικο για τον χωρο σου.



Αυτο ειναι το πλατος.......
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μονο θετικα σχολια εχω και καμια παρατηρηση.
Το σημαντικο εινια απο πριν να εχεις τα παντα στο μυαλο σου σχεδιασμενα.

Το χρονοδιαγραμμα τι λεει? Ποτε θα ειναι ετοιμο?
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια κ τις παρατηρήσεις

GTXTC said:
Είναι πολύ καλή φάση η πρόβλεψη που έχεις κάνει για τα καλώδια γενικότερα (μακάρι να την είχα κάνει κι εγώ). Νομίζω οτι πρέπει να περάσεις τώρα ενα καλώδιο HDMI για τον προβολέα οπωσδήποτε, γιατί σίγουρα θα το χρειαστείς και είναι αρκετά χοντρό και δε ξέρω αν θα μπορέσεις να το περάσεις μετά χρησιμοποιόντας το άλλο σαν ατσαλίνα, άσε που θα έχει και τα βύσματα πάνω και δε νομίζω οτι είναι για να τα κόβεις και να τα κολλάς μετά, για δες το τώρα μπορεί να είναι είναι ένα μερεμέτι πάλι και να σε βρίσει στο τέλος ο ηλεκτρολόγος αλλά καλύτερα τώρα παρά όταν θα είναι αργά.
όσα και να προσπαθείς να προβλέψεις πάντα κάτι ξεχνάς. Για το HDMI να σου πω την αλήθεια το είχα υπόψη μου εξ αρχής αλλά ακολούθησα τη λύση του component και πράγματι τώρα ίναι αργά γιατί το συγκεκριμένο καλώδιο ΔΕΝ περνά από τη σωλήνα Φ16 που έχω αφήσει σε αναμονή. ϊσως εάν απαιτηθεί αργότερα περάσει περιμετρικά από τον κρυφό φωτισμό και αναγκαστικά στη γωνία όπως κοιτάς τον τοίχο προβολής δεξιά "κατέβει" εξωτερικά μέσα σε μία καναλέτα όπως είχε προβλέψει και ο Γ. Ανδρεάδης αν θυμάμαι καλά... θα δούμε.


spylab said:
Να υπολογιζεις πλατος πανιου 2,35 cm (106'' διαγωνιος) Nομιζω θα ειναι ιδανικο για τον χωρο σου.
πάνω από τη θέση του πανιού η γυψοσανίδα έχει έτσι δεμένες τις μεταλλικές βάσεις έτσι ώστε να μπορεί να κοπεί ένα κομμάτι της πλάτους 20εκ και μήκος 2,5μ ώστε να μπορεί να χωνευτεί ένα πανί (φαίνεται στην 4η φώτο από τη διπλή παράλληλη μεταλλική βέργα)
thanks για την παρατήρηση

ΥΓ η απόσταση είναι 3,3 μέτρα θα μπορώ να προβάλλω σε τόσο μεγάλο πανί?

Γιώργος Ανδρεάδης said:
Μονο θετικα σχολια εχω και καμια παρατηρηση.
Το σημαντικο εινια απο πριν να εχεις τα παντα στο μυαλο σου σχεδιασμενα.

Το χρονοδιαγραμμα τι λεει? Ποτε θα ειναι ετοιμο?
Γιώργο είπαν για 10 Ιουλίου αλλά δεν το βλέπω... όσο για τον προγραμματισμό πήρα πάρα πολλές χρήσιμες συμβουλές από όλα τα παιδιά εδώ, έβαλα προσωπική δουλεια (γραμμές πίσω ηχείων κ δικτύου αλλά κ κάτι άλλα ψιλομερεμέτια) και το παρακολουθούσα όσο μπορούσα στενά. Βέβαια κ πάλι αντικρίζω πράγματα που θα έπρεπε να είχαν γινει διαφορετικα... :wink:


Θα ποστάρω σήμερα κ καποιες φωτο από τα καλώδια που περασαν μεσα απο το δαπεδο
 


Μηνύματα
804
Reaction score
1
H ιδέα για να περάσω καλώδια στο δάπεδο έπεσε στα μάτια μου αρχικά εδώ μέσα αλλά το αποφάσισα όταν είδα τρύπες στο μωσαικό σαν αυτή:



για τα μελλοντικά πίσω ηχεία τα πράγματα βήμα βημα είχαν πάνω κάτω ως εξής κ ξεκινάω από ένα σχέδιο-σχήμα που θα βοηθήσει στον να φανει καλυτερα η πορεια των καλωδιων:


με πράσινη γραμμη είναι η πορεια των καλωδιων των πισω ηχειων


εδώ αργότερα από άλλη σωλήνα περασα και ena καλωδιο UTP








όπου μπορούσα γύρω από τη σωλήνα cb πέρασα και αυτο το προστατευτικο που έχουν και οι σωληνωσεις καλοριφερ

 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιαννάκο, έχω πάθει πλάκα με την υπομονή σας!! (τόσο εσένα όσο και της συζύγου...) :D
Τρομερή δουλειά, πολύ μεράκι και είμαι σίγουρος ότι θα δούμε κορυφαίο αποτέλεσμα σε σύντομο χρονικό διάστημα!!!

ΜΠΡΑΒΟ!!!! :D :D :D :D :D :D
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Γιάννη είσαι σε όροφο? Χωρίς να έχω ιδέα σα πολύ δεν έχουν σκάψει για τους σωλήνες??? Ολόκληρο χαντάκι :shock:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Tι οροφο βρε GTXTC! Δεν βλεπεις τα χωματα και τα ... χαρακωματα; εκτος κι αν ειναι στους Κηπους της Βαβυλωνας!!! Μονοκατοικια ο τυχερακιας! Ολοκληρη Αττικη Οδο ανοιξε εκει!
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
Γιάννης Δημητρόπουλος said:
Γιαννάκο, έχω πάθει πλάκα με την υπομονή σας!! (τόσο εσένα όσο και της συζύγου...) :D
Τρομερή δουλειά, πολύ μεράκι και είμαι σίγουρος ότι θα δούμε κορυφαίο αποτέλεσμα σε σύντομο χρονικό διάστημα!!!
ΜΠΡΑΒΟ!!!! :D :D :D :D :D :D
Γιάννη άστα να πάνε η ανακαίνιση πράγματι θα κρατησει 2 μήνες (έναρξη 15/5) αλλά μας φαίνονται αιώνας ευτυχώς στον από κάτω όροφο (μένω στον 1ο διπλοκατοικίας) μένει η γιαγιά μου και έχουμε ψιλοβολευτεί ειδάλλως δεν ξέρω τι θα γινόταν γιατί διαμονή σε ξενοδοχείο και συνεχής παρακολούθηση των εργασιών δε θα μπορούσε να γίνει.
Σ ευχαριστώ για 1 ακόμα φορά για τη βοήθεια.

ΥΓ είμαι σε αναζήτηση προβολέα στα 1000-1100 € :wink: :wink:


GTXTC-lakiss51 said:
@GTXTC Γιάννη είσαι σε όροφο? Χωρίς να έχω ιδέα σα πολύ δεν έχουν σκάψει για τους σωλήνες??? Ολόκληρο χαντάκι
@lakiss51 Tι οροφο βρε GTXTC! Δεν βλεπεις τα χωματα και τα ... χαρακωματα; εκτος κι αν ειναι στους Κηπους της Βαβυλωνας!!! Μονοκατοικια ο τυχερακιας! Ολοκληρη Αττικη Οδο ανοιξε εκει!
Είναι 1ος διπλοκατοικίας όπως ανέφερα και στο Γιάννη. Τα ανοίγματα είναι όντως βαθιά αλλά παρόλο το βάθος ΔΕΝ έχει (φυσικα) σκαφτεί πλάκα απλά ήταν αρκετά παχύ το μωσαικό το οποίο και ξηλώθηκε σε ζωνες για να περαστει μονοσωλήνιο. Γενικά το σπίτι είναι παλιό (για αυτό άλλωστε κ γίνεται ανακαίνιση) αλλά στα υλικά του οι τότε χτίστες και μπετατζήδες είχαν φανεί εξαιρετικα γεναιόδωροι για παράδειγμα και οι τοίχοι έχουν καλό πάχος παρόλο που τα τα τουβλα ηταν στενότερα (2x3=6 τρυπες), τα τούβλα είναι επίσης καλοψημένα (δεν έσπαγαν με τιποτα) αλλά και ο σοβάς σε πολλά σημεία ήταν πολύ παχύς
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top