Ταχύτητα τοπικού δικτύου

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
αλλά με προβληματίζει μια επαφή switch ground που έχει στην πρόσοψή του.Πρέπει να γειώσω το μηχάνημα ή τα utp εκεί?


Switch.jpg
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Εγώ έβαλα αυτό:
Μπας και χρειαστεί το smart κομμάτι (να ελέγχω ταχύτητες στα πιτισιρίκια).
Για πες!
What about smart piece? :biggrin:
 

TGD

Μηνύματα
6.906
Reaction score
7.002
Ούτε εγώ ασχολήθηκα ακόμα...
Έχεις δυνατότητα μα περιορίζεις την ταχύτητα σε κάθε port χωριστά και να ομαδοποιείς δυο τετράδες ως χωριστά δίκτυα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Εγώ πήρα ένα της Zyxel και παίζει υπέροχα.
Να προσέχετε στα specs το συνολικό throughput να έιναι όσο και οι πόρτες αλλιώς σε full load θα κόβει (αν μπορεί να υπάρξει τέτοια συνθήκη στο σπίτι τώρα που το σκέφτομαι :roflmao: )
 


Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Άρα ένα 1000άρι switch 8 θυρών επαρκεί.

Aυτο εβαλα κι εγω στο σαλονι και ησυχασα απο το wifi.
Eβαλα επανω tv,htpc,tv box.
Tα εκανα κι ενα δικτυο με το κυριο pc και ηρεμησα ;)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
αλλά με προβληματίζει μια επαφή switch ground που έχει στην πρόσοψή του.Πρέπει να γειώσω το μηχάνημα ή τα utp εκεί?


View attachment 197455
Αν το βάλεις σε rack και είναι μεταλλικό θα γειωθεί μέσω του rack ( υποθέτοντας πως θα γειώσεις με bus bar το rack ).
Και να μην το γειώσεις δεν θα χάσεις κάτι αν έχεις σωστά φτιαγμένο το δίκτυό σου και δεν έχεις παρέα με τα ethernet καλώδια και καλώδια ρεύματος :D

Για το μέγεθος του switch... καλύτερα να πας σε μεγαλύτερο από τις ανάγκες σου για πολλούς λόγους.
Επίσης αν γνωρίζεις πάνω κάτω τι φόρτο θα έχεις μέσο όρο και μαξ ώστε να έχει το κατάλληλο backplane το switch.
Ακόμα και σε σχετικά μικρό δίκτυου θα προτιμούσα ακόμα και κάποιο από τα προσιτά unmanaged Cisco παρά D-Link, TP-Link, Netgear.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Δε θα κάτσει σε rack αλλά στον τοίχο και τα utp θα τρέχουν στη δικιά τους σωλήνα,αυτή που τώρα τρέχουν τα ραζίμ.
Τώρα όσο αφορά το φόρτο,στη χειρότερη να στρειμάρω καμμια ταινία 4κ που ταυτόχρονα δε θα γίνεται καμμία εργασία στους υπολογιστές αλλιώς κανά παιχνίδι ο γιος,λίγο youtube η κόρη καμμιά ταινία να κατεβαίνει..
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Kάτι άλλο που μου 'ρθε στο μυαλό.
Switch πάνω σε switch γίνεται?
Δηλαδή στη μία έξοδο,στο τέλος του καλωδίου στην άλλη άκρη να μπεί ένα άλλο switch για να πέσουν επάνω του δυο τρεις συσκευές.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Γίνεται.
Απλά προσοχή στο "μέγεθος" του καναλιού/διαδρομής.
Ενώνοντας με ένα ethernet καλώδιο 2 switch μεταξύ τους ο ρυθμός διαμεταγωγής από το ένα στο άλλο αντιστοιχεί στην ταχύτητα της θύρας ( σήμερα πια, με τα περισσότερα switch και adapters να είναι Gigabit, αυτή θα είναι 1Gbps ).
Τι σημαίνει αυτό ?
Αν έστω ότι στο Switch #1 (main) έχεις έναν file server, και στο switch #2 ("slave") έχεις 2 PC που ζητάνε να πάρουν αντίγραφο αρχείων από τον file server, τότε η ταχύτητα θα είναι 1Gbps για τα 2 PC συνολικά, πράγμα που σημαίνει πως θα έχεις την μισή ταχύτητα από ότι θα είχες αν όλα τα PC του παραδείγματος αυτού ήταν στο main switch.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Γίνεται.
Απλά προσοχή στο "μέγεθος" του καναλιού/διαδρομής.
Ενώνοντας με ένα ethernet καλώδιο 2 switch μεταξύ τους ο ρυθμός διαμεταγωγής από το ένα στο άλλο αντιστοιχεί στην ταχύτητα της θύρας ( σήμερα πια, με τα περισσότερα switch και adapters να είναι Gigabit, αυτή θα είναι 1Gbps ).
Τι σημαίνει αυτό ?
Αν έστω ότι στο Switch #1 (main) έχεις έναν file server, και στο switch #2 ("slave") έχεις 2 PC που ζητάνε να πάρουν αντίγραφο αρχείων από τον file server, τότε η ταχύτητα θα είναι 1Gbps για τα 2 PC συνολικά, πράγμα που σημαίνει πως θα έχεις την μισή ταχύτητα από ότι θα είχες αν όλα τα PC του παραδείγματος αυτού ήταν στο main switch.
Nαι σε γενικώς γραμμές αλλά ακόμα και το Zyxel έχει μηχανισμό (pseudo)bonding (dummy βέβαια αλλά και πάλι νομίζω οποιοδήποτε προτόκολο για σπίτι θα ήταν υπερβολή) και μπορείς να πας σε Χ x 1Gbps (όπου Χ ζυγός αριθμός γιατί αλλιώς δε δουλεύει καλά) καταναλώνοντας βέβαια και το αντίστοιχο πλήθος πορτών.
Ιδανικά στο NAS (αν έχει δυο θύρες έθερνετ) θα πρέπει να πας δυο καλώδια για να καταλήξεις με 2G ωφέλιμου BW.
Γενικά για να καλύψεις το Gig θα πρέπει να στριμάρουν τρεις συσκευές Dolby Atmos ταυτόχρονοα :p
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Αν έστω ότι στο Switch #1 (main) έχεις έναν file server, και στο switch #2 ("slave") έχεις 2 PC που ζητάνε να πάρουν αντίγραφο αρχείων από τον file server, τότε η ταχύτητα θα είναι 1Gbps για τα 2 PC συνολικά, πράγμα που σημαίνει πως θα έχεις την μισή ταχύτητα από ότι θα είχες αν όλα τα PC του παραδείγματος αυτού ήταν στο main switch.
Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό το δεύτερο. Ούτως ή άλλως θα είχες τη μισή (του ενός Gbps) ταχύτητα στον κάθε client, γιατί αυτή θα ήταν η ταχύτητα της θύρας του file server, ασχέτως του switch.

Εκτός φυσικά αν μιλάμε για πιο "εξωτικές" καταστάσεις, αλλά δεν νομίζω πως είναι το αντικείμενο αυτής της συζήτησης.

Συμφωνώ βέβαια πως καλό είναι να το έχει υπόψιν του, σε άλλες περιπτώσεις μπορεί όντως να επηρεάσει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.372
Switch πάνω σε switch γίνεται?
Και βέβαια, έχω το κύριο έτσι. Με unmanaged TP-Link λαμαρινένια. :p
Απο το router σε 5απλό κι απο 'κεί στο master 8απλό.

Για τη δική μας χρήση δε χρειάζονται υπερβολές πιστεύω.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Nαι σε γενικώς γραμμές αλλά ακόμα και το Zyxel έχει μηχανισμό (pseudo)bonding (dummy βέβαια αλλά και πάλι νομίζω οποιοδήποτε προτόκολο για σπίτι θα ήταν υπερβολή) και μπορείς να πας σε Χ x 1Gbps (όπου Χ ζυγός αριθμός γιατί αλλιώς δε δουλεύει καλά) καταναλώνοντας βέβαια και το αντίστοιχο πλήθος πορτών.
Ιδανικά στο NAS (αν έχει δυο θύρες έθερνετ) θα πρέπει να πας δυο καλώδια για να καταλήξεις με 2G ωφέλιμου BW.
Γενικά για να καλύψεις το Gig θα πρέπει να στριμάρουν τρεις συσκευές Dolby Atmos ταυτόχρονοα :p
Ναι αυτό βοηθάει, αρκεί να το έχεις προβλέψει, γιατί οι περισσότεροι τραβάνε μια καλωδίωση ανά χώρο και νομίζουν ότι ξέμπλεξαν :D

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό το δεύτερο. Ούτως ή άλλως θα είχες τη μισή (του ενός Gbps) ταχύτητα στον κάθε client, γιατί αυτή θα ήταν η ταχύτητα της θύρας του file server, ασχέτως του switch.

Εκτός φυσικά αν μιλάμε για πιο "εξωτικές" καταστάσεις, αλλά δεν νομίζω πως είναι το αντικείμενο αυτής της συζήτησης.

Συμφωνώ βέβαια πως καλό είναι να το έχει υπόψιν του, σε άλλες περιπτώσεις μπορεί όντως να επηρεάσει.
Sorry, σφάλμα διατύπωσης προχωρημένης ώρας και κουραστικής ημέρας :D
2 συσκευές από το Main Switch πρός 2 συσκευές στο 2ο switch ήθελα να πω κανονικά (ισχύει φυσικά το ίδιο αν π.χ. στο 1 PC του main switch έχεις κάνει link aggregation ή έχεις "εξωτική" κάρτα δικτύου )
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Για τη δική μας χρήση δε χρειάζονται υπερβολές πιστεύω.
Αυτό είναι σίγουρο!
οι περισσότεροι τραβάνε μια καλωδίωση ανά χώρο και νομίζουν ότι ξέμπλεξαν :D
Βασικά εγώ είμαι στη φάση του να ψαρεύω τα κουτιά στους τοίχους γιατί δεν κάνω ανακαίνηση,οπότε καταλαβαίνεις ότι τα utp θα πάνε σε μία πρίζα κάθε δωματίου που ως επί το πλείστον δε βολεύει αλλά τέσπα,θα δω τι θα κάνω.
Τουλάχιστον θα τρέχουν utp στις πρίζες!Κάτι είναι κι' αυτό!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Κάτι άλλο τώρα.
Βλέπω cat6 26,24 και 23awg.Για πείτε,έχουν καμμιά διαφορά ή να βρω το πιο λεπτό που χωράει σίγουρα στις σωλήνες?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Να περνάει στους σωλήνες για αρχή... :D
Τι μήκη θα παίξουν ?
Όσο πιο μικρό το "AWG" νούμερο, τόσο πιο χοντρά τα χάλκινα σύρματα στους αγωγούς του καλωδίου.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Τα μήκη είναι μικρά.Καμμιά 20αριά μέτρα το μεγαλύτερο
Να κόψω το ένα βύσμα από ένα έτοιμο 30μετρο cat6 ευλύγιστο που έχω 26AWG να περάσω τον έναν client?
 
Last edited:

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Τα μήκη είναι μικρά.Καμμιά 20αριά μέτρα το μεγαλύτερο
Να κόψω το ένα βύσμα από ένα έτοιμο 30μετρο cat6 ευλύγιστο που έχω 26AWG να περάσω τον έναν client?
Και αυτό γίνεται, ιδανικά όμως τα καλώδια που θα περάσουν απο τα κανάλια και θα καταλήγουν στις πρίζες του σπιτιού καλό είναι να είναι απο μια συγκεκριμένη εταιρία.
Εγω πχ, εχω απο 4 πρίζες ethernet σε κάθε δωμάτιο και όλο το καλωδιο που πέρασα μέσα απο τα κανάλια είναι Panduit UTP Cat6 (το μπλε).
Φρόντισα μάλιστα να πάρω και 20 μέτρα παραπάνω και έχω τερματίσει όλα τα περιφεριακά με το ίδιο.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Γιατί να το κάνεις αυτό?Τι ζημιά θα κάνει η διαφορετική καλωδίωση στο τοπικό δίκτυο?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top