Τα Kii Audio Three στο avmentor

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
τράβα αγόρασε τα λοιπόν @haris1308 τα kii αγόρι μ....να μας πεις τη γνώμη σου για το πόσο καλά παίζουν!
,,να μ αποστομώσεις ρε αδελφέ!! :wink: :wink:
 

Μηνύματα
635
Reaction score
767
Είναι περίεργο ηχοσύστημα.
Πρέπει να στηθεί σωστά, και να παραμετροποιηθεί σωστά, ούτως ώστε τα σχεδιαστικά του προτερήματα να αποδώσουν στον καθε συγκεκριμένο χώρο.
Εχει πολύ μικρο-ρύθμιση στο dsp
και δεν ήξερε ο athens pro τι έπρεπε να κάνει?? sorry but...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
τ'ακούς @haris1308 ???
...αν είχε η turbox περίπτερο στην έκθεση, είμαι σίγουρος ότι κι εκείνα, καλύτερα θα παίζαν από τα kii Χαρούλη!! :dance2: :dance2:
..ούτε και πέρυσι όμως τα άκουγες κι έλεγες..¨ναι ρε παιδάκι μ..αξίζουν τα λεφτά τους!!"
ένα παντελώς αδιάφορο άκουσμα..τίποτα παραπάνω!!..ευτυχώς, δεν ήταν τόσο τραγικά όσο πρόπερσι!
τράβα αγόρασε τα λοιπόν @haris1308 τα kii αγόρι μ....να μας πεις τη γνώμη σου για το πόσο καλά παίζουν!
,,να μ αποστομώσεις ρε αδελφέ!! :wink: :wink:
Eπαναλαμβάνω. Δεν έγραψα τίποτα περισσότερο από το ότι τα άκουσες εσύ και τα βρήκες μαύρα χάλια.
Ούτε έγραψα ότι μου αρέσουν ,ούτε ότι δε μου αρέσουν ,ούτε ότι θα τα αγοράσω.
Τελικά ποιος ξύνεται στη γκλίτσα?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Eπαναλαμβάνω. Δεν έγραψα τίποτα περισσότερο από το ότι τα άκουσες εσύ και τα βρήκες μαύρα χάλια.
Ούτε έγραψα ότι μου αρέσουν ,ούτε ότι δε μου αρέσουν ,ούτε ότι θα τα αγοράσω.
Τελικά ποιος ξύνεται στη γκλίτσα?
.....ο σύντροφος Χάρης βεβαίως, βεβαίως!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
τράβα αγόρασε τα λοιπόν @haris1308 τα kii αγόρι μ....να μας πεις τη γνώμη σου για το πόσο καλά παίζουν!
,,να μ αποστομώσεις ρε αδελφέ!! :wink: :wink:
Δηλαδή δε σε αποστομωνει το κείμενο του Σταματάκου;

Αλήθεια;

Σοβαρά τώρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
και δεν ήξερε ο athens pro τι έπρεπε να κάνει?? sorry but...
Δεν έχω ιδέα τι ήξερε αυτός που ανέλαβε να τα στήσει, και επίσης δεν ξέρω αν εφάρμοσε όσα ήξερε.
 

Μηνύματα
635
Reaction score
767
Δεν έχω ιδέα τι ήξερε αυτός που ανέλαβε να τα στήσει, και επίσης δεν ξέρω αν εφάρμοσε όσα ήξερε.
ο κος Χατζηστάμου θεωρείται απόλυτα καταρτισμένος και επαρκής. Δεν νομίζω ότι δεν φρόντισε το προιον του όσο μπορούσε και έπρεπε.
Αντίστοιχα το δικάναλο με τα παθητικά focal και τους jadis, micromega εναλλάξ στην ενίσχυση ήταν κατά την γνώμη μου από τα highlights της έκθεσης
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Ο φίλος μου ο Chris ορκίζεται στα Kii, βέβαια δουλεύει σε ένα studio ηχογραφήσεων στο Βερολίνο οπότε εκεί έχουν την τεχνογνωσία να τα στήσουν και να τα καλιμπράρουν σωστά.

Πάντως το ότι σε καμία έκθεση κανείς δεν τα έχει ακούσει να παίζουν καλά δεν πρέπει να είναι τυχαίο οπότε πρέπει να είναι όντως δύσκολο να παραμετροποιηθούν.
Αλλά πάλι, η Athens Pro που τα φέρνει δεν πρέπει να έχει και την τεχνογνωσία να τα στήνει σωστά;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
το Σταματάκο και τον σέβομαι και τον εκτιμώ!
Δε μπορεί όμως να με αποστομώσει ντόκτορ όπως λες, γιατί εδώ το λένε όλοι ότι το ¨πράμα¨δε λαλούσε στην έκθεση ρε μάναμ..
δε δίνει κάποιος 15k, γιατί κάποιος το είπε ότι παίζουν καλά!!
Σοβαρά δηλαδή ντοκ??
εσύ θα αγόραζες γιατί στο είπαν?
:idk: :idk:
χωρίς να έχεις ο ίδιος άποψη??
όσοι το άκουσαν είπαν ότι δε θα το αγόραζαν βάσει αυτού που άκουσαν!! @Kotsidis John ,ο @Kostasqotsa ,ο @alexis , εσύ, εγώ..όλοι λάθος????:idk::idk:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Πιστεύετε πως ο κ. Χατζηστάμου προσωπικά επιμελήθηκε όλο το σεταρισμα όλων των δωματίων της εταιρίας του, με λεπτομέρεια;
Ή μηπως μεσα στην φούρια και τον πανικό της προετοιμασίας μοίρασε αρμοδιότητες σε άλλους;
Υπηρχε ο διαθέσιμος χρόνος για να τα κάνει ολα μόνος του;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
το Σταματάκο και τον σέβομαι και τον εκτιμώ!
Δε μπορεί όμως να με αποστομώσει ντόκτορ όπως λες, γιατί εδώ το λένε όλοι ότι το ¨πράμα¨δε λαλούσε στην έκθεση ρε μάναμ..
δε δίνει κάποιος 15k, γιατί κάποιος το είπε ότι παίζουν καλά!!
Σοβαρά δηλαδή ντοκ??
εσύ θα αγόραζες γιατί στο είπαν?
:idk: :idk:
χωρίς να έχεις ο ίδιος άποψη??
όσοι το άκουσαν είπαν ότι δε θα το αγόραζαν βάσει αυτού που άκουσαν!! @Kotsidis John ,ο @Kostasqotsa ,ο @alexis , εσύ, εγώ..όλοι λάθος????:idk::idk:
Αφού η προσωπική εμπειρία είναι τόσο σημαντική για σένα ,γιατί δεν απευθύνεσαι σε μέλος του φόρουμ που τα έχει να σου πει?
 

Μηνύματα
635
Reaction score
767
Πιστεύετε πως ο κ. Χατζηστάμου προσωπικά επιμελήθηκε όλο το σεταρισμα όλων των δωματίων της εταιρίας του, με λεπτομέρεια;
Ή μηπως μεσα στην φούρια και τον πανικό της προετοιμασίας μοίρασε αρμοδιότητες σε άλλους;
Υπηρχε ο διαθέσιμος χρόνος για να τα κάνει ολα μόνος του;
τα focal και τα kii ειχε σ ένα μεγάλο δωμάτιο. Όφειλε να το κάνει, ιδίως μετά την προπέρσινη αποτυχία τους
 

C

chrispo

Guest
Επιμένω ότι τα Kii 3, για αυτά που προσφέρουν σε σχέση με το τι ζητάνε, είναι μια συμφέρουσα πρόταση. Απλά είναι ¨χαμαιλέοντες ¨ και θέλουν προσοχή στο στήσιμο. Τα θεωρώ πολύ μπροστά σε θέματα τονικής ισορροπίας και ηχητικής απόδοσης, ώς εκλαμβανόμενο ακουστικό ερέθισμα. Ίσως δεν έχουμε μάθει να ακούμε έτσι..
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.336
το Σταματάκο και τον σέβομαι και τον εκτιμώ!
Δε μπορεί όμως να με αποστομώσει ντόκτορ όπως λες, γιατί εδώ το λένε όλοι ότι το ¨πράμα¨δε λαλούσε στην έκθεση ρε μάναμ..
δε δίνει κάποιος 15k, γιατί κάποιος το είπε ότι παίζουν καλά!!
Σοβαρά δηλαδή ντοκ??
εσύ θα αγόραζες γιατί στο είπαν?
:idk: :idk:
χωρίς να έχεις ο ίδιος άποψη??
όσοι το άκουσαν είπαν ότι δε θα το αγόραζαν βάσει αυτού που άκουσαν!! @Kotsidis John ,ο @Kostasqotsa ,ο @alexis , εσύ, εγώ..όλοι λάθος????:idk::idk:
Δηλαδή, δεν εμπιστεύεσαι πλήρως την κριτική του Σταματάκου, που ξέρει πολύ καλά τι ακούει, που το μέτρησε κιόλας, κι είχε το χρόνο να το στήσει σωστά στο χώρο του και να το εκτιμήσει σε ικανό χρονικό διάστημα, διότι ...δε σ'άρεσε (κι εσένα κι εμένα και μερικούς τζιτζιφιόγκους ακόμα) αυτό που άκουσες στον τυχαίο χώρο μιας έκθεσης, που δε ξέρεις ποιος το έστησε και γιατί.

Νταξ, πάσο.

Είσαι άξιος της μοίρας σου.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αφού η προσωπική εμπειρία είναι τόσο σημαντική για σένα ,γιατί δεν απευθύνεσαι σε μέλος του φόρουμ που τα έχει να σου πει?
Χάρη, αν δεν ακούσω, δεν αγοράζω τίποτα!
Αν τ ακούσω και εντέλει λαλάνε, δεν έχω κάποιο θέμα να το πω, δε βασίζομαι ποτέ όμως στο ότι μου είπε ο χ ότι παίζουν, ή ότι δε παίζουν!
Ένα απλό παράδειγμα λοιπόν: Οι γιατροί λένε ότι το kii τα σπάει και τα harbeth είναι κουδουνίστρες, σωστά??
Εγώ λοιπόν, απ αυτά που έχω ακούσει να παίζουν τόσο τα kii όσο και τα harbeth, τα harbeth θα τ αγόραζα, τα kii ούτε και αν έκαναν 1000€ το ζευγάριμαζί με τις βάσεις!!
...επαναλαμβάνω λοιπόν, βάσει αυτού που έχω ακούσει να αποδίδουν παρουσία μου, όχι τι λέει ο ντοκ, ούτε του λεν οι μετρήσεις τους, τα kii είναι μια τεράστια απαγοήτευση!
Χέστηκ@ αν μετράνε τέλεια και δεν ακούγονται μάναμ!!
 

C

chrispo

Guest
«…Δεν είναι υπερβολή να αναφέρω ότι το μικρό Kii είναι το πρώτο ηχείο που δοκιμάσαμε εδώ και πολλά χρόνια, το οποίο είναι τόσο ξεκάθαρα καλύτερο από το ηχείο αναφοράς, ακόμη και όταν αυτό λειτουργεί σε καθεστώς ψηφιακής ισοστάθμισης (η οποία βελτιώνει σημαντικά την συμπεριφορά στις χαμηλές συχνότητες σε ό,τι αφορά την επίδραση του χώρου). Η διαφορά ήταν μεγάλη και τολμώ να πω ότι δικαιολογεί την διαφορά τιμής, ιδιαίτερα αν αξιολογείς ως σημαντικά την ακρίβεια στο φάσμα και στην εικόνα.
...για να γράψει κάτι τέτοιο ο ΔΣ, αυτό λέει πολλά...μα πάρα πολλά8-)
(Δεν έχει νόημα...μετά αμφισβητούμε την αξία και την αξιοπιστία του, ως reviewer)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δηλαδή, δεν εμπιστεύεσαι πλήρως την κριτική του Σταματάκου, που ξέρει πολύ καλά τι ακούει, που το μέτρησε κιόλας, κι είχε το χρόνο να το στήσει σωστά στο χώρο του και να το εκτιμήσει σε ικανό χρονικό διάστημα, διότι ...δε σ'άρεσε (κι εσένα κι εμένα και μερικούς τζιτζιφιόγκους ακόμα) αυτό που άκουσες στον τυχαίο χώρο μιας έκθεσης, που δε ξέρεις ποιος το έστησε και γιατί.

Νταξ, πάσο.

Είσαι άξιος της μοίρας σου.
ρε ντοκ, τυχαίος ήταν ο χώρος και για τους υπόλοιπους εκθέτες, μόνο τα kii στραβογ@μησαν???
όλοι οι υπόλοιποι εκθέτες ήταν πιο μάγκες??
το kii σαν ολοκληρωμένο ηχοσύστημα, θα έπρεπε να σεταριστεί πολύ πιο εύκολα από τα υπόλοιπα εκθέματα, κι όχι να το θεωρούμε και επίτευγμα,ότι τη περυσινή χρονιά..ήταν λιγότερο τραγικό από τη προπέρσινη!!
έλεος δηλαδή!!
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
...για να γράψει κάτι τέτοιο ο ΔΣ, αυτό λέει πολλά...μα πάρα πολλά8-)
(Δεν έχει νόημα...μετά αμφισβητούμε την αξία και την αξιοπιστία του, ως reviewer)
έγραψα και παραπάνω, ότι σέβομαι το κύριο Σταματάκο και τις απόψεις και τα review του..
Είπα επανηλημμένα, ότι αυτό που άκουσα ήταν τραγικό! Αν παίζουν καλύτερα και δε τα είχαν σετάρει καλά από τη αντιπροσωπεία δεν ευθύνομαι εγώ!
Εγώ κρίνω τι άκουσα και βάσει αυτού μιλάω!
..κι όπως διαβάζεις, δεν είμαι ο μόνος που αποκόμισε αυτή την εντύπωση!!
Αν ο κύριος Σταματάκος τα κατάφερε τόσο καλά και του άρεσαν τόσο πολύ δεν είναι κάτι που εγώ θα αμφισβητήσω!
Αυτό από την άλλη μεριά, δείχνει ότι για να παίξει καλά, αν παίξει καλά, δεν είναι εύκολη υπόθεση!
 

Μηνύματα
635
Reaction score
767
πάντως αυτός ο δογματισμός, ότι δλδ αφού είναι στην αιχμή της τεχνολογίας κ είναι ενεργά, άρα θα είναι και καλά, είναι αντίστοιχος της αντίπαλης δογματικής σχολής, ότι δλδ ποια τάξη δ και ποια ενεργά, μόνο λάμπες.
Τα mola mola με τα focal βάσης (νομίζω sopra) του athens pro παλι στην προπερσινη εκθεση γ@μουσαν. Class d με κάτι κάκαλα να! Αλλα τα kii μάπα κύργιοι
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.645
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top