Τα Kii Audio Three στο avmentor

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πολύ δύσκολο, όντως.

Όμως, πολύ ευκολότερο από το δικάναλο. ;)
Δεν σε ακολουθώ Κώστα. Εννοείς ότι εγγενώς το πολυκάναλο λόγω περισσότερων πηγών και άμεσης ξεπερνάει τις δυσκολίες του ηχείου;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το λογικό επακόλουθο συμπέρασμα αυτών που αναφέρεις είναι ότι ο Μπρούνος, όντας ορθολογιστής και μη υπεράνω χρημάτων, είναι ένας έξυπνος άνθρωπος ο οποίος κολυμπά σε μια απύθμενη θάλασσα ανθρώπινης βλακείας και ματαιοδοξίας και ... προσαρμόζεται.
Δηλαδης τώρα εσύ περιμένεις χαΐρι και προκοπή από έναν τυπακο που λέγεται Πουτσης?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Δεν σε ακολουθώ Κώστα. Εννοείς ότι εγγενώς το πολυκάναλο λόγω περισσότερων πηγών και άμεσης ξεπερνάει τις δυσκολίες του ηχείου;
Εννοώ πως για οποιονδήποτε χώρο, όσο προβληματικός και να είναι αυτός, είναι ευκολότερο να φτιάξεις καλό πολυκάναλο ήχο, παρά καλό δικάναλο, διότι ο πολυκάναλος θα προσφέρει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό άμεσης, άρα θα ξεπεράσει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό τα όποια προβλήματα του χώρου, τα οποία είναι το μόνο εμπόδιο για καλό ήχο, διότι τα τυπικά ηχεία έχουν μια χαρά ήχο, απλώς δε τα αφήνει ο χώρος να το δείξουν.

Ταυτόχρονα, οι πολλαπλές πηγές άμεσης ακτινοβολίας, θα δώσουν πολύ ευκολότερα υψηλές στιγμιαίες (κρουστικές) στάθμες, άρα ξεκινάς με γκολ από τα αποδυτήρια, όσον αφορά το δυναμικό εύρος, που είναι και η σημαντικότερη παράμετρος στον "καλό ήχο".
 




Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.972
με τα sub τους
Δεν θα χρειαστούν ξεχωριστά σαμπς? Δεν ισχύει εδώ η θεωρία ότι πρέπει να μην είναι ακριβώς στις ίδιες θέσεις τα σαμπς με τους δορυφόρους?

Από ο,τι καταλαβαίνω λειτουργούν με τη λογική master-slave και του ολοκληρωμένου πακέτου dac (+streamer; ), dsp και ενίσχυσης σε μια μονάδα, συμβιβάζεται αυτό με πολυκάναλο;
Όχι. Κάθε μονάδα είναι αυτόνομη. Το master-slave έχει να κάνει μόνο με το σήμα εισόδου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.406
Δεν θα χρειαστούν ξεχωριστά σαμπς? Δεν ισχύει εδώ η θεωρία ότι πρέπει να μην είναι ακριβώς στις ίδιες θέσεις τα σαμπς με τους δορυφόρους?
Όχι, θα επαρκούν τα δικά τους και όλο τα μπάσο των υπολοίπων kiis (cross στους 40).
Η τοποθέτηση δεν εχει τοσο σημασία λόγω του dsp/καρδιοειδούς.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Το λογικό επακόλουθο συμπέρασμα αυτών που αναφέρεις είναι ότι ο Μπρούνος, όντας ορθολογιστής και μη υπεράνω χρημάτων, είναι ένας έξυπνος άνθρωπος ο οποίος κολυμπά σε μια απύθμενη θάλασσα ανθρώπινης βλακείας και ματαιοδοξίας και ... προσαρμόζεται.
Εγώ θα έλεγα "εκμεταλλεύεται" αφου το θέτεις σε τέτοια βάση. Το ίδιο μου κάνει με το ψεύδομαι
Post automatically merged:

Εγώ θα έλεγα "εκμεταλλεύεται" αφου το θέτεις σε τέτοια βάση. Το ίδιο μου κάνει με το ψεύδομαι
Αν κάτι εκτιμώ αφάνταστα είναι η συνέπεια.... Λόγων και έργων...
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Εγὠ τον αντιπαθὠ τα μἀλα. >:(
Δεντονεγουστἀρω ρε αδερφἐ. :mad:
Μου τη δἰνει γενικἀ. :devilish:

Δεν εἰναι και λἰγο ... τὀσα χρὀνια (παρωχημἐνης - ελιτἰστικης) εκπαἰδευσης να πηγαἰνουν χαμἐνα. :cautious:
Καλά τα λες.
Άντε μωρέ τον χοντρό, βαρέθηκα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μου αρέσει που κανένας δεν σκέφτηκε το "παρουσιάζω καλύτερα αυτό που έχει μεγαλύτερο κέρδος".
Ότι γινόταν δηλαδή και στις TVs παλιότερα στα καταστήματα.

Για εμάς είναι χόμπι αλλά για τους άλλους είναι εμπόριο παίδες. Χέστηκαν ποιό είναι καλύτερο. Να γεμίζει η τσέπη παίζει ρόλο και μόνο αυτό.
Εγὠ τον αντιπαθὠ τα μἀλα.
>:(

Δεντονεγουστἀρω ρε αδερφἐ. :mad:
Μου τη δἰνει γενικἀ. :devilish:

Δεν εἰναι και λἰγο ... τὀσα χρὀνια (παρωχημἐνης - ελιτἰστικης) εκπαἰδευσης να πηγαἰνουν χαμἐνα. :cautious:
Τιμής ένεκεν...

Ev'rybody's talking 'bout
Analoguism,Tubeism,Signal Puritanism,Hair Risingism,Been Thereism
This-ism, that-ism, is-m, is-m, is-m
All we are saying is give Kii a chance
All we are saying is give DSP a chance
Hit it

C'mon, ev'rybody's talking about
Harbeths,Cables and Lifters,bed covers,passive speakers
prostate soothers,PRAT lovers,bass haters and LP keepers
All we are saying is give Kii a chance
All we are saying is give Putzeys a chance

Let me tell you now
Ev'rybody's talking 'bout
Reverberation,Absorbation,masturbation,image elevation,Toole regulations,sub integrations
Medications,setup socializations,wolfish congratulations
All we are saying is give Kii a chance
All we are saying is give Big Jim* a chance
Ev'rybody's talking 'bout...

*Δημήτρης Σταματάκος
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.391
Reaction score
30.581
Όχι. Κάθε μονάδα είναι αυτόνομη. Το master-slave έχει να κάνει μόνο με το σήμα εισόδου.
Γνωρίζω τι είναι, καθώς ίδια είναι και η αρχιτεκτονική των ενισχυτικων fusion (μάλιστα κάπου πήρε το μάτι μου, νομίζω στο diy, ότι έχουν κατά βάση το ίδιο hardware). Αυτό που λέω, είναι ότι κάθε μονάδα έχει το dsp της, δεν ξέρω κατά πόσο συμβιβάζεται αυτο με την πολυκάναλη φιλοσοφία του ενός κεντρικού επεξεργαστη.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.537
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top