Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Ποσο σημαντικη ειναι η αγορα μιας οθονης?

  • Περισσοτερο σημαντικη απο οσο ο βιντεοπροβολεας

    Votes: 4 4,7%
  • Ακριβως το ιδιο σημαντικη ειναι και η αγορα του βιντεοπροβολεα

    Votes: 20 23,3%
  • Λιγοτερο σημαντικη

    Votes: 53 61,6%
  • Καθολου σημαντικη, κανει και ενας τοιχος

    Votes: 9 10,5%

  • Total voters
    86
Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
δύο ίδιοι προβολείς με δύο πανιά... ενα τεντόπανο/καραβόπανο (κουρτίνα) και ενα "Βιλούδο Στούαρτ".

Βασικά θα ήθελα να δώ ενα τέστ με E-screen μιας και αυτήν εχω και είναι και επίκαιρη, και μια stewart. Να τον φτιάξω τον Καφάτο να κάνει τέτοιο τέστ και μετά δίνω τα ρέστα μου!
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
δύο ίδιοι προβολείς με δύο πανιά... ενα τεντόπανο/καραβόπανο (κουρτίνα) και ενα "Βιλούδο Στούαρτ".
Έχει νόημα αυτό; Όλοι ξέρουν το αποτέλεσμα...
Πόσοι ξέρουν όμως αν θα παίζει καλύτερα ένας προβολέας των 3000 με μια Stewart ή ένας DILA με μία του χιλιάρικου;
 


Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Βασίλη, με αυτό που προτείνεις δεν μπορεί να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα, πέραν του ότι ο συνδυασμός Α είναι καλύτερος/χειρότερος του Β. Σε τι θα μας βοηθήσει αυτό; Υπάρχουν άπειροι τέτοιοι συνδυασμοί.

Το ζητούμενο είναι να δώσουμε οριστική απάντηση στο αιώνιο ερώτημα: "Κάνει η οθόνη τη διαφορά, και αν ναι, πόση;". Μέχρι σήμερα δοκιμάζαμε διαφορετικούς προβολείς σε ίδιο πανί. Ας κάνουμε και το ανάποδο!

Εγώ δέχομαι ευχαρίστως να συμμετάσχω στο κόστος της οθόνης πειραματόζωο. Για να μην πω, πως δεν έχω πρόβλημα να το αναλάβω και εξ' ολοκλήρου, προκειμένου να πάψουμε να εικάζουμε.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Σε αυτο που λεει ο Βασιλης ομως απαντατε τι ειναι πιο σηματικο τελικα που ειναι και το θεμα μας..
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνουμε ένα τεστ, και να μας φύγει η απορία μια για πάντα.

1) Επιλέγουμε ένα μοντέλο προβολέα - όποιο να 'ναι - σε δύο τεμάχια.

2) Τους ρυθμίζουμε έτσι ώστε να προβάλλουν την ίδια εικόνα στις δύο Studiotek της PSA.

3) Κρεμάμε πάνω από τη μία, το πανί της πιο ξεφτίλας οθόνης της αγοράς. Αρκεί να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά. Δηλαδή, λευκή-ματ, ~1.3. Ας είναι και .1 πάνω-κάτω.

... βουαλά, το πρώτο συγκριτικό οθονών παγκοσμίως είναι γεγονός.

Και ελεγα μεσα μου:" Δεν θα τσιμπησει?":142::142::142:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Κυριοι, η ερωτηση νομιζω ειναι:
"εχουμε να κανουμε με σπορ δυο σημειων η ενος?"
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Βασίλη, με αυτό που προτείνεις δεν μπορεί να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα, πέραν του ότι ο συνδυασμός Α είναι καλύτερος/χειρότερος του Β. Σε τι θα μας βοηθήσει αυτό; Υπάρχουν άπειροι τέτοιοι συνδυασμοί.

Το ζητούμενο είναι να δώσουμε οριστική απάντηση στο αιώνιο ερώτημα: "Κάνει η οθόνη τη διαφορά, και αν ναι, πόση;". Μέχρι σήμερα δοκιμάζαμε διαφορετικούς προβολείς σε ίδιο πανί. Ας κάνουμε και το ανάποδο!

Εγώ δέχομαι ευχαρίστως να συμμετάσχω στο κόστος της οθόνης πειραματόζωο. Για να μην πω, πως δεν έχω πρόβλημα να το αναλάβω και εξ' ολοκλήρου, προκειμένου να πάψουμε να εικάζουμε.
αυτή είναι η ερώτηση όλων μας. Εικάζουμε πολλά αλλά ενα τεστ θα μας δώσει σιγουρη γνώμη.
:113:
 


Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Πιστεύω πως θα πρέπει να συμβαδίζει με τον προβολέα σε τιμή 1 προς 3 ( 3000 ευρώ ο προβολέας; 1000 το πανί ) ώστε να υπάρχει ισορροπία ...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνουμε ένα τεστ, και να μας φύγει η απορία μια για πάντα.

1) Επιλέγουμε ένα μοντέλο προβολέα - όποιο να 'ναι - σε δύο τεμάχια.

2) Τους ρυθμίζουμε έτσι ώστε να προβάλλουν την ίδια εικόνα στις δύο Studiotek της PSA.

3) Κρεμάμε πάνω από τη μία, το πανί της πιο ξεφτίλας οθόνης της αγοράς. Αρκεί να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά. Δηλαδή, λευκή-ματ, ~1.3. Ας είναι και .1 πάνω-κάτω.

... βουαλά, το πρώτο συγκριτικό οθονών παγκοσμίως είναι γεγονός.
Απορώ πως δεν έχει γίνει ακόμα κάτι τέτοιο. Με τη μεθοδολογία που προτείνεται, μπορεί πραγματικά να δώσει αξιόπιστα συμπεράσματα! :cool_4:

Το επόμενο βήμα θα είναι να συγκρίνουμε λευκή με γκρι και μάλιστα σε συνθήκες τόσο bat-cave, όσο και σαλονιού.
 


Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Πάντως και τα δύο τεστ έχουν ενδιαφέρον. Με του Νίκου συγκρίνουμε οθόνες απευθείας. Βέβαια για να είναι αντικειμενικό το τεστ πρέπει οι δυο προβολείς όχι απλά να είναι ίδιοι, αλλά και ίδια ρυθμισμένοι. Επίσης να να τους βάλουμε να παίξουν και στην ίδια οθόνη για λίγο έτσι ώστε να το διαπιστώσουμε πως έχουν ίδια εικόνα. Αλλά εντάξει, αυτές είναι λεπτομέρειες που έτσι κι αλλιώς θα κανονίζονταν φαντάζομαι. Τώρα βέβαια το αποτέλεσμα είναι σχετικό. Θέλω να πω, ωραία, διαπιστώνουμε μια διαφορά, μικρή ή μεγάλη. Από 'κει και πέρα έγκειται στον καθένα να κρίνει ποιο είναι το ειδικό βάρος της διαφοράς αυτής.

Γι' αυτό πιστεύω πως και το τεστ του Βασίλη είναι εξίσου χρήσιμο. Γιατί μπορεί μεν να μην είναι τόσο αυστηρώς καθορισμένο (το ποιος συνδυασμός προβολέα-οθόνης θα χρησιμοποιηθεί σε κάθε περίπτωση σηκώνει πολλή κουβέντα), αλλά μπορεί να δώσει πιο γλαφυρά ίσως μια εικόνα του τι επηρεάζει περισσότερο το τελικό αποτέλεσμα και σε τι βαθμό.
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Παιδιά καλησπέρα. Και εγώ υπερψηφίζω την πρόταση του Νίκου (zoglair). Μάλιστα θα πρότεινα η δοκιμή να γίνει με μηχανήματα χαμηλού Budget που είναι προσιτά στον πολύ κόσμο. Π.χ. ένας BenQ 5000 ή ένας Sanyo 2000, με πανιά από πάμφθηνα έως το πολύ την αξία των προβολέων.


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Παιδιά καλησπέρα. Και εγώ υπερψηφίζω την πρόταση του Νίκου (zoglair). Μάλιστα θα πρότεινα η δοκιμή να γίνει με μηχανήματα χαμηλού Budget που είναι προσιτά στον πολύ κόσμο. Π.χ. ένας BenQ 5000 ή ένας Sanyo 2000, με πανιά από πάμφθηνα έως το πολύ την αξία των προβολέων.


Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
+1:107:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Εξηγήστε μου κάτι ρε παιδιά να καταλάβω...Υποθετικά μιλώντας
(όλες οι οθόνες θα είναι ίδιου gain και χρώματος,σε κοινό δωμάτιο):

1.in83+πανί(όχι stewart)
2.optoma 80άρης+stewart
3.benq 5000+stewart

Όλα στο ίδιο κόστος(πάνω κάτω). Έγω βέβαια τις έχω κάνει ήδη τις επιλογές μου και δεν μετανιώνω γι'αυτό. Αλλά πιστεύετε ότι μπορεί να δούμε καλύτερα αποτελέσματα στο 2,3 απο ότι στο 1; Η απάντηση θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Εξηγήστε μου κάτι ρε παιδιά να καταλάβω...Υποθετικά μιλώντας
(όλες οι οθόνες θα είναι ίδιου gain και χρώματος,σε κοινό δωμάτιο):

1.in83+πανί(όχι stewart)
2.optoma 80άρης+stewart
3.benq 5000+stewart

Όλα στο ίδιο κόστος(πάνω κάτω). Έγω βέβαια τις έχω κάνει ήδη τις επιλογές μου και δεν μετανιώνω γι'αυτό. Αλλά πιστεύετε ότι μπορεί να δούμε καλύτερα αποτελέσματα στο 2,3 απο ότι στο 1; Η απάντηση θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον.
Φοβάμαι ότι οι απαντήσεις που θα πάρεις είναι ανάλογες του τι πιστεύει ο καθένας. Μεγάλο πράγμα η πίστη! :137:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Εγω ψηφισα το ιδιο σημαντικη με τον προβολεα.....
Και τα δυο πρεπει να δενουν.....π.χ. κολος-βρακι....!!!!!!!!

Και ο Βογιατζακης επαιζε σε τοιχο και ηταν μια χαρα.....
Για ρωτηστε τον τωρα να δειτε τι θα σας πει.....

κακο πραγμα η συνηθεια ....!!!!!!!!
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Η οθονη ειναι το 50% και ο προβολεας το αλλο 50.
Ειναι δυο αλληλοσυμπληρούμενα αντικειμενα.Το ενα επηρεάζει το αλλο.

Προσωπικα θεωρω οτι αν αν δεν θελεις να ξοδεψεις χρηματα αγοραζεις το απολυτως φτηνο που ταιριαζει στο setup σου αλλιως αγοραζεις μια stewart.
Δεν εχει νοημα τιποτα το ενδιαμεσο.

Απ`οτι εχω καταλαβει,το σημαντικοτερο σε μια οθονη δεν ειναι η ουδετεροτητα των χρωματων της αλλα η υφη του υλικου.

Ολα τα αντικειμενα οταν ριξεις φως επανω τους αντανακλουν την υφη τους.Αυτο ειναι το βασικο που πληρωνεις σε μια stewart.Την μοναδικη υφη της.
Αν δε αγορασεις τη Studiotek ή τη Grayhawk παιρνεις σαν bonus την εξασφαλιση απο τον ISF και τον Joe Kane ως προς την ουδετεροτητα χρωματος.

Ολα βεβαια ειναι σχετικα.Αν καποιος εχει τη βιντεοπροβολη απλως ως θεαση μεγαλης εικονας χωρις απαιτησεις και ο τοιχος θα τον βολεψει μια χαρα.
Αν απο την αλλη καποιος ασχολειται σοβαρα και το βλεπει σαν χομπι,μια σωστη και δυστυχως ακριβη οθονη της Stewart ειναι μονοδρομος.

.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Επισης να προσθεσω κατι που σκεφτηκα μολις...

Αν αρχισουμε ν`απαξιωνουμε την οθονη τοτε πρεπει να κανουμε το ιδιο και με το χωρο προβολης.
Δηλαδη,ειτε παιζεις σε καταλευκο δωματιο ειτε σε bat cave το ιδιο ειναι.

Ολα ειναι αλληλενδετα και ολα προσθετουν.

.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.992
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top