Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Ποσο σημαντικη ειναι η αγορα μιας οθονης?

  • Περισσοτερο σημαντικη απο οσο ο βιντεοπροβολεας

    Votes: 4 4,7%
  • Ακριβως το ιδιο σημαντικη ειναι και η αγορα του βιντεοπροβολεα

    Votes: 20 23,3%
  • Λιγοτερο σημαντικη

    Votes: 53 61,6%
  • Καθολου σημαντικη, κανει και ενας τοιχος

    Votes: 9 10,5%

  • Total voters
    86
Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Για να γινει η σύγκριση δυο πανιών χρειάζονται δυο ίδιοι προβολείς με διαφορετικές ομως ρυθμίσεις για το κάθε ειδος πανιού.
Δεν γινετε να ρυθμίσουμε ένα προβολεα δίνοντας Α τιμες και να κοιτάζουμε σε ποια από τις δυο οθονες καθετε καλύτερα για να βγαλουμε συμπέρασμα.
Κάθε πανι αναλογα με τις ιδιαιτερότητες του χρειάζεται τις δικες του ανεξαρτητες ρυθμίσεις του προβολέα..
Τωρα σχετικα με το ποσοστό ,50% ο προβολεας και αλλα 50% η οθονη , να θυμίσω πως ο Τζορνταν δεν κάρφωνε ουτε κατάφερε να κάνει το air Jordan χάρη των Nike που φορούσε…
Απλώς το ειχε ο άνθρωπος…
Τωρα το ποσο ποσοστιαία των βοήθησαν - τα air Nike - δεν είμαι σε θεση να ξερω .
Παρόλα αυτά ποτε δεν θα αγόραζα παπούτσια τοσο ακριβά ξέροντας πως Oι Λευκοί δεν μπορούν να πηδήξουν.<o:p></o:p>
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Ωραιο το παραδειγμα αλλα ειναι σε αλλη βαση...

Ενας κακος προβολεας δεν θα γινει καλος απο μια καλη οθονη ουτε ενας καλος θα γινει κακος απο μια κακη οθονη.
Ενας προβολεας θα γινει ομως καλυτερος με μια καλη οθονη.

Ειτε το εχεις,ειτε δεν το εχεις αλλα...

.
 


Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Ψηφισα λιγοτερο σημαντικη για τον εξης απλο λογο: και τον πιο μαπα προβολεα να εχεις, βλεπεις εικονα, ενω το πανι απο μονο του ειναι ενα τιποτα!

Φυσικα δεν αντιλεγω οτι με καλυτερη οθονη, παιρνεις καλυτερη εικονα.(και παλι σχετικο ειναι)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
α το παληακρι που κουνιεται καποτε νομιζε οτι ηταν ραπερ-ταπερ
και μετα παντρευτηκε την προεδρο των δικηγορων και δηλωσε ροκας
καλα τον λεγαν σιχαμερ
ονομα και πραμα
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Sorry για το off topic

Παραδιδονται μαθηματα ιστοριας! Απευθυνθειτε στους κατα τοπους προφητες!!!
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Ολα τα αντικειμενα οταν ριξεις φως επανω τους αντανακλουν την υφη τους.Αυτο ειναι το βασικο που πληρωνεις σε μια stewart.Την μοναδικη υφη της.
Αν δε αγορασεις τη Studiotek ή τη Grayhawk παιρνεις σαν bonus την εξασφαλιση απο τον ISF και τον Joe Kane ως προς την ουδετεροτητα χρωματος.
.
Πολυ σωστα :137:
Εχω την εντυπωση πως οι ψηφοι μας αντικατοπτριζουν
τις επιλογες μας, η κανω λαθος?
Λιγη περισσοτερη αντικειμενικοτητα?
Για να μην πω παρα πολυ σωστα
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Θεωρώ πως οθόνη και προβολέας πάνε μαζί. Ένας πολύ καλός προβολέας μπορεί να χαντακωθεί πολύ εύκολα απο μία λάθος ή κακή οθόνη.
 



Μηνύματα
531
Reaction score
0
Συμφωνώ κι εγώ: οθόνη κ προβολέας πάνε μαζί.
Εχει διαφορά μια καλή οθόνη από μια της σειράς.
Το θέμα είναι αν είναι αν μπορεί κανείς να "φτάσει" μια καλή οθόνη (οικονομικά εννοώ)
ή/και αν μπορεί να δικαιολογήσει την διαφορά.

Το πόσο διαφορά έχουν δεν νομίζω ότι είναι υποκειμενικό, είναι θέμα μνήμης κυρίως...
Το πιο απτό παράδειγμα είναι να δει κανείς μια της σειράς και μετά από ώρα/μέρα να δει μια καλή: δεν νομίζω να εντοπίσει κανείς τραγικές διαφορές...!
Γι' αυτό πρέπει είτε να τις δει κανείς δίπλα-δίπλα είναι να τις βλέπει εναλλάξ την ίδια στιγμή.
Ετσι μόνον θα μπορεί να καταλήξει αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
Εχω την εντυπωση πως οι ψηφοι μας αντικατοπτριζουν
τις επιλογες μας, η κανω λαθος?
Λιγη περισσοτερη αντικειμενικοτητα?
Για να μην πω παρα πολυ σωστα
Κ`εσυ το ιδιο κανεις.

Το θεμα ειναι σαν τη κοτα και το αυγο.
Εχουμε κατι και αυτο μας διαμορφωνει τη γνωμη ή η διαμορφωμενη γνωμη μας κανει να εχουμε κατι.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
7
εγω πιστευω οτι ενας πολυ καλος προβολεας θα ειναι παντου καλος. ακομα και σε τοιχο.
τα πανια προσπαθουν να φτιαξουν τα στραβα των προβολεων. 1.3 κερδος για crt που δεν εχουν φως γκρι οθονες για ψηφιακους χωρις μαυρο.
απο το να δωσω τοσα λεφτα να φτιαξω το contrast η οτιδηποτε αλλο καλυτερα να παρω αλλον προβολεα. εκτος αν εχεις τον top προβολεα της εποχης. τοτε ψαχνεσαι και σε οθονη
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.661
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Η μόνη οθόνη που είδα μεγάλη διαφορά ήταν αυτή με τα κρυσταλλάκια η λεγόμενη Glass Bidit, όπου είχε τόσο φως και τόση ζωνάνια, ορατά ακόμη και στον πιο αδαή.
Με τις κέρδους 1 Matt white τύπου Da-Lite και συναφείς δεν είδα τρομερή διαφορά όπως και με σωστό λείο σπατουλαρισμένο τοίχο λευκό ματ.
Οπότε προτιμώ να δώσω λεφτά στο μηχάνημα παρά στην οθόνη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top