Τελικά... ολική αναβάθμιση

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Σε χώρο με προβλήματα όσο αυξάνουμε σε στάθμες τοσο μεγαλώνει και το πρόβλημα;
Ναι.

Γι'αυτό το λόγο, πολλοί προτιμούν να ακούν σε χαμηλές στάθμες.

Λένε άλλες δικαιολογίες συνήθως, μα αυτή είναι η πραγματική αιτία.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Επίσης να πω ότι έκανα κουβέντα τηλεφωνική με τον κ. Καστρουνη γενικότερα
για τον χώρο, αν τον πάρει ο δρόμος να με επισκευτεί.... δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά. Μου είπε (ωχ) απ το τηλέφωνό με μια πολύ σύντομη περιγραφή του χώρου που του έδωσα. Για το πάτωμα η αλήθεια είναι ότι δεν μιλήσαμε.
Παρ όλα αυτά οσα μπορούν να διορθωθούν θα τα διορθώσω....όπως για παράδειγμα το τρίξιμο στο πάτωμα αν περνάει από το χέρι μου.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Καλημέρα.

Αποφάσισα ότι αυτό που θελω να πετύχω τελικά γίνεται με την μηχανική απομόνωση... Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από την μηχανική γείωση αλλά αν κατάλαβα καλά αυτά που διάβασα φαντάζομαι ότι θα ενοχλεί λιγότερο την γειτόνισσα πού ήδη έχει καλέσει 2 φορές την αστυνομία.

τωρα το άλλο που με απασχολεί είναι οι λιγοστές επιφάνειες τοίχου πίσω από τα ηχεία σε συνδυασμό με παράθυρα, ντουλάπια, τζακι κλπ. Πρέπει να είναι εστίες μόλυνσης....

σκεφτομαι να κάνω τελάρα ξύλινα πάχος 10 cm με κάποιο μονοτικο υλικό και ντύσιμο όλου με ύφασμα.... Εννοείται ότι κάτι πρέπει να κάνω κ με το παράθυρο....

θα μου κοστίσουν ελάχιστα χρήματα...
το ερώτημα είναι θα κάνω κάτι που θα πιάσει τόπο ή Κλάιν Μάιν; Τα σημεία είναι αυτά....
ευχαριστώ εκ των προτέρων
IMG_20201010_205112_compress84.jpg
IMG_20201108_151049_compress37.jpg
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημέρα.

Αποφάσισα ότι αυτό που θελω να πετύχω τελικά γίνεται με την μηχανική απομόνωση... Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από την μηχανική γείωση αλλά αν κατάλαβα καλά αυτά που διάβασα φαντάζομαι ότι θα ενοχλεί λιγότερο την γειτόνισσα πού ήδη έχει καλέσει 2 φορές την αστυνομία.

τωρα το άλλο που με απασχολεί είναι οι λιγοστές επιφάνειες τοίχου πίσω από τα ηχεία σε συνδυασμό με παράθυρα, ντουλάπια, τζακι κλπ. Πρέπει να είναι εστίες μόλυνσης....

σκεφτομαι να κάνω τελάρα ξύλινα πάχος 10 cm με κάποιο μονοτικο υλικό και ντύσιμο όλου με ύφασμα.... Εννοείται ότι κάτι πρέπει να κάνω κ με το παράθυρο....

θα μου κοστίσουν ελάχιστα χρήματα...
το ερώτημα είναι θα κάνω κάτι που θα πιάσει τόπο ή Κλάιν Μάιν; Τα σημεία είναι αυτά....
ευχαριστώ εκ των προτέρων
View attachment 191526 View attachment 191527
Βγαζοντας την δισκοθηκη μπροστα απο το ηχειο θα κερδισεις πολλα περισσοτερα για αρχη.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Βάση φωτό πρέπει να έχεις πολύ βαβούρα λόγω στάσιμων .
Δεν αξίζει να ασχοληθείς πιστεύω διότι και την αισθητική του σαλονιού θα χαλάσεις και δεν θα πετύχει στα χαμηλά που απασχολούν την γειτόνισσα.
Παίζει να καβαντζωσεις δωμάτιο για πάρτυ σου ?
Το λιγότερο που θα χαλάσεις είναι ένα 5ληρο για την γειτόνισσα
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα.

Αποφάσισα ότι αυτό που θελω να πετύχω τελικά γίνεται με την μηχανική απομόνωση... Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από την μηχανική γείωση αλλά αν κατάλαβα καλά αυτά που διάβασα φαντάζομαι ότι θα ενοχλεί λιγότερο την γειτόνισσα πού ήδη έχει καλέσει 2 φορές την αστυνομία.

τωρα το άλλο που με απασχολεί είναι οι λιγοστές επιφάνειες τοίχου πίσω από τα ηχεία σε συνδυασμό με παράθυρα, ντουλάπια, τζακι κλπ. Πρέπει να είναι εστίες μόλυνσης....

σκεφτομαι να κάνω τελάρα ξύλινα πάχος 10 cm με κάποιο μονοτικο υλικό και ντύσιμο όλου με ύφασμα.... Εννοείται ότι κάτι πρέπει να κάνω κ με το παράθυρο....

θα μου κοστίσουν ελάχιστα χρήματα...
το ερώτημα είναι θα κάνω κάτι που θα πιάσει τόπο ή Κλάιν Μάιν; Τα σημεία είναι αυτά....
ευχαριστώ εκ των προτέρων
View attachment 191526 View attachment 191527
Μπράβο σου @Anakin και klipsch και metal.....Respect 😍
βγάλε και μία φώτο το πικάπ με τους δίσκους να πάρουμε μάτι.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.573
Ο χώρος είναι μικρός ή τα ηχεία είναι μεγάλα, το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. Δυο μικρά ηχεία βάσης, με ένα ενεργό υπογουφερ στη μέση, θα σου έδιναν ήχο με λιγότερα προβλήματα λόγω χώρου.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Για το μπάσο όπως το καταλαβαίνεις εσύ και η γειτόνισσα όχι δεν κάνεις τίποτα
Έ
1)Έχω αναφέρει παραπάνω ότι και σε πολύ πολύ χαμηλές στάθμες έχω τρίξιμο στο πάτωμα....Αυτό είναι που με παραξενευει....με το προηγούμενο σετ απ δεν είχα τέτοια θέματα....είχα άλλα....
Απλά το αναφέρω δεν ξέρω αν παίζει ρολο.

2) ο γατουλης σίγουρα είναι μπάσοπαγίδα από όγκο και μονο... είστε ομοιοπαθης ξέρω.
ναι αυτό το καταλαβαίνω :roflmao:
Τη θέση του γατούλη πήρε ένα καταπληκτικα για τίς δικές μου απαιτήσεις player από συμφουριτη.
Τώρα αράζει αλλού στο ζεστό για όλους μας βινυλιο...:biggrin:
IMG_20201215_183039_compress82.jpg



3)Με βάση το δικό μου ανεκπαίδευτο αυτί είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου στο σετ απ.
Είναι επηρεασμένο από πολλες καλες στάνταρ απόψεις του φόρουμ από κει και πέρα έχει και την δικιά μου πινελιά....και σίγουρα ήθελα να ευχαριστήσω και τα μάτια μου....
Απ την άλλη όμως σε ένα χώρο 30 τετραγωνικά που το ζητούμενο είναι κάποιες στάθμες παραπάνω από τις καθημερινές για τα 2 πάρτυ τον μήνα περίπου.....δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο με τα χρήματα που διεθεσα πάντα.....
Τώρα αν μπορω να διορθώσω κάτι σχετικά εύκολα για μένα θα το κάνω.... μέχρι εκεί.
Ούτως ή άλλως ο χώρος δεν βοηθάει για φροντίδα είναι γεμάτος μπαλκονόπορτες...
Πίσω από τα ηχεία να κάνω κάτι ή θα πάει χαμένο; η απόσταση των ηχείων και εμού είναι 3 μετρα

4) ωχ είπε και ο κύριος καστρουνης....
5) όλο το σπίτι είναι για πάρτυ μου παρ όλα αυτά τα θέλω στο σαλόνι..... είπαμε πάρτυ....

6) με την γειτόνισσα θα λογαριάστουμε άλλη φορά...έχω σχέδιο;)
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
για τρελλα γλεντια
View attachment 191578
εννοω.............ανοιγει τσιτσιδη η ανατολικου πλοκ προερχομενη κορασιδα....και λεει "ντεν ειναι του κυριου μεσα"... σου λεω γω α,α ξαναχτυπησει... τωρα το θεμα αστυνομια και κορονοιος διαφοροποιει λιγο το πραμα.. 🐒
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
εννοω.............ανοιγει τσιτσιδη η ανατολικου πλοκ προερχομενη κορασιδα....και λεει "ντεν ειναι του κυριου μεσα"... σου λεω γω α,α ξαναχτυπησει... τωρα το θεμα αστυνομια και κορονοιος διαφοροποιει λιγο το πραμα.. 🐒
Μην είσαι τόσο σίγουρος! Κάποιοι γενναίοι μπορεί να μπούν...!
Γούστα είναι αυτά! :biggrin:
 



Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
εννοω.............ανοιγει τσιτσιδη η ανατολικου πλοκ προερχομενη κορασιδα....και λεει "ντεν ειναι του κυριου μεσα"... σου λεω γω α,α ξαναχτυπησει... τωρα το θεμα αστυνομια και κορονοιος διαφοροποιει λιγο το πραμα.. 🐒
Κατάλαβα ......απ'ότι έγραψα μόνο πάρτυ με Ρωσίδες φαντάζεστε ή την γειτόνισσα για τους τολμηρούς....

και ποιος το γ@μει το κακό rt60;;; :biggrin:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top