Τελικά... ολική αναβάθμιση

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μάλιστα κατάλαβα...
Αν έχεις φτάσει στο αμήν από δοκιμές, τότε και μόνο τότε πάρε δυο Electro Harmonix 6922 Gold Pins. Χαμένες δεν θα πάνε.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Δανεικες αποκλείεται
Είμαστε χωριό εδώ....
Σαν υδραυλικός έχω μπει σε πάνω από 2 χιλιάδες σπίτια και δύο πραγματα δεν έχω δει ποτέ....

Πελάτισσα με προκλητικο ντυσιμο και άγριες ερωτικές διαθέσεις


Και λαμπατο ενισχυτή.....

αρα φουμαρα μας πουλανε με ολες αυτες τις ταινιες και τα σκηνικα που ειναι βγαλμενα απ τη ζωη με τους υδραυλικους ε?
πφφ ξενερωσα τωρα, με προσγειωσες λιγο αποτομα...

8-):roflmao:
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
αρα φουμαρα μας πουλανε με ολες αυτες τις ταινιες και τα σκηνικα που ειναι βγαλμενα απ τη ζωη με τους υδραυλικους ε?
πφφ ξενερωσα τωρα, με προσγειωσες λιγο αποτομα...

8-):roflmao:
Ακριβώς αυτό.....



unnamed.jpg
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Για το dac δεν κάναμε καθόλου κουβέντα
Για αρχή κοιτάω ένα xindak dac-8
Μεταχειρισμένο που το πρότεινε φίλος..... Οπότε το budget είναι περίπου στα 300 € αξίζει να κοιτάξω κάτι στα ίδια χρήματα (πανω κάτω) σε καινούριο;
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Στα χρηματα που ζητας το dac magic plus ειναι μονοδρομος.
Οπότε απορρίπτω το μεταχειρισμένο xindak;
Προς στιγμή δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ξεχωρισω διάφορες των dac.....
Θέλω να πάρω κάτι να κάνω την δουλειά μου και να ναι αξιόλογο....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κάνε μια ακρόαση και των δύο πριν καταλήξεις να πάρεις το xindak! 8-)
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Κάνε μια ακρόαση και των δύο πριν καταλήξεις να πάρεις το xindak! 8-)
Βόλος.............. Αδύνατη η ακροαση
Όχι μόνο των συγκεκριμένων αλλά γενικώς..... Ακόμα και για πιο απλά πράγματα
Το κεφάλαιο hi fi έχει κλείσει εδώ,..... εδώ και πολλά χρόνια
Δυστυχώς θα γίνει τυφλή αγορά.
Οπότε γι αυτό και ρωτάω εδώ..... Αν κάποιος έχει ένα από τα δύο να πει εντυπώσεις ή ακόμα καλύτερα αν κάποιος είχε και τα δύο
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Ψειριζεις την μαιμου πολυ μαστορα και δεν χρειαζετε δυσκολο να εχει καποιος και τα δυο και να σου πει εντυπωσεις.

Το xindaκ σε αυτη την τιμη 300 το βρισκεις μεταχειρα το dac magic το βρισκεις καιν στα 400 και να μην σου αρεσει θα πουληθει πιο ευκολα απο το xindac εφ οσο θα συνοδευεται και απο εγγυηση.

Μην νομιζεις οτι θα κουμπωσεις το ενα μετα το αλλο και θα κανεις ουαου ειδικα με τους ενισχυτες και τα ηχεια που εχεις!

Και τελικος ασε τα dac και φτιαξε τον ενισχυτη σου που πασχει κανενα dac δεν θα σου φερει την θεια φωτιση στον ηχο. Πιο πολυ ριξε τα φραγκα στον ενισχυτη η αλλαξε ηχεια το πας αναποδα....!
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Με 250 μεταχ. βρισκεις ενα ifi micro idsd.
Δεν κανει up sampling, αλλα υποστηριζει μεχρι 768 αναλυση και dsdx2. Ειναι τσεπης και εργαλειαρα! Μετα, με το πασο σου, ψαχνεις συσκευη μεγαλη να χορταινει και το ματι.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ψειριζεις την μαιμου πολυ μαστορα και δεν χρειαζετε δυσκολο να εχει καποιος και τα δυο και να σου πει εντυπωσεις.

Το xindaκ σε αυτη την τιμη 300 το βρισκεις μεταχειρα το dac magic το βρισκεις καιν στα 400 και να μην σου αρεσει θα πουληθει πιο ευκολα απο το xindac εφ οσο θα συνοδευεται και απο εγγυηση.

Μην νομιζεις οτι θα κουμπωσεις το ενα μετα το αλλο και θα κανεις ουαου ειδικα με τους ενισχυτες και τα ηχεια που εχεις!

Και τελικος ασε τα dac και φτιαξε τον ενισχυτη σου που πασχει κανενα dac δεν θα σου φερει την θεια φωτιση στον ηχο. Πιο πολυ ριξε τα φραγκα στον ενισχυτη η αλλαξε ηχεια το πας αναποδα....!
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι κάνω ότι μπο
Ψειριζεις την μαιμου πολυ μαστορα και δεν χρειαζετε δυσκολο να εχει καποιος και τα δυο και να σου πει εντυπωσεις.

Το xindaκ σε αυτη την τιμη 300 το βρισκεις μεταχειρα το dac magic το βρισκεις καιν στα 400 και να μην σου αρεσει θα πουληθει πιο ευκολα απο το xindac εφ οσο θα συνοδευεται και απο εγγυηση.

Μην νομιζεις οτι θα κουμπωσεις το ενα μετα το αλλο και θα κανεις ουαου ειδικα με τους ενισχυτες και τα ηχεια που εχεις!

Και τελικος ασε τα dac και φτιαξε τον ενισχυτη σου που πασχει κανενα dac δεν θα σου φερει την θεια φωτιση στον ηχο. Πιο πολυ ριξε τα φραγκα στον ενισχυτη η αλλαξε ηχεια το πας αναποδα....!
Ψειριζεις την μαιμου πολυ μαστορα και δεν χρειαζετε δυσκολο να εχει καποιος και τα δυο και να σου πει εντυπωσεις.

Το xindaκ σε αυτη την τιμη 300 το βρισκεις μεταχειρα το dac magic το βρισκεις καιν στα 400 και να μην σου αρεσει θα πουληθει πιο ευκολα απο το xindac εφ οσο θα συνοδευεται και απο εγγυηση.

Μην νομιζεις οτι θα κουμπωσεις το ενα μετα το αλλο και θα κανεις ουαου ειδικα με τους ενισχυτες και τα ηχεια που εχεις!

Και τελικος ασε τα dac και φτιαξε τον ενισχυτη σου που πασχει κανενα dac δεν θα σου φερει την θεια φωτιση στον ηχο. Πιο πολυ ριξε τα φραγκα στον ενισχυτη η αλλαξε ηχεια το πας αναποδα....!
Φίλε papavmax μήπως θα ήταν καλύτερα να διευκρινησουμε κάποια πράγματα γιατί αντί να μου λυθούν κάποιες απορίες μου δημιουργούνται κι άλλες....

Αν ήθελα να φτιάξω κάτι από την αρχή και σωστά να είσαι σίγουρος ότι είναι το μοναδικό πράγμα που γνωρίζω, δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου το επιτρέπουν. Αλλά και αυτό σχετικό είναι γιατί σε ένα κατάστημα ακούγονται όλα όπως πρέπει στο δικό σου χώρο μπορεί όλα να είναι τελείως διαφορετικά και να μην σε σώζει ούτε το καλιμπριρισμα.....

Τώρα πρέπει να συμβιβαστώ με την υπαρχουσα κατάσταση και να κάνω ότι μπορώ για ένα καλό αποτέλεσμα
δηλαδή.....

Με όλα αυτά που έχω διαβάσει ακόμα δεν έχω καταλάβει ακόμα αν ο cav
Έχει χαμηλές ή δεν έχει;
Έχει βλάβη ή δεν έχει;
Έχει μπει χέρι στον cav ή οχι;
Φταίνε τα αυτιά μου η φταίει το καλιμπραρισμα που δεν έχει γίνει ποτέ;
Και ακόμα δεν έχουν εμπλακεί οι καλωδιαδες να ακούσουμε και άλλες απόψεις, όλα αυτά θα τα δουλέψω μόνος μου θα δώσω λίγο ακουστικό χρόνο και θα δούμε....

Πάμε τώρα στο dac....

Λίγες εισόδους ο cav.....
Πικ απ, CD, Radio
Φρακαραμε.....εχει μείνει εκτως το pc, TV και μελλοντικά play station
Οπότε ένας λόγος που θα μπει το dac θα είναι να μου εξασφαλίσει περισσότερες εισόδους και βελτιώσει όσο γίνεται το σήμα όλων αυτών (απ ότι διάβασα αυτή είναι η δουλειά του)
Κάπου εδώ να σε ευχαριστήσω γιατί το dac που πρότεινες έχει πληθώρα εισόδων.... Κάτι που έψαχνα καιρό και
δεν νομίζω η τοποθέτηση του dac να καθορίσει την αγορά ηχείων (μπορεί να κάνω λάθος.... Έτσι το έχω στο μυαλό μου)

Και πάμε τώρα στα ηχεία
ή θα παω εκ του ασφαλούς να αγοράσω ηχείο που είδη έχω ακούσει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή
ή θα πρέπει να πάρω παραμάσχαλα το ενισχυτή να έρθω Αθήνα και να ακούσω κάποια ηχεία σε κάποια καταστήματα που γνωρίζω τους καταστήματαρχες και θα μου το επιτρέψουν
ή να ακούσω κάποια ηχεία με δικά τους ενισχυτικά στο δικό τους χώρο.....

ΥΓ. Και ακριβώς γι αυτό που είπες έκανα εγγραφή στο forum που αυτός είναι ο σκοπός του




Για να ψειρίζουμε μαϊμούδες....
Φιλικά πάντα......
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ θα σου έλεγα να μην ψάχνεσαι με λυχνίες και καλώδια για να επαναφέρεις τις χαμηλές που έχασες.
Τί και αν έχει,τί και αν δεν έχει χαμηλές ο cav!

Στη θέση σου θα κοίταγα κανα μεταχειρισμένο προ ή ενισχυτή.Είτε πολυκάναλο αφού λες για τηλεοράσεις και playstation είτε δικάναλο.Στον πολυκάναλο θα κοιτούσα να έχει εξόδους προενίσχυσης για να έχω στην αλυσίδα και τον cav αφού λες ότι η οδήγησή του είναι επαρκής για τα ηχεία σου.Έτσι θα είχα και μια ισοστάθμιση χώρου απ'τον πολυκάναλο που τώρα δεν υπάρχει και ψάχνεις με καλώδια να φέρεις τις χαμηλές.

Άλλη λύση για μένα είναι να μπορέσεις να ενσωματώσεις στο σύστημα ένα equalizer.Έτσι θα φτιάξεις τον ήχο όπως σου αρέσει και θα τελειώσεις.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Εγώ θα σου έλεγα να μην ψάχνεσαι με λυχνίες και καλώδια για να επαναφέρεις τις χαμηλές που έχασες.
Τί και αν έχει,τί και αν δεν έχει χαμηλές ο cav!

Στη θέση σου θα κοίταγα κανα μεταχειρισμένο προ ή ενισχυτή.Είτε πολυκάναλο αφού λες για τηλεοράσεις και playstation είτε δικάναλο.Στον πολυκάναλο θα κοιτούσα να έχει εξόδους προενίσχυσης για να έχω στην αλυσίδα και τον cav αφού λες ότι η οδήγησή του είναι επαρκής για τα ηχεία σου.Έτσι θα είχα και μια ισοστάθμιση χώρου απ'τον πολυκάναλο που τώρα δεν υπάρχει και ψάχνεις με καλώδια να φέρεις τις χαμηλές.

Άλλη λύση για μένα είναι να μπορέσεις να ενσωματώσεις στο σύστημα ένα equalizer.Έτσι θα φτιάξεις τον ήχο όπως σου αρέσει και θα τελειώσεις.
Έχω equalizer και είναι παροπλισμένο στο πατάρι..
Εγώ θα σου έλεγα να μην ψάχνεσαι με λυχνίες και καλώδια για να επαναφέρεις τις χαμηλές που έχασες.
Τί και αν έχει,τί και αν δεν έχει χαμηλές ο cav!

Στη θέση σου θα κοίταγα κανα μεταχειρισμένο προ ή ενισχυτή.Είτε πολυκάναλο αφού λες για τηλεοράσεις και playstation είτε δικάναλο.Στον πολυκάναλο θα κοιτούσα να έχει εξόδους προενίσχυσης για να έχω στην αλυσίδα και τον cav αφού λες ότι η οδήγησή του είναι επαρκής για τα ηχεία σου.Έτσι θα είχα και μια ισοστάθμιση χώρου απ'τον πολυκάναλο που τώρα δεν υπάρχει και ψάχνεις με καλώδια να φέρεις τις χαμηλές.

Άλλη λύση για μένα είναι να μπορέσεις να ενσωματώσεις στο σύστημα ένα equalizer.Έτσι θα φτιάξεις τον ήχο όπως σου αρέσει και θα τελειώσεις.
Σορρυ... Δεν διευκρίνισα ότι προς το παρόν το παρόν δεν με ανδοιαφερει ο πολυκαναλος ήχος.... Θα τα συνδέσω όλα στον cav για καλύτερο ήχο από τα ηχεια της tv όπου καμία φορά βάζω και you tube για να παίζει έτσι απλά μουσική στο σαλόνι....


Equalizer έχω παροπλισμένο στο πατάρι
Θα το σκεφτώ.... Αν και δεν νομίζω ότι είναι και πολύ καλή ιδέα, δεν ξέρω και συ τι κατάσταση βρίσκεται....
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Σορρυ... Δεν διευκρίνισα ότι προς το παρόν το παρόν δεν με ανδοιαφερει ο πολυκαναλος ήχος....
Δε χρειάζεται να έχεις πολυκάναλο setup.Εσύ χρησιμοποίησε μόνο τα δύο κανάλια.Το είπα για τη δυνατότητα ισοστάθμισης χώρου που έχουν και equalizing.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αν και απ'ότι βλέπω εδώ,δεν υπάρχει τρόπος ενσωμάτωσης κάποιου άλλου μηχανήματος ως προενισχυτή ενδιάμεσα της πηγής και του cav εκτός και αν τον κατσαβιδιάσεις..
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Αν και απ'ότι βλέπω εδώ,δεν υπάρχει τρόπος ενσωμάτωσης κάποιου άλλου μηχανήματος ως προενισχυτή ενδιάμεσα της πηγής και του cav εκτός και αν τον κατσαβιδιάσεις..
Με τίποτα..........
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Έχω δύο ερωτήματα....

Σε χώρο με προβλήματα όσο αυξάνουμε σε στάθμες τοσο μεγαλώνει και το πρόβλημα;

Σε χαμηλές στάθμες έχω τρίξιμο στο πάτωμα διορθώνεται αυτό;τι να κοιτάξω;

(Τα πόδια των ηχείων δεν μου γεμίζουν το μάτι....δεν ρυθμίζονται καθ'ύψος. Το ένα κουτσαίνει. Μήπως είναι η αιτία; )

Ευχαριστώ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top