Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
δεν θα υπήρχε καν hi-fi!
Ποιός σου είπε ότι υπάρχει ?
Αν όχι, γιατί;

Αν ναι, πού βρίσκεται;

Ποιο είναι το τεχνολογικό προφίλ των συσκευών, καθώς και το ψυχογραφικό τοιούτο των δυνάμει ιδιοκτητών τους;

Και κατά βάσιν, τί εννοούμε σήμερα με τον όρο hi-fi;
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Hi fi υπάρχει .
Κοινό δεν ξέρω αν έχει.
Αν σκεφτούμε ότι όλοι οι πιτσιρικάδες είναι με τα κινητά και τα ακουστικά στ"αυτιά.
Επίσης ότι νεώτεροι που ασχολούνται με το άθλημα είναι κάτι 35άρηδες 40άρηδες και πάνω , δεν το βλέπω να έχει πολλές πιθανότητες για επιβίωση. Τουλάχιστον στην μορφή που το ξέραμε μέχρι τώρα.
Κάτι τα πολυκάναλα και το Home cinema , κάτι που τα δισκάδικα αρχίζουν να σπανίζουν και το streaming να κερδίζει σταθερά , ε ! αλλάζει γενικά ο χάρτης σιγά σιγά.
Δεν αναφέρομαι στο οικονομικό γιατί είναι δεδομένο ότι έχει επηρεάσει πολλούς παράγοντες στην ζωή μας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μια πολύ ωραία ερώτηση που μπορεί να συνδιαστεί με την ερώτηση αν τελικά ακούμε μουσική η μηχανήματα ή και τα δυο μαζί.
Η συντριπτική πλειοψηφία ακούει το μηχάνημα. Ακόμα και αυτοί που δεν το παραδέχονται. Είναι δεδομένο. Και όσοι αγοράζουν μηχανήματα με ακροάσεις και αυτοί με PDFs.
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Σκέψου το διαφορετικά.
Αν άκουγες ένα γκρουπάκι , χωρίς μικροφωνικές , θα άκουγες μόνο το γκρουπάκι.
Αμα ακούσεις τι έχεις ηχογραφήσει στο στούντιο από το γκρουπάκι ακους μεν την μουσική αλλά ακούς και τα μηχανήματα του στούντιο.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
HiFi υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. High Fidelity είναι να ακούς MQA αρχεία απο το Tidal Masters απο ένα καλό κινητό που το υποστηρίζει με ακουστικά επιπέδου reference. Αν και δεν είναι τα θηρία μηχανήματα και τα αμέτρητα ηχεία είναι ένα είδος hifi. Επίσης και οι φθηνοί class d ενισχυτές είναι hifi (ex. SA300 SMSL). Το HIFI κρύβεται παντού και εφόσων καλύπτει την ηχητική απόλαυση του καθενός είναι αρκετό.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Replicated from Wikipedia:

High fidelity (often shortened to Hi-Fi or HiFi) is the high-quality reproduction of sound.[1] It is important to audiophiles and home audio enthusiasts. Ideally, high-fidelity equipment has inaudible noise and distortion, and a flat (neutral, uncolored) frequency response within the human hearing range.[2]

High fidelity contrasts with the lower quality sound produced by inexpensive audio equipment, AM radio, or the inferior quality of sound reproduction that can be heard in recordings made until the late 1940s. In lo-fi music, such defects are themselves aspects of the music.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σκέψου το διαφορετικά.
Αν άκουγες ένα γκρουπάκι , χωρίς μικροφωνικές , θα άκουγες μόνο το γκρουπάκι.
Αμα ακούσεις τι έχεις ηχογραφήσει στο στούντιο από το γκρουπάκι ακους μεν την μουσική αλλά ακούς και τα μηχανήματα του στούντιο.
Αυτό αποτελεί διακλάδωση στο γνωστό δίλημμα εάν ακούμε τη μουσική ή τα μηχανήματα,δηλαδή άμα θα μας ενδιέφερε πραγματικά το ίδιο το έργο ανεξαρτήτως ποιότητας καταγραφής ή το εκάστοτε τελικό αποτέλεσμα σε δεδομένη διαδικασία καταγραφής και αποθήκευσης .
 
Last edited:

Μηνύματα
6.839
Reaction score
5.947
Καθόσον το προιόν που θα ακούσω από το σύστημά μου είναι το αποτέλεσμα μιας δεδομένης διαδικασίας καταγραφής (CD, SACD, Blu-ray, streaming), προσωπικά με ενδιαφέρει αφενός να έχω το καλλίτερο δυνατόν προιόν και να το ακούσω στην πλέον πιστή αναπαραγωγή του. Με αυτόν τον τρόπο, έχω γνωρίσει και αγαπήσει έργα που, με κατώτερης ποιότητας μηχανήματα, με είχαν αφήσει αδιάφορο.
Η κατά το δυνατόν πιστή αναπαραγωγή από την καταγραφή (ως το τελικό αποτέλεσμα) έως την απόδοση από το ηχητικό σύστημα ενδυναμώνει την αξία του μουσικού έργου, ως το πλέον αληθοφανές, αν όχι αληθινό (για αναπαραγωγή) αποτέλεσμα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...αν (και) δεν μπορουμε να αποφυγουμε τα μηχανηματα, καθοτι ειναι το μεσο για την αναπαραγωγη, μπορουμε παντα να τα εξεταζουμε με τη μικροτητα που τους αρμοζει.🐒 (το εχω πει στο παρελθον)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καθόσον το προιόν που θα ακούσω από το σύστημά μου είναι το αποτέλεσμα μιας δεδομένης διαδικασίας καταγραφής (CD, SACD, Blu-ray, streaming), προσωπικά με ενδιαφέρει αφενός να έχω το καλλίτερο δυνατόν προιόν και να το ακούσω στην πλέον πιστή αναπαραγωγή του. Με αυτόν τον τρόπο, έχω γνωρίσει και αγαπήσει έργα που, με κατώτερης ποιότητας μηχανήματα, με είχαν αφήσει αδιάφορο.
Η κατά το δυνατόν πιστή αναπαραγωγή από την καταγραφή (ως το τελικό αποτέλεσμα) έως την απόδοση από το ηχητικό σύστημα ενδυναμώνει την αξία του μουσικού έργου, ως το πλέον αληθοφανές, αν όχι αληθινό (για αναπαραγωγή) αποτέλεσμα.
Αν όμως περιμένουμε την εντυπωσιακή αναπαραγωγή να μας έκανε να εκτιμήσουμε αρκετά ένα έργο,ενδέχεται να μην αφήνονται προς πλήρη ενεργοποίηση διάφορες εγκεφαλικές διεργασίες.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Η συντριπτική πλειοψηφία ακούει το μηχάνημα. Ακόμα και αυτοί που δεν το παραδέχονται. Είναι δεδομένο. Και όσοι αγοράζουν μηχανήματα με ακροάσεις και αυτοί με PDFs.
με συγχωρειτε αλλα μου φαινεται ανοητη φλυαρια η ερωτηση για να ακουσεις μουσικη χρειαζεσαι το καταλληλο μηχανημα οπως επισης για να σκεφτεις χρειαζεται να εχεις το καταλληλο εργαλειο (λειτουργικο εγκεφαλο)
 

Μηνύματα
6.839
Reaction score
5.947
Αν όμως περιμένουμε την εντυπωσιακή αναπαραγωγή να μας έκανε να εκτιμήσουμε αρκετά ένα έργο,ενδέχεται να μην αφήνονται προς πλήρη ενεργοποίηση διάφορες εγκεφαλικές διεργασίες.
Αυτό είναι σωστό για όσους πρόκειται να γνωρίσουν ένα έργο για πρώτη φορά.
Για μένα (για αυτό ανέφερα το "προσωπικά"), ως συλλέκτης Κλασικής Μουσικής πρωτίστως επί περισσότερο από 4 δεκαετίες και με συναυλιακή εμπειρία, η κατά το δυνατόν πλεόν πιστή αναπαραγωγή με διευκολύνει και να εκτιμήσω και να απολαύσω, στο μέγιστο δυνατό βαθμό, το ούτως ή άλλως "φτιαχτό" τελικό προιόν. (Όπως μου είχε πει παραγωγός υψηλής ποιότητας παρελθούσης Αμερικανικής εταιρείας για έναν πιανίστα που θαύμαζα όπως έπαιζε σε ένα CD της εταιρείας τους..."He wished to play like that in real life").
 

D

Deleted member 50795

Guest
προσωπικά με ενδιαφέρει …να το ακούσω στην πλέον πιστή αναπαραγωγή του.

Η κατά το δυνατόν πιστή αναπαραγωγή από την καταγραφή (ως το τελικό αποτέλεσμα)
αυτό δεν ισχύει …ξέχασε το. ( δεν υπάρχει πιστή αναπαραγωγή , με «άπιστα» συστήματα)

το λέει και ο όρος «hi fi» , απλά «high» …:geek:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
6.839
Reaction score
5.947
αυτό δεν ισχύει …ξέχασε το. ( δεν υπάρχει πιστή αναπαραγωγή , με «άπιστα» συστήματα)
Για αυτό έγραψα..."κατά το δυνατόν" πιστή αναπαραγωγή για να συμπληρώσω στα λιγότερο "άπιστα" συστήματα (υπάρχουν αν και όχι προσιτά από οικονομικής πλευράς).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top