Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.654
Εντάξει η Δικαιοσύνη μπορεί να άργησε (6 αναβολές) αλλά στο τέλος τους έδωσε και κατάλαβαν...

Με την αναστολή, οι "καταδικασθέντες" θα γελάνε επί 12μηνο...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Μόλις γύρισε η μητέρα μου από το σούπερ-μάρκετ μέσα στα νεύρα. Πήγε να πάρει το αυτοκίνητο από το πάρκινγκ και της την έπεσαν δύο γύφτοι για να της αλλάξουν τα λάστιχα των υαλοκαθαριστήρων. Τους είπε ότι είναι μια χαρά (της είχα βάλει καινούργιους πριν ένα μήνα) κι αυτοί της είπαν "Δες εδώ, είναι κομμένοι.".

Το γνωστό κόλπο που τους κόβουν για να σε πείσουν να αγοράσεις λάστιχα από αυτούς.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233

Η Ελληνική Αστυνομία δεν έδωσε στη δημοσιότητα τα στοιχεία του πρατηρίου, λόγω των νομοθετημένων απαγορεύσεων που επιβάλει η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.203
εν τω μεταξύ στη σελίδα της ΑΑΔΕ μια χαρά ανακοινώνονται τα πρατήρια παραβάτες, δημοσιογραφία της πλάκας

και βρήκα και αυτό, go figure

και αυτό




Βέβαια αν κλείνει το κατάστημα για τόσο μεγάλο διάστημα (2 χρόνια) τι να την κάνεις τη δημοσίευση αφού είναι κλειστο έτσι κι αλλιώς.
 
Last edited:


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.203
Πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει αυτό πρακτικά; από ότι βλέπω η δημοσιοποίηση κρατάει για ένα χρόνο ούτως ή άλλως εφόσον γίνει. Και δεν ξέρουμε και τι επιπτώσεις επισύρει το σφράγισμα στις εγκαταστάσεις, αν μπορούν να ενοικιαστούν από άλλη επιχείρηση, στην αδειοδότηση, κλπ
Ακόμα και τα βενζινάδικα σε κεντρικούς λεωφόρους, με εξαίρεση ίσως ότι βρίσκεται σε εθνική οδό, λειτουργούν κατά 80% με σταθερή πελατεία.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.805
Από όσο γνωρίζω, η αποσφράγιση μπορεί να ζητηθεί και όταν παύσει οριστικά η λειτουργία της επιχείρησης ή του καταστήματος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.203
μπορεί να παύσει οριστικά η λειτουργία μια επιχείρησης που είναι σφραγισμένη από την εφορία πριν περάσει ο χρόνος ποινής;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.805
Εάν κλείσει βιβλία η επιχείρηση;
Τι θα κάνει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, θα το καμαρώνει σφραγισμένο; Από τη στιγμή μάλιστα που επιβαρύνεται για αυτό με ενφια. Από όσο γνωρίζω, αλλά και μου φαίνεται λογικό, μπορεί να υποβάλει αίτηση αποσφράγισης, τώρα για τα περαιτέρω δεν δηλώνω ειδικός.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.203
Αυτό ακριβώς ρωτάω, μπορεί να κλείσει βιβλία μια επιχείρηση που είναι σε καθεστώς σφράγισης; δεν ξέρω με σιγουριά αλλά μου φαίνεται απολύτως λογικό να μην μπορεί να κάνει καμία κίνηση μέχρι να τελειώσει ή αρθεί το καθεστώς μη λειτουργίας που είναι ποινή για φορολογική παράβαση. Σε διαφορετική περίπτωση η κάθε εταιρεία θα πούλαγε ότι έχει από πάγια μέχρι άϋλη υπεραξία, θα δήλωνε διακοπή εργασιών στην εφορία και η όλη ποινή θα ήταν ένα πουκάμισο αδειανό.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Αυτό ακριβώς ρωτάω, μπορεί να κλείσει βιβλία μια επιχείρηση που είναι σε καθεστώς σφράγισης; δεν ξέρω με σιγουριά αλλά μου φαίνεται απολύτως λογικό να μην μπορεί να κάνει καμία κίνηση μέχρι να τελειώσει ή αρθεί το καθεστώς μη λειτουργίας που είναι ποινή για φορολογική παράβαση. Σε διαφορετική περίπτωση η κάθε εταιρεία θα πούλαγε ότι έχει από πάγια μέχρι άϋλη υπεραξία, θα δήλωνε διακοπή εργασιών στην εφορία και η όλη ποινή θα ήταν ένα πουκάμισο αδειανό.
Στην εστίαση συμβαίνει συνέχεια αυτό που περιγράφεις.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.805
Μια απλή αναζήτηση με οδήγησε στις (πολύ ειδικές) διατάξεις για τη σφράγιση επιχειρήσεων/καταστημάτων που λειτουργούν εντός λιμένων ή πλοίων:


.

Άρθρο 5 Αποσφράγιση

.........
2. Η αποσφράγιση πραγματοποιείται εφόσον παύσουν οι λόγοι για τους οποίους σφραγίστηκε το/η κατάστημα/ επιχείρηση. ........
.......
4. Αποσφράγιση καταστημάτων ή επιχειρήσεων δύναται να λάβει χώρα και σε περιπτώσεις όπου για οιονδήποτε πραγματικό ή νομικό λόγο παύει οριστικώς η λειτουργία της επιχείρησης ή του καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος που βρίσκεται σε χερσαία ζώνη λιμένα ή επί θαλασσοπλοούντων πλοίων ή πλωτών ναυπηγημάτων ή μονίμως αγκυροβολημένων πλοίων σύμφωνα με την προβλεπόμενη διαδικασία των παραγράφων 1 έως 3 του παρόντος άρθρου.
είναι βέβαια ειδική περίπτωση και δεν μιλάμε για κοινά ακίνητα (ή καν για ακίνητα, αφού εφαρμόζεται και σε πλοία) αλλά η λογική βρίσκω ότι είναι ίδια.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.203
το οριστικώς που λέει η διάταξη δεν θα μπορούσα να το ερμηνεύσω ως οικειοθελής οριστική διακοπή των εργασιών
Στην εστίαση συμβαίνει συνέχεια αυτό που περιγράφεις.
δεν έχω ακούσει για περίπτωση που να έχι σφραγιστεί επιχείρηση για τόσο μεγάλο διάστημα.
Ξέρω περιπτώσεις, και βενζινάδικο, που μετά από πρόστιμο έγινε αλλαγή τυπική της νομικής μορφής της επιχείρησης (άλλο ΑΦΜ) και συνέχισε να λειτουργεί πρακτικά με τα ίδια πρόσωπα. Ακόμα και μετά από μια σφράγιση 10 μερών μπορεί να κάνει κάποιος ότι θέλει αν τον βολεύει. Αλλά εδώ μιλάω για άλλη κατάσταση, σφράγιση 2 ετών είναι πολύ μεγάλη διάρκεια.
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
Άλλο ένα δείγμα της ταχύτατης απονομής δικαιοσύνης στην Ελλάδα:
Όταν με χτύπησαν χρειάστηκε να ειδοποιηθεί ο πρόεδρος της Δημοκρατίας για να έρθει η αστυνομία.
Ως υφυπουργός, το 2021, ο Άγγελος Συρίγος είχε αναφερθεί στο γεγονός της επίθεσης που δέχθηκε με τα ακόλουθα λόγια:
Στην περίπτωσή μου όταν δέχθηκα την επίθεση , το έτος 2017, δεν μπήκε η αστυνομία στο Πάντειο.
Η αστυνομία-τότε-πήρε εντολή να μην μπει μέσα.
Ήρθε περιπολικό της αστυνομίας , είδε τη γίνονταν και πήρε εντολή να φύγει.
Ηρθε η αστυνομία μετά από μία ώρα και 10 λεπτά.
Όταν ένας εκ των συναδέλφων μου ο Θανάσης Δ., ο οποίος βρίσκονταν δίπλα μου τηλεφώνησε στον τότε πρόεδρο της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλο.
Ακολούθως τηλεφώνησε ο Π. Παυλόπουλος στην αστυνομία.
Έτσι ήρθε η αστυνομία στο Πάντειο.

:acute: :acute: :acute:
Πάλι καλά που δεν χρειάστηκε να τηλεφωνήσει ο Τραμπ.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356

Και μετα αναρωτιουνται κάποιοι, γιατι ανεβαινουν τα ποσοστα των ακροδεξιων κομματων.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002

Και μετα αναρωτιουνται κάποιοι, γιατι ανεβαινουν τα ποσοστα των ακροδεξιων κομματων.
Κάτσε μην βγει στο τέλος, πως τον ανάγκαζε το 12χρονο να τα κάνει και αυτός είναι το πραγματικό θύμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.203
εν τω μεταξύ καραμπινάτο σημάδι ακροδεξίλας είναι να αμφισβητείς τη δικαστική εξουσία προβάλλοντας το "κοινό περί δικαίου αίσθημα" που ήταν εμβληματικό γνώρισμα των ναζήδων.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.805
Σωστό μεν αυτό, από την άλλη όταν βλέπεις περιπτώσεις όπως του Noor1 που κοντράρει ευθέως του 10 Μικρούς Ινδιάνους, ε δεν μπορείς να μην ξύσεις τουλάχιστον το κεφάλι σου.
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.231
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top