Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Ξεχάσαμε ότι με τον ποινικό κώδικα δεν διωκεσαι για κλοπή αν δεν καταθέσει μήνυση ο ιδιοκτήτης.
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Σαν να σκόνταψε πάνω στον ιδιοκτήτη και να του λέκιασε το κοστούμι με το λογαριασμό του καθαριστηρίου να είναι 20€ ένα πράγμα. Λογικό.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.803
Τέτοια παλιά πήγαιναν ως κλοπή χρήσης μεταφορικού μέσου, τώρα έχει διαφοροποιηθεί λιγάκι αλλά παραμένει ως αδίκημα (374α πκ).

Η κλοπή διώκεται αυτεπάγγελτα, αλλά έχουν εισαχθεί θεσμοί συνδιαλλαγής, αφού αυτό που ενδιαφέρει είναι τελικώς να μη ζημιώνεται ο ιδιοκτήτης.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.654
Νταξ, η Δικαιοσύνη κλείνει το μάτι στο νεαρό να αφήσει τις ξεφτίλες και να κλέψει κάτι πιο... πιο... ρισπέκταμπλ ρε παιδάκι μου...
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Αχ, Μισέλ, τι πληρώνεις...
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.521
Reaction score
5.706
Σοβαρά τώρα;
Τι είναι αυτό; Υπερβολική δημοκρατία;

Ανοίγουνε κερκόπορτα; Κλέψε.. αν σε πιάσουν δήλωσε μετανιωμένος και δώσε πίσω τα κλοπιμαία και δεν πας φυλακή ούτε δικαστήριο;
Τι κατόρθωμα καινούργιο είναι τούτο;

Αν αυτά τα τομάρια, που είχαν κάνει σωρεία ληστειών, ξανακάνουν το ίδιο... τι πρέπει να γίνει με τους υπεύθυνους αυτής της τρομερής απόφασης;

 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.803
"Ο αστυνομικός φοβούμενος για τη σωματική του ακεραιότητα και έχοντας εξαντλήσει το ηπιότερο μέσο της προειδοποίησης, ενήργησε μία βολή ακινητοποίησης, με στόχο την εμπρόσθια δεξιά ρόδα του αυτοκινήτου."


Και αυτός ο αστυνομικός, ο πιστολέρο κανονικός ντερτι Χάρι, κυκλοφορεί ελεύθερος;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.521
Reaction score
5.706
"Ο αστυνομικός φοβούμενος για τη σωματική του ακεραιότητα και έχοντας εξαντλήσει το ηπιότερο μέσο της προειδοποίησης, ενήργησε μία βολή ακινητοποίησης, με στόχο την εμπρόσθια δεξιά ρόδα του αυτοκινήτου."


Και αυτός ο αστυνομικός, ο πιστολέρο κανονικός ντερτι Χάρι, κυκλοφορεί ελεύθερος;
Εντάξει, αν δεν υπήρχε άμεσος ή και αρκετά έμμεσος κίνδυνος για κάποιον πολίτη, μια χαρά κανονική η κίνηση του όργανου.
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
Και ποιανής ομάδας οπαδοί ήταν?


Λογικό να αφεθούν, Σαρακοστή έχουμε.
Άσε που κατάλαβαν το σφάλμα τους και μετάνοιωσαν.
Ορκίστηκαν δε στον δικαστικό πως δεν θα το ξανακάνουν. Καί έσκασαν και αποζημιώσεις (με λ7 βγαλμένα με τίμιο ιδρώτα και κόπο). Πολύ large κλέφτες μιλάμε.


Θ' ακολουθήσει ΕΔΕ και αυτεπάγγελτη δίωξη του οργάνου που πυροβόλησε, φαντάζομαι.
Με πιθανή απόλυση του από το Σώμα.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002

Επλίζω και ο Ουκρανός να αφεθεί ελεύθερος, αφού είχε μαζί τα απαιτούμενα έγγραφα.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.803
Θ' ακολουθήσει ΕΔΕ και αυτεπάγγελτη δίωξη του οργάνου που πυροβόλησε, φαντάζομαι.
Με πιθανή απόλυση του από το Σώμα.
αφού τους μετράνε τα φυσίγγια. Μήπως να έπαιρναν αεροβόλα δικά τους ή έστω αποκριάτικα περίστροφα, με καψούλια;
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
Οχι με καψούλια, μπορεί να κοψοχολιαστεί κανένας ευπαθής και να μας τρέχουν στα ευρωπαϊκά δικαστήρια.

Υπάρχουν άλλα εργαλεία κατάλληλα:
 


ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
Ξεκάθαρα, και υπέρμετρη απειλή και κατάχρηση εξουσίας. Ειδκά με το όλο νόημα κλείσιμο του αριστερού ματιού.

Αυτό άνετα σηκώνει τριεθνές.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Πριν μερικά χρόνια γνώρισα έναν τύπο που ήρθε απλώς να του βιδώσω κάτι ροδάκια σε ένα κομμάτι κορμό δένδρου για να το κάνει σκαμπώ!
Το αγόρασε από έναν γείτονα ξυλέμπορο και εκείνος μου τον έστειλε.
Δεν του πήρα λεφτά φυσικά για τέσσερα βιδώματα, αν και επέμενε.

Την άλλη μέρα ήρθε και μου έφερε ένα κουτί γλυκάκια και μου είπε ότι είναι αστυνομικός.
Μου ζήτησε να του κάνω και κάτι ράφια για το σπίτι του, ένα μονόζυγο τοίχου για γυμναστική, ένα τραπεζάκι με συγκεκριμένο σχέδιο κ.λ.π.
Γίναμε φίλοι από τότε και τώρα πολύ πρόσφατα έγινε διοικητής ενός αστυνομικού τμήματος της δυτικής Θεσ/νίκης.
Μου ζήτησε και στο τμήμα μέσα να του φτιάξω κάτι ράφια και δύο μεταλλικές πόρτες και πήγα εκεί, πήρα μέτρα και τα λέγαμε κιόλας.
Από αυτά που μου λέγανε και αυτός και οι άλλοι αστυνομικοί, έχω εκπλαγεί αν και κάποια τα ξέρουμε όλοι.

Δεν τους δίνει λεφτά η υπηρεσία για αυτά που χρειάζονται και βάζουν λεφτά από την τσέπη τους, αλλά και κάποια λεφτά που δίνουν κάποιοι "χορηγοί" δηλ. επιχειρηματίες της περιοχής για να τους έχουν για κανένα ρουσφέτι, αν χρειαστεί.

Συλλαμβάνουν συνεχώς τα ίδια και τα ίδια άτομα κυρίως γύφτους για κλοπές και ληστείες, αλλά και αλβανούς και γεωργιανούς για ναρκωτικά, συμμορίες, εκβιάσεις, προστασίες σε μαγαζιά και άλλες ξένες εθνικότητες για διάφορα άλλα ωραία πράγματα.
Και συνεχώς είναι έξω.
Και είναι εκνευρισμένοι με την δικαιοσύνη και τους δικαστές.

Δεν τους αφήνουν να κάνουν την δουλειά τους φοβούμενοι προφανώς οι "από πάνω" μη γίνει κάποιο σοβαρό περιστατικό με νεκρό και πρέπει κάποιος να παραιτηθεί και να χάσει την καρέκλα του, που με τόσο κόπο απέκτησε.
Και συνήθως οι "από πάνω" είναι κάτι ταξίαρχοι και στρατηγοί έτοιμοι για παχυλή σύνταξη και δεν την διακινδυνεύουν.

Πολλά από τα εξαρτήματά τους, τα αγοράζουν με δικά τους λεφτά.

Είναι πολύ λιγότεροι από αυτούς που θα έπρεπε και εξακολουθούν να υπάρχουν πολλοί που είναι για φύλαξη υπουργών, υφυπουργών, βουλευτών, περιφερειαρχών, δημοσιογράφων, επιχειρηματιών και άλλων VIP.

Μερικές φορές "ζητιανεύουν" λάδια και ανταλλακτικά για τα περιπολικά, μπογιές για να βάψουν, κανένα κούφωμα παράθυρο ή πόρτα, κάποιο φωτιστικό, κανένα τζάμι που έσπασε και πολλά άλλα.

"Υπουργείο προστασίας του πολίτη"
 


Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Τελικά η κλοπή δεν θεωρείται τίποτα σπουδαίο.

Νεκρός και θέμα στα social media / κοινωνική κατακραυγή να μην υπάρχει και όλα καλά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.204
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top