Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Για να λέει αυθεντική μάλλον με γκουαντσάλε θα είναι, αλλιώς δεν είναι αυθεντική :p
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
Ναι αλλά ένας άλλος Ιταλός που ανέβασε βιντεο στο Youtube, παρουσίαζε την αυθεντική Ιταλική καρμπονάρα που έλεγε ότι γίνεται με παντσέτα αντί για μπέϊκον.
Έριχνε και τον κρόκο αυγού βέβαια.

Εγώ πάντως ρίχνω και μπέϊκον και λίγο λουκάνικο χωριάτικο και μανιτάρια και αυγό και παρμεζάνα και τριμμένο κεφαλοτύρι.
Ξέρω ότι ξεφεύγω από την αυθεντική αλλά ............ ;)
Και η αυθεντική πίτσα λέει, είναι μόνο ζύμη, σάλτσα και τυρί από την εκάστοτε περιοχή της Ιταλίας.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πάντως το καλό μπέηκον και η ιταλική παντσέτα είναι το ίδιο κομμάτι κρέας...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Το guanciale δεν είναι μπέικον (παστωμένη πανσέτα), βέβαια μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά το ένα του άλλου. Για το ποιο υπερέχει γευστικά είναι υποκειμενική κουβέντα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κατω δω στην γλυφαδα , μια φιλη ιταλιδα (εχει παγωτατζιδικο) (με πρωτο βραβειο σε διαγωνισμο παγωτου ευρωπης)
γεννηθηκε στη μοντενα (οχι φτωη πολη)
μου ειπε οτια αν δεν βρισκουν guanciale , βαζουν αλλα παρομοια κομματια κρεατος
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
Μόλις κατέφθασαν..!;)
Καίνε λέμε!!
Γύρος χοιρινός,γύρος κοτόπουλο, καλαμάκι χοιρινό, κ κεμπάπ..:p
Ολη μέρα είμαστε στους δρόμους.. μη ρωτάτε για σουπλά κ λοιπές προετοιμασίες..
Με το ένα.. Μέ το δύο.. Με το τρία.....

View attachment 118906
ολα μονος σου ρε θηριο?
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Το guanciale δεν είναι μπέικον (παστωμένη πανσέτα), βέβαια μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικά το ένα του άλλου. Για το ποιο υπερέχει γευστικά είναι υποκειμενική κουβέντα.
Δεν νομίζω ότι σε αυτά υπήρξε σύγχυση... Ο Μιχάλης διαχώρισε την παντσέτα με το μπέηκον και είπα ότι αυτά είναι εν γένει ίδια.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Δεν νομίζω ότι σε αυτά υπήρξε σύγχυση... Ο Μιχάλης διαχώρισε την παντσέτα με το μπέηκον και είπα ότι αυτά είναι εν γένει ίδια.
ΟΚ, δεν το είδα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τι θα φαμε? κιοφτεδες ουδ' ιετσ!:)* με σαλατουλα, προηγηθεντος τσιπουρακιου:)



* χωρις ζουμια γενικως, ξεροτηγανισμενοι, ολιγον καμμενοι εξωτερικα



Μιχαλη πότε θα φτιαξεις τετοια "αμαρτωλη" καρμποναρα? θα ερθω συνοδεια με χαπια αντιχοληστερινικα?):):) αλλα με ολιγον κρασακι ολα σβηνουν!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Για να λέει αυθεντική μάλλον με γκουαντσάλε θα είναι, αλλιώς δεν είναι αυθεντική :p
Είμαι στη Ρώμη και ...τρώω συνέχεια. :)

Με το αυθεντική εννοούσα χειροποίητα ζυμαρικά και χτυπημένο αυγό με παρμεζάνα αντί κρέμας γάλακτος.
Η συγκεκριμένη ήταν με υπέροχη ξεροψημένη πανσέτα. Το γκουαντσιάλε δεν μου αρέσει.
 




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.224
Reaction score
27.789
Μιχαλη πότε θα φτιαξεις τετοια "αμαρτωλη" καρμποναρα? θα ερθω συνοδεια με χαπια αντιχοληστερινικα?):):) αλλα με ολιγον κρασακι ολα σβηνουν!
Έλα εσύ και θα φτιάξουμε μια τόσο αμαρτωλή καρμπονάρα που θα πας μετά στην εκκλησία για εξομολόγηση.
Αρκεί να με ειδοποιήσεις μια μέρα νωρίτερα.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
ολα μονος σου ρε θηριο?
Οχι βρέ..
2 εγώ κ τα άλλα 2 ο υποφαινόμενος!!:laugh:
Πλάκα κάνω..!
Τα 2 εγώ κ τά άλλα 2 η γυναίκα μου..!;)
Αν κ στις καλές μου έχω φάει από του θανάση (κεμπάπ) 5 με πίτα, αλλά σκέτα, χωρίς πολλά πολλά!!:cool:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.541
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top