Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
View attachment 161052

Δοκιμάζω διαφορά είδη ψωμιού...

Αυτό είναι Fitness ψωμί με βούτυρογαλα (Buttermilch ),δίχως μαγιά,δίχως ώρες αναμονής.

Αλεύρι βρώμης,σίκαλης , φαγοπυρου ,ολυρας ( αγριοσιταρου) με τσια,καρύδια,Κάσιους και χουρμά ...σιρόπι σφενδαμου,Κούρκουμα...ηλιόσπορο...

έχω την εντύπωση ότι αυτό που λένε έξω buttermilk είναι το δικό μας ξυνόγαλο, είναι έτσι;
 








Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Εγώ σήμερα την έβγαλα με ντολμαδάκια και γιαούρτι.
Μόνο.
Τι φωτο να βάλω, δεν έβγαλα καν.



Α!
Και μια σαλάτα ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, ελιές, πιπεριά, φέτα.
Και μια μπύρα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.803
Μην χαράζεις τα λουκάνικα . Με το ψήσιμο βγαίνουν έξω οι χυμοί και στεγνώνουν- ζαρώνουν-ξερένονται και δεν είναι ωραία μετά.
Άντε πάλι ο παντογνώστης... :tongue: Ανοίγουν και μόνα τους ξέρεις, απ' τη θερμότητα.

Πάντως τα συγκεκριμένα ήταν μάπα. Από τον Μασούτη, υποτίθεται πικάντικα (not), ήταν περισσότερο σαν μεγάλα λουκάνικα Φρανκφούρτης, αλλά δεν πλησίαζαν καν στην γεύση. Έχω πάρει και κάτι χωριάτικα για την επόμενη φορά, αλλά από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει ήταν από το Αλέκτωρ κάτι δικά του χειροποίητα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Άντε πάλι ο παντογνώστης... :tongue: Ανοίγουν και μόνα τους ξέρεις, απ' τη θερμότητα.

Πάντως τα συγκεκριμένα ήταν μάπα. Από τον Μασούτη, υποτίθεται πικάντικα (not), ήταν περισσότερο σαν μεγάλα λουκάνικα Φρανκφούρτης, αλλά δεν πλησίαζαν καν στην γεύση. Έχω πάρει και κάτι χωριάτικα για την επόμενη φορά, αλλά από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει ήταν από το Αλέκτωρ κάτι δικά του χειροποίητα.
δοκίμασε να μην τα χαράξεις και να τα βάλεις σε μέτρια φωτιά, τόσο φωτιά ώστε να ψήνονται για κάμποση ώρα (15-20 λεπτά) χωρίς να ανοίξουν, όταν πια θα ανοίξουν θα είναι πραγματικά έτοιμα ή αν θες να το επιταχύνεις στο τέλος σηκώνεις ένταση στη φωτιά.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Άντε πάλι ο παντογνώστης... :tongue: Ανοίγουν και μόνα τους ξέρεις, απ' τη θερμότητα.

Πάντως τα συγκεκριμένα ήταν μάπα. Από τον Μασούτη, υποτίθεται πικάντικα (not), ήταν περισσότερο σαν μεγάλα λουκάνικα Φρανκφούρτης, αλλά δεν πλησίαζαν καν στην γεύση. Έχω πάρει και κάτι χωριάτικα για την επόμενη φορά, αλλά από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει ήταν από το Αλέκτωρ κάτι δικά του χειροποίητα.
Ποιός παντογνώστης καημένε? Σου λέμε κάτι να σε ξεστραβώσουμε και παρεξηγιέσαι.
Το λουκάνικο φαίνεται ότι το έχεις χαράξει με μαχαίρι. Οταν ανοίγει μόνο του ανοίγει ακανόνιστα.
Ασε που για να ανοίξει μόνο του θέλει πολύ δυνατή φωτιά. Και πάλι δεν είναι σωστό. Το λουκάνικο πρέπει να ψήνεται σιγά -αργά , ώστε να μην ανοίγει , να μην αρπάζει από έξω και μέσα να είναι ζουμερό.
 


Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.501
Βρήκα αυτό στον μπροστινό μου κήπο...ανάμεσα σε φλοιούς που έχω διασκορπίζει ....

Τι είδος είναι?Τρωγεται?

84B406BD-1AB4-41C8-83F1-ECCC798E9614.jpeg


A563D9D0-B6D2-4598-B38E-B61532A6BB6B.jpeg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.803
Ποιός παντογνώστης καημένε? Σου λέμε κάτι να σε ξεστραβώσουμε και παρεξηγιέσαι.
Το λουκάνικο φαίνεται ότι το έχεις χαράξει με μαχαίρι. Οταν ανοίγει μόνο του ανοίγει ακανόνιστα.
Ασε που για να ανοίξει μόνο του θέλει πολύ δυνατή φωτιά. Και πάλι δεν είναι σωστό. Το λουκάνικο πρέπει να ψήνεται σιγά -αργά , ώστε να μην ανοίγει , να μην αρπάζει από έξω και μέσα να είναι ζουμερό.
Ρε φίλε, επιμένεις.

Μέτρια φωτιά, στην επάνω σχάρα, ΔΕΝ χαράχτηκε, και άνοιξε η μ@λακία. Έφταιγε το λουκάνικο, πώς αλλιώς να το πω;.-
 




Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.501
Morchella esculenta



3A89B785-31F4-4D91-9D50-D3EE4DDF758E.jpeg


Είναι αντιοξειδωτικο,κατά του καρκίνου κτλ κτλ...

Το διακινδυνεύεις όμως?Εγω μάλλον όχι....Ήταν και κρυμμένο.Μηπως αυτό σημαίνει κάτι?

Ώμο μόνο είναι δηλητηριώδες....
Barkdust ο τόπος που το βρήκα, η σύσταση του εδάφους,η εποχή ....όλα ταιριάζουν!

EDB78DA6-236B-4DAC-8623-EEB9D7279374.jpeg

Πάντως σήμερα κάνω παστίτσιο!:roflmao:

D6F63427-C526-4ECB-A341-8D9775BCA737.jpeg
62A661A3-98E8-4351-A3E1-509E1F1465C9.jpeg
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.875
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top