Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Άστα να πάνε.
Έχει πολύ περιγραφή, είναι όλα πολύπλοκα πιάτα, μεγάλη ποικιλία συστατικών και δύσκολες παρασκευές που δεν φαίνονται με τίποτα.

Λόγου χάριν, για αυτό το πιάτο:

View attachment 220043

Σου έρχεται ένας σεφ να σου εξηγήσει πριν φέρει το πιάτο, ότι έγινε προσπάθεια να αναδειχθούν παραδοσιακές γεύσεις, με βάση αυτό:

View attachment 220042

Δηλαδή σου φέρνει μια ρέγγα με εφημερίδα, και λέει την ιστορία της ρεγγας και πως την έτρωγαν στην Ελλάδα με μπομποτα, καλαμποκισιο ψωμί, και χόρτα για σαλάτα.

Αφού μιλάει κάνα 5-λεπτο, μετά φέρνει το πιάτο, το οποίο είναι ας πούμε παγωτό που έχει όμως αυθεντική γεύση καπνιστής ρεγγας, πράγμα αδιανόητο. Είναι και λευκό... Έχει και ένα διάφανο αφρό που είναι κάπως καυτερός. Από κάτω από το παγωτό, έχει χόρτα, με λάδι από τον δόκτωρ, και το τριμμένο είναι φρυγανιά από καλαμπόκι.

Ε, να. Ένα πιάτο ήταν αυτό, και σχετικά απλό, πεντανοστιμο, ειλικρινά.

Μπορείς αν θες να μελετήσεις το μενού του εστιατορίου, λέει αρκετά.
καλα ηκαμε ο μαστορας και την ηφερε στην εφημεριδα , βανεις φωθια στο φυλο τσι εφημεριδας και την ετσουδιζεις και αυτο ητανε ! αμα τηνε ζεστανεις παραπανω πολυαλμυριζει - θελει λεμονι και Μιαολια λαδι - εμεις τηνε τρωμε το χειμωνα οντε καιμε τα λιοκλαδα - εσεις ξα σας
:drinks:
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Να υποθεσω οτι δεν εχεις δοκιμασει αυθεντικη carbonara :biggrin:

Συγκρίνεις αυτό το αριστουργημα με τη λαλακια του μπάμια? Αυτό είναι έργο τέχνης!
Αφου η εθνικη θα ειναι κλειστη μαλλον και αυριο, να ξερετε το μαγαζακι (μου) θα παραμεινει ανοιχτο. Αν η ΔΕΗ μας το επιτρεψει φυσικα υπαρχει a/c και αν η ΕΥΔΑΠ δεν εχει διακοπες υπαρχουν βρυσες με λαστιχα περιμετρικα του κηπου (4) καθως και στις βεραντες - μπαλκονια (4) :biggrin:
Τι θα φάμε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
καλα ηκαμε ο μαστορας και την ηφερε στην εφημεριδα , βανεις φωθια στο φυλο τσι εφημεριδας και την ετσουδιζεις και αυτο ητανε ! αμα τηνε ζεστανεις παραπανω πολυαλμυριζει - θελει λεμονι και Μιαολια λαδι - εμεις τηνε τρωμε το χειμωνα οντε καιμε τα λιοκλαδα - εσεις ξα σας
:drinks:
Εχω φάει άπειρες στην εφημερίδα, κλασσικά, όταν ήμουν πιτσιρίκι.
Λίγο λαδάκι λεμονακι, τύφλα να'χει το καπνιστό σκουμπρί.
 






Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Όπως είπα χθες, σήμερα έφτιαξα ένα κότσι στην γάστρα.
Ψήθηκε 4 ώρες συνολικά, μία σε δυνατή φωτιά και τρεις σε σιγανή.
Έλιωνε, τέλειο.
Συνοδεία με μαρούλι, τυράκι, ελίτσες, πιπεριά φλωρίνης και καυτερούλες.

IMG_20210807_141530_1.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Όπως είπα χθες, σήμερα έφτιαξα ένα κότσι στην γάστρα.
Ψήθηκε 4 ώρες συνολικά, μία σε δυνατή φωτιά και τρεις σε σιγανή.
Έλιωνε, τέλειο.
Συνοδεία με μαρούλι, τυράκι, ελίτσες, πιπεριά φλωρίνης και καυτερούλες.

View attachment 220131
Μην μου μιλάς για κότσι....:mad:

Πήγα σε πολυδιαφημισμένη ταβέρνα στην Λήμνο, στη μέση του πουθενά, ονόματι "Μαν-τέλλα" . Μετά από ακριβώς μία ώρα ( και περιμένοντας το κότσι) μας είχαν σερβίρει μία χωριάτικη και μια πατατοσαλάτα. Μεσημέρι με λίγο κόσμο.

Τους τα βρόντηξα κι έφυγα.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Μην μου μιλάς για κότσι....:mad:

Πήγα σε πολυδιαφημισμένη ταβέρνα στην Λήμνο, στη μέση του πουθενά, ονόματι "Μαν-τέλλα" . Μετά από ακριβώς μία ώρα ( και περιμένοντας το κότσι) μας είχαν σερβίρει μία χωριάτικη και μια πατατοσαλάτα. Μεσημέρι με λίγο κόσμο.

Τους τα βρόντηξα κι έφυγα.
Είχα πάει δυο συνεχόμενα χρόνια Λήμνο πριν 5-6 χρόνια και πήγα αρκετές φορές και έμεινα πολύ ευχαριστημενος.
Αλλά τότε ζούσε η μάνα του και είχε την ευθύνη όλης της κουζίνας.:whistling:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Είχα πάει δυο συνεχόμενα χρόνια Λήμνο πριν 5-6 χρόνια και πήγα αρκετές φορές και έμεινα πολύ ευχαριστημενος.
Αλλά τότε ζούσε η μάνα του και είχε την ευθύνη όλης της κουζίνας.:whistling:
Δεν με χάλασε τόσο αυτό, όσο η απίστευτη αγένεια με την οποία απάντησαν, όταν ρωτήσαμε για την παραγγελία μας.

Τεράστιο Χ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Δεν με χάλασε τόσο αυτό, όσο η απίστευτη αγένεια με την οποία απάντησαν, όταν ρωτήσαμε για την παραγγελία μας.

Τεράστιο Χ.
Πάνε κει:

SeaRokkos
2254 041249

Κι ο γιαννακαρος πριν αυτόν, στην ίδια ευθεία.
Αστακομακαρονάδα, γαριδομακαρονάδα, διάφορα ψάρια ψαρικά όστρακα κι άλλα.
Ωραία θέα δίπλα στη θάλασσα, εκκλησάκι πιο πάνω όμορφο, καλό φαγητό, ησυχία.


Άμα σαρεσουν όστρακα, πάνε κει

Η ΓΛΑΡΟΠΟΥΛΑ
2254 092325

Και στο γλυκάνισο πιο κοντά στη θάλασσα, στο ίδιο χωριό.
Έχουν και οι δύο φούσκες, χτενια, κλπ, αναλόγως της μέρας.
Μέσα στη Μύρινα, δίπλα στη στάση ΚΤΕΛ, στη μικρή πλατεία, έχει ένα μικρό μαγαζί δε το παίρνει το μάτι σου, τίγκα στα όστρακα. Αλλά θα έχει ζέστη τώρα εκεί, για χειμώνα ειναι. 2 τραπέζια βγάζει έξω..
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Μην μου μιλάς για κότσι....:mad:

Πήγα σε πολυδιαφημισμένη ταβέρνα στην Λήμνο, στη μέση του πουθενά, ονόματι "Μαν-τέλλα" . Μετά από ακριβώς μία ώρα ( και περιμένοντας το κότσι) μας είχαν σερβίρει μία χωριάτικη και μια πατατοσαλάτα. Μεσημέρι με λίγο κόσμο.

Τους τα βρόντηξα κι έφυγα.
Σε ταβέρνα - ψησταριά, κότσι της προκοπής δεν έχω φάει ακόμη.
Το ψήνουν για καναδυό ώρες και νομίζουν ότι ψήθηκε.
Θέλει τουλάχιστον 3 με 3,5 ώρες.
Με 4 δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει τέλειο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Σε ταβέρνα - ψησταριά, κότσι της προκοπής δεν έχω φάει ακόμη.
Το ψήνουν για καναδυό ώρες και νομίζουν ότι ψήθηκε.
Θέλει τουλάχιστον 3 με 3,5 ώρες.
Με 4 δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει τέλειο.
φαγια που θενε ωρα να ψηθουνε μη παραγγελνετε ρε παιδια - γραφετε και σε σοβαρο νημα
"αντικρυστο" απου κατεχω οι πιο πολοι δεν εχουνε φαει - στο πετα με το που παραγγελνεις στο φουρνο και σε 40 λεπτα μεχρι να πιεις το κρασι και να φας κιανα ντολμα ν' ακουσεις κιαμια μαλατσια στο χει στο πιατο.
μιρακολο !
:drinks:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Πείτε τα!

Αντικρυστό έχω φάει μόνο σε φιλικά σπίτια, σε φωθιά που έχει ανάψει ξημερώματα. Και μόνο έτσι αξίζει.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
φαγια που θενε ωρα να ψηθουνε μη παραγγελνετε ρε παιδια - γραφετε και σε σοβαρο νημα
"αντικρυστο" απου κατεχω οι πιο πολοι δεν εχουνε φαει - στο πετα με το που παραγγελνεις στο φουρνο και σε 40 λεπτα μεχρι να πιεις το κρασι και να φας κιανα ντολμα ν' ακουσεις κιαμια μαλατσια στο χει στο πιατο.
μιρακολο !
:drinks:
Ε μην τα μηδενίζουμε, εάν έχει κίνηση το μαγαζί τα βάζει και ψήνονται από πριν.
Δεν έχεις πάει στα μέρη σου και να έχει 4-5 κοψίδια αντικρυστό μισοψημένα;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top