Τι ρολόι φοράς;


Μηνύματα
3.096
Reaction score
10.240
Οχι, απλά δεν είμαι κοινός θνητός... :biggrin: View attachment 242863

Όταν κοιμάμαι οι μέσοι παλμοί πέφτουν στους 35.
Το ρολόι έχει αλαρμ χαμηλών και υψηλών καρδιακών παλμών ανάλογα τη φυσική κατάσταση που βρίσκεται ο χρήστης.
Το όριο που έχει βάλει ως κατώτατο η garmin είναι οι 40 hr.
Το πρώτο βράδυ με ξύπνησε με ήχο και δόνηση επειδή νόμιζε πως πέθανα... :roflmao:
Παρενέργειες από τις μπαμιες , τις τσουκνίδες, …..:thumbsup: :whistling:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Το σημαντικό είναι να καθορίσεις τι ζητάς από το έξυπνο ρολόι.
Αν ζητάς να καταγράφει την άσκηση το σημαντικό είναι οι αισθητήρες , η δυνατότητα να δει εξωτερικούς και η μπαταρία να μην χρειάζεται φόρτιση κάθε 3 μέρες.
Τα Fenix και τα forerunner είναι εξαιρετικά στα δύο πρώτα και ανάλογα την γενιά καλά έως πολύ καλά στο 3ο .
Τα Samsung , Huawei κλπ έχουν τρομερά γραφικά , μπαταρία για 15 έως 20 μέρες ,μπλιμπλικια κλπ αλλά σαν activity trackers είναι γτπ, μέχρι περπάτημα. Δεν βλέπουν εξωτερικούς αισθητήρες τον βασικό δηλαδή ζώνη καρδιακών παλμών και βασίζονται μόνο στον οπτικό που για άσκηση είναι σχεδόν άχρηστος .
Όλα τα άλλα πχ AMOLED ασύρματη φόρτιση κλπ είναι άνευ ουσίας, μόνο για καθημερινή χρήση.

Ακριβώς όπως τα λέει ο Πανάγος, η amoled καταναλώνει πολύ ενέργεια, η Samsung δίνει πρώτα σημασία στο Smart και έπειτα στο αθλητικό κομμάτι του πράγματος, το ίδιο και πολλές ακόμα εταιρίες.
Η μπαταρία με ανοιχτούς όλους τους αισθητήρες και καταγραφή άσκησης δεν βγάζει ούτε μια μέρα, ακόμα και έτσι όμως η πληροφορίες που παίρνει κανείς από τους αισθητήρες είναι άλλα ντα' άλλα της Παρασκευής το γάλα...
Μεγάλη σημασία εκτός από το hardware έχει και το software, το app της garmin είναι πολύ πχιο ολοκληρωμένο, έχει δείκτες και τιμές που στοχεύουν στη βελτίωση της προπόνησης ανάλογα τη φυσιολογία του αθλητή.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
και ας πούμε για φυσιολογικούς ανθρώπους (όχι τον αποπάνω) που αποφασίσανε τα 40 (λέμε τώρα) να το γυρίσουν στο τρέξιμο, το να έχεις ένα ρολόι που να βλέπει ζώνη καρδιακών παλμών δεν είναι πολυτέλεια , μπορεί να είναι και ζήτημα ασφάλειας/ζωής . οι αισθητήρες στον καρπό γενικά χάνουν επεισόδια και καλό είναι να μην έχεις τέτοια θέματα όταν πιέζεσαι σε αυτήν την ηλικία χωρίς να έχεις εμπειρία αθλητισμού νεότερος.
Το να παρασυρθείς σε έναν καρδιακό ρυθμό που δεν θα έπρεπε δεν είναι δύσκολο όταν έχεις ανεβάσει στοιχειωδώς την φυσική σου κατάσταση από καναπέ σε φίλο των δρομέων, γιατί δεν σου προκαλεί την δυσφορία που προκαλεί όταν είσαι τελείως για τον καναπέο και νομίζεις οτι απλά πιέζεσαι.
(στο ποδήλατο χειρότερο αυτό γιατί επικεντρώνεσαι και στα στοιχεία της κυκλοφορίας ενώ επιπλέον είσαι και μες την κ@!#$λα επειδή κάνεις κάτι πιο έντονο από την προηγούμενη φορά κλπ και ξεχνιέσαι εύκολα σε υψηλό ρυθμό)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Παρόλα αυτά ο αισθητήρας καρπού του 6 pro κάνει πάρα πολύ καλή δλειά.
Αρκεί να μη είναι χαλαρό το λουράκι και ο αισθητήρας να είναι πάνω στο κόκαλο του καρπού.
Το δοκίμασα υπό αυτές τις συνθήκες και το συγκρινα με τη ζώνη μέσης, η διαφορά ήταν αμελητέα.
Επίσης έχεις φωνητικές οδηγίες στα ακουστικά για το εύρος ζώνης καρδιακών παλμών που παίζεις χωρίς να κοιτάς τη οθόνη του ρολογιού, οπότε είναι λίγο δύσκολο να παρασυρθείς
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
είμαι κάτοχος ενός Rolex sea dweller που φοράω ανελλιπώς τα τελευταία 16 χρόνια με μόνο σέρβις πριν 6 χρόνια στην rolex όταν είχε αρχίσει να κάνει περίεργο θόρυβο και να κουρδίζεται μόνο μηχανικά. Τα τελευταία 2 χρόνια πάλι σταμάτησε το αυτόματο κούρδισμα και το δούλευα μηχανικά μέχρι που πριν ένα μήνα έπαθε κοκομπλόκο. Να επισημάνω ότι το ρολόι δεν το έβγαζα ποτέ από το χέρι, ούτε όταν δουλεύω κομπρεσέρ ούτε όταν χρησιμοποιώ ηλεκτροσυγκόλληση (έχει μέχρι και στίγματα από αυτήν!!!).
Γνωρίζει κάποιος να μου συστήσει κάποιον για αξιόπιστο service και καλλωπισμό πέραν τις αντιπροσωπείας?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
είμαι κάτοχος ενός Rolex sea dweller που φοράω ανελλιπώς τα τελευταία 16 χρόνια με μόνο σέρβις πριν 6 χρόνια στην rolex όταν είχε αρχίσει να κάνει περίεργο θόρυβο και να κουρδίζεται μόνο μηχανικά. Τα τελευταία 2 χρόνια πάλι σταμάτησε το αυτόματο κούρδισμα και το δούλευα μηχανικά μέχρι που πριν ένα μήνα έπαθε κοκομπλόκο. Να επισημάνω ότι το ρολόι δεν το έβγαζα ποτέ από το χέρι, ούτε όταν δουλεύω κομπρεσέρ ούτε όταν χρησιμοποιώ ηλεκτροσυγκόλληση (έχει μέχρι και στίγματα από αυτήν!!!).
Γνωρίζει κάποιος να μου συστήσει κάποιον για αξιόπιστο service και καλλωπισμό πέραν τις αντιπροσωπείας?
Πολύ συνηθισμένο πρόβλημα για όσους κάνουμε σκληρή χρήση, το έχω πάθει 4-5 φορές σε 2 GMT, I και II.
Εύκολη η λύση, "κάρφωμα" του αυτόματου μα δεν έχω δυστυχώς να προτείνω κάποιον εκτός αντιπροσωπείας πιά.
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Μια χαρά είναι το Epix, απευθύνεται σε αντρικά χέρια... :roflmao:

Εεε βάλε και μια φώτο να το απολαύσουμε!
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Πολύ συνηθισμένο πρόβλημα για όσους κάνουμε σκληρή χρήση, το έχω πάθει 4-5 φορές σε 2 GMT, I και II.
Εύκολη η λύση, "κάρφωμα" του αυτόματου μα δεν έχω δυστυχώς να προτείνω κάποιον εκτός αντιπροσωπείας πιά.
Καλέ, τα αυτοματα δεν ειναι G-Shock. :headbang:
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646

αν αυτό πχ μπορεί να δέχεται και κλίσεις όταν βγαίνω για τρέξιμο χωρίς να κουβαλάω τηλέφωνο είναι εξαιρετικό
άκυρο δεν μπορεί
 


Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
αι μαρή που θα με πεις για την υπερφυσική μου κατάσταση :biggrin:

δεν μου αρέσει η αίσθηση βάρους του ρολογιού, με νευριάζει πλέον για αυτό και έστειλα σε ένα συρτάρι κάτι omega , tag heuer κλπ που είχα κατα καιρούς. ξανάβαλα ρολόι στο χέρι μου δοκιμαστικά το vivoactive 3 music και το κράτησα λόγω του οτι δεν με βαραίνει καθόλου (ή μαλλον με βαραίνει ανεκτά) σκάρτα 40 γρ. Θα πήγαινα στα 60 πχ για κάτι μου ουσιαστικά καλύτερους αισθητήρες και αυτονομία (πχ fenix 7) αλλά μέχρι εκεί.
και σαν όγκος θα προτιμούσα κάποια στιγμή να λεπτύνουν αλλά αυτό το βλέπω να αργεί.

μνάρα πάντως το epix δεν μπορώ να πω.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
αι μαρή που θα με πεις για την υπερφυσική μου κατάσταση :biggrin:

δεν μου αρέσει η αίσθηση βάρους του ρολογιού, με νευριάζει πλέον για αυτό και έστειλα σε ένα συρτάρι κάτι omega , tag heuer κλπ που είχα κατα καιρούς. ξανάβαλα ρολόι στο χέρι μου δοκιμαστικά το vivoactive 3 music και το κράτησα λόγω του οτι δεν με βαραίνει καθόλου (ή μαλλον με βαραίνει ανεκτά) σκάρτα 40 γρ. Θα πήγαινα στα 60 πχ για κάτι μου ουσιαστικά καλύτερους αισθητήρες και αυτονομία (πχ fenix 7) αλλά μέχρι εκεί.
και σαν όγκος θα προτιμούσα κάποια στιγμή να λεπτύνουν αλλά αυτό το βλέπω να αργεί.

μνάρα πάντως το epix δεν μπορώ να πω.
Ισχύει αυτό που λες με τον όγκο και εγώ θα το ήθελα πιο μικρό. Αλλά αυτο που έχουν πετύχει, το συνδυασμό δηλαδή διάρκεια μπαταρίας (6 μέρες με always on οθόνη και 1.5 ώρα ασκηση τη μέρα) με καταπληκτική οθόνη το έκαναν εκμεταλευομένοι το χώρο. Λογικά κάποια στιγμή πρέπει να δούμε και εξελίξεις στο τομέα της μπαταρίας, έχουμε μείνει πίσω λίγο.
 

Μηνύματα
3.096
Reaction score
10.240
Πολύ συνηθισμένο πρόβλημα για όσους κάνουμε σκληρή χρήση, το έχω πάθει 4-5 φορές σε 2 GMT, I και II.
Εύκολη η λύση, "κάρφωμα" του αυτόματου μα δεν έχω δυστυχώς να προτείνω κάποιον εκτός αντιπροσωπείας πιά.
:thumbsup: Σκληρή χρήση εννοείς (φαντάζομαι) το χάιδεμα των σκλιων ή το τηλεχειριστήριο ; :whistling:
Πιο σκληρή ….. πεθαίνεις.:dance2:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Τι ακριβώς ενοείς με τι λύση κάρφωμα του αυτόματου?


Το ημικύκλιο (ο "αυτόματος" ελληνιστί) που περιστρέφεται και κουρδίζει το μοτόρι αποσπάται πλήρως ή μερικώς απο το κεντρικό τμήμα μέσα απο το μπρούντζινο ρουλμάν που φαίνεται στη φωτό, οπότε σταματάει η λειτουργία αυτόματου κουρδίσματος απο την κίνηση του χεριού (κάποιοι αυτόματοι μηχανισμοί είναι μονοκόμματοι).
Όλα σχεδόν τα αυτόματα ρολόγια λειτουργούν έτσι.

Ο τεχνικός το "καρφώνει", το σφηνώνει, πάλι στη θέση του.

:thumbsup: Σκληρή χρήση εννοείς (φαντάζομαι) το χάιδεμα των σκλιων ή το τηλεχειριστήριο ; :whistling:
Πιο σκληρή ….. πεθαίνεις.:dance2:
Πιό χτυπημένα αυτόματα ρολόγια απ' τα δικά μου δεν νομίζω να υπάρχουν αφού έκανα ανέκαθεν τα πάντα μ' αυτά.
Τώρα αλυσοπρίονα, φτυάρια, τακτοποίηση ξύλων, τριμάρισμα γκαζόν και χόρτων και παλιότερα τα φορούσα σε όλες τις εξτρίμ δραστηριότητές μου. ;)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top