Τι ρολόι φοράς;



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
υπάρχουν πολλοί ερασιτέχνες ρολογάδες , ορισμένοι δε προσεκτικότεροι από αυτούς που εργάζονται σε επίσημα σερβις.
βέβαια όλα αυτά είναι ολίγον αναχρονιστικά. κανένα αυτόματο ρολόι (εκτός από seiko και λίγα άλλα) δεν έχει ελπίδα να καταγράφει τον χρόνο με ακρίβεια για μεγάλο διάστημα και σε διαφορετικά σημεία του κόσμου.

είναι απλώς κοσμήματα χαιεντάδικα μαραφέτια. σε λέει μηχανισμός περπετουαλ συναρμολογημένος στο χέρι και κλαιν μαιν (με ακρίβεια δευτερολέπτου... στη μέρα ... όσο έχει φως δηλαδή ) , παπαριές καμαρωτές.
είναι κοσμήματα που καμιά φορά λένε και την ώρα . μέχρι εκεί.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
υπάρχουν πολλοί ερασιτέχνες ρολογάδες , ορισμένοι δε προσεκτικότεροι από αυτούς που εργάζονται σε επίσημα σερβις.
βέβαια όλα αυτά είναι ολίγον αναχρονιστικά. κανένα αυτόματο ρολόι (εκτός από seiko και λίγα άλλα) δεν έχει ελπίδα να καταγράφει τον χρόνο με ακρίβεια για μεγάλο διάστημα και σε διαφορετικά σημεία του κόσμου.

είναι απλώς κοσμήματα χαιεντάδικα μαραφέτια. σε λέει μηχανισμός περπετουαλ συναρμολογημένος στο χέρι και κλαιν μαιν (με ακρίβεια δευτερολέπτου... στη μέρα ... όσο έχει φως δηλαδή ) , παπαριές καμαρωτές.
είναι κοσμήματα που καμιά φορά λένε και την ώρα . μέχρι εκεί.
Ωραία όλα αυτά και αληθινά. Επίσης όμως αλήθεια είναι ότι αν αγοράσεις ένα Rolex σήμερα x, σε 50 χρόνια θα κοστίζει x*0.8 μη σου πω x*1.2.

Πες μου σε ποιο άλλο εμπορικό προϊόν συμβαίνει αυτό;
Και τελικά σημαίνει κάτι αυτο για την επένδυση σου; Όταν το πάρει το δισέγγονο (ή τρι/τετρά κλπ) σου, ποσο θα κοστίζει άραγε;

Η ανάγκη μας είναι η ακριβής ώρα; Η κάτι άλλο τελικά; Μια διαχρονική επένδυση;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Δεν διαφωνώ αλλά αυτό είναι πάλι στην κατηγορία του κοσμήματος.
Το να πάρεις ρολόι 10000 ευρώ μπορεί να είναι επένδυση , είναι κόσμημα αλλά δεν είναι ρολόι η βασική του χρήση
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546

Ο τύπος, παρότι ερασιτέχνης, είναι πολύ καλός.

Δυστυχώς είναι στις Η.Π.Α.

Πάντως πολύ το σκέφτομαι να του στείλω ένα seamaster που έχει να δουλέψει από το 1980 να δω τι θα το κάνει.
Έχω φτιάξει ένα 176.007 του 1977 και ενα bumper του 1952 σε ρολογα στην Πάτρα. Εδώ ένας είναι και πάνε όλοι, εξαιρετικός. Νομίζω δεν αξίζει να φτάσεις Αμερική. Απλά είναι σπάνιο να βρεις τους Έλληνες γιατί ειναι ακραία λίγοι
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Τα rolex έχουν ξεφύγει ως επένδυση, μάλλον λόγω ζήτησης από Κίνα.
Το 2012 καλοκοιτούσα το submariner no date με την κεραμική στεφάνη. Τα 6000 όμως που ήταν η τιμή αντιπροσωπείας μου φαίνονταν πολλά.
Σήμερα δεν το βρίσκεις μεταχειρισμένο σε τετραψήφιο κόστος…
Για ακριβότερα όπως τα daytona είχα ποστάρει παλιότερα την εξέλιξη της τιμής τους.
Και μιλάμε για εταιρεία που δεν έχει τα προϊόντα της σε περιορισμένη παραγωγή, ούτε κατασκευάζονται χειροποίητα.
Καλά, αν πιάσουμε την ακρίβεια χρονομετρίας, απλά δεν ασχολούμαστε με υω.
Για καθημερινή χρήση έχω ένα πανάλαφρο casio που μ´έχει βολέψει.
Άν πιάσω με καποιον κουβέντα για χρονομετρία, του λέω να μπεί στο time.is και του βάζω δίπλα το casio.
Είναι βλέπετε radio controlled, οπότε έχει πλάκα η αντίδρασή του…
 



Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Επένδυση ειναι κάθε κάθε διαρκές παραγωγικό αγαθό που παράγει εισόδημα στον ιδιοκτήτη του.
Υπό αυτή την έννοια ένα ακριβό ρολόι απλά λέει την ώρα. :rolleyes:
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
ρολόι είναι αυτόματο και τίποτα άλλο
αυτά της μπαταρίας (τα φόραγα μκρός) με τις σημερινές δυνατότητες ΔΕΝ είναι ρολόγια
είναι μικροί υπολογιστές χειρός (κ είναι πολύ οκ αλλά όχι ρολόγια)
μην αρχίσουμε συγκρίσεις σε 'μήλα και πορτοκάλια'
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Επένδυση ειναι κάθε κάθε διαρκές παραγωγικό αγαθό που παράγει εισόδημα στον ιδιοκτήτη του.
Υπό αυτή την έννοια ένα ακριβό ρολόι απλά λέει την ώρα. :rolleyes:
Ένα ακαλλιέργητο χωράφι μπορεί να είναι επένδυση;

On topic:

Το 2008 αντάλλαξα μια Vespa 3 ετών αγορασμένη 4500€ με ένα GMT Master II 16710 του 2004 (μαύρο ελληνικό με χαρτιά, κουτί και 2 έξτρα στεφάνια για ν' αλλάζω χρώμα*). Το αγορασμένο ας πούμε 3200€ που τότε έπιανε η Vespa, σήμερα πωλείται (όχι πόσα ζητάει ο κάθε παλαβός online) αρκετά πάνω απ' τα διπλά. ;) Η Vespa να έπιανε 2000€ σήμερα; Θεωρείται επένδυση; :tongue:

Το 2013 πούλησα ένα ρολόι με λουρί (έπρεπε να προσέχω να μην το βάζω συνεχώς στα νερά, μόνο σπάνια, εφιάλτης η απολύμανση) σε πολύ φίλο όσο το αγόρασα (σήμερα πωλείται :cry::cry: ), υπό τον όρο να μου βρει κάτι που να μην απαιτεί προσοχή και να μην έχω ήδη. Μου βρήκε ένα Explorer II 16570 του 2005 με 2400€ (με χαρτιά χωρίς κουτί) συν 200€ σέρβις. Σήμερα πωλείται 6-7000+€. Θα ήταν επένδυση αν ποτέ ήθελα να το πουλήσω; :tongue: Είναι τόσο βολικό που αποκλείεται.


*τώρα που απαγορεύονται αυστηρά απο την Rolex τέτοιου είδους αλλαγές, τα μπλε-κόκκινο (Pepsi ψωνιστί) και μαύρο-κόκκινο (Batman Coke ψωνιστί) στεφάνια πιάνουν παλαβές τιμές. Αν έχεις και τα χάρτινα φακελάκια τους (που περιέργως κράτησα)... :rolleyes:
Τα επάνω ξεθωρισμένα στεφάνια προέρχονται απο την παλιατσούρα μου και μου τα ζήτησαν πρόσφατα. :roflmao:
Το φρέσκο στεφάνι της παλιατσούρας συμπεριλήφθηκε ως απαράβατος όρος στην πώληση ενός παλιού αυτοκινήτου που έδωσα φθηνά το '15.

20220305_072351.jpg





Η σχετικά πρόσφατη, 5 χρόνια περίπου, ασυναρτησία των τιμών των μεταχειρισμένων ρολογιών είναι κάτι που σιχαίνομαι γιατί κατά καιρούς μου άρεσε ν' αλλάζω χέρι με χέρι ή με μικροδιαφορές. Πάνε αυτά... :frown:
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Επένδυση ειναι κάθε κάθε διαρκές παραγωγικό αγαθό που παράγει εισόδημα στον ιδιοκτήτη του.
Υπό αυτή την έννοια ένα ακριβό ρολόι απλά λέει την ώρα. :rolleyes:
Και ναι και όχι , με την έννοια ότι αν αγοράσεις ένα διαμάντι ή ένα έργο τεχνης, μια χρυσή λίρα κλπ, αυτό δεν αποφέρει εισόδημα, όπως μια μετοχή ( :dance2: ) ή ένα ακίνητο που το νοικιάζεις, αλλά μπορεί να αποφέρει κέρδος με την υπεραξία του , όταν το πουλήσεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Όταν το πάρει το δισέγγονο (ή τρι/τετρά κλπ) σου, ποσο θα κοστίζει άραγε;
όταν το πουλήσεις
Θα το πουλήσει; Να συμπληρώσω: "επί τούτου". Δηλαδή, θα πάρει το δισέγγονο του @Tidal το Rolex με το σκεπτικό ότι "Α, σε Χ χρόνια που θα πιάνει (?) Ψ χρήματα, θα το πουλήσω.";

Διότι, για μένα, επένδυση σε ένα ρολόι, αυτό είναι. Το αγοράζω/το κληρονομώ κτλ με σκοπό να περιμένω την άνοδο της αξίας του για να το πουλήσω και να επωφεληθώ ανάλογα. Εάν δεν έχω σκοπό να το πουλήσω, δεν είναι επένδυση, είναι καύλα - μια χαρά, κανένα πρόβλημα.

Είμαστε ήδη off topic, θα επανέλθω on topic εντός της ημέρας. :smile:
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Και ναι και όχι , με την έννοια ότι αν αγοράσεις ένα διαμάντι ή ένα έργο τεχνης, μια χρυσή λίρα κλπ, αυτό δεν αποφέρει εισόδημα, όπως μια μετοχή ( :dance2: ) ή ένα ακίνητο που το νοικιάζεις, αλλά μπορεί να αποφέρει κέρδος με την υπεραξία του , όταν το πουλήσεις.
Σωστό και αυτό. Ωστόσο, λόγω δουλειάς, προτιμώ να έχω συνεχείς χρηματοροές και αν ποτέ έρθει και η υπεραξία, καλοδεχούμενη.
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Ένα ακαλλιέργητο χωράφι μπορεί να είναι επένδυση;

On topic:

Το 2008 αντάλλαξα μια Vespa 3 ετών αγορασμένη 4500€ με ένα GMT Master II 16710 του 2004 (μαύρο ελληνικό με χαρτιά, κουτί και 2 έξτρα στεφάνια για ν' αλλάζω χρώμα*). Το αγορασμένο ας πούμε 3200€ που τότε έπιανε η Vespa, σήμερα πωλείται (όχι πόσα ζητάει ο κάθε παλαβός online) αρκετά πάνω απ' τα διπλά. ;) Η Vespa να έπιανε 2000€ σήμερα; Θεωρείται επένδυση; :tongue:

Το 2013 πούλησα ένα ρολόι με λουρί (έπρεπε να προσέχω να μην το βάζω συνεχώς στα νερά, μόνο σπάνια, εφιάλτης η απολύμανση) σε πολύ φίλο όσο το αγόρασα (σήμερα πωλείται :cry::cry: ), υπό τον όρο να μου βρει κάτι που να μην απαιτεί προσοχή και να μην έχω ήδη. Μου βρήκε ένα Explorer II 16570 του 2005 με 2400€ (με χαρτιά χωρίς κουτί) συν 200€ σέρβις. Σήμερα πωλείται 6-7000+€. Θα ήταν επένδυση αν ποτέ ήθελα να το πουλήσω; :tongue: Είναι τόσο βολικό που αποκλείεται.


*τώρα που απαγορεύονται αυστηρά απο την Rolex τέτοιου είδους αλλαγές, τα μπλε-κόκκινο (Pepsi ψωνιστί) και μαύρο-κόκκινο (Batman ψωνιστί) στεφάνια πιάνουν παλαβές τιμές. Αν έχεις και τα χάρτινα φακελάκια τους (που περιέργως κράτησα)... :rolleyes:
Τα επάνω ξεθωρισμένα στεφάνια προέρχονται απο την παλιατσούρα μου και μου τα ζήτησαν πρόσφατα. :roflmao:
Το φρέσκο στεφάνι της παλιατσούρας συμπεριλήφθηκε ως απαράβατος όρος στην πώληση ενός παλιού αυτοκινήτου που έδωσα φθηνά το '15.

View attachment 243049




Η σχετικά πρόσφατη, 5 χρόνια περίπου, ασυναρτησία των τιμών των μεταχειρισμένων ρολογιών είναι κάτι που σιχαίνομαι γιατί κατά καιρούς μου άρεσε ν' αλλάζω χέρι με χέρι ή με μικροδιαφορές. Πάνε αυτά... :frown:
Δεν ήξερα ότι γίνεται τέτοιος χαμός με τα στεφάνια.

Νομίζω όμως ότι το μαύρο - κόκκινο δεν λέγεται ψωνιστί batman, λέγεται coke.
Batman λέγεται το μαύρο - μπλε.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σωστά τα λες, τα μπέρδεψα γιατί δεν χρησιμοποιώ τις ονομασίες.
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Έχω φτιάξει ένα 176.007 του 1977 και ενα bumper του 1952 σε ρολογα στην Πάτρα. Εδώ ένας είναι και πάνε όλοι, εξαιρετικός. Νομίζω δεν αξίζει να φτάσεις Αμερική. Απλά είναι σπάνιο να βρεις τους Έλληνες γιατί ειναι ακραία λίγοι
Αυτό που έχω είναι το bumper του 1962, με κεντρικό δευτερολεπτοδείκτη, γαμήλιο δώρο στον πατέρα μου.

Γύρω στο 1971 το πήγε σε ρολογά στην Κέρκυρα γιατί έχανε πολύ.

Ο ρολογάς το ρύθμισε να χάνει μόνο ... 5 λεπτά την ημέρα και του έκανε και ένα μεγαλοπρεπές χάραγμα στην πλάτη προσπαθώντας να το ανοίξει.

Γύρω στο 1980 σταμάτησε να δουλεύει.

Εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω κάποιον αξιόπιστο. Καλά καλά δεν μπορώ να βρω κάποιον με εξειδικευμένο εργαλείο που να ανοίξει με ασφάλεια την πλάτη για να αλλάξει μπαταρία σε quartz.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top